به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

راهنمایی جامع نصب آسانسور

نصب آسانسور

راهنمایی جامع نصب آسانسور

نصب آسانسور از مراحل مختلفی تشکیل شده که انجام صحیح آن در راندمان آسانسور تاثیر بسزایی دارد. با توجه به پیچیدگی مراحل آن و نیاز به تخصص و دانش، این کار توسط تکنسین ها و نصابان شرکت های آسانسوری انجام می شود. ضمن اینکه تمامی مراحل آن باید طبق اصول استاندارد بوده تا آسانسور به خوبی حرکت کرده و دچار مشکل نشود. با توجه به اهمیت نصب و اجرای صحیح مراحل، ضمن معرفی مرحله به مرحله، مهم ترین نکاتی که باید رعایت شود را نیز شرح می دهیم. تا با آشنایی بیشتری نسبت به راه اندازی آسانسور خود اقدام نمایید.

بررسی محل نصب آسانسور

هموراه در ساختمان هایی که نیاز به آسانسور دارند، اولین قدم انتخاب محل راه اندازی آن است. این کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که علاوه بر مهیا بودن شرایط اجرای آن، باید به منظور استفاده افراد نیز کاملا در دسترس باشد. به نحوی که افراد پس از ورود به ساختمان، باید کم ترین مسافت را تا رسیدن به درب آسانسور طی کنند. از همین رو مهندسان باید به خوبی این محل را انتخاب و برای راه اندازی آسانسور اقدام نمایند.

همواره انتخاب محل مناسب پیش از اتمام کار ساخت سازه انتخاب می شود. چرا که این کار وابسته به شرایط مختلفی است. همچنین باید متناسب با نوع کاربری ساختمان و تعداد طبقات و البته نحوه اجرا تاییدیه های لازم را نیز اخذ شود. همچنین در ساختمان ها قدیمی و یا پیش ساخته نیز باید دقت شود که اجرا و راه اندازی آسانسور مشکلی را برای سازه به وجود نمی آورد. ضمن اینکه با توجه به قدمت و مقاومت سازه امکان اجرای این پروژه وجود دارد یا خیر.

محاسبه هزینه ها جهت خرید قطعات و تجهیزات

هزینه ها و قیمت نصب آسانسور

پس از تعیین محل راه اندازی، نوبت به برآورد مالی هزینه ها می رسد. این کار وابسته به بررسی جنبه های مختلفی است. انتخاب مدل آسانسور متناسب با نوع ساختمان می تواند هزینه های متفاوتی داشته باشد. همچنین مدل کابین اینکه شیشه ای باشد، یا استیل، یا طرح های دیگر هر کدام هزینه های جداگانه ای دارد. متناسب با نوع کابین، هر کدام قطعات مختلفی دارند که سبب ایجاد هزیه های متفاوتی است. همین طور نوع مکانیزم کارکرد آسانسور نیز تفاوت هایی دارند. امروزه استفاده از آسانسورهای کششی و هیدرولیک هر کدام دارای قیمت های متفاوتی هستند.

همان طور که گفتیم مراحل راه اندازی و نصب آسانسور هزینه های مختلفی دارد که باید به صورت کامل توسط کارفرما بررسی شود. چرا که یک آسانسور از بخش های مختلفی تشکیل شده که تمامی این عوامل بر هزینه های آن اثرگذار هستند. به همین منظور باید متناسب با نیاز و بودجه خود پس از مشورت با کارشناس مربوطه در این زمینه نسبت به راه اندازی آسانسور خود اقدام نمایید.

انجام آهن کشی همراه با نصب درب و ریل ها

اهمیت آهن کشی هنگام نصب آسانسور

بعد از انتخاب شرکت مجری و انجام توافقات لازم جهت شروع پروژه، نقشه های لازم تهیه می شود. پس از تهیه نقشه و دریافت تاییدیه های لازم، نوبت به اجرای آهن کشی می رسد. مراحل آهن کشی که نیازمند چندین مرحله است، توسط متخصصان صورت می پذیرد. سپس متناسب با نوع کابین و میزان ظرفیت آن، نوع و شماره ریل ها جهت ریل گذاری مشخص می شود. تا بتوان کابین ها را بر روی آن سوار کرد.

هر آسانسور بسته به نوع و میزان ظرفیت آن دارای چاه خود است. چرا که ابعاد چاه متناسب با کابین انتخاب شده حفر می شود. به همین نسبت به نیز محل جایگذاری درب ها نیز بر اساس ابعاد چاه نصب می شوند.

نصب کابین ها و سایر تجهیزات

یکی از مهم ترین مراحلی که در نصب آسانسور باید به آن دقت کرد، نحوه صحیح نصب کابین ها می باشد. چرا که این قسمت به عنوان اصلی ترین بخش برای جابجایی مسافران استفاده می شود. به همین خاطر باید به خوبی با سایر قسمت  ها هماهنگ بوده و در جای خود به درستی قرار بگیرد. سپس نوبت به قرار دادن موتور و کادر وزنه بر روی کابین می باشد. همچنین با توجه به نوع آسانسور موتور یا در قسمت موتورخانه و یا در بالای ریل ها قرار می گیرد.

درایوها، کابل کشی و متصل کردن سیم بکسل ها، نصب قطعات مکانیکی، سیم کشی برق، قرار دادن قاب وزنه و… از دیگر کارهایی است که در این مرحله به دقت انجام می شود. اکثر نصابان و تکنسین ها در این مرحله با استفاده از چک لیست تمامی مراحل را چک می کنند تا همه قطعات در زمان مناسب نصب و راه اندازی شوند.

بررسی استانداردهای مکانیکی و الکترونیکی

بررسی استانداردهای مکانیکی و الکترونیکی هنگام نصب

همان طور که گفته شد، نصابان با کمک چک لیست خود باید تمامی مراحل را چک کنند. اما یکی از بخش هایی که نیاز به بررسی های بسیار دقیق دارد، اتصالات الکترونیکی و مکانیکال است. چرا که کوچک ترین اختلال در یک سیم و یا اتصال برقی می تواند کل روند کارکرد آسانسور را مختل کند. به همین خاطر تمامی سیم کشی ها، پنل های کار شده داخل کابین مثل نورپردازیها، دکمه ها، هواکش، تلفن اضطراری، زنگ خطر، سنسورهای چشمی درب، مانیتورهای کار شده و … همگی بررسی می شوند. تا کارکردی بی نقص و بدون مشکل داشته باشد.

راه اندازی و دریافت تاییدیه های نصب آسانسور

پس از طی کردن تمامی مراحل نصب و بررسی چند باره آن از طرف مجری و متخصصان، نوبت به تحویل آسانسور به کارفرما می رسد. در این مرحله طی توافق های انجام شده باید نسبت به دریافت گواهینامه ها و مجوزهای استاندارد اقدام شود. چرا که سازمان ملی استاندارد طی ضوابط و قوانین خود به منظور پیشگری از هرگونه حادثه و حفظسلامت مسافران قوانینی را وضع کرده است. که کارفرما را ملزم به رعایت تمامی قوانین کرده است. به همین دلیل تا زمان عدم دریات گواهینامه لازم نمی توان از آسانسور استفاده کرد.

پس بهتر است پس از اتمام تمامی مراحل نصب آسانسور فورا نسبت به دریافت مجوزهای لازم اقدام شود. چرا که در صورت وقوع هرگونه مشکلی خود کارفرما باید پاسخگوی آن باشد. به همین منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات و محصولات متنوع آسانسور، می توانید با کارشناسان گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید، تا شما را راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

 

 

 

جدیدترین مقالات