به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

کرپی آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

کرپی آسانسور

کرپی آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

کرپی آسانسور یکی از قطعاتی است که برای اتصال سیم بکسل ها به سربکسل مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه متناسب با قطر سیم بکسل استفاده شده و با توجه به قطرهایی مختلفی که برای سیم بکسل ها وجود دارد، دارای انواع مختلفی نیز می باشد. از مدل های الکتریکال و مکانیکال می توان به عنوان انواع این قطعه مهم و پرکاربرد نام برد. یکی از نکاتی که در حین استفاده از این قطعه مکانیکال باید در نظر داشته باشید، شیوه نصب آن است. چرا که سیم های بکسل از جمله مهم ترین اجزایی هستند که در ایمنی و جابجایی کابین ها بسیا موثراند. به همین خاطر حتما باید نسبت به کلیپس آسانسور یا کرپی شناخت داشته و بهترین مدل آن را انتخاب نمایید. در ادامه بیشتر در مورد ویژگی ها و نکات مهم درباره این قطعه می پردازیم.

کرپی آسانسور چیست؟

معرفی کرپی آسانسور

همان طور که گفته شد، در انواع قطعات آسانسور، این قطعه با اتصال سربکسل و سیم بکسل به یکدیگر، سبب حفظ 80 درصد نیروی کششی در سیم های بکسل می شود. به همین خاطر یکی از مهم ترین قطعات مکانیکال استفاده شده در آسانسورها است. به همین خاطر در زمان راه اندازی و توجه به نمره و ضخامت سیم های بکسل، باید کلیپس متناسب با آن نیز انتخاب شود. چرا که این دو قطعه انواع مختلفی داشته و متناسب با میزان ظرفیت، مدل آسانسور و کاربرد آن انتخاب می شوند. به همین دلیل است که باید همخوانی مناسبی با یکدیگر داشته و توانایی تحمل نیروی های وارده را داشته باشند. این قطعه مخصوصا در آسانسورهای کششی که سیم های بکسل جزو اصلی ترین مکانیزم های حرکتی هستند، بسیار مهم و کاربردی است.

یکی دیگر از نکاتی که بسیار مهم است، شناخت و آگاهی داشتن از نقش کرپی ها است. چرا که با توجه به ابعاد این قطعه بسیاری تصور می کنند که اهمیت چندانی شاید نداشته باشد. اما در صورت عدم کارکرد مناسب آن، و یا خرابی این قطعه می تواند خسارات جبران ناپذیر به آسانسور وارد کند. همچنین از لحاظ ایمنی نیز می تواند بسیار خطرناک و دردساز شود. چرا که بار اصلی و هدایت کننده در مدل های کششی بر عهده سیم بکسل ها می باشد. از مین رو در صورت عدم کارکرد صحیح کابین حرکت نکرده و احتمال هرگونه خطری وجود دارد. به همین دلیل حتما به مدل انتخابی و البته کیفیت آن توجه ویژه ای داشته باشید. البته لازم به ذکر است که امروزه با بکارگیری قطعات مختلف احتمال سقوط کابین ها بسیار کم می باشد.

اصلی ترین وظایف و ویژگی های کلیپس آسانسور

ویژگی ها و وظایف کلیپس آسانسور

اولین نکته درمورد این قطعات تعداد مورد نیاز آن ها دریک آسانسور است. که طبق نظر کارشناسان بهتر است در یک آسانسور حداقل از سه کرپی استفاده شود. تا بتواند علاوه بر حفظ نیروی کششی، سیم های بکسل در حال حرکت و تنومند را نیز کنتلر کند. همچنین فاصله مناسب و استاندارد قرار گرفتن این قطعات از یکدیگر باید به اندازه سه بابر قطر سیم بکسل موجود در آن آسانسور باشد. تا به اینجا تا حدود زیادی با کاربردها و وظایف این قطعه آشنا شدیم. اما برای اینکه بیشتر از وظایف و کاربردهای آن اطلاع بدست بیاوریم، باید بدانیم که اجزای تشکیل دهنده آن چه هستند. در ادامه به معرفی سه بخش اصلی کرپی آسانسور می پردازیم.

 • قسمت زین اسب
 • بخش مهره ها
 • قسمت U شکل که از رزوه آسانسور تشکیل شده است

معمولا کلیپس ها را از جنس استیل، چدن و یا فولاد می سازند. تا استحکام و مقاومت مناسبی داشته باشد. به همین خاطر نیز بسیار مناسب برای اتصال سیم های ضخیم و بسیار تنومندی به نام سیم بکسل می باشند. چرا که باید قدرت زیادی داشته باشد تا بتوان دو سیم متسحکم را به یکدیگر وصل کند. این قطعه یک بست و رابط برای یک بخش از سیم بکسل و قسمت بالایی کابین آسانسور است. و دیگر بخش نیز با گذشتن از قسمت تعلیق به وزنه تعادل می رسد. به همین خاطر است که تنظیم نیروی کششی آسانسور با استفاده از کلیپس آسانسور به راحتی قابل انجام است.

چگونه قطر یک سیم بکسل را محاسبه کنیم؟

محاسبه قطر سیم بکسل برای تعیین فاصله کلیپس آسانسور

همان طور که گفتیم، برای اینکه بدانیم فاصله کلیپس ها را چطور باید تشخیص دهیم، باید متناسب با قطر سیم بکسل، به اندازه سه برابر آن فاصله ایجاد کنیم. تا محل مناسبی را برای استفاده از این قطعات انتخاب کرده باشیم. از همین رو شاید برای بسیاری از افراد سوال کنند، که حالا چطور باید قطر یک سیم بکسل را محاسبه کیم؟ همان طور که می دانید سیم های بکسل، رشته های سیم فلزی هستند که دارای یک هسته اصلی مفتولی شکل می باشند. جنس اصلی تشکیل دهنده این سیم از فولاد بوده و دارای مقاومت بسیار زیادی نیز است. که میزان قطر آن وابسته به نوع آسانسور و وزنی که باید تحمل کند، متغیر است. در واقع نمره مناسب سیم بکسل بر اساس شرایط مختلف و مخصوصا میزان بار وارده بر آن توسط متخصص محاسبه می شود.

هسته اصلی و مرکزی سیم های بکسل، تعیین کننده کاربرد و میزان انعطاف آن است. که از جنس پنبه، فولاد، کنف و یا پروپیلن می باشد. اکثرا قطر این سیم ها در ابعاد 8، 10 و یا 12 می باشند. که مدل های قطر 8 و 10 بیشتر مدل استفاده قرار می گیرند. که یکی از بهترین و دقیق ترین وسایلی که برای محسابه آن می توان استفاده کرد، کولیس است. که شما با در نظر گرفتن دو نقطه اصلی باید برای محاسبه کامل قطر آن مراحل ذیل را طی کنید.

 • محاسبه فاصله نقطه مورد نظر از میان دو قسمت انتهایی رشته رو به رو هم با استفاده از کولیس
 • محاسبه میانگین اعداد به دست آمده با محاسبه این کار

به خاطر داشته باشید که این کار بهتر است توسط افراد متخصص انجام شود. چرا که علاوه بر انتخاب سیم بکسل مناسب و همخوان با آسانسور، در استفاده از تعداد و حد فاصل کرپی آسانسور نیز بسیار مهم می باشد.

دلایل مهم استفاده از سیم بکسل ها و قطعات وابسته به آن

این قطعه مهم ترین عامل جهت معلق ماندن وزنه تعادل به همراه کابین است. در واقع استفاده از سیم های بکسل سبب می شود تا بتوان کابین را در داخل چاه آسانسور و در طبقات مختلف جابجا کرد. به همین خاطر و همان طور که اشاره کردیم استفاده از این قطعه و قطعات وابسته به آن مانند کرپی ها که نگه دارنده آن ها هستند، بسیار مهم است. در همین رابطه استفاده از سیم های فولادی یا الیافی به دلیل انعطاف زیاد بسیار استفاده می شود. اما بیشترین استفاده و کاربرد مربوط به مدل های فولادی می شود. در واقع با توجه به انواع مدل هایی که در این قطعه وجود دارد، هر کدام دارای ویژگی های مخصوصی می باشند. که در ادامه به معرفی مهم ترین دلایلی که موجب می شود تا افراد سیم بکس های فولادی را تهیه کنند، اشاره می کنیم.

 • این مدل را می توان به راحتی در بازار پیدا کرد و مدل های مختلف از آن در دستری می باشد، که با توجه به تعداد زیاد آسانسور و البته نیاز به قطعات جانبی آن، این امر برای مصرف کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • مقاومت و تحمل بسار زیادی در برابر فشار و نیروهای وارده و همچنین در برابر سایش دارد، که عامل تعیین کننده ای در کیفیت و مقاومت آسانسور در زمان کارکرد می باشد.
 • می توان بر اساس نشانه های ظاهری این مدل از سیم بکسل ها، مدت زمان سرویس و نگهداری و میزان ساییدگی آن را تشخیص داد. و بر همین اساس نسبت به تعویض و یا سرویس آن در زمان مناسب برنامه ریزی کرد. در واقع این ویژگی به نصاب یا متخصص فنی آساسنور کمک می کند تا تشخیص بهتری برای تعویض آن داشته باشد.

نکات مهم هنگام بستن کرپی آسانسور

نکات بستن کلیپس آسانسور

تا به اینجا با ویژگی ها و کاربردهای مهم کرپی ها و یا کلیپس بالابر آشنا شدیم. به همین دلیل با توجه به اهمیت و تاثیر آن ها در ایمنی آسانسور و راندمان، نصب و راه اندازی آن هم بسیار مهم است. به همین خاطر علاوه بر توجه به جنس و کیفیت مرغوب این قطعه، باید در هنگام بستن آن نیز نکات مربوط به آن را رعایت نمایید. چرا که همواره گاهی نصب صحیح و استاندارد قطعات از مدل و کیفیت آن ها نیز با اهمیت تر می شود. چرا که عدم نصب صحیح می تواند کارایی یک قطعه با کیفیت و مناسب را از بین ببرد. به همین دلیل و با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه به مهم ترین این نکات اشاره خواهیم کرد.

 • توجه به بستن کرپی ها بر اساس استانداردها و الزامات ضروری آسانسور
 • اولین کرپی نصبی، باید به فاصله 8 برابر از قطر سیم بکسل و در فاصله معینی از محل نصب درب آسانسور بسته شود
 • برای سیم های بکسل با قطر 15 میلی متری باید از 3 عدد کلیپس آسانسور واستفاده شود. این تعداد با افزایش قطر سیم بکسل ها افزایش پیدا می کند.
 • در زمان محکم کردن مهره ها باید به قطر سیم بکسل توجه نمود که یک سوم قطر سیم بکسل بسته شده باشد.
 • تعداد و شماره کرپی ها بر اساس میزان قطر آن و البته همخوانی و تناسب آن با قطر سیم بکسل تعیین می شود
 • رعایت میزان فاصله کرپی ها از یکدیگر به منظور حفظ نیروی کششی سیم بکسل بسیار مهم است. به همین دلیل به ازای هر یک کرپی قطر سیم بکسل 6 برابر آن است
 • هر کرپی از بخش های مختلفی تشکیل شده است. با توجه به شناخت نوع ساختار آن، باید بخش U شکل آن به سر کوتاه تر سیم بکسل متصل شود.

چطور کرپی با کیفیت را تشخیص دهیم؟

آنچه مسلم است، این است که در راه اندازی آساسنور، به غیر از بخش های اصلی کابین و درب آسانسورها، تعیین مابقی قطعات با شرکت مسئول است. در واقع بسیاری از قطعات ریز و درشتی که شما در آسانسور خود دارید، هماهنگ با مدل کابین و یا ظرفیت آن تعیین می شود. به همین خاطر شما نمی توانید به صورت جداگانه و یا به صورت اختصاصی قطعه ای خاص ها را تهیه نمایید. مگر در زمان تعمیر، در صورت خرابی و با تشخیص کارشناس می توانید مدل مذکور را بخرید. اما آنچه مشخص است تنها در انتخاب نوع کابین، و در برخی موارد تعیین بعضی المان های سفارشی، یا انتخاب نوع مکانیزم درب آسانسورها که می تواند از مدل های با کیفیت تری همچون درب سلکوم و یا دیگر مکانیزم مطرح یعنی درب فرماتور بهره ببرید.

به همین منظور نمی توان شیوه های خاصی را برای تشخیص اصل بودن برخی قطعات تعیین کرد. تنها نکته مهم در این رابطه، دریافت خدمات از شرکت و یا کارخانه های با سابقه و با کیفیت است. که می توان اطمینان لازم را از صفر تا 100 کار در بحث راه اندازی آسانسور داشته باشید. به همین خاطر برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارخانه گروه صنعتی مگا به عنوان یکی از شرکت های فعال در این صنعت تماس بگیرید. تا مشاوران ما شما را در مورد محصولات این مجموعه و شیوه های راه اندازی آسانسور و کیفیت قطعات به کار رفته در آن راهنمایی کنند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button