به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

روش های شگفت انگیز پیشگیری از خرابی آسانسور

پیشگیری از خرابی آسانسور

روش های شگفت انگیز پیشگیری از خرابی آسانسور

پیشگیری از خرابی آسانسور به دلیل اهمیت ایمنی و البته کاهش هزینه ها بسیار مهم است. گرچه همان طور که می دانید انجام سرویس های دوره ای از کارهای غیرقابل جایگزین و اجتناب ناپذیر در این زمینه می باشد، که حتما باید به موقع انجام شود. اما ممکن است با عدم رعایت موارد ایمنی هنگام استفاده از این وسیله، باعث خرابی و ایجاد هزینه های بسیاری شویم. از همین رو حتما باید با شناخت بیشتر و رعایت نکات مهم مانع از خرابی زودهنگام بالابرهای خود شویم. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به مهم ترین اقداماتی که از خرابی زودهنگام آسانسورها جلوگیری می کند، بپردازیم. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

اهمیت پیشگیری از خرابی آسانسور

به طور کلی بالابرها از قطعات مختلف و سیستم الکترومکانیکی خاصی ساخته می شوند. به همین دلیل مانند اکثر وسایل مکانیکی یا برقی، به دلایل مختلف دچار نقص فنی و یا خرابی می شوند. گاهی ممکن است این خرابی با هزینه های اندک قابل جبران باشد. اما گاهی نیز وجود یک سری از مشکلات علاوه بر گسترش به قسمت های دیگر، هزینه های زیادی را بر جای می گذارند. به همین علت نیز حتی الامکان باید با موارد ایمنی و نگهداری اصولی آسانسورها بیشتر آشنا باشیم. تا علاوه بر کاهش هزینه ها، در حفظ ایمنی و سلامت خود نیز گام مهمی برداریم.

مهم ترین دلیل خرابی آسانسور چیست؟

مهم ترین اقدامات برای پیشگیری از خرابی آسانسور

فارغ از انواع مختلف کششی یا هیدرولیکی بودن آسانسور، آن ها از یک سیستم الکترو مکانیکی تشکیل شده اند. به همین علت بسیاری از خرابی ها و موارد در انواع آسانسورها یکسان هستند. به همین علت مهم ترین عوامل در خرابی آسانسورها مربوط به دلایل ذیل می باشد.

 • افزایش طول عمر آسانسور
 • استهلاک و فرسودگی قطعات مکانیکی و جانبی
 • استفاده از ظرفیت بیش از حد استاندارد
 • عدم انجام سرویس های دوره ای
 • عوامل مختلف محیطی
 • وجود برخی مشکلات خارجی
 • عدم استفاده از روش صحیح

اصلی ترین نشانه های خرابی آسانسور

گاهی وجود برخی مشکلات و کاهش کیفیت آسانسور قابل مشاهده نیستند. اما می توان با توجه به نوع مشکل، محل وقوع مشکل و یا علت آن را پیدا کرد. در ادامه به شایع ترین نشانه های خرابی بالابرها می پردازیم. نکته مهم این است که در صورت وجود هر کدام از نشانه های ذیل، زودتر نسبت به سرویس و بررسی آن اقدام نمایید. (برای این کار حتما  از افراد متخصص کمک بخواهید)

 • افزایش زمان جا به جایی کابین آسانسور در طبقات
 • افزایش دما سیستم درایو و کنترل
 • بالا رفتن میزان مصرف برق
 • کم شدن میزان ضریب قدرت موتور
 • افزایش صدای آسانسور حین کار
 • تکان خوردن کابین هنگام توقف
 • ایجاد نوسانات برق زمان استارت
 • وجود لرزش و حرکت زمان انتقال کابین در طبقات

روش های کاربردی پیشگیری از خرابی آسانسور

ترفندهای مهم ترین اقدامات برای پیشگیری از خرابی آسانسور

انجام سرویس دوره ای آسانسور

یکی از مهم ترین اقداماتی که برای پیشگیری از خرابی آسانسور می توان انجام داد، سرویس های دوره ای می باشد. در این سرویس ها افراد متخصص به طور کامل تمامی قسمت ها و عملکرد آسانسور را مورد بررسی قرار می دهد. با این کار علاوه بر افزایش راندمان بالابر، از احتمال خرابی قطعات آن نیز جلوگیری می شود. که این عامل علاوه بر کاهش هزینه های بیشتر تعویض قطعه، در ایمنی و امنیت مسافران کابین نیز نقش تعیین کننده ای دارد. پس حتما سرویس و نگهداری های دوره ای را جدی بگیرید.

فن کابین را خاموش کنید

بهتر است تا جای ممکن از فن داخل کابین استفاده نکنید. مگر اینکه نیاز مهم به تهویه هوای داخل کابین باشد. همچنین نباید به صورت طولانی مدت فن روشن باشد، چرا که احتمال ایجاد آسیب به سایر قطعات الکتریکی وجود دارد. همچنین می تواند موجب کاهش عمر قسمت های الکتریکی آسانسور شود. البته که اگر از یک شرکت معتبر و با کیفیت آسانسور خریده اید، خیلی در این زمینه جای نگرانی نیست. اما باز هم بهتر است که با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

کابین را با مواد شوینده نشویید

عدم شستشوی کابین برای پیشگیری از خرابی بالابر

یکی از مهم ترین قسمت های آسانسور، کابین آن است. اگر شما از مواد شوینده برای تمیز کردن این قسمت استفاده نمایید، احتمال انتقال مواد به چاهک وجود دارد. این اتفاق موجب کاهش عملکرد صحیح آسانسور می شود. به همین علت در زمان شستشوی راهروها نیز باید مراقب عدم انتقال مواد شوینده به چاهک باشید.

خاموش کردن لامپ در مواقع غیر ضروری

هنگامی که از کابین برای جا به جایی در طبقات استفاده نمی کنیم، بهتر است که لامپ آن را خاموش کنیم. چرا که این کار سبب افزایش عمر بالابر شما می شود. همچنین در صورت روشن بودن طولانی مدت لامپ ها، ممکن است به قطعات الکتریکی آسیب برساند. همچنین این امر باعث ایجاد اختلال در سایر قطعات مکانیکال آسانسور نیز می گردد. از همین رو رعایت این نکات علاوه بر حفظ کارایی بالابر شما، از ایجاد هزینه های جانبی می کاهد.

تعویض به موقع قطعات فرسوده

تعویض به موقع قطعات برای پیشگیری از خرابی آسانسور

یکی از مهم ترین دلایل گسترش خرابی و افزایش هزینه ها، عدم تعویض به موقع یک قطعه است. چرا که خرابی و عدم کارکرد یک قسمت بر سایر قطعات نیز تاثیرگذار است. و همین اتفاق عاملی است در خرابی و افزایش مشکل بر سایر قسمت ها. پس حتما اگر قسمتی از آسانسور شما نیاز به تعویض داشت حتما آن را انجام دهید. در غیر این صورت منتظر افزایش هزینه ها و کاهش ایمنی خود باشید.

استفاده از قطعات و تجهیزات با کیفیت

اگر از قطعات و لوازم غیر اصل و یا بی کیفیت استفاده کنید، حتما منتظر خرابی زودهنگام بالابر خود باشید. چرا که بسیاری گمان می کنند، که تنها کابین و درب آسانسور مهم هستند . از کیفیت سایر قطعات غافل می شوند. به همین جهت پیشنهاد می کنیم که همان اندازه که در انتخاب کابین و درب خود حساسیت به خرج می دهید، برای قطعات جانبی و مکانیکی نیز به همان اندازه حساس باشید.

درب را به صورت دستی باز نکنید

عدم استفاده از دست برای پیشگیری از خرابی آسانسور

همان طور که می دانید انواع درب آسانسور به صورت اتوماتیک و با استفاده برق باز و بسته می شوند. در صورت باز و بسته کردن درب ها به وسیله دست، باعث ایجاد اختلال در سیستم آن می شود. این اتافق موجب خسارت های جدی به سیستم درب، و اختلال در حرکت بالابر می شود. پس به هیچ عنوان از دست برای باز و بسته نمودن درب استفاده نکنید.

به عمد کابین را تکان ندهید

یکی دیگر از عواملی که باعث پیشگیری از خرابی آسانسور می شود، عدم تکان دادن های عمدی کابین است. انجام چنین کاری حتی با نیروی کم باعث ایجاد اختلال در سیستم کلی بالابر می شود. از جمله آسیب به سیستم اتصالات، دیواره های داخلی و در نهایت خرابی کلی آسانسور.

استفاده از میزان ظرفیت مجاز

نکته ای که ممکن است گاهی توسط افراد رعایت نشود. استفاده بیش از ظرفیت مجاز، علاوه بر ایجاد خرابی و یا صدمه به قسمت های مختلف، می تواند از لحاظ ایمنی نیز بسیار خطرناک باشد. چرا که در صورت استفاده از تعداد نفرات زیاد، و یا حمل بارهای سنگین، امکان سقوط آسانسور نیز وجود خواهد داشت.

دکمه شاسی را یکبار فشار دهید

نگهداری از قطعات مکانیکی برای پیشگیری از خرابی آسانسور

گاهی برخی افراد به دلیل عجله یا کم حوصلگی، چندین بار دکمه شاسی را فشار می دهند. این حرکت هیچ کمکی به سرعت بیشتر کابین نمی کند. تنها فشردن دکمه می تواند موجب ایجاد اختلال و مشکلات بیشتر گردد. به همین منظور سعی کنید فقط یکبار از دکمه های آسانسور استفاده نمایید تا بالابر حرکت کند.

خرید آسانسور و قطعات، از شرکتی معتبر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، روش ها و راه کارهای مختلفی برای پیشگیری از خرابی آسانسور وجود دارد. کافی است با رعایت این موارد علاوه بر استفاده بهینه از بالابر با کیفیت، با کاهش هزینه ها از ایمنی بیشتر بهره مند شوید. به همین منظور خرید آسانسور و قطعات مکانیکی از شرکتی معتبر بسیار مهم و حائز اهمیت است. چرا که کیفیت بالای محصول، علاوه بر راندمان بالاتر از طول عمر بیشتری نیز برخوردار است. گروه صنعتی مگا در زمینه صنعت آسانسور به عنوان یکی از بهترین ارائه کنندگان این محصول شناخته می شود. شما می توانید با خرید انواع محصولات اعم از کابین، درب، قطعات مکانیکی، درب سلکوم ، درب فرماتور و… از ایمنی، آرامش و کیفیت بالاتر لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.