به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

همه چیز درباره آسانسور شیشه ای

آسانسور شیشه ای

همه چیز درباره آسانسور شیشه ای

آسانسور شیشه ای یا آسانسور پانوراما ، به آسانسور هایی گفته می شود که یک یا چند طرف کابین آن را شیشه در بر گرفته باشد. در این مدل مسافران هنگام حرکت کابین می توانند فضای بیرونی را ببینند. این کابین در یک محفظه شیشه ای مخصوص نصب و راه اندازی می شود. این مدل از آسانسور بیشتر در مجتمع های تجاری و لوکس مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از انواع پانل های شیشه ای روشن و یا دودی برای تزیین آن استفاده می شود. این نوع از آسانسورها به دلیل زیبایی که دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به جزییات بیشتر این مدل، انواع مدل ها و سایر ویژگی های آن می پردازیم.

انواع آسانسور شیشه ای و محل های مورد استفاده از آن

انواع آسانسور پانوراما

این بالابرها دارای سیستم های محکه مختلفی هستند. از سیستم های کششی و هیدرولیک بای این مدل استفاده می شود. که مدل کششی مناسب برای ساختمان های بلند و با کمک سیم بکسل مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین نوع هیدرولیک نیز متناسب با نوع قطعات و ارتفاع ساختمان از آن بهره می برند.

اما از این مدل آسانسور در برخی از ساختمان ها بیشتر استفاده می شود. به دلیل نوع طراحی خاص و تنوع آن در بسیاری از قسمت ها قابل بهره برداری می باشد. به همین منظور بیشترین موارد استفاده از آن را در اداه معرفی می کنیم.

 • در قسمت بیرونی ساختمان‌های با طبقات متوسط (مثل مجتمع‌های تجاری و رستوران‌ها و…)
 • در قسمت داخلی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و یا پاساژهای چند طبقه
 • در ساختمان های مسکونی لوکس
 • در داخل هتل ها و یا تالارها

مشخصات فنی آسانسور های پانوراما

 ابعاد آسانسور

ابعاد این آسانسورها مانند سایر مدل ها، متناسب با شرایظ انتخاب می شود. از جمله می توان به نوع کاربری، میزان سرعت، میزان ظرفیت، ابعاد چاه و… اشاره کرد. تمامی این موارد سبب می شود تا ابعاد آسانسور متغیر باشد. که کارشناسان مربوطه پس از بررسی شرایط ابعاد آن را متناسب با نیاز مشتری تعیین می کند.

نوع درب

عموما درب های مورد استفاده برای آسانسور شیشه ای به صورت اتوماتیک می باشد. ابعاد این درب ها نیز متغیر بوده و متناسب با نوع کابین آسانسور انتخاب می شوند. همچنین می توان از مکانیزم های مختلف برای آن استفاده نمود.

جنس شیشه

نوه و جنس شیشه آسانسور پانوراما

شیشه های استفاده شده در کابین آسانسور از جنس لمینت سکوریت می باشد. این جنس از میزان کیفیت بالایی برخوردار است و از تمامی استانداردها بهره مند می باشد. لامز به ذکر است که با استناد به استاندارد ملی، که تمامی قسمت های آسانسور اعم از کابین، دیواره، چاه و درب آسانسور باید قادر به تحمل فشار 300 نیتن بر 5 سانتی متر باشند، این شیشه ها نیز از این میزان استحکام برخوردار می باشند.

نوع کابین

در این مدل از آسانسور کابین آسانسور می تواند در اشکال مختلف گرد، مربع، مستعطیل و یا حتی بیضی طراحی و ساخته شوند. لازم به ذکر است که اگر نوع کابین به صورت گرد و یا بیضی باشد، نیازمند تست آونگی می باشند. تا میزان استحکام و استانداردهای لازم آن بررسی و متنساب با آن مدارک ایمنی صادر گردد.

جنس لته درب

اگر نمای از درب ها در طبقات به بیرون و یا به داخل باز شوند، می توان لته ها را به شکل شیشه ای نصب کنیم. این درب ها در دو دسته شیشه ای با کلاف استیل و یا کاملا شیشه ای وجود دارد. که به نوع کاملا شیشه ای فریم لس نیز می گویند. جنس این لته های شیشه ای نیز از لمینت سکوریت بوده و از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است.

آسانسورهای نصب شده در فضای آزاد

آسانسور پانوراما نصب شده درفضای آزاد

همان طور که می دانید ایمنی و رعایت اصول فنی در ساخت، طراحی و نصب آسانسورها از اهمیت بالایی برخوردار است. در همین رابطه نیز برای نصب آسانسورهای شیشه ای در فضای آزاد باید نکاتی را رعایت نمود. جرا که اگر در مناطقی باد شدید بوزد، نمی توان از این نوع آسانسور در فضای آزاد استفاده کرد. مگر اینکه از پوشش کامل (TPW) هنگام نصب استفاده کرد.

بر چسب نشانه گذاری شیشه

بر روی شیش های این نوع آسانسور همواره علائمی به منظور راهنمایی، مشخصات و رعایت دستورالعمل ها وجود دارد. این برچسب بر روی داخلی و یا بیرونی کابین همواره وجود دارد، که توسط شرکت تولید کننده به همراه اطلاعات خود شرکت قرار داده می شود. ابعاد، مشخصات فنی شیشه از جمله مواردی است که بر روی برچسب نوشته می شود.

نشانگر های حضور کابین

ابتدا باید بدانیم که میزان مساحت و فضای اختصاص داده شده به هر قسمت شیشه ای کابین کافی و مناسب باشد. اگر برخی از درب ها مانند درب های لولایی فاقد این ویژگی بودند، باید طبق اصول استاندارد شرایط را مهیا کنیم. و بهتر است که نوع دبر جایگزین انتخاب و نصب گردد. همچنین در زمان جا به جایی کابین در طبقات، زمانی که کابین متوقف می شود، باید نشانگر کابین روشن شود. این نشانگر تا زمان توقف کابین باید کماکان روشن بماند.

میزان ضخامت شیشه

میزان بررسی ضخامت شیشه را می توان توسط وسیله ای به نام آلتراسونیک انجام داد. عموما ضخامت شیشه های تزئینی موجود در کابین باید حداقل 4 میلی متر باشد. همچنین این قسمت باید دارای پشت چسب دار باشد. این قسمت به منظور قرار گیری بهتر آیینه و رعایت ایمنی حتما باید بررسی شود.

تست آونگی چیست و چه زمانی باید انجام شود؟

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، می توانیم از انواع کابین های شیشه ای برا آسانسورهای پانوراما خود استفاده کنیم. که می تواند به شکل مربع، مستعطیل، گرد و یا حتی بیض ساخته شوند. اما در دو نوع بیضی و گرد باید به منظور میزان کیفیت و تحمل فشار تست آونگی انجام شود. تا مقاومت شیشه در برابر هرگونه فشاری سنجیده شود. از همین رو برای این دو مدل تست آونگی انجام می شود تا پس از تایید نشان و مدرک استاندارد صادر شود. در این تست میزان تحمل شیشه باید تا 300 نیوتن بر 5 سانتی متر بررسی شود.

مهم ترین استانداردهای آسانسور شیشه ای

استانداردهای آسانسور پانوراما

ایمنی کابین

برای بررسی میزان استاندارد و ایمنی آسانسور، اگر کابین شیشه ای به صورت شفاف بود، باید از پاراشوت تدریجی بهره برد. و در صورت استفاده از کابینی که قسمت شفاف آن از جنس طلق بود، می توان از پاراشوت های لحظه ای استفاده کرد. البته به شرطی که میزان سرعت آسانسور از یک متر بر ثانیه بیشتر نباشد.

پوشش چاه

در صورتی که چاه آسانسور در قسمت هایی در معرض عموم بود، باید دارای ایمنی های ذیل باشد. تا از ایجاد هرگونه خطر و یا آسیبی جلوگیری شود.

 1. می توان از یک پوشش شیشه ای برای آن استفاده نمود.
 2. میزان ارتفاع در قسمت دیواره ها از هر قسمت که به چاه دسترسی دارد، باید حداقل دارای ارتفاع 5/2 متری باشند.
 3. باید در قسمت پایینی برای کارشناسان و سرویس کاران فضایی در نظر گرفته شود. تا بتوانند سرویس و یا نظافت را به خوبی انجام دهند. این فاصله باید به گونه ای باشد تا دسترسی کامل به قسمت بیرونی کابین داشته باشد. همچنین میزان فاصله افقی در نظر گرفته شده برای آن باید 45 سانتی باشد.
 4. میزان ارتفاع دیواره ها از بخش ورودی باید حداقل دارای ارتفاع 5/3 متری باشند.

کابین شیشه ای

کابین آسانسور پانوراما

مهم ترین بخش ایمنی و استاندارد در آسانسور شیشه ای مربوط به بخش کابین آن می شود. چرا که بیشترین دسترسی و همچنین کاربری شامل این بخش می شود. از همین رو کابین باید دارای استانداردهای لازم و ضروری باشد. این فاکتورها شامل بخش های ذیل می شود.

 1. کابین ها باید به شکلی نصب و طراحی شوند که بار عمودی به آن وارد نشود. همچنین محل قرارگیری آن و نوع قاب باید به گونه ای باشد که بدون هیچ مشکلی میزان بار افقی را تحمل و در طبقات جا به جا شود.
 2. مطابق با بندهای استاندارد در مقررات ایمنی آسانسور، صفحه های شفاف باید از استاندارد لازم در برابر بار و نیروی مکانیکی و همچنین آتش برخوردار باشد.
 3. در صورتی که از مواد غیر شفاف در ساخت کابین ها استفاده شد، مطابق بند بالا باید دارای ایمنی و استاندرادهای لازم باشد.
 4. اگر از شیشه جام در طراحی و ساخت استفاده شد، باید دارای حداقل ضخامت 10 میلی متر باشد. همچنین طرف دیگر که در دسترس عموم قرار ندارد، باید با لایه های پلاستیکی مخصوص پوشش داده شوند.
 5. شیشه مورد تایید باید لمینیت بوده و دارای ضخامت حداقلی 5/11 میلی متری باشد.
 6. آیینه های به کار رفته در کابین های شیشه ای باید دارای ضخامت 6 میلی متر باشند. همچنین جنس آن باید لمینیت یا Toughened باشد. در صورت استفاده از آیینه معمولی نیز سطوح پشت آن که در دسترس عموم نیست، با لایه پلاستیکی مخصوص و چسب دار پوشیده شود.

آسانسور شیشه ای خانگی

خرید آسانسور شیشه ای خانگی

همان طور که گفتیم از آسانسورهای پانوراما یا شیشه ای در ساختمان ها و قسمت های مختلفی استفاده می شود. یکی از کاربردهای این بالابر در داخل خانه است. که بیشتر آسانسورهای خانگی به صورت شیشه ای طراحی و نصب می شوند. چرا که تاثیر بسزایی در طراحی و زیبایی خانه ایفا می کنند. این بالابرها در خانه تا ارتفاع 15 متر قابل نصب و بهره برداری هستند. همچنین مکیزان ظرفیت استاندارد آن در خانه تعداد 6 نفر می باشد. افرادی که قصد استفاده از آسانسور در خانه را دارند، پیشنهاد می شود از این مدل متناسب با طراحی منزل خود بهره ببرند.

طراحی و اجرای آسانسورهای پانوراما

همان طور که می دانید استفاده از آسانسورهای پانوراما بیشتر جنبه زیبایی و استفاده از مناظر بیرون هنگام سوار شدن بر آن را دارد. از همین رو طراحی و استفاده مناسب از فضاها و هر چه زیباتر ساختن آن بسیار با اهمیت است. به همین دلیل نیز بهتر است که فضای بیرونی چاه نیز با استفاده از شیشه پوشانده شود. تا نمای آسانسور به خوبی دیده شود.

در صورتی که چاه آسانسور در داخل ساختمان قرار داشت، مشکلی از بابت پوشاندن دیواره های آن وجود نخواهد داشت. اما در صورت وجود وجه مشترک چاه با ساختمان، به منظور جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و یا هوا، آب و… پوشاندن آن الزامی و ضروری می باشد. همچنین طراحی آسانسور شیشه ای باید به گونه ای باشد که سایر قطعات جانبی و کابل ها و… مشخص نباشند.

قیمت آسانسور شیشه ای

قیمت خرید آسانسور پانوراما

قیمت این نوع بالابرها به شرایط و عوامل مختلفی بستگی دارد. این شرایط متناسب با جنس، نوع کابین، طراحی، ابعاد، میزان ارتفاع، میزان ظرفیت کابین و… متغیر است. مطمئنا هرچقدر طراحی کابین لوکس تر، میزان ظرفیت بیشتر و یا ابعاد آن بزرگتر باشد، آسانسور از قیمت بالاتری برخوردار می باشد.

گروه صنعتی مگا به عنوان یکی از طراحان و تولید کنندگان کابین های پانوراما، انواع کابین های شیشه ای را در طرح ها و مدل های مختلف ارائه می کند. این کابین علاوه بر استانداردهای لازم از زیبایی و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین این شرکت ارائه دهنده انواع درب فرماتور و درب سلکوم به همراه قطعات مکانیکی و… نیز می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از این کابین ها به همراه سایر محصولات، با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان ما شما را در خرید بهترین آسانسورهای پانوراما راهنمایی کنند.