به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

مهم ترین عوامل موثر بر سرعت آسانسور

سرعت آسانسور

مهم ترین عوامل موثر بر سرعت آسانسور

سرعت آسانسور در آسانسورهای مختلف متناسب با نوع کاربری آن ها متفاوت است. چرا که ممکن است در برخی ساختمان ها با تعداد طبقات کم، که رفت و آمد زیادی ندارد از آسانسورهای معمولی با سرعت پایین استفاده شود. و یا در مراکز تجاری یا ساختمان های بلندتر به دلیل ترافیک بالا و جلوگیری از معطل شدن افراد مجبور به استفاده از آسانسورهای سریع تری باشیم. همچنین در کنار سرعت خود آسانسور به میزان کاهش ترافیک، می توان از چند آسانسور در هر طبقه بر اساس میزان فضای موجود بهره برد.

این وسیله در گذشته سرعت چندان بالایی نداشت، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی حتی تا 3 متر بر ثانیه نیز سرعت دارد. در این امر عوامل و شرایط مختلف موثر هستند. که هر یک از آن ها به همراه طراحی هوشمند و استاندارد سازه می توانند اثر گذار باشند. به همین علت با توجه به اهمیت استفاده از آسانسوری با سرعت مناسب در این مقاله علاوه بر ویژگی سرعت های مختلف، به عوامل موثر در سرعت آن می پردازیم. چرا که همواره یکی از پارامترهای سنجش ایمنی و استاندارد یک بالابر یا آسانسور، میزان سرعت آن بوده است.

عوامل موثر بر سرعت آسانسور

مهم ترین عوامل بر سرعت آسانسور

پیش از توجه به میزان سرعت حرکت آسانسورها، باید به ایمنی و کارکرد صحیح آن دقت کرد. چرا که صرفا یک آسانسور با سرعت بالا نمی تواند تضمین کننده ایمنی و یا راندمان صحیح باشد. چه بسا که همین عامل باعث بروز مشکلات مختلف، احتیاج به سرویس زودتر و یا هزینه های بیشتر شود. نکته بعدی در زمان حرکت کردن، این است که سرعت کم کم افزایش پیدا می کند. تا کابین آسانسور دچار لرزش و تکان خوردن زیاد نشود. این ویژگی تاثیرزیادی در روند صحیح حرکتی کابین و عدم خروج آن از مسیر اصلی و ریل های راهنما دارد.

اگر بخواهیم مهم ترین قطعاتی که در سرعت یک آسانسور موثر هستند را شرح دهیم، باید به قطعات مختلفی اشاره کنیم. مثل گاورنر، نوع ریل راهنما، موتور، سیستم ضد سقوط، کفشک، سیستم کنترل، کابل ها، نوع مکانیزم آسانسور و… که همگی عوامل تاثیرگذاری می باشند. همچنین میزان شتاب آسانسور نیز به وسیله تابلوهای فرمان تنظیم و کنترل می شوند. تبلو فرمانی که در بخشی تجهیزات آسانسور قرار گرفته و انجام تنظیمات آن تنها بر عهده سرویس کار ماهر و معتمد، که از سمت یک شرکت خدمات آسانسوری اعزام شده، انجام می شود.

آسانسورهای دارای سرعت کم و زیاد

همان طور که گفتیم در ساختمان های با تعداد طبقات زیاد از آسانسورهای پر سرعت استفاده می شود. تا با صرفه جویی در  زمان، بتواند افراد بیشتری را در کم ترین زمان ممکن جابجا کند. این ویژگی سبب شده تا سازمان های استاندارد فنی الزامات مختلفی را جهت حفظ ایمنی و امنیت مسافران وضع کنند. تا آسانسور بدون هیچ گونه مشکلی حرکت کند. چرا که گاهی سرعت بیش از حد نیز خود می تواند استرس زا و باعث هراس مسارفان شود. نکته دیگر در این مدل ها انتخاب یک مکانیزم درب آسانسور با سرعت است که در زمان جابجایی افراد با سرعت بالا و مناسبی باز و بسته شود. که انتخاب مدل های از وسط بازشو می تواند به این امر کمک شایانی داشته باشد.

با افزایش سرعت علاوه بر افزایش قطعات، وزن آسانسور نیز افزایش می یابد پس یکی از مهم ترین نکات ایجاد شرایطی است که با افزایش وزن نه تنها از لحاظ ایمنی، بلکه در سرعت آسانسور نیز اختلالی به وجود نیاید. در آسانسورهای با سرعت بیشتر از 4 متر بر ثانیه استفاده از طناب های کششی و دستگاه متعادل کننده الزامی است. البته این شرط در اکثر آسانسورهای با سرعت بالای 3.5 متر بر ثانیه نیز اجرا می شود. جهت آگاهی بیشتر از شرایط، باید از تمامی قوانین مطابق با استاندارد tsen81-20 آگاه بود.

اصلی ترین ویژگی های آسانسورهای دو سرعته

یکی دیگر از انواع آسانسورها مدل دو سرعته است. این آسانسور نیز دارای مزایا و معایب مختلفی است که در برخی از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مهم ترین مشخصات این نوع بالابر را شرح می دهیم.

 • حجم زیاد در کنار وزن بالا موتور
 • دارای یک مدار الکتریکی ساده
 • میزان مصرف برق زیاد
 • گزارش خرابی زیاد به دلیل شوک هایی که در زمان حرکت به کابین وارد می شود. به همین جهت در صورت استفاده باید در کابین سازی دقت بالایی به خرج داد.
 • میزان هزینه سرویس و نگهداری و تعویض قطعات مناسب و مقرون به صرفه است. ضمن اینکه قطعات مصرفی در این مدل نیز در دسترس می باشد.
 • دارای میزان سرعت محدود
 • در زمان حرکت و یا توقف دارای تکان های مختلف با شدت متغیر
 • الکتروموتور این نوع سیستم به دلیل استفاده از سیم پیچ فلایول فولادی قیمت بالایی دارد
 • کنتاکتورهای قدرت تابلوهای فرمان از عمر پایینی برخوردار هستند

تفاوت های آسانسور دو سرعته و 3VF

تفاوت سرعت آسانسور دو سرعته و 3VF

با استفاده از درایور 3VF می توان سرعت متناوب موتورهای مختلف سنکرون و آسنکرون را کنترل کرد. این کار و یا به نوعی کنترل میزان سرعت با کنترل توان الکتریکی خروجی از شبکه و تنظیم میزان ولتاژ و فرکانس خروجی انجام می شود. چرا که با این کار با تنظیم سرعت، میزان گشتاور موتور نیزل کنترل شده و بر میزان سرعت آسانسور تاثیر می گذارد.

در مجموع آسانسورهای تک سرعته و دو سرعته با یکدیگر تفوت هایی دارند. این تفاوت ها در نوع طراحی الکتروموتور و سیستم های متناسب با آن ها اعم از طراحی و ساخت هستند. امروزه با استفاده از الکتروموتور تک سرعته و با کمک یک درایور قوی و مناسب، می توان یک آسانسور 3VF مناسب داشت. که علاوه بر حرکت نرم، دارای گشتاور و سرعت مناسب نیز می باشد. استفاده از آسانسورهای دو سرعته مدت ها است که دیگر محبوبیتی نداشته و از دور خارج شده اند.

مهم ترین کاربردها و مزایای آسانسورهای 3VF

به منظور افزایش سرعت و همچنین یک حرکت نرم و بدون لرزش، توصیه می کنیم از آسانسورهایی بهره ببرید که دارای قابلیت نصب انکودر هستند. همین طور بالابرهایی که دارای کارت Close Loop هستند نیز دارای این مزیت می باشند. چرا که وجود این قطعات سبب می شود تا در زمان حرکت، توقف و در طول مسیر هیچ گونه لرزشی به کابین منتقل نشده و حرکت آن کاملا و نرم انجام شود. از دیگر کاربردهای این قطعات می توان به تامین گشتاور لازم برای حمل و جابجایی بار اشاره کرد. با این ویژگی ها عمر درایو و موتور نیز به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند. درهمین رابطه به دیگر ویژگی ها و کاربردهای این مدل آسانسورها اشاره خواهیم کرد.

 • اصلاح میزان صریب قدرت آسانسور
 • حذف صدای ترمز و استهلاک آن که سبب آزار و اذیت همسایگان می شود.
 • قابلیت کنترل جریان برگشتی که به دلیل حالت ژنراتوری موتور به وجود می آید
 • حرکت بسیار نرم و بدون هیچ گونه لرزش و ضربه ای
 • صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی
 • افزایش طول عمر قطعات جانبی
 • امکان راه اندازی آسانسورهایی با موتوری با سرعت بیش از 1 متر بر ثانیه
 • حذف صدای نامناسب فن موتورخانه
 • با توجه به میزان جریان مصرفی سبب افزایش طول عمر گیربکس و الکترو می شود
 •  کاهش میزان صدای ناماسب ترمز الکترومغناطیسی
 • حذف صدای استارت و دور کند آسانسور
 • امکان راه اندازی و نصب موتورهای سنکرون

میزان سرعت مجاز در هر آسانسور چقدر است؟

انواع آسانسور با سرعت های مختلف

در هر ساختمان بر اساس استانداردها و مملفه های مختلف یک حداق و حداکثر سرعت در نظر گرفته شده است. بر همین اساس طبق دستورالعمل اجرایی از سمت سازمان استاندارد ملی آسانسور ایران، حداقل سرعت آسانسور در نظر گرفته شده بر هر ساختمان به شرح ذیل می باشد.

 • برای ساختمان‌ 8 طبقه یا ساختمان دارای 23 متر طول، معادل 0.63 متر بر ثانیه
 • برای ساختمان‌ 9 طبقه یا ساختمان دارای 36.5 متر طول، معادل 1 متر بر ثانیه
 • برای ساختمان‌ 13 الی 20 طبقه یا ساختمان دارای 63 متر طول، معادل 1.6 متر بر ثانیه
 • برای ساختمان‌ 21 الی 25 طبقه یا ساختمان دارای 80 متر طول، معادل 2 متر بر ثانیه
 • برای ساختمان‌ 56 الی 30 طبقه یا ساختمان دارای 95 متر طول، معادل 2.5 متر بر ثانیه

همچنین برای ساختمان های بیش از 30 طبقه، یا مراکز تجاری، برج ها و… میزان دقیق تر بر اساس مولفه زمان انتظار مشخص می شود. که این کار باید طبق اصول استاندارد از سمت سازمان ملی استاندارد آسانسور بر طبق مولفه های مختلفی همچون نوع کاربری، زیربنا، محاسبه میزان ترافیک احتمالی و.. مشخص می شود.

شیوه کنترل میزان سرعت حرکت آسانسور با درایو موتور

نقش درایو موتور بر سرعت آسانسور

این کار به وسیله قطعه الکترونیکی در قسمت موتورخانه آسانسور انجام می پذیرد. به قطعه الکترونیکی که میزان سرعت آسانسور را کنترل می کند، درایو آسانسور می گویند. این قطعه هرگونه تغییرات در سرعت و شتاب حرکت کابین را کنترل کرده تا از هرگونه حرکت و تکان خوردن های ناگهانی جلوگیری نماید. همچنین یکی دیگر از ویژگی های درایو موتور این است که سبب می شود کابین در هر طبقه دقیقا رو ه رو کف، و در جای مناسب بایستد. نه بالاتر از آن و نه خیلی پایین که می تواند خطر آفرین باشد.

میزان سرعت در حرکت آسانسور ها مختلف است. به طور مثال در برج های مخابراتی عددی بین 5 الی 10 متر بر ثانیه است. و یا در ساختمان های بلند بیش از 5 متر بر ثانیه می باشد. همچنین میزان سرعت ثبت شده در آسانسورهای برج خلیفه امارات به عنوان بلندترین سازه جهان، 7 متر بر ثانیه می باشد. که در تمامی این ساختمان ها استفاده از درایو با کیفیت بسیار مهم و ضروری می باشد.

تشخیص و خرید آسانسور با شتاب استاندارد

همان طور که در این مقاله گفتیم، عوامل متعددی در میزان سرعت و شتاب یک آسانسور تاثیر گذار می باشند. به همین علت هنگام راه اندازی باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید. تا آسانسوری مطابق با نیاز و البته استانداردها تهیه نمایید. ضمن اینکه انتخاب نوع مکانیزم آسانسور در این امر تاثیر گذار است. که البته تمامی این موارد باید به صورت کارشناسی شده و اصولی انجام شود. اگر هم برای راه اندازی آسانسور خود نیاز به مشاوره دارید، می توانید همین حالا با کارشناسان گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. تا شما را در خرید انواع قطعات، میزان سرعت استاندارد و البته کابین و تمامی بخش ها راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰