به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آشنایی با آسانسور بدون سیم بکسل

آسانسور بدون سیم بکسل

آشنایی با آسانسور بدون سیم بکسل

آسانسور بدون سیم بکسل قطعا یکی از مدل های شگفت انگیز آسانسورها محسوب می شود. چرا که بسیاری بر این باورند که سیم هیا بکسل جزو اصلی ترین قطعات در حفظ و نگهداری کابین ها هستند. که البته این باور نیز درست است. اما در برخی از مدل های جدید که با استفاده ا تکنولوژی جدیدی در این صنعت طراحی و ساخته شده است، عدم استفاده از این قطعات می باشد. اولین بار یک شرکت آلمانی دست به چنین اقدامی زد و این وسیله را اختراع کرد. در واقع مدل هیا بدون سیم بکسل همان مدل های مغناطیسی هسند که قادرند در محورهای عمودی و البته افقی نیز حرکت کتند. این آسانسور با نام آسانسور MULTI نیز شناخته می شود.

ساخت و راه اندازی این مدل از بالابرها، به نوعی انقلابی را در این صنعت به وجود آورد. چرا که آسانسوری که بتواند نه تنها در محور عمودی، بلکه به شکل افقی نیز حرکت کند، قطعا جدابیت ها و البته کاربردهای فراوانی خواهد داشت. به همین خاطر برتری محسوس این مدل نسبت به مدل های معمولی از همین حرکت متنوع در ساختمان است. البته که عدم استفاده از برخی از قطعات می تواند مزایای خاصی داشته باشند. البته که اگر حذف آن ها آسیبی به امنیت و ایمنی آسانسور وارد نکند. در ادامه شما را بیشتر با مدل های بدون سیم بکسل و ویژگی ها و مشخصات آن آشنا می کنیم.

مزایای آسانسور بدون سیم بکسل

استفاده از این نوع بالابر به لیل نوع حرکتی آن، قطعا می تواند مزایا و کاربردهای مختلفی دشاته باشد. کاربردهایی که نه تنها جهت بهبود آسایش و رفاه افراد و مسافران حاضر در کابین آسانسور می شود، بلکه برخی از محدودیت های ساخت آسانسور را نیز بهبود می بخشد. در ادامه به مهم ترین این مزایا اشاره می کنیم.

  • صرفه جویی در فضا
  • افزایش ظرفیت موجود در آسانسور جهت حمل و نقل مسافران
  • حذف محدودیت های مربوط به ارتفاع و طراحی آسانسور
  • کاهش قابل توجه جرم آسانسور

صرفه جویی در فضا ساختمان

کاهش فضا آسانسور در مدل بدون سیم بکسل

بر هیچ کسی پوشیده نیست که ابعاد آسانسورها و جانمایی آن رد زمان نقشه کشی، یکی از بخش های سخت برای مهندسان است. چرا که باید عاوه بر توجه به محل آن و دسترسی راحت مسافران، باید فضا مناسبی نیز برای راه اندازی آن در نظر گرفت. تا جایی که یکی زا مهم ترین بخ ش های طراحی آسانسور، مربوط به اندازه گیری و تعیین ابعاد چاه آن دارد. از آن جایی که اکثر ساختمان ها با محدودیت هایی در این رابطه مواجه اند، و مهندسان و مالکان ترجیح می دهند تا جای ممکن فضا به اتاق ها و بخش های افراد حاصر در ساختمان اختصاص پبدا کند، استفاده از یک آسانسور بدون سیم بکسل شاید گره گشا باشد. چرا که یکی از اصلی ترین ویژگی های این مدل عدم نیاز به فضا بیش از حد نسبت به مدل هایمعمولی است.

طبق نظر کارشناسان و با بررسی این محصول، نسبت فضای اشغالی مدل ای فاقد سیم بکسل، نسبت به مدل های معمولی تا 50 درصد کاهش پیدا می کند. که از جمله نکات جالب در این رابطه این است، که علی رغم کاهش فضا، تعداد ظرفیت مسافران بیشتر نیز می شود. در واقع افراد با انتخاب این مدل می توانند با یک تیر دو نشان بزنند. ضمن اینکه میزان سطح خارجی در این رابطه در مصرف انرژی نیز تاثیر بسزایی داشته و سبب کاهش آن نیز می شود.

افزایش ظرفیت در آسانسورهای MULTI

امکان افزایش ظرفیت در آسانسور بدون سیم بکسل

همیشه ظرفیت آسانسور یکی از مهم ترین شاخصه ها در تعیین ترافیک ساختمان بوده است. در واقع این عامل تاثیر بسزایی در سهولت افراد و مدت زمان انتظار آن ها جهت جابجایی در طبقات دارد. بر همین اساس متناسب با نوع کابین، تعداد طبقات کلی ساختمان، مدل و مکانیزم حرکتی آسانسور و… ظرفیت های مشخص و تقریبی برای آسانسورها در نظر گرفته می شود. اما با مقایسه میزان ظرفیت قابل حمل در مدل های معمولی با ظرفیت آسانسور بدون سیم بکسل با همان ابعاد، متوجه امکان افزایش ظرفیت در این مدل می شویم.

در مدل های جدید، مسافران همواره تنها 15 تا 30 ثانیه منتظر آسانسور می مانند. دلیل آن هم سرعت بالا در هنگام جابجایی، امکان استفاده از چند کابین در آن و نوع حرکت این آسانسورها می باشد. که یکی از مهم ترین المان ها در زمان طراحی آسانسور را بدین شکل مرتفع می کنند.

عدم محدودیت ارتفاع در آسانسور بدون سیم بکسل

یکی از جالب ترین و البته مهم ترین ویژگی این آسانسور، همان طور که اشاره کردم نحوه حرکت آن است. به همین خاطر و با توجه به نوع حرکت این محصول در محورهای افقی و عمودی، محدودیتی جهت ارتفاع برای آن وجود ندارد. به همین خاطر در زمان طراحی مهندسان و کارشناسان مربوطه مشکلی از بابت تعیین ارتفاع و رعایت دستورالعمل های ارتفاع سازه نخواهند داشت. و با خیالی آسوده و البته سهولت بیشتر نسبت به راه اندازی این محصول اقدام می کنند.

کاهش جرم آسانسور

کاهش جرم آسانسور در مدل های بدون سیم بکسل

از دیگر ویژگی های آسانسورهای مولتی یا همان بدون سیم بکسل، می توان به کاهش چشم گیر جرم آسانسور اشاره کرد. ویژگی که به دلایل مختلفی در این مدل کاهش پیدا می کند. در واقع دو عامل اصلی وجود دارند، که در کاهش جرم آسانسور بدون سیم بکسل نقش اساسی بازی می کنند. که این عوامل به شرح ذیل می باشند.

  • حذف کردن وزنه تعادل به همراه طناب ها
  • بهره گیری از متریال سبک در زمان طراحی، همچون کامپوزیت های کربنی که در این حالت و با استفاده از این متریال سبک می توان تا 50 درصد وزن کابین و درب ها را کاهش داد.