به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

همه چیز درباره آهن کشی آسانسور

آهن کشی آسانسور

همه چیز درباره آهن کشی آسانسور

آهن کشی آسانسور وابسته به قطعات و اجزا متفاوتی است که باید به درستی نصب و اجرا شود. این موارد شامل تراز بودن، محل بارها، مصالح مورد نیاز، کلاف بندی اصولی و… می شود. به همین دلیل هم قصد داریم تا در این مقاله هر آنچه که درباره شاسی کشی آسانسور لازم است بدانید را شرح دهیم. تا با مراحل کلی و اجرای آن در ساختمان های مختلف بیشتر آشنا شوید. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

آهن کشی آسانسور در انواع ساختمان

انواع شاسی کشی آسانسور در ساختمان های مختلف

 

همان طور که گفته شد شاسی کشی آسانسور جزو بخش های الزامی و مهم در اجرا و نصب انواع آسانسور می باشد. که در شرایط مختلف و انواع ساختمان به اشکال مختلف اجرا می شود. ضمن انکه نحوه کابین سازی آسانسور نیز می تواند بر مقدار و نوع ساسی کشی اثرگذار باشد. به همین دلیل هم در ادامه انواع آن را در ساختمان های اسکلت فلزی و بتنی شرح خواهیم داد.

شاسی کشی ساختمان های اسکلت فلزی

با توجه به نوع ساختار این نوع ساختمان می توان از آهن استفاده شده در اسکلت ساختمان نیز بهره برد. بدین شکل اگر ستونی از ساختمان در بخشی از چاه قرار داشت می توان از همان برای آهن کشی آسانسور ساختمان استفاده کرد. همچنین دیگر بخشی که می توان از آن استفاده کرد حلقه کلاف بندی طبقات است. به دلیل امکاناستفاده از متریال ساختمان هنگام راه اندازی آسانسور، عموما پل گرفتن در ساختمان های فلزی به منظور شاسی کشی راحت تر و در دسترس تر می باشد.

شاسی کشی ساختمان های بتنی

شاسی کشی آسانسور ساختمان بتنی

مهم ترین نکته در اجرای شاسی کشی در ساختمان های بتنی، محل پلیت ها می باشد. این قسمت باید پیش از بتن ریزی سقف، و توسط کارشناس مربوطه در جای مناسب لحاظ شود. همچنین اجرای پلیت ها بر چهار کنج آسانسور و در سقف آن کارآمدتر و بهتر است. این نکته سبب حمل بهتر بارهای وارده از سمت ستون می شود.

همان ور که گفته شد در زمان آرماتوربندی پلیت ها نصب می شوند. در غیر این صورت آن را باید در چهار قسمت چاه باید قرار داد. همچنین در بعضی مواقع پلیت ها را در قسمت اتصال براکت های ریل نیز وصل می کنند. این حالت در زمانی که چاه ها دارای دیوار برشی هستند قابل اجرا است. همچنین برای افزایش ایمنی شاسی کشی آسانسور زمانی که دیوار چینی چاه به اتمام رسیده، باید از داربست استفاده کرد.

مهم ترین قسمت های سازه آسانسور

آسانسور از بخش ها و قطعات متنوعی تشکیل شده است. اما سازه آن از سه بخش اصلی تشکیل شده است. که در ادامه به آن ها می پردازیم.

1- ستون: این بخش که از نبشی های 10 تشکیل شده، در هر چهار قسمت سازه وجود دارد.
2- کلاف بندی: این قسمت هم در اطراف چاه با فاصله مناسب از هم نصب می شود. بغیر از قسمت ورودی در دیگر بخش ها از ناودانی 8 کلاف استفاده می شود. 
3- آخرین کلاف: این بخش به قسمت سقف چاه آسانسور اختصاص دارد.

مراحل شاسی کشی آسانسور

مراحل شاسی کشی آسانسور

  • نقشه آهن کشی

اهمیت این نقشه برای اجرای کار بسیار بالا بوده و طراحی آن نیز توسط کارشناس و متخصص مربوطه انجام می شود. در این نقشه تمامی مراحل و نحوه اجرا جزئیات کار ترسیم شده است. به همین جهت علاوه بر اصلاح آن در صورت هرگونه مشکل، در حین کار نیز می توان از خطاهای احتمالی جلوگیری کرد. تا کار بدون نقص و با بالاترین کیفیت و سرعت انجام شود.

  • شاقول ریزی آسانسور

شاقول ریزی برای آهن کشی آسانسور

منظور از شاقول ریزی همان همسان بودن تیزها و تراز بودن بخش های مختلف در چاه آسانسور است. این کار باید پیش از شروع عملیات اجرا انجام شود. تا هرگونه ناشاقولی در بخش های مختلف شناسایی و ایراد آن رفع گردد. به منظور انجام این کار نیز یک نفر در بالای چاه قرار گرفته و نخ (ریسمان) را بر روی هر ستون قرار می دهد. نفر دیگر در داخل ساختمان ، ریسمانی را بر داخلی ترین دیوار آویزان می کند. در پایان اختلاف بین ریسمان ها محاسبه و بررسی می شود، تا ناشاقولی بر طرف گردد. به این کار اصلاح خطای چاه نیز گفته می شود.

  • تعیین محل قرارگیری صفحه پلیت ‌ها

یکی دیگر از مراحل برای آهن کشی آسانسور، تعیین محل پلیت ها است. صفحه های پلیت ‌بیشتر در ساختمان بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که همان طور که گفته شد، در اسکلت های فلزی می توان از همان اسکلت ساختمان نیز بهره برد. برای مهار بهتر نیزوی های وارده، صفحه های پلیت در چهار گوشه چاه را به صورت افقی قرار می دهند. همچنین در هنگام اجرای این کار بروی صفحه ها نیز سیمان ریخته می شود. البته پیش از شاسی کشی بایستی روی صفحه ها به طور کامل تمیز شوند. همچنین تمامی فضای چاه نیز باید عاری از هرگونه نخاله و یا آشغال بوده و باید کاملا تمیز باشد. تا بدون هیچ گونه مشکلی عملیات شاسی کشی انجام شود.

  • تعیین خط تراز

این خط، خط تراز بین ورودی آسانسور با آهن کشی می باشد. به همین منظور ابتدا یک دیواری را بر روی پشت بام قرار می دهند. تا به عنوان خط تراز و مبدا اصلی در نظر گرفته شود. این دیوار را متناسب با الگو ناودانی به همراه متریال مناسب قرار نمی دهند تا در زمان شاسی کشی آسانسور و تراز کردن آن مورد استفاده قرار بگیرد.

  • کلاف ‌بندی

اهمیت کلاف ‌بندی در شاسی کشی آسانسور

یکی از بخش های مهم در در شاسی کشی، کلاف بندی اصولی و درست است. به همین منظور وطبق نقشه مورد تایید، کلاف اندازه گیری و برش داده می شوند. تراز بودن کلاف هنگام نصب به دیواره چاه از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین ترتیب و فاصله گذاری کلاف نیز در آهن کشی آسانسور بسیار مهم است. که به ترتیب فاصله اولین کلاف تا کف 630 سانتی متر، مابقی فاصله ای 120 تا 250 سانتی متری با یکدیگر خواهند داشت. همچنین برای تثبیت کلاف ها نیز علاوه بر جوشکاری از نبشی هم با صلاحدید کارشناس استفاده می کنند.

محاسبه آهن‌آلات مورد نیاز برای چاه آسانسور

یکی از نکات مهمی که زمان آهن کشی باید به آن توجه کرد، میزان آهن مورد نیاز است. اولین قدم برای محاسبه، تعیین ارتفاع کل آسانسور است. به همین منظور می توان فضای چاهک و یا ارتفاع طبقات را نیز بررسی کرد. دومین قدم محاسبه ارتفاع و میزان فضای دقیق برای چاهک آسانسور است. در نظر داشته باشید که به فضای کف چاه تا اولین طبقه چاهک آسانسور می گویند. در آسانسورهای معمولی با سرعت تقریبی یک متر بر ثانیه، ارتفاع چاهک باید 140 سانتی متر باشد. همچنین اورهد در نظر گرفته شده یا همان فضای آخرین طبقه تا بالاترین نقطه از سقف هم باید حدود 390 سانتی متر باشد.

برای هر طبقه ارتفاع تقریبی 330 سانتی متر را در نظر می گیرند. ضمن اینکه باید کف تمام شده نیز در این بین محاسبه شود. که به میزان ارتفاع سقف می افزاید و با توجه به کف سازی هر ساختمان متغیر است. همچنین به دلیل وجود چهار ستون در هر شاسی کشی آسانسور، عدد به دست آمده باید در چهار صرب شود. همچنین کلاف ها نیز در میزان آهن مصرفی کوثر هستند. برای به دست آوردن آهن مورد نیاز کلاف، باید میزان ارتفاع ستون را بر فاصله بین کلاف تقسیم کرد. پس از محاسبه تعداد کلاف ها، باید ابعاد محیط چاه را در تعداد کلاف ضرب کنیم. با این روش میزان آهن مورد نیاز برای کلاف نیز به دست می آید.

به طور کلی در آسانسورهای معمولی می توان با استفاده از این روش میزان آهن مورد نیاز چاه را محاسبه کرد. اما برای آسانسورهای لوکس تر و یا پروژه های عظیم بهتر است مطابق با دیتا شیت و با کمک مهندسان میزان آهن مورد نیاز محاسبه شود.

درخواست شاسی کشی اصولی

همان طور که گفته شد، شاسی کشی مراحل و قطعات مختلفی را نیاز دارد. به همین منظور و با توجه به اینکه گروه صنعتی مگا به عنوان یکی از شرکت های فعال در صنعت آسانسور شناخته می شود، می توانید بهترین قطعات و البته کلاف ها را از این مجموعه تهیه نمایید. تا بدون هیچ گونه مشکلی هنگام نصب و اجرا آهن کشی، علاوه بر افزایش کارایی، ایمنی را نیز به همراه داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان ما شما را راهنمایی نمایند.

جدیدترین مقالات