به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

زنجیر جبران آسانسور و کاربردهای آن

زنجیر جبران آسانسور

زنجیر جبران آسانسور و کاربردهای آن

زنجیر جبران آسانسور در ساختمان ها و یا چاه هایی که ارتفاع زیادی دارند، به کار می رود. در واقع از این قطعه به عنوان یکی از مهم ترین قطعات در سیستم تعلیق آسانسور یاد می کنند. چرا که در آسانسورهایی که در ساختمان های با تعداد طبقات زیاد استفاده می شود، همواره نیاز است تا از تعداد سیم بکسل و قطعات تعلیق بیشتر و طولانی استفاده شود. به همین خاطر این افزاشی ارتفاع می تواند سبب برهم خوردن تعادل و عدم تعلیق آسانسور شود. به همین خاطر و به منظور پیشگری از بر هم خوردن تعادل کابین در مسیر، از انواع زنجیرها استفاده می کنند.

این وسیله کاربردها و مزیت های بسیاری در بالابرها ایفا می کند. به همین دلیل نیز با توجه به اهمیت سیستم تعلیق و حفظ آن، بر آن شدیم تا در این مقاله در مورد یکی از مهم ترین قطعاتی این سیستم توضیحات جامعی را ارئه دهیم. تا در زمان نصب و راه اندازی آسانسور خود حتما از این وسیله به شکلی اصولی و استاندارد بهره ببرید.

زنجیر جبران آسانسور چیست؟

همواره حرکت درست و در یک راستا کابین ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. چرا که عدم حرکت صحیح می تواند مشکلات ایمنی و خطرساز زیادی را به وجود بیاورد. از همین رو در انواع آسانسورها از سیستم ها و قطعاتی استفاده می کنند، تا سبب وقوع حادثه نشود. یکی از شایع ترین مشکلات در این راه افزایش طول سیم بکسل در طول طبقات می باشد. که این امر در ساختمان های با ارتفاع زیاد رخ می دهد. از همین رو این عامل سبب بر هم خوردن تعادل بین کابین آسانسور و وزنه تعادل می شود. از همین رو استفاده از زنجیر جبران یکی از روش هایی است که سبب ایجاد تعادل بین سیستم های مکانیکی و دینامیکی آسانسور کششی می شود.

جنس این زنجیر از نوع فولاد بوده که همواره از یک روکش پلاستیکی بهره می برد. مقاومت و کیفیت بالا از جمله مهم ترین ویژگی های این قطعه به حساب می آیند. میزان وزن آن باید هم وزن سیم بکسل های کار شده در آسانسور باشد. به همین خاطر انتخاب نوع، مدل، و اندازه آن بسیار با اهمیت است. چرا که عدم تطابق وزن آن با سیم بکسل می تواند سبب برهم خوردن تعادل بین بخش ها شود.

دلایل بکارگیری زنجیرهای جبران چیست؟

دلایل بکارگیری زنجبر جبران

با توجه به مواردی و کاربرد هایی که این وسیله دارد، اما متاسفانه کماکان در بسیاری از آسانسورها هنوز از این وسیله استفاده نمی کنند. اما در صورت بکارگیری این وسیله علاوه بر افزایش کارایی و استانداردهای آسانسور ایمن، تعادل آسانسور نیز به خوبی حفظ می شود. که این امر در هنگام حرکت و جابجایی کابین بسیار مهم و ضروری است. همچنین از خرابی های معمول ئ مشکلات مختلف این زنجیر جلوگیری می کند. به همین خاطر در ادامه به برخی از خرابی ها و مشکلاتی که در صورت عدم بکارگیری این زنجیر به وجود می آید، می پردازیم.

 • سبب ایجاد سائیدگی و خوردگی بسیار بدی بر روی سیم های بکسل و همچنین وزنه تعادل می شود
 • در صورت عدم استفاده از آن سبب افزایش هزینه های جانبی همچون هزینه سرویس و نگهداری آسانسور می شود
 • موجب افزایش دمای بیش از حد موتور و در نتیجه خرابی زودهنگام می شود
 • ایجاد خراش، سائیگی و خوردگی بر روی شیار فلکه اصلی موتورهای گیربکسی می شود
 • افزایش مصرف انرژی و در نتیجه اتلاف آن
 • ایجاد حالت سرخوردگی سیم های بکسلی که بر روی فلکه کششی قرار دارند

معرفی انواع زنجیرهای جبران

معرفی انواع زنجیر جبران

همان طور که اشاره کردیم درمورد نوع کارکرد، و ویژگی های این قطعه باید گفت که کاربردهای این محصول در آسانسورها و بالابرهای کششی است. در واقع این قطعه در انواع دیگر آسانسورها همچون مدل هیدرولیک و سایر مدل ها کاربردی ندارد. از همین رو تنها در مدل های کششی کاربرد داشته و انواع مختلفی نیز دارد. که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • زنجیر کنف دار: این مدل ها از سوراخ های موجود در زنجیرهای رشته ای از قسمت کف یا زیرین آن عور می کند.
 • زنجیر کابلی یا روکش باتومی: در این مدل روکش های باتومی با کمک تجهیزات و تکنولوژی مدرن بر قسمت رویی زنجیر قرار داده می شود.
 • زنجیر روکش پلاستیکی: در این مدل نیز روکشی از نوع PVC بر روی زنجیر قرار می گیرد.

در این مدل های گفته شده هر کدام دارای ویژگی ها و مزیت های مختلفی هستند. اما از لحاظ قدمت مدل کنف دار نسبت به دو مدل دیگر قدیمی تر می باشد. همچنین در زنجیر جبران آسانسور مدل کابلی به خاطر اینکه قطر و قوس آن نسبت به زنجیرهای مدل پلاستیکی بیشتر است، زمان برگشت قوس آن نیز بیشتر می باشد. به همین خاطر در این مدل ها و جبران آن در این مدل و در هنگام نصب مدل کابلی در حدود 1 تا 1.5 سانتی متر فضای بیشتری را در نظر می گیرند. تا مشکلی به وجود نیامده، در غیر این صورت احتمال پیچش و یا ترک خوردن زنجیر وجود دارد.

چه زمانی از زنجیر جبران استفاده کنیم؟

زمان استفاده از زنجیر جبران

پیش تر نیز درمورد ضرورت ها، شرایط استفاده و دلایل آن توضیحاتی دادیم. اینکه چند فاکتور مهم در انتخاب این قطعه و آن هم در برخی از بالابرها الزامی و مهم ات. همچون ارتفاع ساختمان، ارتفاع چاه، مدل آسانسور و… اما شوابطو شرایطی وجود دارد که ما گاهی ملزم به استفاده از این قطعه می کند. و یا ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که نیازی به استفاده از آن نباشد. به همین خاطر و برای آشنایی بیشتر در مورد اینکه چه زمانی می توان از زنجیر جبران آسانسور استفاده کرد، نکاتی را در ادامه ذکر خواهیم کرد.

 • در شرایطی که وزن سیم بکسل معلق و استفاده شده در چاه بیشتر و یا مساوی با 20 درصد از وزن کل کابین باشد.
 • اگر تراولینگ کابین در دو سمت رفت و برگشت دارای اندازه ای بیشتر از 33 متر باشد.
 • اگر ارتفاع کار شده در طبقات بیشتر از 27 متر باشد، و تعداد طبقا ساختمان و یا تعداد توقف های آسانسور از 10 عبور کند، باید از زنجیر جبران استفاده شود.
 • در تمامی ساختمان هایی که در حدود 8 تا 10 طبقه نیز دارند از این زنجیر استفاده می شود. گرچه عدد دقیق آن بستگی به وزن کابین و یا ظرفیت آن، تعداد قطعات جانبی به کار رفته همچون وزن و ارتفاع سیم بکسل ها دارد. همچنین مهم ترین نکته در این مورد تشخیص کارشناس فنی مربوطه می باشد.
 • اگر وزن کل سیم های بکسل معلق و یا استفاده شده درون چاه از وزن معمول یک شخص (75 کیلوگرم) بیشتر باشد، باید از زنجیر استفاده شود.

فرمول محاسبه وزن زنجیر جبران آسانسور

محاسبه وزن زنجیر جبران آسانسور

همان طور که گفته شد، محاسبه وزن این زنجیر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که باید به گونه ای تعیین شود که با وزن سیم های بکسل و سایر بخش ها همخوانی داشته باشد. در صورت اضفه وزن و یا وزن کم تر نسبت به سایر بخش ها، باز هم عدم تعادل حاصل شده و در نتیجه مشکل آفرین خواهد بود. به همین دلیل نیز برای محاسبه دقیق و بهتر زنجیر جبران از فرمول زیر استفاده می کنند.

وزن زنجیر برابر است با: نصب وزن تراول کابل + وزن سیم های بکسل معلق درون چاه

برای محاسبه میزان وزن سیم های بکسل نیز فرمولی کلی وجود دارد. که می توان با محاسبه وزن یک متر سیم بکسل، آن را در مجموع رشته های آویزان آن ضرب کرد. سپس عدد به دست آمده را در ضریب سیک بکسل بندی ضرب و در فرمول نهایی از آن استفاده کرد. به طور خلاصه وزن مقدار یک متر از زنجیر باید برابر با مجموع وزن یک متر سیم بکسل و نصف تراول کابل باشد.