به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

فنر سربکسل آسانسور، شرایط تنظیم و انواع مختلف آن

فنر سربکسل آسانسور

فنر سربکسل آسانسور، شرایط تنظیم و انواع مختلف آن

فنر سربکسل آسانسور از جمله قطعات حساس به کار رفته در بخشی از ساختار کلی آسانسورها به شمار می رود. که خود این بخش از اجزای مختلفی تشکیل شده است. چرا که همان طور که می دانید، ایمنی و نوع حرکت صحیح کابین ها درون چاه آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار هستند. از همین رو استفاده از سیم های بکسل به منظور عدم سقوط و هدایت بهتر کابین الزامی بوده و باید دارای استحکام زیادی باشند. به همین خاطر تمامی اجزا مرتبط با این سیم نیز بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی در روند کارکرد آن دارد. این فنرها دارای ویژگی های زیادی بوده و انواع مختلفی نیز دارند. که در این مقاله قصد داریم تا به شکلی جامع به تمامی این موارد پاسخ دهیم.

آشنایی با انواع فنر سربکسل آسانسور

همان طور که می دانید، اجزای یک آسانسور در زمان راه اندازی باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند. چرا که این تناسب و همخوانی است که سبب عملکرد مطلوب و بدون مشکل می شود. به همین خاطر متناسب با ابعاد چاه و نوع کاربری ساختمان کابین آسانسور طراحی و ساخته می شود. سپس متناسب با میزان ابعاد و ظرفیت کابین، از نمره مناسب ریل راهنما، سیم های بکسل و سایر قطعات جانبی استفاده می کنند. در واقع سیستم آسانسور به شکلی است که قطعات به یکدیگر وابسته بوده و در هر مدل و با ابعاد و ظرفیت های مختلف، برخی قطعات تغییر می کنند. به نوعی ممکن است بعضی از قطعات به شکلی ثابت مورد استفاده قرار بگیرند، اما به طور مثال ریل های راهنما و یا نمره سیم های بکسل در شرایط گوناگون متفاوت باشد.

به همین خاطر در بخش سربکسل که یکی از قسمت های مهم در هر آسانسوری مخصوصا نوع کششی به حساب می آید، باید هماهنگی وجود داشته باشد. بر همین اساس نیز برای همخوانی با مدل های مختلف آن، از فنرهای گوناگونی جهت ایجاد این تعادل و افزایش راندمان و کیفیت کار بهره می برند. چرا که استفاده از این قطعه تاثیر بسزایی در کارکرد آسانسورها دارد. بر همین اساس در ادامه به معرفی انواع مختلف آن ها که هر یک دارای مشخصات، ویژگی ها و شرایط استفاده متفاوتی هستند، می پردازیم. چرا که باید بدانیم که هر کدام از این فنرها می توانند چه تاثیری بر کیفیت و کارکرد آسانسور ما داشته باشند. ضمن اینکه هماهنگی بین قطعات بسیار مهم بوده و که با شناخت بیشتر این آگاهی به دست می آید.

فنر سربکسل پر شده با رزین

فنر سربکسل آسانسور پر شده با رزین

برخی از زمان ها است که میزان استحکام گسیختگی و مقاومت کلی سیم های بکسل با گذشت زمان کاهش می یابد.  این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. که البته مهم ترین آن ها می تواند جابجایی بیش از حد، عدم سرویس به موقع آسانسور و یا حمل بارهای سنگین و به نوعی استفاده از آسانسور با بارهای بیش از حد مجاز مجاز، اتفاق بیفتد. که در این حالت بهترین نوع فنر سربکسل مدل پر شده با رزین می باشد. چرا که در زمان افزایش تنش در آسانسور نیز می تواند با توجه به ویژگی هایی که دارد، به خوبی شرایط را کنترل کند. در واقع این قطعه استحکام و مقاومت بالایی داشته و بر همین اساس نتیجه بهتری نیز در این شرایط به همراه دارد.

البته که هرچقدر این بخش بهتر بتواند کابین را کنترل کند، سایر قطعات نیز با راحتی بیشتری می توانند وظایف خود را انجام دهند. به عنوان مثال در صورتی که این بخش به خوبی مانع از تکان خوردن و تاب خوردن کابین شود، در زمان توقف و در هنگام باز شدن درب آسانسور، دقیقا کابین بدون هیچ تکان و حرکت اضافی، هم تراز با طبقه مورد نظر در جای خود متوقف می شود. که این امر تاثیر بسزایی در کیفیت و کارکرد آسانسور و البته سلامت مسافران و افزایش ایمنی دارد. در واقع یکی از شاخصه های یک آسانسور استاندارد و با کیفیت همین مورد می باشد. که باید قادر باشد تا بدون هیچگونه ضربه و یا اختلاف در سطح زمین (طبقه) آسانسور متوقف شود. البته انتخاب مکانیزم با کیفیت مانند درب فرماتور یا سلکوم ینز می تواند موثر باشد.

فنر تایید شده با دست

یکی از مدل هایی که دارای ویژگی های گوناگونی بوده، مدل تایید شده با دست است. یکی از موارد مهم درمورد سیم های بکسل، کاهش مقاومت آن در مقابل کشش ها در صورت افزایش قطر و ضخامت آن است. که در این صورت می تواند در برخی موارد روند کلی آسانسور و ایمنی آن را تحت تاثیر قرار دهد. اما اگر همتابی فنر به خوبی انجام شود، این قلاب با دست تایید شده می تواند مقاومت بسیار مناسبی را ایجاد کند. به همین خاطر ایمنی و امنیت آسانسور در زمان حرکت با این روش بسیار بهبود پیدا می کند. حتی مقاومت این فنر سربکسل آسانسور به گونه ای است که نه تنها در آسانسورها، بلکه در انواع جرثقیل ها نیز قابلیت استفاده دارند.

فنر همراه با بست فلزی استوانه ای

فنر استوانه ای سربکسل

روش ساخت در این مدل از فنرها، شرایط خاص و البته مراحل مختلفی دارد. در مدل های بست فلزی استوانه ای که یکی دیگر از انواع فنرها به حساب می آیند، استحکام، مقاومت و کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار می باشند. در واقع دقیقا مشابه با آنچه که از یک فنر سربکیل با کیفیت انتظار داریم. به همین دلیل نیز این مدل از فنرها در زمانی که فشار و پرس زیادی وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت زمان استفاده از این فنر در زمان تحمل فشار بیش از حد می باشد. که می توان به آسانسورهای کارگاهی و یا مدل های حمل بار و لیفتراک اشاره کرد. که در این بخش ها بار و نیرو وارده بسیار بیشتر از مدل هایی است که جهت جابجایی مسافران استفاده می شود.

در واقع یکی از قطعاتی که برای بکارگیری در بهترین آساسنورها موثر هستند، همین مورد می باشد. در واقع در راه اندازی آسانسور برج های بلند و یا ساختمان های مهم، از برخی از قطعات با کیفیت تر استفاده می شود. که شاید به ظاهر نیاز چندانی به آن ها نیست، ولی برای افزایش کیفیت و ایمنی به کار می روند. همان طور که استفاده از یک مکنیزم با کیفیت مانند درب سلکوم و یا فرماتور بر روی درب ها با اهمیت است، استفاده از بهترین فنر سربکسل آسانسور نیز می تواند اهمیت زیادی در نتیجه کار داشته باشد.

فنر بادامکی یا خود سفت شو

یکی دیگر از اواع فنرهای پرکاربرد و پر مصرف مدل گوه ای خود سفت شو و یا بادامکی است. این مدل خود دارای دو مدل مختلفی می باشد. مدل های متقارن و نامتقارن انواع تشکیل دهنده فنرهای سربکسل بادامکی می باشند. تفاوت اصلی موجود در این دو مدل نیز به تفاوت در سوکت های آن ها بر می گردد. که با این تفاوت کوچک، اما کارایی و کاربردهای این دو مدل تا حدود زیادی متفاوت بوده و در قسمت های مختلفی نیز کاربرد دارند.

با توجه به تفاوت موجود در این دو مدل می توان جهت شناخت بیشتر آن ها نمونه هایی را ذکر کرد. به طور مثال از فنرهای گوه ای خود بسته شو نوع متقارن، در جرثقیل های متحرک استفاده می کنند. که باید فنر توانایی هدایت بارهای سنگین و جابجایی پرفشاری را داشته باشد. همچنین در زمانی که بخواهیم فنر را در حالت اتصال قرار دهیم نیز از نوع فنر باید استفاده کنیم. البته که در این مدل ها سایر قطعات آسانسور نیز باید متناسب با نوع فنر و همراه با آن باشند. تا بتوان وزن کلی را با همه ابزار و بخش ها کنترل کرد.

شرایط تنظیم فنر سربکسل در آسانسورها چگونه است؟

نحوه تنظیم فنر سربکسل آسانسور

همیشه شرایط نصب قطعات مختلف، چه بزرگ ترین و چه کوچک ترین جز بسیار مهم و با اهمیت بوده است. چرا که هرچقدر که یک قطعه کیفیت بالایی داشته باشد، و یا با سایر بخش ها همخوانی، در صورت عدم نصب صحیح می تواند علاوه بر عدم کارکرد صحیح، بر سایر بخش ها نیز اثر بگذارد. که این مورد علاوه بر خرابی زودهنگام قطعه و تاثیر بر روند کلی آسانسور، سبب تحمیل هزینه های بسیاری جهت تعمیر و یا تعویض به افراد می کند. به همین خاطر باید به خوبی به شرایط نصب همه قطعات و به کارگیری آن ها آشنا بود. البته که بهره گیری از شرکت های ارائه دهنده این خدمات و استفاده از افراد متخصص می تواند مانع از ایجاد چنین مشکلاتی شود.

اما به صورت کلی اگر بخواهیم رایط تنظیم فنر سربکسل آسانسور را شرح دهیم، باید به موارد ذیل توجه داشته باشیم.

  • نکته ابتدایی و مهم انتخاب بهترین فنر مرتبط با سیم بکسلتان است. تا علاوه بر همخوانی بتواند استانداردهای لازم در رابطه با استجمام و مقاومت و همچنینابعاد را رعایت کند.
  • ابعاد گوه شما بسیار مهم است. این ابعاد باید به گونه ای باشد که خیلی کوچک نباشد. چرا که در این صورت به دلیل مقاومت پایین به راحتی حالت خود را از دست می دهد. که این امر می تواند سبب ایجاد شکستگی در سوکت نیز شود.
  • پیش از خرید فنر خود باید تمامی قسمت ها و ویژگی های آن ها را بررسی نمایید. تا دچار مشکل خاصی نبوده و بتواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد. چرا که در غیر این صورت می تواند تهدید جدی برای ایمنی آسانسور شما باشد.
  • میزان مقاومت قسمت انتهایی سیم بکسل شما باید حداقل به میزان 80 درصد از استانداردهای مقاومت باشد.
  • جنس فنر مورد استفاده باید از فولاد یا چدن باشد.

نکات مهم در زمان خرید فنرهای سربکسل

همان طور که تا به اینجا این مقاله مطالعه کردید، این محصول نیز همانند سایر قطعات به کار رفته در آسانسور از اهمیت و کارایی بالایی برخوردار است. به همین خاطر باید به مانند آن ها نیز در زمان خرید برخی از نکات مهم را رعایت کنیم. تا با خرید یک محصول با کیفیت به کارایی و راندمان آسانسور خود کمکی کرده باشیم. اکثرا این قطعات و اجزت همراه با سایر قطعات اصلی و توسط شرکت های راه اندازی آسانسور عرضه می شوند. اما ممکن است در طول کارکرد آسانسور بنا به دلایلی این بخش دچار مشکل شده و نیاز به تعویض داشته باشد. از همین رو باید بدانید که این قطعه را با چه شرایط و ویژگی هایی تهیه کرده، تا دچار مشکل قطعات تقلبی موجود در بازار نشوید. چرا که بسیار مهم است فنر سربکسل آسانسور شما اصلی باشد.

از جمله مهم ترین ویژگی ها و مشخصات در زمان خرید این محصول، می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

  • توجه به ساختار داخلی تشکیل دهنده سیم های بکسل
  • توجه به شیارهای فلکه هرزگرد و همچنین فلکه اصلی موتور، که باید به این شیارها در این قسمت ها توجه ویژه ای داشته باشید. که حتما وجود داشته و بر طبق استانداردها کار شده باشند
  • میزان سرعت ساخت اتصال فنرهای سربکسل به بخش مورد نظر
  • توجه به کاربردها و موارد استفاده از این محصول در بخش های مختلف آسانسور
  • میزان بار مجاز یا ظرفیت کابین و میزان ضریب ایمنی در نظر گرفته شده برای آسانسور
اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button