به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آشنایی با انرژی سبز آسانسور

انرژی سبز آسانسور

آشنایی با انرژی سبز آسانسور

انرژی سبز آسانسور یکی از تکنولوژی های نوین در این صنعت به حساب می آید. که در آن به دلیل کاهش میزان مصرف سوخت و همچنین هزینه های ناشی از سوخت های فسیلی به میان آمده است. در واقع در سال های اخیر با افزایش این هزینه ها و همچنین کمبود سوخت های تجدیدپذیر و افزایش میزان مصرف سوخت در جهان، به کارگیری روشی نوین جهت کاهش مصرف و تجدیدپذیر بودن، بسیار مهم بوده است. ضمن اینکه با افزایش ساختمان های بلند در دنیا، و بکاگیری آسانسور در آن ها می توان دریافت که چه میزان هزینه و مصرفی در دنیا در حال رقم خوردن است. ضمن اینکه این شرایط به دلیل افزایش این ساختمان هاو و آسانسورهای افقی و عمودی رو به افزایش نیز می باشد.

انرژی سبز آسانسور چیست؟

در حال حاضر در ساخت کابین آسانسور و یا سایر بخش ها، به گونه ای عمل می شود که سازگار با این انرژی و تکنولوژی باشد. در واقع این روش در سالیان گذشته و توسط یکی از معتبر ترین شرکت های حاضر در این صنعت یعنی شیندلر پایه گذاری شد. در واقع در این مدل، این شرکت با استفاده از یکی از آسانسورهای خود به نام 3300 با استفاده از پنل های خورشیدی در سقف آن، اقدام به باز طراحی آسانسور خود کرد. تا با این شیوه و طی آزمایش به عمل آمده، تا 60 درصد از انرژی مصرفی این مدل هیدرولیکی کاهش پیدا کرد. که در مقایسه با مدل قدیمی و معمولی، بیش از نیمی از انرژی مصرفی ذخیره می شود. که در صورتی که تمامی آسانسورها از این تکنولوژی بهره مند شوند، تاثیر فوق العاده بر مصرف سوخت خواهد داشت.

با توجه به این آزمایش موفقیت آمیز، در سال های گذشته بسیار بیشتر از قبل استفاده از آسانسورهایی با انرژی سبز می شود. البته که باید تمامی شرایط برای استفاده از این مدل و ویژگی های سازگار با مدل های معمولی فراهم شود. در واقع کنترل ترافیک ساختمان، و همچنین مدیریت در بحث روشنایی و نورپردازی بخش های مختلف آسانسور از دیگر شرایطی است که باید در نظر گرفته شود. همچنین میزان سرعت آسانسور و شرایط کارکرد آن همراه با سایر قطعات و تجهیزات بسیار در بحث انرژی سبز آسانسور مهم است. که تمامی این شرایط باید در مدل آسانسور سبز کماکان مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته، تا در آینده ای نزدیک به تولید انبوه نیز برسد.

شیوه عملکردی آسانسور سبز

عملکرد آسانسورهای انرژی سبز

در مورد ساختار حرکتی این آسانسور باید به شیوه تولید و ذخیره انرژی اشاره کنیم. در واقع در این مدل از آسانسور، در زمان بالا رفتن از طبقات انرژی مصرف، و در زمان پایین آمدن بدون هیچ مصرفی و با تولید انرژِ حرکت می کند. شیوه بسیار جالب که در حین حرکت به مصرف انرژی ختم نمی شود. که می توان به این شرایط از جمله مهم ترین ویژگی های انرژی سبز آسانسور اشاره کرد. در یکی از سمت های این بالابر، وزن کابین 400 کیلوگرمی و در بخش دیگر مرکز ثقل آسانسور قرار داده شده است. که به دلیل وزن کم تر نسبت به دیگر بخش که کابین قرار دارد، به سمت بالا می رود. همچنین این بالابر قادر است تا بدون هیچگونه برقی و تنها با کمک انرژی ورشید تولید نیرو کرده و به کار خود ادامه دهد.

همان طور که اشاره شد این مدل نیازی به برق شهری ندارد. بر همین اساس می تواند تا 200 استارت به کار خود ادامه دهد. که هم در حرکت کابین، و هم در باز و بسته شدن درب آسانسور موثر است. همچنین در این مدل برنامه ای قرار داده شده است، تا در زمان اوج مصرف کم تر انرژی استفاده کند. در واقع با کنتورهای برق هوشمند کار شده، میزان مصرف تصاعدی برق محاسبه، و با برنامه ریزی صورت گرفته در این ساعات با کمک انرژی سبز خود، و بدون باطری حرکت می کند. تا در زمان اوج پیک مصرف برق، به کاهش استفاده و ذخیره انرژی کمک کرده باشد. ضمن اینکه به دلیل هوشمندی این سیستم مجدد پس از زمان اوج مصرف می تواند به برق شهری متصل شده و به کار خود ادامه دهد.

مهم ترین ویژگی های بالابرهای انرژی سبز

ویژگی های آسانسور انرژی سبز

ویژگی ها و کاربردهای بسیاری در این مدل طراحی شده است. تا علاوه بر کاربری بهتر، حرکت روان و نرم، در میزان مصرف نیز نسبت به مدل های دیگر سرآمد باشد. چرا که همواره در تولید نسل جدیدی از آسانسور تلاش بر ارتقا سطح کیفی تمامی بخش ها است. در همین رابطه در این مدل می توان با استفاده از برق تک فاز 220 ولتی نیز وجود دارد. که محودیت های برق سه فاز دیگر در آن وجود ندارد. همچنین عدم نیاز به ژنراتور اضطراری در زمان قطعی برق، و باتری در حال شارژ و دشارژ آن اشاره کرد. که به نوعی این باتری به باتری انرژی سبز آسانسور نیز معروف می باشد. این شرایط علاوه بر بهبود کارایی راندمان بالابر، طول عمر مناسبی نیز دارد. در کنار آن نیاز به فضای خاصی هم برای راه اندازی آن وجود ندارد.

  • عدم مشکلات مدل های قدیمی در زمان استفاده از ژنراتور که به فضا بیشتر، قیمت بالا، ایجاد آلودگی و دود، و همچنین فضای کافی برای راه اندازی داشت.
  • عدم نیاز به تایمن سوخت هایی همچون گازوئیل و بنزین در راه اندازی آن
  • بالاترین راندمان کارکرد صبت شده در جهان
  • بدون نیاز به گیربکس و همچنین تعمیر و نگهداری
  • قابلیت امکان استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای کارکرد مجدد
  • به دلیل استفاده از بیش از 116 قطب در آن، دینامیک و کنترل حرکتی بسیار خوب
  • عدم نیاز به استفاده از فن های الکتریکی خنک کننده
  • گشتاور حرکتی بالا، و گشتاور اسمی حتی در زمان سرعت صفر
  • امکان افزودن 100 درصد اضافه بار

درایوهای احیاکننده مدل سبز

یکی از بخش های مهمی که نقش اساسی را در مدل های سبز ایفا می کند، درایوهای آن می باشد. که در این مدل به نوعی نقش انرژی را برای آسانسور بازی می کند. در واقع با استفاده از این قطعات آسانسور سبز می توان انرژی که در حالت عادی و در اثر گرما و یا عوامل دیگر از بین رفته اند را مجدد وارد سیستم برقی آسانسور کرد. این عامل چندین ویژگی را با خود به همراه دارد. در واقع علاوه بر اینکه می تواند سبب کارکرد سیستم تهویه و یا روشنایی داخل کابین شود، در مصرف انرژی نیز موجب صرفه جویی می شود. همچنین در این مدل از درایورهای انرژی سبز آسانسور با توجه به وجود ماشین های خنک کننده، درایوهای احیا کننده، موجب کاهش مصرف برق در زمان اوج مصرف می شوند. که این عامل تاثیر بسزایی هم در بحث انرژی و هم هزینه ها دارد.

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از این محصول، مصرف بهینه و صرفه جویی انرژی است. به همین خاطر نیز بکارگیری چنین درایورهایی در نتیجه نهایی بسیار مهم و موثر می باشند. البته در مورد ساز کار این قطعه باید نماتی را ذکر کرد. و آن هم اینکه آسانسورهای سبز و قطعات مهم آن مانند درایور، با کم شدن میزان انرژی متوقف نمی شوند. بلکه بخش عظیمی از انرژی از دست رفته و مصرف شده را مجدد برای مصرف دوباره، بازگردانی می کنند. که این کار یکی از مهم ترین اقدامات این محصول و ایجاد چرخه مصرف دوباره است. که علاوه بر ذخیره انرژی، می تواند آن میزان انرژی و برق مورد نیاز خود برای حرکت را نیز تامین کند. که این ویژگی از جمله مهم ترین قابلیت ها در این مدل از آسانسورها به حساب می آید.

طراحی و تولید انرژی سبز آسانسور

همان طور که می دانید و پیش تر نیز اشاره شد، برخی از مدل های یاد شده، کانسپت هایی از طرح های آینده هستند. به نوعی برخی از انواع آسانسورها مانند مدل های خورشیدی یا مغناطیسی، هوز به تولید انبوه نرسیده اند. اما می توان به تولید آن ها در آینده این زدیک امیدوار بود. همان طور که بسیاری از قطعات و مکانیزم های استفاده شده امروزی روزی به عنوان طرح کانسپت رونمایی شدند. در هر صورت به دلیل اهمیت ذخیره انرژی، و راندمان بالا آسانسور، بحث تبادل با محیط زیست و سازگاری با آن، و همچنین بحث مصرف آسانسور در مدل های امروزی نیز بررسی می شود. تا جایی که بسیاری از قطعات و مدل های تولید شده دارای ویژگی های مصرف بهینه هستند. از مکانیزم درب سلکوم استفاده شده گرفته تا خود کابین.

اما همان طور که به بحث مکانیزم درب اشاره کردیم، بد نیست این نکته را یادآور شویم که استفاده از قطعات با کیفیت و برندهای روز دنیا می تواند مفید باشد. البته منظور از بحث برند استفاده قطعات و کالاهای لوکس نیست. بلکه استفاده از قطعات و بخش هایی که بتواند هم در بحث کیفیت کارکرد، هم ایمنی و هم سلامت و طول عمر آسانسور مفید باشد. به همین خاطر نیز گروه صنعتی مگا و کارشناسان این مجموعه در کنار طراحیو  تولید بهترین کابین های آسانسوری، به منظور افزایش بهره وری از بهترین کانیزم هیا روز دنیا برای درب های آسانسور، یعنی درب فرماتور و مدل سلکوم استفاده می کنند. که این موارد تاثیر بسزایی هم در کیفیت، و هم در بحث انرژی سبز و سلامت محیط زیست دارد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button