به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

مهم ترین عوامل موثر بر سرعت آسانسور

سرعت آسانسور

مهم ترین عوامل موثر بر سرعت آسانسور

سرعت آسانسور در آسانسورهای مختلف متناسب با نوع کاربری آن ها متفاوت است. چرا که ممکن است در برخی ساختامن ها با تعداد طبقات کم، که رفت و آمد زیادی ندارد از آسانسورهای معمولی با سرعت پایین استفاده شود. و یا در مراکز تجاری یا ساختمان های بلندتر به دلیل ترافیک بالا و جلوگیری از معطل شدن افراد مجبور به استفاده از آسانسورهای سریع تر باشیم.

این وسیله در گذشته سرعت چندان بالایی نداشت اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی حتی تا 3 متر بر ثانیه نیز رسیه است. در این امر عوامل مختلف موثر هستند. که هر یک از آن ها به همراه طراحی سازه می توانند اثر گذار باشند. به همین علت با توجه به اهمیت استفاده از آسانسوری با سرعت مناسب  در این مقاله علاوه بر ویژگی سرعت های مختلف، به عوامل موثر در سرعت آن می پردازیم.

عوامل موثر بر سرعت آسانسور

مهم ترین عوامل بر سرعت آسانسور

پیش از توجه به میزان سرعت حرکت آسانسورها، باید به ایمنی و کارکرد صحیح آن دقت کرد. چرا که صرفا یک آسانسور با سرعت بالا نمی تواند تضمین کننده ایمنی و یا راندمان صحیح باشد. چه بسا که همین عامل باعث بروز مشکلات مختلف، احتیاج به سرویس زودتر و یا هزینه های بیشتر شود. نکته بعدی در زمان حرکت کردن، این است که سرعت کم کم افزایش پیدا می کند. تا کابین آسانسور دچار لرزش و تکان خوردن زیاد نشود.

اگر بخواهیم مهم ترین قطعاتی که در سرعت یک آسانسور موثر هستند را شرح دهیم باید به قطعات مختلفی اشاره کنیم. مثل گاورنر، نوع ریل راهنما، موتور، سیستم ضد سقوط، کفشک، سیستم کنترل و… که همگی عوامل تاثیرگذاری می باشند. همچنین میزان شتاب آسانسور نیز به وسیله تابلوهای فرمان تنظیم و کنترل می شوند.

آسانسورهای دارای سرعت کم و زیاد

همان طور که گفتیم در ساختمان های با تعداد طبقات زیاد از آسانسورهای پر سرعت استفاده می شود. تا با صرفه جویی در  زمان، بتواند افراد بیشتری را در کم ترین زمن ممکن جابجا کند. این ویژگی سبب شده تا سازمان های استاندارد فنی الزامات مختلفی را جهت حفظ ایمنی و امنیت مسافران وضع کنند. تا آسانسور بدون هیچ گونه مشکلی حرکت کند.

با افزایش سرعت علاوه بر افزایش قطعات، وزن آسانسور نیز افزایش می یابد پس یکی از مهم ترین نکات ایجاد شرایطی است که با افزایش وزن نه تنها از لحاظ ایمنی، بلکه در سرعت آسانسور نیز اختلالی به وجود نیاید. در آسانسورهای با سرعت بیشتر از 4 متر بر ثانیه استفاده از طناب های کششی و دستگاه متعادل کننده الزامی است. البته این شرط در اکثر آسانسورهای با سرعت بالای 3.5 متر بر ثانیه نیز اجرا می شود. جهت آگاهی بیشتر از شرایط، باید از تمامی قوانین مطابق با استاندارد tsen81-20 آگاه بود.

اصلی ترین ویژگی های آسانسورهای دو سرعته

یکی دیگر از انواع آسانسورها مدل دو سرعته است. این آسانسور نیز دارای مزایا و معایب مختلفی است که در برخی از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مهم ترین مشخصات این نوع بالابر را شرح می دهیم.

 • حجم زیاد در کنار وزن بالا موتور
 • دارای یک مدار الکتریکی ساده
 • میزان مصرف برق زیاد
 • گزارش خرابی زیاد به دلیل شوک هایی که در زمان حرکت به کابین وارد می شود. به همین جهت در صورت استفاده باید در کابین سازی دقت بالایی به خرج داد.
 • میزان هزینه سرویس و نگهداری و تعویض قطعات مناسب و مقرون به صرفه است. ضمن اینکه قطعات مصرفی در این مدل نیز در دسترس می باشد.
 • دارای میزان سرعت محدود
 • در زمان حرکت و یا توقف دارای تکان های مختلف با شدت متغیر
 • الکتروموتور این نوع سیستم به دلیل استفاده از سیم پیچ فلایول فولادی قیمت بالایی دارد
 • کنتاکتورهای قدرت تابلوهای فرمان از عمر پایینی برخوردار هستند

میزان سرعت مجاز در هر آسانسور چقدر است؟

انواع آسانسور با سرعت های مختلف

در هر ساختمان بر اساس استانداردها و مملفه های مختلف یک حداق و حداکثر سرعت در نظر گرفته شده است. بر همین اساس طبق دستورالعمل اجرایی از سمت سازمان استاندارد ملی آسانسور ایران، حداقل سرعت آسانسور در نظر گرفته شده بر هر ساختمان به شرح ذیل می باشد.

 • برای ساختمان‌ 8 طبقه یا ساختمان دارای 23 متر طول، معادل 0.63 متر بر ثانیه
 • برای ساختمان‌ 9 طبقه یا ساختمان دارای 36.5 متر طول، معادل 1 متر بر ثانیه
 • برای ساختمان‌ 13 الی 20 طبقه یا ساختمان دارای 63 متر طول، معادل 1.6 متر بر ثانیه
 • برای ساختمان‌ 21 الی 25 طبقه یا ساختمان دارای 80 متر طول، معادل 2 متر بر ثانیه
 • برای ساختمان‌ 56 الی 30 طبقه یا ساختمان دارای 95 متر طول، معادل 2.5 متر بر ثانیه

همچنین برای ساختمان های بیش از 30 طبقه، یا مراکز تجاری، برج ها و… میزان دقیق تر بر اساس مولفه زمان انتظار مشخص می شود. که این کار باید طبق اصول استاندارد از سمت سازمان ملی استاندارد آسانسور بر طبق مولفه های مختلفی همچون نوع کاربری، زیربنا، محاسبه میزان ترافیک احتمالی و.. مشخص می شود.

شیوه کنترل میزان سرعت حرکت آسانسور با درایو موتور

نقش درایو موتور بر سرعت آسانسور

این کار به وسیله قطعه الکترونیکی در قسمت موتورخانه آسانسور انجام می پذیرد. به قطعه الکترونیکی که میزان سرعت آسانسور را کنترل می کند، درایو آسانسور می گویند. این قطعه هرگونه تغییرات در سرعت و شتاب حرکت کابین را کنترل کرده تا از هرگونه حرکت و تکان خوردن های ناگهانی جلوگیری نماید. همچنین یکی دیگر از ویژگی های درایو موتور این است که سبب می شود کابین در هر طبقه دقیقا رو ه رو کف، و در جای مناسب بایستد. نه بالاتر از آن و نه خیلی پایین که می تواند خطر آفرین باشد.

میزان سرعت در حرکت آسانسور ها مختلف است. به طور مثال در برج های مخابراتی عددی بین 5 الی 10 متر بر ثانیه است. و یا در ساختمان های بلند بیش از 5 متر بر ثانیه می باشد. همچنین میزان سرعت ثبت شده در آسانسورهای برج خلیفه امارات به عنوان بلندترین سازه جهان، 7 متر بر ثانیه می باشد. که در تمامی این ساختمان ها استفاده از درایو با کیفیت بسیار مهم و ضروری می باشد.

تشخیص و خرید آسانسور با شتاب استاندارد

همان طور که در این مقاله گفتیم، عوتامل متعددی در میزان سرعت و شتاب یک آسانسور تاثیر گذار می باشند. به همین علت هنگام راه اندازی باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید. تا آسانسوری مطابق با نیاز و البته استانداردها تهیه نمایید. اگر هم برای راه اندازی آسانسور خود نیاز به مشاوره دارید می توانید همین حالا با کارشناسان گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. تا شما را در خرید انواع قطعات، میزان سرعت استاندارد و البته کابین و تمامی بخش ها راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

 

جدیدترین مقالات