به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آشنایی با دیکتاتور یا آرام بند درب آسانسورها

دیکتاتور یا آرام بند آسانسور

آشنایی با دیکتاتور یا آرام بند درب آسانسورها

آرام بند آسانسور همان طور که از اسم آن مشخص است، برای آرام تر بسته شدن درب مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع استفاده از این قطعه، کمک می کند تا علاوه بر راحتی بیشتر مسافران در زمان سوار و پیاده شدن در آسانسور، مشکل محکم بسته شدن درب را نداشته باشند. در واقع این نوع مدل از آرام بندها که به نام دیکتاتور آسانسور نیز شناخته می شود، بیشتر در درب های لولایی مورد استفاده قرار می گیرد. که هم اکنون کم تر شاهد استفاده از این سبک درب در انواع ساختمان ها هستیم. اما در هر صورت هستند ساختمان ها و اماکنی که از این نوع درب برای آسانسور خود استفاده می کنند. در هر صورت استفاده از این نوع قطعه شرایط و ضوابط خود را دارد. که در ادامه علاوه بر معرفی بیشتر آن به این مققرات خواهیم پرداخت.

آشنایی با آرام بند آسانسور

با توجه به انواع درب آسانسور، مقرر شده است تا درب های نیمه اتوماتیک به صورت فنری باشند. در واقع در این حالت باید تمامی درب ها در تمامی طبقات بسته باشند تا اتصال اکتریک در آن ایجاد شود. تا بتوان شاهد حرکت کابین باشیم. اما در هر صورت استفاده از درب های لولایی به دلیل قدیمی بودن، در کشورهای اروپایی ممنوع شده است. چرا که مشکلات خاص خود را داشته و از همه مهم تر کیفیت و ایمنی بالای درب های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک امروزی را نیز ندارد. اما در هر صورت در صورت استفاده از نمونه درب های لولایی استفاده از این قطعه بسیار مهم است. چرا که مانع از رها شدن درب می شود. که این امر به برخورد ناگهانی آن به مسافران و بسته شدن و گیر کردن دست و اجسام در بین آن جلوگیری می کند.

مکانیزم حرکتی دیکتاتورهای درب لولایی آسانسور

مکانیزم حرکتی دیکتاورهای درب آسانسور

در این نوع قطعه، در زمانی که بازوی درب به سمت پایین حرکت می کند، فنر در سیلندر میرایی چک آن به سمت بالا می رود. از همین رو در زمان بسته شدن نیز یک فنر به حالت پیچشی شکل، بازوی عامل به همراه غلطک قلاب در قسمت قاب درب وارد می شود. در این حالت سلندر میرایی هیدرولیکی که در این قطعه یا آرام بند درب آسانسور وجود دارد، مانع از محکم بسته شدن درب می شود. که این عامل از مهم ترین ویژگی ها و دلایل استفاده از این قطعه می باشد. همچنین با توجه به قطعات و بخش های به کار رفته، نیروی وارده را به نوعی میرا کرده و شتاب حرکت بسته شدن را کاهش می دهد. به همین علت با استفاده از این وسیله، درب به آرامی و بدون سر و صدا بسته می شود.

نکته دیگر در رابطه با آرام بند آسانسور این است که تنها معطوف به درب های آسانسور نمی شود. در واقع این قطعات را می توان در اکثر درب ها مورد استفاده قرار داد. که همان طور که دیده اید هم در درب های اصلی ساختمان ها، درب ورودی نیز از آرام بندها استفاده می شود. حتی در کابینت ها نیز این قطعات در ابعاد کوچک تر مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع آن ها در هر دربی که ممکن است محکم بسته شود و بهتر است با آرامی این کار انجام شود، قابلیت استفاده دارد. همچنین به دلیل استفاده از فنر یکپارچه در آن، علاوه بر آرامش در بسته شدن، درب کاملا محکم و دقیق بسته می شود. که این امر در برابر ورود باد یا کش مقاومت کرده و مانع از خرابی زودهنگام درب می شود. و همچنین سبب افزایش امنیت کابین آسانسور نیز می شود.

متریال تشکیل دهنده دیکتاورهای آسانسور

قطعات تشکیل دهنده آرام بند آسانسورها

به صورت کلی آرام بندها ظاهری ساده دارند. اما آنچه که واقعیت دارد، ساختار آن است که بر خلاف ظاهر ساده آن بسیار پیچیه است. در واقع این قطعه به ظاهر ساده از حداقل 40 قطعه ریز و درشت دیگر تشکیل شده است. که می توان به سیلندر، پیستون، مخزن روغن، چرخ غلتان و … اشاره کرد. در همین رابطه برای یافتن آرام بند آسانسور با کیفیت تر باید به چرخ غلتان آن دقت کرد. جایی که بهتر است از جنس پلاستیک نرم ساخته شده باشد. تا در زمان بسته شدن صدایی از خود تولید نکند. و ضمن اینکه به آرام بسته شدن درب نیز کمک کند. استفاده از پایه های فلزی نیز یکی دیگر از بخش های مهم این قطعه است که در زمان نصب باید بر روی درب قرار بگیرند. این قطعه باید گواهینامه های TESK و  CE را نیز داشته باشد.

نکته دیگر در رابطه با مکانیزم خود درب است. در واقع با پیشرفت تکنولوژی و ساخت قطعات با کیفیت تر، کیفیت مکانیزم های درب ها نیز افزایش داشته است. از همین رو شاهد آن هستیم که به طور مثال درب سلکوم به عنوان یکی از همین مکانیزم ها، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. کیفیتی که سبب شده که حتی گروه صنعتی مگا آن را به عنوان بهترین مکانیزم دنیا به کشور وارد کند. و از آن ها بر روی درب های خود استفاده نماید. به همین منظور علاوه بر افزایش راندمان درب، سلامت و طول عمر آن ها در کنار کیفیت کارکرد افزایش می یابد. به همین خاطر در صورت استفاده از آرام بند آسانسور برای درب اصلی و طبقات، باید زا بهترین مکانیزم ها نیز جهت افزایش بهره وری درب های آساسنوری استفاده کرد.

روش های تنظیم آرام بند درب آسانسور

تنظیم آرام بند درب آسانسور

میزان سرعت بسته شدن یک درب، متناسب با شرایط مختلف می تواند کمی متفاوت باشد. در واقع تمام چک های درب را می توان برای رسیدن به یک میرایی مناسب و استاندارد، با سایر درب های هم سطح و هم پوشان تنظیم کرد. این میرایی دیکتاتورها از مواد جامد به همراه فضای داخلی به شکل مخروط تشکیل شده است. با توجه به این ساختار شاهد میرایی پیشرونده خواهیم بود. یعنی هر چقدر که پیستون بیشتری به قسمت سیلندر وارد شود، میزان سرعت بسته شدن درب نیز کم تر خواهد شد. البته برای خود درب ها و در صورت استفاده از مکانیزم هیا با کیفیت مانند درب فرماتور و یا سلکوم نیز این سرعت قابل تنظیم می باشد. و عمدت تکنسین ها با توجه به نوع کاربری و میزان ترافیک ساختمان آن را تنظیم می کنند.

برای تغییر دادن موقعیت پیستون نیز می توان با استفاده از برخی از ابزار این کار را انجام داد. استفاده از آچار آلن، و یا بکارگیری پیچ گوشتی دو سو می تواند کاربردی باشد. برای تنظیم این کار با چرخاندن پیستون ها به صورت حرکت عقربه های ساعت، موجب موقعیت نهایی پیستون به سمت بخش پایینی آن خواهیم بود. که در این صورت میزان شدت و سرعت بسته شدن درب کاهش یافته و به نوعی درب دیرتر بسته می شود. اگر چرخش ما بر خلاف چرخش عقربه های ساعت باشد، موقعیت پیستون از سیلندر به سمت بالا حرکت می کند. که این امر موجب می شود تا درب ما با سرعت بیشتری بسته شود. دو چرخش کامل میله پیستون نیز میزان سرعت بسته شدن درب و کارکرد آرام بند آسانسور را تا حدود 1 ثانیه کاهش می دهد.

روش های تشخیص زمان خراب شدن آرام بندها

همان طور که می دانید با توجه به ساختار این قطعه، همانند سایر قطعات آسانسور احتمال خرابی آن وجود دارد. در واقع این قطعه طول عمری دارد که بسته به نوع استفاده از آن، میزان رعایت استانداردها و البته کارکرد درب، می تواند متغیر باشد. اما نکته مهم در این رابطه این است که زمان خراب شدن آن، شیوه کارکرد آن به چه گونه ای خواهد بود. تا با شناخت بیشتر نسبت به آن، بتوانیم زمان تعویض آن را مشخص کرده و پیش از خرابی بیشتر و سرایت به سایر بخش ها آن را تعویض کنیم. از همین رو در ادامه مهم ترین نشانه هایی که آرام بند آسانسور در صورت خرابی از خود نشان می دهد را شرح داده ایم.

  • پله پله بسته شدن درب که به نوعی در زمان بسته شدن بر سر راه خود مانعی دارد
  • خارج شدن دیکتتور از تنظیم اصلی خود در زمان کارکرد
  • نشت روغن از بدنه قطعه به بیرون

نکته مهم دیگر در رابطه با این قطعه این است که این قطعه به نوعی تنظیم نمی شود. در واقع هر چقدر که پیچ موجود در کنار آن را به هر سمت بچرخانیم، در عملکرد این قطعه تغییری به وجود نمی آید. به همین خاطر نیازی به تمرکز بر روی تنظیم آن نبوده و یا به همان صورت که متخصص آن را نصب می کند، قابل استفاده است.

از بین رفتن و یا کاهش روغن آرام بندها

گاهی اوقات ممکن است با تغییرات دمایی، کارکرد درب ها دچار تغییر شود. یعنی با توجه به فصل سرد، درب سفت تر و یا در تابستان و فصل گرما، با سرعت بیشتری باز و بسته شود. که این عامل می تواند مرتبط با میزان روغن موجود بر روی مکانیزم حرکتی درب، و البته کیفیت و تناسب آن باشد. در واقع در قسمت سیلندر درب ها برای حرکت بهتر و روانی آن از روفن استفاده می شود. همان طور که بر روی سیم بکسل ها و سایر بخش های مهم استفاده می شود. به همین خاطر در صورت عدم کارکرد صحیح در آرام بند آسانسور و یا سرعت درب، ابتدا میزان موجودیت روغن باید بررسی شود. سپس برای جلوگیری از تداوم این مشکل، باید از روغن با کیفیت و البته متناسب با تغییرات دایی استفاده شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button