به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

فنر سربکسل آسانسور، شرایط تنظیم و انواع مختلف آن

فنر سربکسل آسانسور

فنر سربکسل آسانسور، شرایط تنظیم و انواع مختلف آن

فنر سربکسل آسانسور از جمله قطعات حساس به کار رفته در بخشی از ساختار کلی آسانسورها به شمار می رود. که خود این بخش از اجزای مختلفی تشکیل شده است. چرا که همان طور که می دانید، ایمنی و نوع حرکت صحیح کابین ها درون چاه آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار هستند. از همین رو استفاده از سیم های بکسل به منظور عدم سقوط و هدایت بهتر کابین الزامی بوده و باید دارای استحکام زیادی باشند. به همین خاطر تمامی اجزا مرتبط با این سیم نیز بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی در روند کارکرد آن دارد. این فنرها دارای ویژگی های زیادی بوده و انواع مختلفی نیز دارند. که در این مقاله قصد داریم تا به شکلی جامع به تمامی این موارد پاسخ دهیم.

آشنایی با انواع فنر سربکسل آسانسور

همان طور که میدانید، اجزای یک آسانسور در زمان راه اندازی باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند. چرا که این تناسب و همخوانی است که سبب عملکرد مطلوب و بدون مشکل می شود. به همین خاطر متناسب با ابعاد چاه و نوع کاربری ساختمان کابین آسانسور طراحی و ساخته می شود. سپس متناسب با میزان ابعاد و ظرفیت کابین، از نمره مناسب ریل راهنما، سیم های بکسل و سایر قطعات جانبی استفاده می کنند. به همین خاطر در بخش سربکسل نیز برای همخوانی با مدل های مختلف آن، از فنرهای گوناگونی بهره می برند. که در ادامه به معرفی انواع آن ها می پردازیم.

فنر سربکسل پر شده با رزین

فنر سربکسل آسانسور پر شده با رزین

برخی از زمان ها است که میزان استحکام گسیختگی و مقاومت کلی سیم های بکسل با گذشت زمان کاهش می یابد.  این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. که البته مهم ترین آن ها می تواند جابجایی بیش از حد، عدم سرویس به موقع آسانسور و یا حمل بارهای سنگین باشد. که در این حالت بهترین نوع فنر سربکسل مدل پر شده با رزین می باشد. چرا که در زمان افزایش تنش در آسانسور نیز می تواند با توجه به ویژگی هایی که دارد، به خوبی شرایط را کنترل کند.

فنر تایید شده با دست

یکی از مدل هایی که دارای ویژگی های گوناگونی بوده، مدل تایید شده با دست است. یکی از موارد مهم درمورد سیم های بکسل، کاهش مقاومت آن در مقابل کشش ها در صورتافزایش قطر و ضخامت آن است. که در این صورت میتواند در برخی موارد روند کلی آسانسور و ایمنی آن را تحت تاثیر قرار دهد. اما اگر همتابی فنر به خوبی انجام شود، این قلاب با دست تایید شده می تواند مقاومت بسیار مناسبی را ایجاد کند. به همین خاطر ایمنی و امنیت آسانسور در زمان حرکت با این روش بسیار بهبود پیدا می کند. حتی مقاومت این فنر سربکسل آسانسور به گونه ای است که نه تنها در آسانسورها، بلکه در انواع جرثقیل ها نیز قابلیت استفاده دارد.

فنر همراه با بست فلزی استوانه ای

فنر استوانه ای سربکسل

روش ساخت این مدل از فنرها شرایط خاصب دارند. در مدل های بست فلزی استوانه ای که یکی دیگر از انواع فنرهای به حساب می آیند، استحکام، مقاومت و کیفیت از اهمتی زیادی برخوردار می باشند. به همین دلیل نیز این مدل از فنرها در زمانی که فشار و پرس زیادی وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت زمان استفاده از این فنر سربکسل در زمان تحمل فشار بیش از حد می باشد.

فنر بادامکی یا خود سفت شو

یکی دیگر از اواع فنرهای پرکاربرد و پر مصرف مدل گوه ای خود سفت شو و یا بادامکی است. این مدل خود دارای دو مدل مختلفی می باشد. مدل های متقارن و نامتقارن انواع تشکیل دهنده فنرهای سربکسل بادامکی می باشند. تفاوت اصلی موجود در این دو مدل نیز به تفاوت در سوکت های آن ها بر می گردد. که با این تفاوت کوچک، اما کارایی و کاربردهای این دو مدل تا حدود زیادی متفاوت بوده و در قسمت های مختلفی نیز کاربرد دارند.

با توجه به تفاوت موجود در این دو مدل می توان جهت شناخت بیشتر آن ها نمونه هایی را ذکر کرد. به طور مثال از فنرهای گوه ای خود بسته شود نوع متقارن، در جرثقیل های متحرک استفاده می کنند. که باید فنر توانایی هدایت بارهای سنگین و جابجایی پرفشاری را داشته باشد. همچنین در زمانی که بخواهیم فنر را در حالت اتصال قرار دهیم نیز از نوع فنر باید استفاده کنیم.

شرایط تنظیم فنر سربکسل در آسانسورها چگونه است؟

نحوه تنظیم فنر سربکسل آسانسور

همیشه شرایط نصب قطعات مختلف، چه بزرگ ترین و چه کوچک ترین جز بسیار مهم و با اهمیت بوده است. چرا که هرچقدر که یک قطعه کیفیت بالایی داشته باشد، و یا با سایر بخش ها همخوانی، در صورت عدم نصب صحیح می تواند علاوه بر عدم کارکرد صحیح، بر سایر بخش ها نیز اثر بگذارد. که این مورد علاوه بر خرابی زودهنگام قطعه و تاثیر بر روند کلی آسانسور، سبب تحمیل هزینه های بسیاری جهت تعمیر و یا تعویض به افراد می کند. به همین خاطر باید به خوبی به شرایط نصب همه قطعات و به کارگیری آن ها آشنا بود. البته که بهره گیری از شرکت های ارائه دهنده این خدمات و استفاده از افراد متخصص می تواند مانع از ایجاد چنین مشکلاتی شود.

اما به صورت کلی اگر بخواهیم رایط تنظیم فنرهای سربکیل آسانسور را شرح دهیم، باید به موارد ذیل توجه داشته باشیم.

  • نکته ابتدایی و مهم انتخاب بهترین فنر مرتبط با سیم بکسلتان است. تا علاوه بر همخوانی بتواند استانداردهای لازم در رابطه با استجمام و مقاومت و همچنینابعاد را رعایت کند.
  • ابعاد گوه شما بسیار مهم است. این ابعاد باید به گونه ای باشد که خیلی کوچک نباشد. چرا که در این صورت به دلیل استجمان و مقاومت پایین به راحتی مقاومت خود را از دست می دهد. که این امر می تواند سبب ایجاد شکستگی در سوکت نیز شود.
  • پیش از خرید فنر خود باید تمامی قسمت ها و ویژگی های آن ها را بررسی نمایید. تا دچار مشکل خاصی نبوده و بتواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد. چرا که در غیر این صورت می تواند تهدید جدی برای ایمنی آسانسور شما باشد.
  • میزان مقاومت قسمت انتهایی سیم بکسل شما باید حداقل به میزان 80 درصد از استانداردهای مقاومت باشد.
  • جنس فنر مورد استفاده باید از فولاد یا چدن باشد.

نکات مهم در زمان خرید فنرهای سربکسل

همان طور که تا به اینجا این مقاله مطالعه کردید، این محصول نیز همانند سایر قطعات به کار رفته در آسانسور از اهمیت و کارایی بالایی برخوردار است. به همین خاطر باید به مانند آن ها نیز در زمان خرید برخی از نکات مهم را رعایت کنیم. تا با خرید یک محصول با کیفیت به کارایی و راندمان آسانسور خود کمکی کرده باشیم. اکثرا این قطعات و اجزت همراه با سایر قطعات اصلی و توسط شرکت های راه اندازی آسانسور عرضه می شوند. اما ممکن است در طول کارکرد آسانسور بنا به دلایلی این بخش دچار مشکل شده و نیاز به تعویض داشته باشد. از همین رو باید بدانید که این قطعه را با چه شرایط و ویژگی هایی تهیه کرده، تا اسیر قطعات تقلبی موجود رد بازار نشوید. چرا که بسیار مهم است فنر سربکسل آسانسور شما اصلی و با کیفیت باشد.

از جمله مهم ترین ویژگی ها و مشخصات در زمان خرید این محصول، می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

  • توجه به ساختار داخلی تشکیل دهنده سیم های بکسل
  • توجه به شیارهای فلکه هرزگرد و همچنین فلکه اصلی موتور، که باید به این شیارها در این قسمت ها توجه ویژه ای داشته باشید. که حتما وجود داشته و بر طبق استانداردها کار شده باشند
  • میزان سرعت ساخت اتصال فنرهای سربکسل به بخش مورد نظر
  • توجه به کاربردها و موارد استفاده از این محصول در بخش های مختلف آسانسور
  • میزان بار مجاز یا ظرفیت کابین و میزان ضریب ایمنی در نظر گرفته شده برای آسانسور