به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آشنایی با بالابر صنعتی هیدرولیک

بالابر صنعتی هیدرولیک

آشنایی با بالابر صنعتی هیدرولیک

بالابر صنعتی هیدرولیک یکی از انواع بالابرهای مختلفی است، که در صنایع مختلف و در بخش های گوناگون کاربرد بسیار دارد. این محصول دارای مدل های مختلف کابین دار و بدون سقف بوده که کاربردی شیبه به آسانسورهای مکانیزم هیدرولیکی دارد. اما به دلیل ساختاری که دارد، علاوه بر استفاده در بخش های مختلف، بیشتر جنبه جابجایی بارهای سنگین را بر عهده دارد. ضمن اینکه در مکانیزم حرکتی آن به دلیل استفاده از شلنگ های منعطف، میزان اصطکاک کم تری داشته و به همین دلیل با سرعت بیشتری نیز حرکت می کند. مشخصات و ویژگی های این بالابر بسیار زیاد است. از همین رو در ادامه به معرفی بیشتر این مشخصات خواهیم پرداخت.

بالابر صنعتی هیدرولیک چیست؟

در آسانسورها، همان طور که یک درب آسانسور و یا کابین و سایر بخش ها دارای انواع مختلفی هستند، مکانیزم های حرکتی نیز متفاوت اند. در واقع در بالابرها که بیشتر در کارخانه های صنعتی و یا فروشگاه و بنادر مورد استفاده قرار می گیرند، به منظور جابجایی بارهای سنگین هستند. که می توانند ابزار مختلف، مصالح و یا محصولات مختلفی را تشکیل دهد. اما در این بین یکی از انواع بالابرهایی که دارای مشخصات و ویژگی های فنی مثبت زیادی است، مدل هیدرولیکی است. چرا که این ساختار به دلیل نوع حرکتی منظم، ایمنی بالا و همچنین مقاومت بسیار مناسبی که دارد، بسیار مناسب برای جابجایی های سنگین به شمار می رود. در اقع این مکانیزم، در برخی از موارد عملکرد بسیار قابل قبولی داشته که سبب می شود تا از آن استفاده شود.

یکی از دلایلی که سبب شده تا در مدل های هیدرولیک، مقامت بالا باشد، عبور جریان های سیال پرفشار از داخل لوله های آن است. تا بدین صورت انتقال قدرت در این مدل از بالابر به خوبی صورت پذیرد. همچنین به دلیل نوع ساختاری که این محصول دارد، بسیار ساده و همچنین فارغ از تعدد قطعه است. به همین خاطر سب افزایش راندمان بالابر صنعتی هیدرولیک شده و حتی تعمیر و سرویس و نگهداری آن را نیز راحت تر کرده است. چرا که به دلیل قطعات کم تر، متخصصان و تکنسین ها با راحتی بیشتر به کار خود در این نوع مکانیزم ادامه می دهند. بر همین اساس این امر می تواند بر روی هزینه های جانبی این وسیلهنیز تاثیرگذار باشد. چرا که در غیر این صورت به دلیل استفاده از آن و حمل بارهای سنگین، تعمیرات آن می توانست بسیار هزینه بر باشد.

شیوه کارکرد بالابرهای هیدرولیکی

شیوه کارکرد بالابرهای هیدرولیکی

همان طور که اشاره کردیم، در کنار ظاهر و نوع قطعات به کار رفته، نوع حرکت در بالابرها از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که اصلی ترین تفاوت بین دو بالابر با مکانیزم های مختلف، همین شیوه حرکتی است. از همین رو در مدل های هیدورلیکی، موتور از زمان شروع حرکت روشن تا رسیدن به طبقات بالاتر همراه است. اما به محص حرکت به سمت پایین، موتور دیگر فعالیتی نداشته و شیر برقی تنها به فعالیت خود ادامه می دهد. در واقع در زمان حرکت به سمت بالا، با فعالیت موتور بالابر، پمپ هیدرولیک نیز به چرخش در آمده و روغن درون مخزن به سمت جک ها روانه می شود. که در این حالت پمپاژ صورت گرفته و بالابر هیدرولیک ما به حرکت در می آید. این امر شباهت های زیادی به حرکت کابین آسانسور در مدل های هیدرولیک دارد.

زمانی که بالابر به سمت پایین در حرکت است، شیر برق کنترل شروع به کار کرده، و هر زمان که روغن در داخل تانک ریخته شود، برق وارد بالابر می شود. به همین خاطر نیز با کمک همان شلنگ های منعطفی که اشاره شده در این بخش، شاهد حرکت روان تر بالابر صنعتی هیدرولیکی خود هستیم. همچنین وجود شیرهای اطمینان و همچنین سوئیچ های فشاری حرارتی در آن مقاومت و استحکام این وسیله را نیز افزایش می دهند. در واقع استفاده از این قطعات در وسیله سبب افزایش مقاومت آن در شرایط مختلفی می شود. چرا که همانطو که می دانید ساختار کلی بالابرها باید به گونه ای باشد، که چه در محیط های بسته و یا بیرون و در شرایط مختلف و بدون هیچ مشکلی باید به کار خود ادامه دهند.

مهم ترین ویژگی های بالابرهای هیدورلیک

ویژگی های بالابر صنعتی هیدرولیک

همان طور که اشاره شد، استفاده از این وسیله و به نوعی بالابر یا آسانسور هیدرولیکی به دلیل ویژگی های مختلفی که داشته، دارای مزایای گوناگونی است. به همین خاطر نیز با استقبال زیادی در زمان خرید مواجه می شود. چرا که می توان از یک بالابر قدرتمند، که سازگار با شرایط محیطی بوده و وزن بالایی را نیز در امنیت و ایمنی بالا جابجا کند، می توان بهره برد. از همین رو نیز ما هم در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی های به کار رفته در این انواع بالابر صنعتی هیدرولیک اشاره خواهیم کرد.

 • علاوه بر دوام و مقاومت بالا، دارای طراحی زیبا و ظریفی نیز می باشد، که استفاده از آن را فراهم می کند.
 • بر اساس درخواست مشتریان، می توان ظرفیت های مختلفی را برای این بالابر متناسب با محیط مورد نظر به کار برد
 • حرکتی بسیار روان و بدون سر و صدا دارد، که یکی از مهم ترین ویژگی های این مدل بوده
 • عدم نیاز به راه اندازی موتورخانه در این مدل، که هم در بحث هزینه، و هم در محیط های با فضا کم بسیار مهم است
 • با سیستم برق 12 ولت می تواند کار کند، که این شرایط، استفاده از آن را در محیط های مختلف فراهم می کند
 • علاوه بر نصب سریع و آسان، دارای ایمنی و امنیت بسیار بالایی است، که در دریافت گواهینامه استاندارد مهم است
 • مدل نفر بر این مبالابر تا 250 کیلوگرم را قادر به جابجا کردن است

مزایای بکارگیری بالابرهای صنعتی هیدرولیکی چیست؟

تا به اینجا با برخی از مهم ترین ویژگی ها و کاربردهیا این محصول آشنا شدیم. اما آنچه که در بخش ها و صنایع مختلف اهمیت دارد، مزایای استفاده از یک قطعه یا محصو می باشد. در واقع مهندسان و کارشناسان پیش از طراحی و تولید یک محصول، با بررسی تمامی جوانب تلاش می کنند تا با یک نیاز سنجی مناسب، اقدام به تولید محصول نهایی کنند. عاملی که سبب شده تا مزایا و دلایل طراحی و تولید بالابر صنعتی هیدرولیک نیز به شکلی جامع مورد بررسی قرار بگیرد. از همین رو ما نیز در ادامه به مهم ترین دلایل و البته مزایای استفاده از این محصول خواهیم پرداخت. تا با شناخت بیشتر نسبت به کارایی و دلایل استفاده از آن، بتوانیم بهره بیشتری در بخش های مورد نظر از این محصول ببریم.

 • دارای دقت کنترل بسیار بالایی است
 • انعطاف پذیری بالا که سبب بکارگیری در کارخانجات بزرگ می شود
 • نیاز به حداقل فضا جهت راه اندازی و همین طور عمق چاله کم و مناسب
 • ضریب اطمینان بالا در کنار امنیت مناسب در زمان اجرای آن
 • هزینه تعمیرات مناسب و پایین
 • عدم نیاز به سرویس و نگهداری زیاد که در صرفه جویی در هزینه ها نیز بسیار موثر است
 • امکان راه اندازی در برق تک فاز و یا چند فاز
 • امکان افزودن نیرو در زمان جابجایی و یا انتقال
 • دقت بالا و همین طور نصب آسان
 • عملیات تخریبی بسیار محدودی دارد
 • امکان انتخاب روش راه اندازی متناسب با هزینه های مشتریان
 • اجزا مناسب به همراه راندمان بسیار بالا

عوامل موثر بر قیمت بالابرهای صنعتی هیدرولیکی

قیمت بالابرهای صنعتی هیدرولیک

همان طور که اشاره کردیم، یک بالابر بنا به شرایط مختلف می تواند شرایط و وویژگی های مختلفی داشته باشد. بر همین اساس نیز آیتم ها و عوامل موثری می تواند بر قیمت نهایی آن ها نیز اثرگذار باشد. یکی از مهم ترین عواملی که در این امر دخیل است، میزان جابجایی است که از بالابر انتظار می رود. در واقع در اینجا منظور از جابجایی میزان ارتفاع کاربردی است که این بالابر می تواند داشته باشد. مه از کف تا بالاترین بخش در نظر گرفته می شود. هرچقدر این ارتفاع بیشتر باشد، نیاز به قطعات آسانسور بیشتر و در نتیجه قیمت نهایی بالاتری خواهد داشت. ضمن اینکه سایر بخش ها نیز بر اساس همین امر و ارتفاع بالاتر باید با سایر قسمت ها هماهنگ باشند. که تمامی این عوامل بر قیمت نهایی کار اثر می گذارند.

دیگر عامل موثر که می تواند در افزایش قیمت نهایی وسیله ما مهم باشد، تعداد توقف ها و به نوعی ایست های آن است. در واقع اگر بالابر به گونه ای طراحی شود که بتواند در طول مسیر یک یا چند بار متوقف شود، به ازای هر توقف قیمت بالاتری خواهد داشت. چرا که توقف چند باره در زمان همراه داشتن بار، نیازمند یک تشکیلات و قطعات به مراتب قوی تر است. که می توان دومین عامل مهم در زمینه قیمت نهایی بالابر صنعتی هیدرولیک را به تعداد توقف ها اختصاص دهیم. همان طور که در آسانسورهای معمولی نیز هرچقدر تعداد طبقات بیشتر باشد، می تواند تعداد قطعات و میزان مدت کارکرد آن را افزایش دهد. به همین خاطر د این مدل نیز با توجه به تعداد طبقات و توقف های انجام شده، هزینه های جانبی محاسبه می شود.

ابعاد سکو و جنس بالابر بالابر صنعتی هیدرولیک

از دیگر عواملی که می تواند بر روی قیمت نهایی این بالابرها اثر داشته باشد، ابعاد در نظر گرفته شده برای سکو و جنس این بالابر می باشد. از همین رو ابتدا به هبحث ابعاد سکو می پردازیم. که طبیعتا هرچقدر این ابعاد بزرگ تر باشد، یعنی بالابری بزرگ تر، در نتیجه قطعات به کار رفته بیشتر می باشد. به همین خاطر ابعاد با میزان هرینه ها و قیمت ارتباط مستقیم دارد. از دیگر نکات مهم در رابطه با قیمت نهایی بالابرهای هیدرولیک می توان به جنس و متریال به کار رفته در ساخت آن اشاره کرد. که در صورت استفاده از برخی متریال با کیفیت مانند آلومینیوم و استیل می تواند هزینه های آن را افزایش دهد. چرا که این فلزات از جمله متریال با کیفیت محسوب شده و سبب افزایش قیمت بالابر می شوند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button