به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آشنایی با پدیده ای به نام آسانسور خورشیدی

آسانسور خورشیدی

آشنایی با پدیده ای به نام آسانسور خورشیدی

آسانسور خورشیدی، و اصلی ترین تفاوت های آن با مدل های معمولی، احتمالا اولین سوال است که به ذهن افراد خطور می کند. همواره استفاده نیروی و انرژی خورشید مترادف با مصرف بهینه و ذخیره انرژی است. همچنین نوع طراحی آن و البته چگونگی عملکرد این مدل در مقایسه با سایر آسانسورها بسیار مهم است. به همین خاطر و با توجه به اینکه این مدل از بالابرها به نوعی نسل جدید به حساب می آیند، بر آن شدین تا به شکلی جامع در مورد آن توضیحاتی را ارئه کنیم. به همین خاطر تا انتهای این مقاله جذاب همراه ما باشید.

آسانسور خورشیدی چیست؟

همواره در جهان امروز و با پیشرفت تکنولوژی، بشر در تلاش است تا در حد امکان از مصرف بی رویه و هدر دادن انرژی ها جلوگری کند. به همین خاطر بسیاری از دانشمندانو محققان در تلاش هستند تا روش هایی را برای استفاده هر چه بیشتر از منابع طبیعی که به راحتی از دست می روند، به دست بیاورند. شاید یکی از مهم ترین این منابع انرژی خورشید باشد. که البته چند سالی هست با ساخت پنل های مختلف در تلاش برای جذب و ساخت نیروی برق می باشد. چرا که این منبع انرژی تجدید پذیر و در دسترس تمام کره زمین است، و می توان از آن بسیار استفاده کرد. در همین رابطه و با ساخت وسایل و مدل های گوناگون، ساخت آسانسور با استفاده از این روش جدیدترین گام بشر در این رابطه می باشد.

با توجه به میزان مصرف برقی که آسانسورها دارند، متخصصان در تلاش هستند تا با استفاده از روش های گوناگون عالاوه بر حفظ و حتی افزایش کارایی، میزان مصرف برق آن را نیز کاهش دهند. به همین خاطر استفاده از پل های خورشیدی در این زمینه جدیدترین روش برای رسیدن به این هدف می باشد. برای این کار قطعات و تجهیزات مورد استفاده نیز تغییر پیدا می کند. به طور مثال می توان به استفاده از موتورهای کم مصرف و. با ولتاژی پایین اشاره کرد. که در واقع قادرند تا با برق 220 ولت شهری نیز کار کنند. که در واقع این همان چیزی است که برای راه اندازی بالابرهای خورشیدی مورد نیاز می باشد.

مزایای استفاده از موتورهای کم مصرف

نقش باتری در بالابر خورشیدی

همواره یکی از بخش های مهم در ساخت و راه اندازی انواع آسانسور، استفاده از موتور متناسب و با کیفیت می باشد. اما در ساخت این مدل از بالابرها، همان طور که گفتیم باید از موتوری کم مصرف استفاده نماییم. چرا که یکی از بخش های مهمی که بیشترین میزان مصرف را در آسانسورهای معمولی دارند، مین موتور آن می باشد. همچنین یکی دیگر از دلایل استفاده از موتورهای کم مصرف میزان ذخیره انرژی بالای آن ها در مقایسه با مدل های دیگر است. در واقع در موتورهای با ولتاژ پایین می توان انرژی بیشتری نسبت به موتورهای 380 ولت به بالا ذخیر کرد.

در بالابرهای خورشیدی می توان از موتورهای کم مصرف و 220 ولت برای راه اندازی استفاده کرد. و با این کار در پرداخت هینه های اضفی و همچنین مصرف بیش از حد برق به شکل قابل توجهی می توان انرژی صرفه جوبی کرد. همچنین با کنترل این میزان انرژی می توان جریان های مازادی که از گنل آسانسور خورشیدی وجود داشته را نیز در باتری ذخیره نمود. که در این صورت در صورت قطعی برق و یا هر مشکل دیگری به واسطه انرژی ذخیره شده در باتری، آسانسور بدون هیچ گونه مشکلی به کار خود ادامه می دهد. البته این مورد تنها یکی از مزیت ها و ویژگی های موجود در این مدل از آسانسورها است.

مزیت های آسانسورهای خورشیدی نسبت به آسانسورهای معمولی

همان طور که گفتیم با افزایش جمعیت و کاهش تمایل به استفاده از انرژی های تجدیدناپذیر، استفاده بیشتر از محصولات خورشیدی بسیار بیشتر شده است. چرا که علاوه بر حالت طبیعی و نامحدودی که دارد، تاثیات بهتری نیز در مقایسه با مدل های معمولی دارند. در واقع در آسانسورهایی که با استفاده از منابع طبیعی همچون خورشید کار می کنند، بسیاری از قطعات جانبی و موارد مصرفی نیز حذف می شوند. در واقع نه تنها در مصرف انرژی همچون برق، بلکه در بسیاری از موارد دیگر همچون استفاده از محصولاتی که با محیط زیست سازگار نیستند نیز متوقف می شود. به همین علت در ادامه به برخی از این ویژگی ها و مزایا می پردازیم.

 • تعمیر، سرویس و نگهداری راحت تر و البته کم هزینه تر
 • پرداخت هزینه اولیه نصب و راه اندازی پس از شش سال باز می گردد
 • صرفه جویی در حدود 70 درصد انرژی های مصرفی همچون برق
 • کاهش خطرات ناشی از گیر کردن در آسانسور به شکلی قابل توجه
 • سازگاری بسیار مناسب با محیط زیست
 • طول عمر بسیار بالا در مقایسه با مدل های معمولی، که قادر است حتی تا بیست سال نیز عمر مفید داشته باشد

ویژگی های استفاده از باتری در آسانسور

مزایای باتری بالابرهای خورشیدی

همان طور که گفته شد، اولین ویژگی باتری ها عدم نیاز به استفاده از ژنراتور در آسانسور است.  که در هزینه های جانبی نیز صرفه جویی کرده و سبب حفظ منابع انرژی می شود. اما این تنها ویژگی در این امر نیست. این قطعات به دلیل ابعادی که دارند، فضای زیادی را نیز اشغال نمی کنند. متناسب با میزان مدل باتری ها، قادر هستند از یک تا حدود یک هفته نیز انرژی مورد نیاز آسانسور را تامین کنند. همچنین استفاده از باتری ها و حذف ژنراتور به عوامل دیگری نیز وابسته است که در ادامه به مهم ترین ویژگی های حذف ژنراتورها می پردازیم.

 • کاهش هزینه های جانبی همچون سرویس و نگهداری آسانسور
 • کم شدن چشم گیری سر و صدا و آلودگی صوتی ناشی از حرکت آسانسور
 • کم شدن میزان هیزنه های اولیه برای راه اندازی ژنراتور
 • آلودگ هوا موجود در ساختمان به واسطه کارکرد این قطعه کم تر می شود
 • نیازی به در نظر گرفتن محل نصب این قطعه وجود ندارد
 • مشکلات و سختی هایی که برای تامین سوخت ژنراتور وجود داشت، حذف می شود
 • حذف هزینه های نصب این قطعه و کاهش دستمزد نصابان

معرفی اولین آسانسور خورشیدی در دنیا

اولین آسانسور خورشیدی

اولین مدل از این آسانسورها ابتدا توسط یک شرکت یونانی در سال 2011 رونمایی شد. که در آن این بالابر برای یک ساختمان سه یا چهار طبقه می توانست کارایی داشته باشد. همچنین یکی دیگر از ویژگی هایی که در ساخت این آسانسور خورشیدی توجه افراد را به خود جاب کرد، ابعاد آن بود. که این امکان وجود داشت تا از آن در مکان های کوچک نیز استفاده شود. که قطعا این مورد می توان گزینه بسیار مناسبی برای آسانسور خانگی نیز باشد. امروزه  شرکت های دیگری در دنیا نیز اقدام به تولید این مدل آسانسورها کرده اند. که می توان به شرکت معتبر شیندلر نیز اشره کرد. اما مهم ترین مزایایی که مدل یونانی به عنوان اولین بالابر خورشیدی با خود به همراه داشت، می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • امکان جابجایی افراد در حدود 4 نفر و به طور متوسط میانگین ظرفیت 300 کیلوگرم
 • کاهش چشمگیری 80 ردصدی میزان مصرف انرژی برق
 • مقاومت مناسب در روزهای ابری و بدون تابش نور خورشید تا سه روز
 • حذف و کاهش مناسب خطرات و مشکلاتی همچون گیر کردن در آسانسور و وقوع نقص فنی
 • در مواقع اضطراری امکان استفاده از انرژی الکتریکی در این مدل مهیا بود
 • همخوانی بسیار مناسب با محیط زیست
 • عدم نیاز به راه اندازی و استفاده از اتاق ماشین
 • استفاده از دو عدد باتری قابل شارژ در زمان مورد نیاز و بهره گیری از سه عدد پنل فتولتائیک