به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

تشخیص موتور ساسی آسانسور اصل از تقلبی

موتور ساسی آسانسور

تشخیص موتور ساسی آسانسور اصل از تقلبی

موتور ساسی آسانسور محصولی از کشور ایتالیا است که به عنوان یکی از بهترین انواع موتورهای آسانسور در جهان شناخته می شود. این موتور گیربکس با استفاده از تکنولوژی روز و با بهترین متریال طراحی و تولید می شود. به همین دلیل هم به عنوان یکی از پرطرفدارترین محصولات وارداتی در صنعت آسانسور کشور شناخته می شود. طراحی خاص، قرارگیری قطعات با کیفیت و مناسب در کنار هم، راندمان بالا، سرعت مناسب و همخوانی با انواع سیستم ها و مکانیزم های آسانسور از جمله مهم ترین مشخصات این موتور ایتالیایی است.

کیفیت و کارایی این محصول، دلیل اصلی محبوب بودن آن است. اما برخی از افراد با تولید تقلبی آن و فروش به عنوان محصول اصل، ضربه مهلکی به بدنه این صنعت وارد کرده اند. تا جایی که اگر افراد عادی اطلاعات مناسبی از مدل های تقلبی نداشته باشند، به راحتی به دام این افراد می افتند. به همین دلیل نیز در این مقاله قصد داریم تا به شکلی جامع علاوه بر معرفی مشخصات فنی، ویژگی های موتورهای اصلی این برند را شرح دهیم. تا به راحتی بتوانید محصول اصل از تقلبی را تشخیص داده و بهترین و با کیفیت ترین و در واقع موتور اصلی را تهیه نمایید. پس به منظور آشنایی با این محصول، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه شرکت آلبرتو ساسی

معرفی شرکت آلبرتو ساسی

شرکت آلبرتو ساسی به منظور تولید موتورهای آسانسور در سال 1946 میلادی در میلان شروع به کار کرد. این شرکت به سرعت تبدیل به یکی از بهترین تولیدکنندگان موتورهای گیرلس و کششی شناخته شد. با گذشت زمان شرکت ساسی علاوه بر افزایش تولیدات خود و صادرات آن، سهم مهمی از فروش این محصول در جهان را به خود اختصاص داد. به شکلی که امروزه موتور ساسی را به عنوان یکی از بهترین و مهم ترین قطعات، در کنار درب آسانسور و کابین ها در این صنعت می شناسند. که همواره کیفیت در ساخت آن حرف اول را زده و یکی از مهم ترین بخش هایی است که تاثیر بسزایی در راندمان کلی آسانسور دارد. ضمن اینکه مکانیزم حرکتی اکثر آسانسورهای حال حاضر بر پایه موتور فعال آسانسور بنا شده است.

این شرکت در بسیاری از نقاط جهان محصولات خود را صادر کرده و یا دارای شعب مختلفی می باشد. همچنین تعداد زیادی نیرو کار نیز به واسطه وسعت این شرکت در آن مشغول به کار هستند. به نوعی که آن ها را نه تنها در صنعت آسانسور، که به عنوان یکی از شرکت های مطرح جهانی مطرح کرده است. امروزه این موتور یکی از برجسته تیرن و با کیفیت ترین محصولاتی است که در زمینه صنعت آسانسور طراحی و تولید می شود. از همین رو انتخاب موتور اصلی و عدم تهیه مدل خارجی، به واسطه دانش بیشتر بسیار با اهمیت است. چرا که باید بتوانیم تمامی قطعات وابسته به آسانسور خود را بر حسب نظرات کارشناسی و تناسبی که با یکدیگر دارند، انتخاب کنیم. در ادامه به مهم ترین مشخصات مدل اصلی این محصول می پردازیم.

مشخصات موتور ساسی ایتالیا

در زمان ساخت و طراحی کابین ها جهت استفاده از موتورهای ساسی، ظرفیت کابین 6 نفره همراه با سرعت 1 متر بر ثانیه در نظر گرفته می شود. همچنین از لحاظ شاهری و به نوعی از دیگر مشخصات اصلی این قطعه می توان به ابعاد آن اشاره کرد. که اندازه ای کوچک داشته تا به راحتی قابل نصب و راه اندازی باشد. با کمک چرخ فلکه و محور شفت مخروظی شکل می توان آن را به صورت افقی و یا عمودی قرار داد. روغندان استفاده شده در این موتور نیز در داخل محفظه گیربکس و از نوع دائمی می باشد. به همین خاطر و به دلیل همین ویژگی احتیاجی به تعویض روغندان آن نیز نمی باشد. تنها کافی است که روفن مناسب با این موتور به آن اضافه شود. به همین خاطر نوع کابین سازی آسانسور و ویژگی های آن در انتخاب موتور نیز موثر است.

ترمز این موتور توانایی چرخش به دور محور به شکل مارپیچ را داشته تا به موقع بتواند از حرکت آسانسور جلوگیری کند. همچنین کیفیت بالای متریال به کار رفته در آن سبب شده تا علاوه بر کارکرد مناسب، طول عمر بالایی نیز داشته باشد. این ویژگی با توجه به هزینه های تعویض، سرویس و یا تعمیر موتورهای آسانسور بسیار با اهمیت است. همین طور علاوه بر حالات افقی و عمودی می توان این موتور را به دیگر اشکال، متناسب با نوع نیاز نصب کرد. از دیگر مشخصات مهم و بارز این نوع موتور می توان به گیربکس روان و فشرده اشاره کرد. که با استفاده از این ویژگی می توان از آن در محل های کوچک نیز استفاده کرد. این ویژگی در چاه ها و یا ساختمان هایی که با کمبود فضا مواجه هستند، بسیار با اهمیت است.

انواع موتورهای مدل ساسی

یکی از مزیت های این موتور تنوع مدل های آن است. چرا که با توجه به کیفیتی که دارد به گونه ای طراحی و ساخته می شود تا در اکثر آسانسورها با کاربری های مختلف قابلیت استفاده داشته باشد. به همین منظو نیز در ادامه به معرفی مدل های مختلف آن می پردازیم. تا بدانید کدام موتور تا چه حد توان داشته و قابلیت جابجایی چه ظرفیتی دارد.

موتور 5.5 کیلووات مدل LEO مناسب برای ظرفیت های 6 نفره و وزن 450 کیلوگرم

موتور 5.5 کیلووات مدل LEO مناسب برای ظرفیت های 8 نفره و وزن 630 کیلوگرم

موتور 9.2 کیلووات مدل TORO مناسب برای ظرفیت های 10 نفره و وزن 800 کیلوگرم

موتور 13.2 کیلووات مدل TORO مناسب برای ظرفیت های 13 نفره و وزن 1000 کیلوگرم

موتور 14.7 کیلووات مدل TORO مناسب برای ظرفیت های 15 نفره و وزن 1150 کیلوگرم

موتورهای 17.6 و 20 کیلووات مدل MF84 نیز مناسب برای آسانسورهایی با ظرفیت 17 تا 21 نفره می باشد.

در بازار ایران انواع مختلف این مدل ها از ظرفیت های 6، 8، 10، 13، 17 و 21 نفره در بازار وجود دارد. که می توانید آن ها را از شرکت های معتبر همراه با گارانتی اصالت دریافت نمایید. مقدار ظرفیت این موتورها نیز برای جابجایی از 450 کیلوگرم شروع و تا 1600 کیلوگرم متغیر می باشد. که می توان برای کاربری آسانسورهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

ترفندهای تشخیص موتور ساسی آسانسور اصل از تقلبی

تشخیص موتور ساسی اصل از تقلبی

اطمینان از اصل بودن موتور

در کشور ما نیز توسط برخی از افراد و شرکت ها، برای موتورهای ساسی طرح لئو، موارد تقلبی ساخت شده است. تا شاید بتوانند با استفاده از نام و برند این محصول، تا حدودی محصول خود را علی رغم کیفیت پایین تر به فروش برسانند. که البته این کار به دلیل کیفیت پایین موتور، به کارکرد کلی و سایر بخش های آسانسور آسیب وارد کند. چرا که همواره موتورها جزو مهم ترین بخش هایی هستند، که روند حرکتی و انرژی اصلی آسانسر از آن تامین می شود. به همین خاطر باید از بهترین آن و متناسب با میزان ظرفیت کابین و طراحی آن، و البته نوع مکانیزم آسانسوری که می تواند از نوع هیدرولیک و یا آسانسور کششی باشد، انتخاب شود.

اما در دیگر مدل ها مانند MF48 و مدل های دیگر، در ایران محصولی ساخته و تولید نمی شود. پس نکته اول این است که به هنگام خرید مدل لئو از اصل بودن آن مطمئن شوید. به همین منظور و برای این کار باید توجه فرمایید که مدل لئو دارای توان 5.5 کیووات و همین طور 7.3 می باشد. در غیر این صورت و هرگونه توان دیگری نشان دهنده نوع تقلبی بودن آن است. برای مثال اگر مدل لئویی مشاهده کردید که دارای توان 7.5 یا 6.3 بود بدانید مدل تقلبی است. البته ویژگی های این موتور و روش های تشخیص مدل اصل از تقلبی در موتور ساسی آسانسور به همین موارد خلاصه نمی شود. در ادامه به برخی دیگر از مشخصات اصلی موتورهای اصلی ساسی پرداخته تا بتوانید در بازار و از یک شرکت معتبر، با کیفیت ترین و البته مدل اورجینال را تهیه نمایید.

توجه به درج شماره سریال روی موتور

باید شمار سریالی که بر قسمت بالایی موتور هک شده با سریال روی پلاک یکی باشد. این شیوه نیز یکی از روش های تشخیص موتور ساسی آسانسور اصل از تقلبی است. چرا که همواره در این شرکت پس از ساخت موتور، یک شماره سریال منحصر به فرد برای هر یک از موتورها در نظر می گیرند. تا علاوه بر آمار دقیق، هر یک از محصولات با شناسه ای خاص روانه بازار شده و قابلیت پیگیری و تعمیر داشته باشد. در واقع در تمامی محصولات و قطعات ارائه شده این کار صورت می پذیرد. این امر نشان دهنده کیفیت کالا، اصل بودن، خدمات جانبی و اهمیت هر یک از این محصولات توسط شرکت تولیدکننده است. که بیش از پیش کیفیت آن را نشان می دهد.

در واقع استفاده از کد سریال برای هر محصول نه تنها برای این موتور، بلکه برای بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. این امر علاوه بر بهبود خدمات رسانی، و البته امکان ارائه خدمات پس از فروش، آمار و اطلاعات بهتری را نیز در اختیار فروشنده قرار می دهد. که در چه زمانی و موقعیتی، کدام محصول را برای کدام پروژه اختصاص داده است. به همین خاطر از جمله شرکت های ارائه دهنده این سبک از خدمات و استفاده از سریال ها و شماره های مخصوص برای هر محصول، مربوط به شرکت موتور ساسی می باشد. از همین رو به تنوع و نوع شماره سریال درج شده بر روی محصول خود در زمان خرید توجه داشته باشید.

توجه به جعبه ترمینال موتور ساسی

جعبه ترمینال ساخت این موتورها ساخت کشور آلمان هستند. اما موتورهای تقلبی دارای جعبه ترمینال ایرانی در داخل خود می باشند. همچنین هر یک از موتورهایی که به نام مونتاژ ایران و یا اسم هایی از این قبیل وجود دارند نیز تقلبی هستند. و نباید از هیچ کدام از آن ها استفاده کنید. چرا که تاثیر مستقیمی بر روند کارکرد آسانسور شما دارد. به همین خاطر تنها باید از مدل های ساخت خارجی آن ها به عنوان مدل های اصلی این موتور ایتالیایی بهره برد. این امر در مورد سایر قطعات آسانسور وابسته به این قطعه نیز صدق می کند. و باید همواره تمامی بخش ها و اجزای تشکیل دهنده آن اورجینال و مطابق با نمونه اصلی باشند. که آشنایی با یک نمونه اورجینال، می تواند تفاوت های آن با مدل تقلبی را مشخص کند.

اهمیت به رنگ محصول

یکی دیگر از روش های ساده تشخیص موتور اصل از تقلبی رنگ آن است. موتورهای ساخت کشور ایتالیا همگی به رنگ آبی هستند. به همین دلیل همه موتورهایی که به رنگ سبز و مشکی تولید می شوند تقلبی هستند. این شرکت رنگ آبی را به عنوان رنگ سازمانی و اصلی خود انتخاب کرده، و در ارائه موتورهای خود نیز از این رنگ استفاده می کند. به همین خاطر تنها به رنگ آبی این محصول توجه و اطمینان نمایید. همان طور که برای یک درب سلکوم نیز ویژگی هیا مخصوصی وجود داشته و مدل های تقلبی نیز ممکن است وجود داشته باشد، این ویژگی نیز در موتورهای ساسی به عنوان یکی از تکنیک های تشخیص نمونه اصل از تقلبی استفاده می شود.

پلاک های کار شده بر روی موتورهای اصلی به رنگ کاملا مشکی هستند. این پلاک همچنین دارای لبه های گردی هستند که به قسمت درب یا همان ترمینال پرچ می شوند. همچنین عددهای نوشته شده بر روی پلاک موتور ساسی همگی بزرگ و به صورت بولد یا پر رنگ نوشته شده اند. ضمن اینکه نوشته ها نیز واضح بوده اما مثل اعداد به شکل بولد نیستند. این پلاک ها نیز بخش مهمی در تشخیص مدل های اصل از تقلبی هستند. که به کمک آن ها می توان از اطلاعات موتور و زمان تهیه و سایر اطلاعات آن آگاه شد.

اهمیت فلکه و شماره سریال موتور

شماره سریال موتورهای آسانسور ساسی ایتالیا

روش دوم تشخیص موتورهای تقلبی مربوط به فلکه های موتور است. قطر این فلکه به ترتیب در ابعاد 45، 48، 56 و 60 سانتی متر طراحی و تولید می شوند. که این ابعاد باید به طور واضح بر روی پلاک موتور درج شود. در صورتی که ابعاد دیگری به غیر از این موارد بر روی پلاک مشاهده نمدید، بدانید موتور شما تقلبی است. در واقع ابعاد یکی از مهم ترین بخش ها می باشد. چرا که عدم تطابق در زمان نصب، کارکرد آسانسور را با اختلال همراه می کند. مانند درب فرماتور آسانسور که در صورت استفاده از نمونه های تقلبی، پس از مدت کوتاهی با اختلال در باز و بسته شدن و خرابی زودهنگام در این بخش همراه است.

دیگر روش بررسی سال ساخت و شماره سریال موتور است. همواره پس از تولید موتور بر روی آن سریالی نوشته می شود. که دو رقم اول آن نمایان گر سال تولید موتور ساسی شما است. همان طور که پیش تر اشاره کردیم، استفاده از شناسه برای هر موتور به منظور مشخص بودن کموتور ساخته شده این شرکت بوده و منحصر به فرد است. همچنین با کمک این ترفند می توانید زمان ساخت این موتور را نیز تشخیص داده و از خرید مدل های قدیمی و یا کارکرده جلوگیری نمایید.

سیم ها و استاتور موتور ساسی آسانسور

تمامی سیم های کار شده در موتورهای ایتالیایی تولیده شده توسط شرکت رادوکس هستند. به همین علت اگر در موتور خود دیدی که سیم های کار شده ایرانی هستند و یا بدون لیبل به کار فته اند، آن موتور اصل نبوده و تقلبی است. در واقع سیم ها رابط اصلی انتقال نیرو و انرژی بوده باید علاوه بر ضخامت مناسب برای نصب، دارای عایق خوبی نیز باشند. چرا که در صورت اتصالی یا خرابی در یکی از بخش ها کل عملکرد موتور را مختل می کند. این امر در زمان نصب و سیم کشی نیز بسیار حائز اهمیت است.ضمن اینکه استاتور و روتورهای ایرانی که با طرح ساسی ساخته می شوند، جهت بررسی نیاز به سرویس و باز شدن دارند. به همین دلیل اغلب کیفیت بالایی را ندارند.

روکش اصلی و مهر اروپا

نهمین روش برای تشخیص موتور ساسی آسانسور اصل، داشتن مهر ساخت اروپا است. در ساسی های ایرانی اغلب پالت ها چوبی بوده که دارای خوردگی نیز هستند. که با این شیوه نیز می توان ساسی تقلبی از اصل را تشخیص داد.

روکش استفاده شده بر روی موتورهای ساسی اصل نایلونی و به رنگ آبی هستند. این موتورها در پالت هایی با پلاستیک هایی از این جنس و رنگ پوشیده می شود. هرگونه عدم استفاده از پلاستیک، یا استفاده از سایر رنگ ها مثل رنگ سبز و… نشان دهنده تقلبی بودن آن می باشد.

خرید موتور ساسی آسانسور ارزان و با کیفیت

خرید موتور ساسی آسانسور

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، موتورهای ایتالیایی ساسی به عنوان یکی از برترین موتورهای آسانسور معرفی شده است. به همین علت خرید محصول اصلی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که تاثیر بسزایی در حرکت کابین آسانسور و راندمان کلی حرکت آن دارند. ضمن اینکه علاوه بر روش های ذکر شده مشورت با افراد کارشناس و متخصص در این زمینه می تواند به ما کمک کند. چرا که در هر صورت تجربه و تخصص عواملی هستند که نمی توان جایگزینی برای آن ها پیدا کرد. البته که آگاهی در شناخت مدل های اصلی و با کیفیت بسیار مهم هستند، اما دریافت مشاوره از شرکت های معتبر می تواند کمک شایانی به تهیه بهترین و با کیفیت ترین قطعات و موتور به ما کند.

همان طور که اشاره کردیم، یکی دیگر از روش های مطمئن جهت خرید محصولی اصل، تهیه موتور ساسی آسانسور از یک شرکت معتبر می باشد. در همین راستا گروه صنعتی مگا به عنوان یکی از بهترین شرکت های آسانسوری کشور همواره از محصولات با کیفیت و اصل در کارهای خود استفاده می کند. به همین علت نیز برای خرید انواع موتورهای آسانسور می توانید با شماره های ذیل تماس گرفته. تا مشاوران ما شما را در این امر راهنمایی کنند. این کارخانه علاوه بر تولید محصولات مرتبط با این صنعت، همواره در تلاش است تا محصولات و خدمات با کیفیتی را نیز ارائه دهد. چرا که آنچه اهمیت دارد، کیفیت و البته ایمنی بالا در این حوزه می باشد.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button