به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

همه چیز درباره آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی

همه چیز درباره آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی به وسیله فشار روغن هیدرولیکی کار می کند. یعنی نیروی مورد نیاز برای انتقال کابین به وسیله جک های هیدرولیک تامین می شود. در طراحی آسانسورهای ساده، از جک های هیدرولیک، پیستون و سیلندر برای ساخت این نوع بالابر استفاده می شود. این قطعات در زیر کابین قرار می گیرند و وظیفه انتقال و حرکت دادن کابین را بر عهده دارند. در این مقاله به بررسی این نوع آسانسور، ویژگی ها و مشخصات آن می پردازیم. تا بتوانید با شناخت بیشتر در مورد اجزای آن نسبت به تهیه آسانسور مناسب اقدام نمایید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه آسانسورهای هیدرولیک

پیدایش بالابرها در کنار پیشرفت روزافزون بشر و ورود به دنیای صنعت بسیار جالب است. چرا که آسانسور به عنوان یکی از اختراعات بشراز گذشته تا کنون و استفاده از روش های مختلف دستخوش تغییرات گسترده ای بوده است. استفاده از نیروی بخار، توان هیدرولیکی و استفاده از قدرت الکتریکی از جمله این تغییرات بوده اند. این پیشرفت به حدی بوده که امروزه از هوش مصنوعی نیز در آن بهره می برند. اینکه این صنعت در آینده به چه شکلی تغییر کند شاید مشخص نباشد، اما زمان پیشرفت آن از گذشته تا به امروز بسیار سریع و چشمگیر بوده است.

اولین بار در قرن 18 میلادی پس از کشف نیروی بخار، برای بالابرها از این نیرو استفاده شد. مخصوصا در معادن و کارخانجات از این روش بسیار استفاده می شد. اما در سال 1846 بود که جرثقیل هیدرولیکی توسط ویلیام آرمسترانگ اختراع و معرفی شد. ابتدا از این اختراع به منظور جابجایی محموله ها استفاده می شد. این روش به قدری کارآمد و مفید بود که سریعا جایگزین همه بالابرهای بخار شد. چرا که نیرو و توان بالابر هیدرولیکی بسیار بیشتر از نوع بخار بود. پس از گسترش استفاده از بالابرها در ساختمان و جابجایی افراد از آسانسور هیدرولیک نیز بیشتر استفاده شد تا جایی که حتی امروزه نیز از مدل پیشرفته آن در ساختمان ها استفاده می شود.

مشخصات فنی آسانسورهای هیدرولیکی

به طور کلی بالابرهای نوع هیدرولیکی از یک مخزن روغن، یک پاوریونیت برای پمپاژ روغن، پیستون، بورد کنترل و سنسور تشکیل شده است. نحوه کارکرد این نوع آسانسور به گونه ای است که وقتی فرمان حرکت کابین به بالا یا پایین صادر می شود، دیتا سنسور نوع حرکت را مشخص می کنند. سپس بر حسب دیتای سنسورهای طبقات، به شیرهای تنظیم نیرو وارد می شود. پس از این اتفاق متناسب به میزان فشار مایع داخل سیلندرها، پیستون ها که کابین را بر روی خود دارند، جابه جا شده و سبب حرکت آن نیز می گردند. در ادامه به طور خلاصه به مهم ترین مشخصه های این نوع بالابر می پردازیم.

 • مجهز به سیستم ضد سرقت بدون نیاز به گاورنر
 • امکان نصب در چاه های کم ارتفاع
 • عدم نیاز به ساخت موتورخانه هنگان نصب
 • هنگام ساخت پاوریونیت این نوع بالابر از پمپ روغن دنده ای، پره ای واسکرو بهره می برند
 • بدون صدا همراه با حرکت بسیار نرم و سریع
 • مصرف بهینه انرژی (برق)
 • مجهز به کاراسلینگ برای حمل کابین
 • استفاده از برق تک فاز یا سه فاز

آسانسور هیدرولیکی چگونه کار می کند؟

نوع کارکرد آسانسور هیدرولیکی

امروزه استفاده از انواع آسانسور هیدرولیکی به دلیل ویژگی هایی که دارد در دنیا بسیار مرسوم است. عموما در ساختمان های کم تر از 6 طبقه از این نوع بالابر استفاده می شود. همان طور که می دانید استفاده از روش هیدرولیک در بسیاری از قسمت ها استفاده می شود. هنگام بالا رفتن آسانسور، موتور در پاوریونیت چرخیده و سبب انتقال روغن از مخزن به سیلندر می شود. وقتی که سیلندر از روغن پمپاژ شده پُر شد، این فشار باعث اتصال پیستون جک به کاراسلینگ می شود. این فرآیند سبب حرکت کابین به سمت بالا می شود. برای توقف کابین در طبقه مورد نظر نیز یک پیام از سیستم مرکزی به موتور فرستاده می شود تا پمپاژ روغن قطع شود.

برای حرکت کابین به سمت پایین نیز پیامی به دریچه های فرمان ارسال می شود. این فرمان سبب باز شدن سوپاپ و حرکت روغن در سیستم می شود. نیروی گرانش و وزن کابین نیرویی را به جک و سیلندرها منتقل می کنند که سبب خالی شدن سیلندر از روغن می شود. برای توقف کابین نیز سیستم کنترل مرکزی دستور می دهد تا سوپاپ ها بسته و کابین متوقف شود.

معرفی سیستم های محرکه بالابر هیدرولیکی

مزیت های بالابر هیدرولیکی

در مجموع سیستم های محرکه که سبب انتقال بالابر می شوند، به دو دسته تقسیم می شوند.

 • سیستم محرکه مستقیم
 • سیستم محرکه غیر مستقیم

سیستم مستقیم: در این روش به شکل مستقیم کابین آسانسور و بالابر های هیدرولیکی به یکدیگر متصل بوده و با بالا و پایین رفتن جک، کابین نیز به حرکت در می آید. در این روش احتمال سقوط آسانسور بسیار کاهش پیدا می کند. همچنین جک ها نیز باید دارای شیر اطمینان مخصوصی باشند تا ایمنی آسانسور افزایش پیدا کند.

سیستم غیرمستقیم: در این روش جک به سیم بکسل ها متصل شده و سیم بکسل ها نیز به کابین متصل می شوند. با حرکت سیم بکسل ها، متعاقبا کابین نیز جا به جا می شود. در این روش حتما باید آسانسور دارای سیستم ضد سقوط یا پاراشوت باشد. چرا که احتمال پارگی سیم بکسل و سقوط آسانسور افزایش پیدا می کند.

مهم ترین مزایای آسانسورهای هیدرولیکی:

 • نصب راحت در چاهک با ابعاد کوچک
 • امکان استفاده از این نوع بالابر در ظرفیت های مختلف (700 کیلوگرم تا 20 تن)
 • عدم نیاز به موتور خانه در چاهک
 • سر و صدای بسیار کم
 • صرفه جویی و مصرف بهینه برق (فقط برای بالا رفتن به برق نیاز دارد)
 • ایمنی بسیار بالا
 • استهلاک پایین . طول عمر بالای قطعات جانبی آن
 • سرویس و نگهداری کم دردسر و راحت
 • عدم نیاز به بسترسازی سیلندرها، چرا که آن ها می توان بر روی زمین قرار داد.
 • نسبت به آسانسورهای کششی از قیمت پایین تری برخوردارند.
 • به دلیل فشار روغن و نوع آن، در صورت سقوط آسانسور با سرعت کمی حرکت می کند. که در مقایسه با آسانسورهای کششی از ایمنی بیشتری برخوردار است.
 • استحکام و قدرت بسیار بالا
 • عدم نیاز به فضای زیاد

اصلی ترین معایب سیستم هیدرولیک

همان طور که گفته شد این سیستم دارای مزیت های مختلفی می باشد. که می توان مهم ترین آن را جرکت با کم ترین نیروی پمپ می باشد که سبب حرکت راحت کابین ها می شود. اما در کنار تمامی مزیت هایی که دارد، دارای دو ایراد مهم نیز می باشد. اولین مشکل در استفاده از این نوع بالابر ابعاد و اندازه تجهیزات آن می باشد. از همین رو اگر بخواهیم از آسانسور با طبقات زیاد استفاده نماییم، باید از پیستون بلندی نیز استفاده کنیم. استفاده از پیستون بلند نیز نیازمکند چاه عمیق تر می باشد. به عنوان مثال برای یک سختمان ده طبقه باید به اندازه 9 طبقه چاه حفر کنیم تا پیستون در آن جای بگیرد.

دومین ایراد اساسی این سیتم، مربوط به عدم حفظ انرژی پتانسیل می باشد. به این معنی که همان طور که برای جا به جایی به نیروی پمپ حرکت نیاز است، اما سیستم قادر به ذخیره این نیرو و انرژی نیست. این نیرو زمانی که کابین به پایین می رود نیازی نیست، چرا که به خاطر وزن و نیروی جاذبه به پایین حرکت می کند. اما هنگام بالا رفتن مجدد باید از پمپ ها نیرو دریافت کند تا بتواند به طبقات بالاتر حرکت کند.

اصلی ترین کاربردهای آسانسور هیدرولیکی

همان طور که اشاره شد این نوع بالابر برای انتقال افراد در ساختمان ها، بیمارستان ها، فروشگاه و… مورد استفاده قرار می گیرد. اما یک سری از مشخصات و ویژگی های آن سبب شده تا در برخی ساختمان ها بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. عدم نیاز به فضای زیاد هنگام نصب و همچنین عدم نیاز به عمق چاه، از جمله همین ویژگی ها هستند. به همین منظور از آن بیشتر در ساختمان های مختلف حتی تا 100 طبقه نیز استفاده می شود. همچنین بیمارستان ها و مراکز درمانی، پارکینگ های طبقاتی بیشتر از این نوع بالابر استفاده می شود. همچنین مصرف بهینه برق و عدم نیاز به مصرف برق هنگام جابجایی به سمت پایین از جمله مزیت هایی است که سبب شده تا بیشتر از این نوع بالابر استفاده شود.

معایب بالابرهای هیدرولیک

مهم ترین معایب بالابر هیدرولیکی

این نوع بالابر در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد. یکی از مهم ترین آن در صورت عدم سرویس دهی مناسب و نشت روغن، موجب آلودگی محیط می شود. همین عامل سبب شد تا در برهه ای از تولید آسانسور هیدرولیکی جلوگیری شود و به جای آن از بالابرهای سازگار با محیط زیست استفاده شود. در ادامه به مهم ترین معایب این نوع بالابر بیشتر می پردازیم.

 • اکثرا برای ساختمان‌ های حداکثر تا 8 طبقه کارایی دارد.
 • میزان سرعت این بالابر در مقایسه با آسانسورهای کششی کم تر است.
 • به دلیل اینکه قطعات این بالابر اکثرا خارجی هستند در نتیجه از قیمت بالایی نیز برخوردار است.
 • به دلیل قطعاتی که در آن به کار رفته سرویس و نگهداری آن به تخصص بالایی نیاز دارد و در نتیجه هزینه این سرویس نیز بیشتر است.

خرید بهترین بالابرها همراه با قطعات آن

این روزها به دلیل افزایش ساختمان های چند طبقه، نیاز به آسانسور بسیار بیشتر شده است. این بالابر در انواع مختلف و از قطعات مکانیکال متنوعی ساخته می شود. به همین دلیل انتخاب یک آسانسور با کیفیت همراه با قطعات جانبی از اهمیت بالایی برخوردار است.

گروه مگا به عنوان یکی از قطب های صنعت آسانسور در کشور، ارائه دهنده انواع کابین، درب آسانسور ، مکانیزم درب سلکوم و درب فرماتور ، قطعات جانبی و… می باشد. شما می توانید برای خرید بهترین و با کیفیت ترین آسانسورها را در این مجموعه پیدا کنید. به همین منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان ما شما را در خرید آن راهنمایی کنند.