به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

رایج ترین باورهای غلط در مورد سیستم آسانسور

سیستم آسانسور

رایج ترین باورهای غلط در مورد سیستم آسانسور

سیستم آسانسور نیز به دلیل شکل گیری از چندین قطعه الکترومکانیکی و اجزای مختلف، دارای راندمان و کارکرد مخصوصی است. شناخت بیشتر این سیستم علاوه بر استفاده بهتر از آن، سبب افزایش کارایی و البته طول عمر آن می شود. چرا که اگر هر کدام از ما، از کارکرد صحیح آسانسور خود اطلاعات بهتری داشته باشیم، اقدامات کم تری را جهت خرابی آن بکار می گیریم. همین امر نیز سبب می شود تا آسانسور دیرتر نیاز به سرویس و یا تعویض قطعه پیدا کند.

در این مقاله ما قصدی برای معرفی نوع سیستم و قطعات آسانسورها را نداریم. بلکه می خواهیم به باورها و کارهایی غطلی بپردازیم، که افراد در زمان استفاده از این وسیله انجام می دهند. اقداماتی که به صورت اتفاقی و به شکل عامیانه در میان افراد جا افتاده. پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما باشید تا با بسیاری از حقایق نحوه استفاده از آسانسورها آشنا شوید.

باورهای اشتباه درمورد سیستم آسانسور

باورهای اشتباه در مورد سیستم آسانسور

در بین عموم باورهای اشتباهی زیادی درمورد نحوه کاکرد آسانسورها وجود دارد. یکی از باورها این است که اغلب افراد تصور می کنند که کابین آسانسور با تنها یک کابل نگه داشته شده است. و در صورت پاره شدن آن بنا به هر دلیلی، سبب سقوط آسانسور به انتهای چاه می شود. در صورتی که این باور اشتباه بوده و کابین ها توسط چندین کابل فولادی و بسیار محکم نگه داشته شده اند. که هر یک از این کابل ها توانایی حمل یک کابین را دارند. همچنین در صورت هر گونه حادثه ای نیز بسیاری از آسانسورها دارای سیستم ضد سقوط بوده تا کابین به انتهای چاه سقوط نکند.

فرار در صورت گیر کردن در آسانسور

فرار کردن هنگام اختلال در سیستم آسانسور

یکی دیگر از موضوعاتی که بین افراد می چرخد، فرار کردن از آسانسوری است که بین طبقات گیر کرده است. موضوعی بسیار مهم که در صورت عدم آشنایی با آن می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای افراد به دنبال داشته باشد. در صورت خرابی و یا هر اتفاقی که سبب توقف آسانسور در طبقات شد، به هیچ عنوان نباید تلاش کنید تا آسانسور فرار کنید. چرا که محفظه بالایی آن متصل به کابل ها و سیستم های مختلف برقی است که می تواند به شدت حادثه ساز باشد.

در این صورت ابتدا باید آرامش خود را حفظ کرده و سپس اگر کسی را در بیرون از آسانسور پیدا کردید، از او بخواهید تا به آتش نشانی و نیروهای امداد درخواست کمک دهد. ضمن اینکه اگر در کابین تلفن وجود داشت خودتا دست به کار شوید. اما نکته مهم این است نباید تلاش کنید درب را با دست باز کرده یا به هر طیقی از آسانسور فرار کنید.

باز شدن درب پیش از رسیدن به مقصد

باز شدن ناگهانی درب های آسانسور

شاید این سوال و یا اعتقاد در شما نیز شکل گرفته باشد. که درب ها ممکن است پیش از رسیدن به طبقه مورد نظر ناگهان باز شود. اما حقیقت اینگونه نبوده و با توجه به قطعات و بخش های مختلف، باز و بسته شدن درب از طریق سیستم آسانسور کنترل و به موقع باز و بسته می شود. در نظر داشته باشید برنامه آسانسورها به گونه ای طراحی شده که زمانی که کابین به طبقه مورد نرسیده، درب باز نخواهد شد. افرادی که این احتمال را می دهند که درب آسانسور ممکن است پیش از رسیدن آن به طبقه مورد نظر باز شود، احتمالا اطلاعات کمی از ساختار آسانسور دارند. چرا که این این نوع تفکر و احتمال این اتفاق نیز نزدیک به صفر است. چرا که درب ها و حتی درب های کابین نیز توسط خود کابین و سیستم آن بررسی و کنترل می شود.

بسته شدن زودهنگام درب با فشردن چندباره دکمه آن

هر چقدر افراد با فشردن پشت سر هم و یا سریع دکمه، تغییری را در سرعت باز و بسته شدن درب ها نمی تواند ایجاد کنند. البته شاید شما هرچه زود تر دکمه مد نظر را فشار دهید، درب زودتر از حد انتظار بسته شود اما تغییری در سرعت آن ایجاد نمی کند. به منظور جلوگیری از آسیب و یا خرابی بهتر است تنها یکبار ئکمه را فشار دهید. چرا که فشردن پشت سر هم آن علاوه بر ایجاد خرابی شاسی آن، می تواند سبب مشکلات اتصالی نیز شود.

یک نکته دیگر در این زمینه، مربوط به افرادی است که با فشردن پشت سر هم دکمه آسانسور انتظار دارند تا آسانسور زودتر به آن ها برسد. در صورتی که این کار نیز جز بار روانی و کمک به خرابی زودهنگام آسانسور فایده دیگری ندارد. اولویت رسیدن آسانسور به طبقه ای است که دکمه درخواست برای آن زودتر فشرده شود. به همین خاطر نباید با فشردن آن سبب ایجاد اختلال در سیستم آسانسور شد.

سقوط در صورت تخطی از ظرفیت مجاز

سقوط در صورت عدم شناخت از سیستم های آسانسور

یکی از مواردی که همواره حین سوار شدن در آسانسور باید رعایت کرد، استفاده از میزان ظرفیت مجاز برای آسانسور مورد نظر است. چرا که هر یک از کابین ها و آسانسورها متناسب با حد مجاز و وزن استاندارد تجهیز شده اند. به همین خاطر نباید بیشتر از آن ظرفیت از آسانسور استفاده کرد که می تواند مشکل ساز شود. درون همه کابین ها میزان بار و یا تعداد نفرات مجاز نوشته شده است. به همین دلیل نیز برخی گمان می کنند شاید کف آسانسور شاید سوراخ شده و افراد به داخل چاه بیفتند. اما سینی کف به گونه ای مقاوم ساخته شده اند که با وزن بسیار زیاد نیست دچار مشکل نمی شود.

اما یکی از قطعاتی که در سال های اخیر جهت جلوگیری از آسیب به سیستم آسانسور مورد استفاده قرار گرفته، بررسی ظرفیت مجاز است. با استفاده از این قطعه در صورتی که تعداد افراد بیشتری از ظرفیت مجاز بخواهند سوار آسانسور شوند، علاوه بر دریافت اخطار تا زمان کم نشدن بار آسانسور حرکت نمی کند. به همین خاطر این باور که استفاده بیش از حد نیز باعث سقوط خواهد شد نیز نمی تواند درست باشد. همین طور احتمال سقوط افراد به چاه نیز خیالی باطلی است که احتمال وقوع آن نیز نزدیک به صفر است. به دلیل متریال کار شده در کف است که دارای استانداردهای مخصوصی است.

افزایش ناگهانی سرعت آسانسور و سقوط آن

از جمله اصلی ترین ترسی که در زمان استفاده از آسانسور وجود دارد، احتمال سقوط آن است. که بیشترین ترسی است که افراد حاضر در داخل کابین را نگران می کند. یکی از این عوامل ترس از افزایش سرعت ناگهانی و سقوط آن است. که افراد گمان می کنند شاید این امکان وجود دارد که به شکل ناگهانی آسانسور دچار تغییرات سرعت شود. اما نکته ای که وجود دارد، در کنار تمامی موارد ایمنی و الزاماتی که در زمان ساخت رعایت می شود، قطعاتی نیز هستند که مانع از تغییرات سرعت می شود. به همین خاطر نه تنها در زمان سرعت آسانسورها دارای امنی هستند، احتمال تغییرات سرعت و افزایش سرعت آن نیز کم است.

کارایی بیشتر با شناخت سیستم آسانسور

افزایش کارایی با شناخت سیستم آسانسورها

در این مقاله به تعدادی از مهم ترین باورهای اشتباهی پرداختیم که در این سال ها در مورد آسانسورها رایج بود. یک سری از این باورها نه تنها به راندمان بهتر و سلامت ما کمکی نمی کرد، بلکه می توانست خطر ساز نیز باشد. به همین خاطر شما هرچه از نوع کاکرد آسانسور خود مطلع باشید، می تواند با کیفیت بیشتری از آن استفاده نمایید.

ضمن اینکه استفاده بهینه و صحیح از آسانسور سبب ازفایش راندمان، و جلوگیری از تحمیل هزینه های زیاد تعمیر و سرویس نیز می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و یا دریافت محصولات متنوع آسانسور نیز می توانید با مشاوران گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰