به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

نحوه محاسبه ظرفیت کابین های آسانسور

نحوه محاسبه ظرفیت کابین های آسانسور

محاسبه ظرفیت کابین های آسانسور یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی کابین می باشد. همچنین رعایت استانداردها در کنار مولفه های زیبایی از دیگر نکاتی هستند که به هنگام طراحی کارشناس باید به آن ها دقت نماید. این بخش و تعیین میزان ظزفیت تاثیر مستقیمی بر روی سرعت و میزان قدرت آسانسور در جا به جایی تعداد مشخصی از مسافران را دارا می باشد. از همین رو این کار در طراحی های کابین هایی که در مراکز تجاری، بیمارستان ها، آپارتمان های با تعداد طبقات بالا و… بسیار حائز اهمیت است. چرا که علاوه بر تعداد مسافران مولفه سرعت نیز اهمیت پیدا می کند. چرا که در این ساختمان ها عمدتا میزان ترافیک رفت و آمو و استفاده از بالابر زیاد می باشد. به همین منظور قصد داریم تا به شکلی مفصل به این موضوع بپردازیم.

عوامل موثر در محاسبه ظرفیت کابین آسانسور

میزان مساحت در نظر گرفته شده برای کابین آسانسور ، در ظرفیت آن اثرگذار می باشد. به همین منظور نقش طراح در این زمینه بسیار پر رنگ بوده و باید از حداکثر فضای چاه بهره ببرد. همچنین باید بدانید که تمامی قطهات جانبی و مکانیکی بر اساس میزان ظرفیت انتخاب و نصب می شوند. چرا که باید توانایی حمل و جا به جایی ترافیک مورد نظر را داشته باشند. یکی از مهم ترین این قطعات موتور آسانسور می باشد. چرا که اصلی ترین بخشی که امکان جا به جایی کابین ها را فراهم می آورد، موتور است. پس حتما بر طرح انجام شده باید نظارت کرده و از ابعاد و اندازه گیری های دقیق آن مطمئن شد.

نکاتی که پیش از تعیین ظرفیت کابین باید بدانید

نکات مهم پیش از محاسبه ظرفیت کابین

 • در صورت استفاده از دو آسانسور در یک ساختمان، باید یکی از آن ها امکان حمل و نقل صندلی های چرخ دار را داشته باشد.
 • استفاده از آسانسور در ساختمان هایی با مسیر ده و نیم متر و چهار طبقه الزامی است.
 • نوع طراحی و قرارگیری آسانسور در ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. و طراح باید مناسب ترین قسمت را برای عبور و مرور مسافران و دسترسی آن ها تعیین کند.
 • در ساختمان هایی با تعداد طبقات 8 به بالا، و ارتفاع 28 متر باید از حداقل دو آسانسور برای جا به جایی افراد استفاده شود.
 • در ساختمان هایی که از دو یا چند آسانسور استفاده می شود، می توان آنها را در کنار و یا رو به روی هم قرار داد. که این امر بستگی به نظر طراح و کارشناس مربوطه دارد. که متناسب با نوع کاربری، ایمنی و استانداردها و البته رفاه حال افراد آن را تعیین می کنند.
 • بیشترین فاصله آسانسور تا ورودی هر واحد در طبقات 45 متر می باشد.
 • حداکثر فاصله از آسانسور تا ورودی واحد در هر طبقه، ۴۵ متر است.

تعیین ظرفیت کابین زمان طراحی

نحوه محاسبه ظرفیت کابین آسانسور هنگام طراحی

همان طور که گفته شد، طرح کابین از بخش های مهم آن می باشد. چرا که در غیر این صورت علاوه بر ایجاد خسارت و ناهماهنگی در قطعات و کارکرد آسانسور، فضایی از ساختمان را نیز هدر خواهد داد. پس باید محاسبات ترافیکی به درستی و با دقت انجام پذیرد. یک ابعاد استاندارد، به میزان ترافیک و محل نصب بستگی دارد. به همین منظور نیز جهت جلوگیری از بار اضافی عمدتا ظرفیت کابین محدودتر ساخته می شود. ضمن اینکه در آسانسورها برای افزایش آگاهی و ایمنی میزان حداکثر وزن بر روی تابلو نوشته می شود.

مفاهیم کلی در مورد محاسبه ظرفیت کابین

جدول محاسبه ظرفیت کابین آسانسور

به صورت کلی نکات مهمی که در این مورد به آن اشاره شد شامل دو بخش اساسی می شود.

نکته اول: توجه به میزان فضای موجود در انتخاب ظرفیت مورد نظر، همراه با میزان سرعت و نوع آسانسور که می توان در ساختمان تجاری، بیمارستان و… باشد. این امر به وسیله شرکت های معتبر توسط کارشناسان محاسبه و انجام می شود.

نکته دوم: میزان ابعاد و اندازه چاه و موتور‌خانه، که متناسب با نوع کاربری آسانسور متغیر خواهد بود. به همین منظور می توان به نتایج کلی ذیل دست پیدا کرد.

 • ظرفیت جا به جایی به بخشی از افراد ساکن در یک ساختمان می گویند، که آسانسور آن ها را در زمان مشخصی در طبقات جا به جا می کند.
 •  به میزان زمانی که کابین در حال انتقال از یک طبقه به طبقه دیگر می باشد، مدت زمان انتظار در طبقه اصلی می گویند.
 • پایین ترین طبقه در یک ساختمان را طبقه اصلی می نامند. این طبقه توسط عموم مردم پیاده که برابر با سطح خیابان است در دسترس می باشد.
 • مدت زمانی که کابین در بین دورترین طبقات از یکدیگر در حال حرکت است زمان تئوری می گویند.

نحوه محاسبه ظرفیت مناسب از گذشته تا امروز

استانداردهای محاسبه ظرفیت کابین آسانسور

در زمان های گذشته، مشتریان بر اساس فاکتورهای مختلفی همچون نوع کاربری ساختمان، شکل مناسب و البته میزان ظرفیت اقدام به انتخاب کابین مناسب می کردند. به همین منظور نیز مجبور بودند که چاه خود را بر اساس نقشه تهیه شده توسط شرکت مورد نظر آماده کنند. در همین راستا نیز مشکلات تخریب و یا کمبود فضا وجود نداشت. همچنین تمامی نقشه های مربوط به قالب گذاری سقف چاه، آهن کشی و… از همان ابتدا در اختیار مشتری قرار می گرفت.

اما امروزه با اینکه مهندسان ابعاد چاه را منطبق بر استانداردها آماده می کنند، اما بعضی از سازندگان و یا مالکان ملک با توجه به افزایش قیمت زمین و استفاده حداکثری از فضا کم ترین فضا را به چاه اختصاص می دهند. این عمل مشکلات متعددی را برای نصابان و فروشندگان آسانسور به وجود می آورد. به همین دلیل نیز امروزه شرکت ها نیز بر اساس میزان فضای چاه و درخواست مشتریان اقدام به طراحی و تولید کابین می کنند.

چرا تعیین ظرفیت آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است ؟

عوامل مهم در محاسبه ظرفیت کابین آسانسور

تعیین میزان ظرفیت استاندارد برای کابین ها امری مهم بوده که باید به درستی رعایت گردد. چرا که عدم رعیات این نکته باعث ایجاد خطر و بروز مشکلات متعددی می گردد. یکی از نکاتی که باید باید هنگام خرید آسانسورها رعایت کنیم کاربری و نوع ساختمان است. چرا که در ساختمان های با تعداد طبقات زیاد و یا ساختمان های تجاری، استفاده افراد از آسانسورها زیاد است. به همین علت اگر در محاسبه ظرفیت کابین دقت نکنیم و کابین کوچکی را در نظر بگیریم، افراد مدت زمان زیادی معطل خواهند شد. که این امر نارضایتی افراد و معطلی آن ها را در پی خواهد داشت. پس اگر بخواهیم به صورت کلی بررسی کنیم، نوع کاربری آسانسور، تعداد نفرات، محل نصب، ابعاد کابین از جمله مهم ترین ایتم ها برای خرید ظرفیت مناسب می باشد.

مهم ترین اصل رعایت نکات ایمنی و استانداردها

در مجموع میزان فضا و محاسبه ظرفیت کابین متناسب با ابعاد چاه آسانسور انجام می شود. همچنین باید فضای مورد نیاز برای درب آسانسور نیز در نظر گرفت. به همین دلیل حتما باید از یک شرکت معتبر و افراد متخصص در این زمنیه برای این منظور استفاده کرد. تا علاوه بر دسترسی به میزان فضای مورد نظر، ایمنی و استاندارد لازم نیز حفظ شود.

گروه صنعتی مگا به عنوان یکی از تئلیدات کنندگان انوع کابین، تمامی طرح های خود را منطبق بر استانداردها طراحی می کند. این شرکت با رعایت تمامی المان ها و اصولی اصلی، علاوه بر زیبایی بسیار زیبا و تنوع در طرح ها، کابین های بسیار با کیفیت را روانه بازار می کند. چرا که کابین نقش مهمی را در ایمنی آسانسور ایفا می کند. همچنین از بخش های اصلی و مهم در هر آسانسور محسوب می شود. شما نیز می توانید منطبق بر میزان فضا و ظرفیت مورد نیاز جهت خرید کابین مد نظر با کارشناسان این مجوموعه تماس حاصل فرمایید. تا متناسب با نوع کاربری و درخواستتان شما را راهنمایی کنند.