به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

روغندان آسانسور و اهمیت آن

روغندان آسانسور و اهمیت آن

روغندان آسانسور یکی از محصولات مهم و تاثیر گذار بر روی روند کاکرد قطعات آسانسور می باشد. چرا که با روغن کاری اصولی و اتاندارد، می توان علاوه بر پیشگیری از خرابی زودهنگام، سبب کاکرد روان تر بسیاری از بخش ها و قطعات شد. این بخش در بیشتر اوقات بر روی بخشی از کابین نصب می شود. تا با حرکت کابین و به صورت خودکار (در صورت نیاز) این روغن ریزی بر روی ریل ها انجام شده تا کابین بدون مشکل بر روی آن حرکت کند. ضمن اینکه نصابان و متخصصان در سرویس های دوره ای نیز میزان روغن آسانسور را بررسی و در صورت نیاز از همان روغن موجود بر روی کابین استفاده می کنند. در ادامه به معرفی انواع این محصول و نحوه استفاده از آن می پردازیم.

انواع روغندان آسانسور

اولین نمونه این از این محصول، نوع پلاستیکی است. از لحاظ کیفیت این نوع خود به دو دسته با کیفیت و کم کیفیت تقسیم می شود. که مدل کم کیفیت در مدت زمان کارایی لامز را از دست داده و به خوبی عمل نمی کند. به همین خاطر سبب افزایش احتمالی خرابی قطعات و شسکته شدن آن ها می شود. اما مدل با کیفیت بدون نشتی و با کیفیت بسیار مطلوب عمل روغن کاری آسانسور را انجام می دهد. همچنین از طول عمر بیشتری نیز برخوردار می باشد.

دیگر مدل این محصول، مذل طرح ترک می باشد. این مدل از مواد جدید و نیمه شفاف ساخته می شود. که میزان روغن موجود در آن به دلیل نیمه شفاف بودن ظرف آن مشخص است. ضمن اینکه طول عمر بالایی نیز دارد. به طور کلی هر یک از این دو مدل دارای مزیت های مختلفی هستند. که جهت پیشگیری از نشتی روغن در هر کدام از آن ها نمد صنعتی و ضخیم به کار رفته است. همچنین بدنه، پایه نگهدارنده . مخزن هر کدام از مواد با کیفیتی ساخته شده است. تا در زمان روغن کاری بدون مشکل به کار خود ادامه دهند.

کدام قسمت های آسانسور به روغن کاری نیاز دارند؟

مهم ترین قسمت ها جهت روغن کاری آسانسور

همان طور که اشاره شد استفاده از روغن و روانکاری از جمله مهم ترین کارهایی است که جهت افزایش راندمان و طول عمر قطعات می توان انجام داد. اما این کار باید به صورت اصولی و استاندارد و بر روی برخی از قطعات انجام شود. ریل ها و سیم بکسل ها از مهم ترین بخش هایی هستند که باید روغن کاری شوند. چرا که در این قسمت ها روغن سبب پیشگیری از زنگ زدن، خوردگی و ساییدگی شده و استهلاک سیم ها و ریل را کاهش می دهد. به همین خاطر و به دلیل درگیری بالای این بخش با اجزای مختلف مثل کابین آسانسور سبب می شود تا در اولویت استفاده از روغندان آسانسور قرار داشته باشند.

نکته دیگری که در این بین اهمیت دارد میزان استفاده از روغن است. که هر چه این میزان بیشتر باشد سبب افزایش حالت کششی شده و میزان جذب آلودگی را کاهش می دهد. در همین رابطه ریل های راهنما که وظیفه هدایت کابین و جلوگیری از انحراف آن را بر عهده دارند نیز باید به خوبی روغن کاری شوند. همواره در سرویس های دوره های ریل ها علاوه بر روغن کاری، کاملا تمیز و از هرگونه پرز و آلودگی تمیز می شوند. چرا که جزو مهم ترین قطعات جانبی محسوب می شود.

اهمیت کیفیت روغن مورد استفاده

همواره بغیر از خود روغن دان، نوع روغن و کیفیت آن نیز از اهمیت دو چندان برخوردار است. چرا که باید علاوه بر روانکاری، جلوگیری از آلودگی سبب حرکت روان و بدون ایراد قطعات نیز گردد. یکی از روش هایی که برای سنجش میزان کیفیت روغن ها مورد استفاده قرار می گیرد، روش گرانروی است. در این روش میزان غلظت روغن مورد ارزیابی قرار می گیرد. به همین خاطر در زمان تهیه این محصول حتما به میزان گرانروی آن توجه نمایید.

میزان گرانروی و غلظت دارای رابطه مستقیم هستند. بدین شکل که هر چقدر میزان گرانروی بیشتر باشد، روغن دارای غلظت بیشتری می باشد. این میزان برای استفاده و روغن کاری آسانسور به میزان عدد 10 در نظر گرفته شده است. یعنی گرانروی محصول اگر 10 بود برای استفاده از آن در راه اندازی سیستم آسانسور شما مناسب می باشد. همچنین یکی دیگر از نکات مهم جهت شناخت کیفیت روغن، میزان قابلیت یکنواختی و روانی آن در گرما و سرما است. یعنی روغن نباید با تغییرات دمایی دچار تغییر غلظت شود، و همواره باید از یک میزان غلظت ثابت در شرایط مختلف سود ببرد.

طریقه شارژ روغن آسانسور

شیوه شارژ روغن کاری آسانسور

همواره انواع سیستم های بالابر و یا آسانسور به سرویس و نگهداری دوره ای یا ماهانه نیاز دارند. به همین خاطر در همه این سیستم ها در هر ماه افراد متخصص برای بررسی تمام قسمت های آسانسور به محل اعزام می شوند. در این دوره های سرویس و نگهداری میزان روغن موجود در روغندان آسانسور نیز بررسی می شود. که در صورت کاهش آن و یا نیاز به شارژ مجدد این کار انجام شود.

جهت تعویض و یا افزایش روغن، با استفاده از درپوشی که بر روی آن وجود دارد، روغن افزوده می شود. نکته ای که در این کار وجود دارد، این است که نباید روغن دان را لبریز کنیم. همچنین سرویس کاران نباید از روغن های کم کیفیت، گریس و یا روغن سوخته برای این کار استفاده کنند. چرا که علاوه بر کیفیت پایین آن ها، ریل ها نیاز به نظافت پیدا می کنند. که این کار علاوه بر صرف زمان زیاد به هزینه های زیادی نیز احتیاج دارد. این بش کوچک اما موثر در ورند آسانسور بهتر است که با روغن 10 شارژ شود. تا با کیفیت مناسبی که دارد تاثیر مثبتی نیز بر روند کارکرد آسانسور شما داشته باشد.

تاثیر قیمت روغندان آسانسور بر ارزش آن

تاثیر روغندان آسانسور بر قیمت آسانسور

یکی از عواملی که همواره در قیمت نهایی آسانسورها نقش داشته، اصل بودن و قطعات جانبی آن بوده است. بدین شکل که هر آسانسور که لوکس تر بود و قطعات گزان تری را داشت قاعدتا از قیمت بالاتری نیز سود می برد. اما روغندان آسانسور و یا نوع آن تاثیر چندانی بر روی قیمت نهایی آسانسورها ندارد. و این بخش بیشتر جنبه کیفیتی و روانکاری بر روی خود آسانسور را بر عهده دارد. به همین خاطر افرادی که از محصول و روغن با کیفیت برای روغن کاری آسانسور استفاده می کنند، به منظور افزایش طول عمر قطعات و روانکاری آن ها می باشد.

شما نیز می توانید جهت استفاده از یک روغن مناسب، دریافت مشاوره جهت راه اندازی آسانسور خود و تهیه انواع قطعات جانبی با گروه صنعتی مگا تماس بگیرید. تا مشاوران ما شما را در این امر راهنمایی کرده تا با استفاده از یک سیستم مناسب و با کیفیت، از استفاده از آسانسور خود لذت ببرید.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰