به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

راهنمایی جامع نصب آسانسور

نصب آسانسور

راهنمایی جامع نصب آسانسور

نصب آسانسور از مراحل مختلفی تشکیل شده که انجام صحیح آن در راندمان آسانسور تاثیر بسزایی دارد. با توجه به پیچیدگی مراحل آن و نیاز به تخصص و دانش، این کار توسط تکنسین ها و نصابان شرکت های آسانسوری انجام می شود. ضمن اینکه تمامی مراحل آن باید طبق اصول استاندارد بوده تا آسانسور به خوبی حرکت کرده و دچار مشکل نشود. با توجه به اهمیت نصب و اجرای صحیح مراحل، ضمن معرفی مرحله به مرحله، مهم ترین نکاتی که باید رعایت شود را نیز شرح می دهیم. تا با آشنایی بیشتری نسبت به راه اندازی آسانسور خود اقدام نمایید.

بررسی محل نصب آسانسور

همواره در ساختمان هایی که نیاز به آسانسور دارند، اولین قدم انتخاب محل راه اندازی آن است. این کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که علاوه بر مهیا بودن شرایط اجرای آن، باید به منظور استفاده افراد نیز کاملا در دسترس باشد. به نحوی که افراد پس از ورود به ساختمان، باید کم ترین مسافت را تا رسیدن به درب آسانسور طی کنند. از همین رو مهندسان باید به خوبی این محل را انتخاب و برای راه اندازی آسانسور اقدام نمایند.

همواره انتخاب محل مناسب پیش از اتمام کار ساخت سازه انتخاب می شود. چرا که این کار وابسته به شرایط مختلفی است. همچنین باید متناسب با نوع کاربری ساختمان و تعداد طبقات و البته نحوه اجرا تاییدیه های لازم را نیز اخذ شود. همچنین در ساختمان ها قدیمی و یا پیش ساخته نیز باید دقت شود که اجرا و راه اندازی آسانسور مشکلی را برای سازه به وجود نمی آورد. ضمن اینکه با توجه به قدمت و مقاومت سازه امکان اجرای این پروژه وجود دارد یا خیر.

کارشناسی فنی نصب استاندارد

یکی از مهم ترین اقداماتی که پیش از شروع عملیات باید به آن توجه نماییم، کارشناسی اصولی و بررسی تمامی جوانب می باشد. به همین خاطر کارشناس مربوطه باید ضمن مطالعات و بررسی تمامی ایرادات، مشکلات موجود در نصب و راه اندازی را نیز شناسایی و یا پیش بینی نماید. این کارها باید تماما به صورت میدانی و در قالب یک گزارش مکتوب انجام شود. در گزارش ذکر شده نیز باید تمامی اشکالات و موارد مطروحه کوچک و بزرگ در گزارش آورده شوند.

پس از تمامی این مراحل باید درباره اتخاب و نوع ظرفیت کابین آسانسور، نوع ریل ها، ابعاد چاه، آهن کشی ها و شیوه جایگذاری درب و… نشخص شوند. تا تمامی مراحل نصب آسانسور کاملا درست و اصولی و طبق استانداردهای لازم الاجرا انجام شود. تمامی این کارها به منظور افزایش ایمنی و حفظ سلامت مسافران در هنگام استفده از آسانسور می باشد. که باید کاملا دقیق و اصولی مراحل آن انجام شود.

محاسبه هزینه ها جهت خرید قطعات و تجهیزات

هزینه ها و قیمت نصب آسانسور

پس از تعیین محل راه اندازی، نوبت به برآورد مالی هزینه ها می رسد. این کار وابسته به بررسی جنبه های مختلفی است. انتخاب مدل آسانسور متناسب با نوع ساختمان می تواند هزینه های متفاوتی داشته باشد. همچنین مدل کابین اینکه شیشه ای باشد، یا استیل، یا طرح های دیگر هر کدام هزینه های جداگانه ای دارد. متناسب با نوع کابین، هر کدام قطعات مختلفی دارند که سبب ایجاد هزیه های متفاوتی است. همین طور نوع مکانیزم کارکرد آسانسور نیز تفاوت هایی دارند. امروزه استفاده از آسانسورهای کششی و هیدرولیک هر کدام دارای قیمت های متفاوتی هستند.

همان طور که گفتیم مراحل راه اندازی و نصب آسانسور هزینه های مختلفی دارد که باید به صورت کامل توسط کارفرما بررسی شود. چرا که یک آسانسور از بخش های مختلفی تشکیل شده که تمامی این عوامل بر هزینه های آن اثرگذار هستند. به همین منظور باید متناسب با نیاز و بودجه خود پس از مشورت با کارشناس مربوطه در این زمینه نسبت به راه اندازی آسانسور خود اقدام نمایید.

انجام آهن کشی همراه با نصب درب و ریل ها

اهمیت آهن کشی هنگام نصب آسانسور

بعد از انتخاب شرکت مجری و انجام توافقات لازم جهت شروع پروژه، نقشه های لازم تهیه می شود. پس از تهیه نقشه و دریافت تاییدیه های لازم، نوبت به اجرای آهن کشی می رسد. مراحل آهن کشی که نیازمند چندین مرحله است، توسط متخصصان صورت می پذیرد. سپس متناسب با نوع کابین و میزان ظرفیت آن، نوع و شماره ریل ها جهت ریل گذاری مشخص می شود. تا بتوان کابین ها را بر روی آن سوار کرد.

هر آسانسور بسته به نوع و میزان ظرفیت آن دارای چاه خود است. چرا که ابعاد چاه متناسب با کابین انتخاب شده حفر می شود. به همین نسبت به نیز محل جایگذاری درب ها نیز بر اساس ابعاد چاه نصب می شوند.

نصب کابین ها و سایر تجهیزات

یکی از مهم ترین مراحلی که در نصب آسانسور باید به آن دقت کرد، نحوه صحیح نصب کابین ها می باشد. چرا که این قسمت به عنوان اصلی ترین بخش برای جابجایی مسافران استفاده می شود. به همین خاطر باید به خوبی با سایر قسمت  ها هماهنگ بوده و در جای خود به درستی قرار بگیرد. سپس نوبت به قرار دادن موتور و کادر وزنه بر روی کابین می باشد. همچنین با توجه به نوع آسانسور موتور یا در قسمت موتورخانه و یا در بالای ریل ها قرار می گیرد.

درایوها، کابل کشی و متصل کردن سیم بکسل ها، نصب قطعات مکانیکی، سیم کشی برق، قرار دادن قاب وزنه و… از دیگر کارهایی است که در این مرحله به دقت انجام می شود. اکثر نصابان و تکنسین ها در این مرحله با استفاده از چک لیست تمامی مراحل را چک می کنند تا همه قطعات در زمان مناسب نصب و راه اندازی شوند.

برق کشی آسانسور

اصول برق کشی هنگان نصب آسانسور

یکی از مراحل مهم و استراتژیک در راه اندازی سیستم آسانسور، برق کشی آن است. چرا که عملا عدم اجرای صحیح و یا استفاده از آن تمامی بخش ها و قطعات را مختل می کند. و اجازه حرکت به کابین را نیز نمی دهد. همچنین عدم برق کشی اصولی و استاندارد نمی تواند تاییدیه های لازم را جهت را هاندازی دریافت کند. چرا که به دلیل اهمیت این بخش، اجرای صحیح آن یکی از الزاماتی است که در مسیر دریافت گواهینامه تاثیر داشته و بر میزان کارکرد و کیفیت بالابر نیز موثر می باشد. در این مرحله بکارگیری مهندسان و متخصصان خبره در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. تا با یک نقشه کشی درست و اجرای صحیح سبب اجرای درست سیستم برق رسانی شوند.

برق کشی در بخش های مختلفی انجام می شود. که می تواند برقرای ارتباط بین دو قطعه باشد، و یا برای روشنایی و راه اندازی کابین مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع این کارهم در داخل آسانسور و هم در خارج آن انجام شده و در کل چاهک نیز مورد استفاده قرار می گیرد. منتها اجرای بندهای ایمنی در این کار فوق العاده با اهمیت است. چرا که ممکن است در صورت اتصالی و یا وجود مشکل سبب آتش سوزی و مشکلات مختلف گردد. به همین خاطر منطبق با دستورالعمل ها باید انجام شود.

بررسی استانداردهای مکانیکی و الکترونیکی

بررسی استانداردهای مکانیکی و الکترونیکی هنگام نصب

همان طور که گفته شد، نصابان با کمک چک لیست خود باید تمامی مراحل را چک کنند. اما یکی از بخش هایی که نیاز به بررسی های بسیار دقیق دارد، اتصالات الکترونیکی و مکانیکال است. چرا که کوچک ترین اختلال در یک سیم و یا اتصال برقی می تواند کل روند کارکرد آسانسور را مختل کند. به همین خاطر تمامی سیم کشی ها، پنل های کار شده داخل کابین مثل نورپردازیها، دکمه ها، هواکش، تلفن اضطراری، زنگ خطر، سنسورهای چشمی درب، مانیتورهای کار شده و … همگی بررسی می شوند. تا کارکردی بی نقص و بدون مشکل داشته باشد.

مدت زمان و شرایط نصب آسانسور

مدت زمان دقیقی برای نصب بالابر ها نمی توان در نظر گرفت. چرا که این کار وابسته به شرایط و ایتم های مختلفی است که می تواند متغیر باشد. به همین خاطر حتی ممکن است نصب آن تا 20 روز نیز به طول بینجامد. از جمله عوامل مهمی که می تواند در این امر اثرگذار باشند، می توان به تعداد طبقات، مدل آسانسور و… اشاره کرد. چرا که با افزایش طبقات کاری بیشتری نیز باید در هر طبقه انجام شود. همچنین محل نصب نیز یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار در این زمینه می باشد.

شرایط نصب هم اشاره به الزامات و مهم ترین قوانین اجرای این کار دارد. به طور مثال در ساختمان هایی که کم تر از 4 طبقه دارند، نصب این وسیله اجباری ندارد. و راه اندازی آسانسور در صورت نیاز افراد ساکن در ساختمان مذکور قابل اجرا بوده و مانعی ندارد. از جمله مهم ترین شرایط برای اجرای این کار نیز مربوط به نوع ساختمان، سن بنا و میزان فضای کافی برای اجرای کار می باشد. که در صورت تایید این موارد مانعی جهت اجرا وجود نارد. البته که تمامی شرایط و ریز مسائل باید به تایید کارشناسان مربوطه برسد.

شرایط نصب بالابرها در ساختمان های قدیمی

شرایط نصب بالابر در ساختمان های قدیمی

یکی دیگر از نکات مهمی که در زمان نصب و راه اندازی آسانسورها باید به آن توجه نماییم، محل نصب آن است. همواره در ساختمان های قدیمی تر به دلیل نوع مصالح و میزان فضا، انجام این کار را سخت تر می کند. به گونه ای که شاید نتوان در بسیاری از اینگونه ساختمان ها به دلیل مدل ساختمان و مخصوصا کمبود فضا این کار را انجام داد. اما به هر حال باید تمامی موارد و بررسی ها برای انجام این کار توسط متخصصان مختلف بررسی شود. تا بدون هیچگونه مشکلی و با رعایت تمامی استانداردها و الزامات کار را شروع نمایید.

عمدتا در ساختمان های قدیمی تر نیز می توانید به جای استفاده از آسانسورهای معمولی از آسانسور خانگی استفاده نمایید. چرا که این مدل مخصوصا در خانه های دو تا سه طبقه که بسیار بلند نیز نیستند، بسیار کارآمد و مناسب هستند. به همین دلیل با بررسی تمامی جوانب بهتر است که از این مدل از بالابرها بهره ببرید. تا علاوه بر حفظ سلامت خود و افراد دیگر، کمک حال بسیار مناسبی نیز برای افراد سالخورده و یا معمول باشد.

مراحل نصب بالابرهای کششی

همان طور که می دانید، مکانیزم های حرکتی آسانسور انواع مختلفی دارد. که هر کدام بر مبنای قطعات به کار رفته در آن ها می توانند در طبقات جابجا شوند. در همین حال می توان از مدل های کششی و هیدرولیکی به عنوان انواع پرطرفدار آسانسور یاد کرد. البته که مدل های دیگری همچون خورشیدی، مغناطیسی، پنوماتیک و … نیز وجود دارند. که در ساختمان ها کم تر مورد استفاده قرار گرفته و یا به دلیل جدید بودن هنوز به مرحله تولید انبوه نرسیده اند. با توجه به این موارد به منظور نصب آسانسورهای کششی باید برخی نکات و مراحل را در هنگام نصب آن رعایت کرد. که موارد مهم و مراحل اصلی و کلی آن به شرح ذیل می باشد.

به منظور راه اندازی مدل های کششی، نیاز به حفر چاه آسانسور با ابعاد متناسب با ساختمان و میزان ظرفیت کابین داریم. اتاق در نظر گرفته شده برای این مدل را که به عنوان اتاق داخلی و خارجی می شناسند، می توان در نظر گرفت. در آسانسورهای داخلی، با استفاده از وزنه تعادل در طبقات جابجا می شوند. که همین امر برای راه اندازی در خارج ساختمان علاوه بر وزنه تعادل، نیاز به برپایی اسکلت بندی نیز هستند. ضمن اینکه در مدل های کششی، چاهی که در نظر گرفته می شود، از پایین ترین طبقه خود 120 سانتی متر پایین تر است. ضمن اینکه در این روش نصب آسانسور، اتاق آن نیز که در داخل آن موتور، مدار و سایر تجهیزات قرار دارد، در قسمت بالایی آسانسور راه اندازی می شود.

مرحله عقد قرارداد پروژه راه اندازی آسانسور

قرارداد نصب و راه اندازی آسانسور

پس از آشنایی با تمامی جوانب و مراحل بالا، حالا نوبت آن است تا کارفرما یکی از شرکت های معتبر را جهت اجرا و راه اندازی آسانسور انتخاب نماید. همان طور هم که می دانید شرکت های متعددی هستند که این کار را انجام می دهد. که همان طور که با اهمیت و شرایط نصب آسانسور آشنا شدید، این کار باید با بهترین کیفیت و بالاترین تخصص انجام شود. چرا که بسیار در زاندمان کلی آسانسور و طول زمان کارکرد آن تاثیرگذار است. مفاد قرارداد و توافقات میتواند متغیر باشد. اما آنچه که اهمیت دارد، دریافت تضامین لازم و گارانتی برای کارفرما است. تا در هر مرحله اگر کوتاهی از سمت شرکت مذکور سر زد، قابل پیگیری باشد.

در مراحل انجام کارهای عقد قرارداد، متناسب با میزان بزرگی و ابعاد پروژه ارائه سند فنی بسیار مهم است. این سند می تواند شامل بخش هایی همچون شیوه کار و انجام پروژه، زمان و موعد تحویل کار، استفاده از انواع تجهیزات و مدل های آن ها، تعداد نیروی کار مورد نیاز و… می شود. که باید به درستی و با دقت تمامی این موارد در قرارداد ذکر شود. تمامی این موارد به همراه تضامین لازم و یا هرگونه پرداختی و چک ها در قرارداد آمده و تحویل وکلای دو طرف داده می شود. تا قرارداد کاملا جنبه رسمی و قانونی داشته باشد.

عوامل موثر در افزایش مدت زمان نصب آسانسورها

همان طور که می دانید مدت زمان از مرحله طراحی تا مرحله اجرا به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد. که می تواند سبب افزایش این زمان و کاهش آن شوند. که برخی از موانع می تواند با تجربه مجری کار و طراحی مناسب از بین برود. اما گاهی نیز ممکن است به دلایل نامشخص و غیرقابل پیش بینی این زمان افزایش پیدا کند. به همین خاطر شناخت مهم ترین این عوامل می تواند به ما کمک کند تا حد امکان این زمان را کاهش دهیم. تا با صرفه جویی در هزینه ها، علاوه بر راه اندازی به موقع آسانسور، به پیشرفت پروژه کمک کرده و زودتر بتوانیم از آن استفاده کنیم. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره خواهیم کرد.

جدا بودن اجزای آسانسور از یکدیگر

همان طور که می دانید، هیچ وقت یک آسانسور به شکلی یک تکه و یک جا نصب و راه اندزای نمی شود. بلکه بسیاری از قطعات آن در مرحله راه اندازی به یکدیگر متصل می شوند. به همین خاطر با توجه به نوع آسانسور و بزرگی پروژه، این قطعات تاثیر مستقیمی بر روی زمان پایانی کار خواهند داشت. از مدل کابین، میزان ظرفیت آن که می تواند در تعداد ریل ها و قطعات وابسته به آن تاثیر دشاته باشد، تا کنترل کننده ها، سیستم های راهنما و… که هر یک در این امر موثر هستند. ضمن اینکه این نکته را در نظر داشته باشید، که همواره آسانسورهای مسافربری در مقایسه با بالابرهای باری، مدت زمان کم تری را برای نصب و راه اندازی نیاز خواهد داشت.

همچنین یکی دیگر از نکات قابل ذکر در این مورد، اجزای تکی هر آسانسور است. که چیدمان این اجزا، نصب قطعات وابسته به آن، و راه اندازی آن ها هر یک به زمان خاصی نیاز دارند. ضمن اینکه در مراحل اولیه به سازه آسانسور جهت جلوگیری از پوسیدگی و خرابی زودهنگام، ضد زنگ زده می شود. که همین امر نیز می تواند بر اساس ابعاد پروژه از یک تا چند روز را به خود اختصاص دهد. در مجموع اینکه باید تمامی بخش ها با نهایت دقت، ایمنی و رعایت استانداردها انجام شود. چرا که کیفیت نصب و راه اندازی بسیار مهم تر از مدت زمان انجام آن است.

راه اندازی و دریافت تاییدیه های نصب آسانسور

مجوزها و تاییدیه های لازم جهت نصب بالابر

پس از طی کردن تمامی مراحل نصب و بررسی چند باره آن از طرف مجری و متخصصان، نوبت به تحویل آسانسور به کارفرما می رسد. در این مرحله طی توافق های انجام شده باید نسبت به دریافت گواهینامه ها و مجوزهای استاندارد اقدام شود. چرا که سازمان ملی استاندارد طی ضوابط و قوانین خود به منظور پیشگری از هرگونه حادثه و حفظسلامت مسافران قوانینی را وضع کرده است. که کارفرما را ملزم به رعایت تمامی قوانین کرده است. به همین دلیل تا زمان عدم دریات گواهینامه لازم نمی توان از آسانسور استفاده کرد.

پس بهتر است پس از اتمام تمامی مراحل نصب آسانسور فورا نسبت به دریافت مجوزهای لازم اقدام شود. چرا که در صورت وقوع هرگونه مشکلی خود کارفرما باید پاسخگوی آن باشد. به همین منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات و محصولات متنوع آسانسور، می توانید با کارشناسان گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید، تا شما را راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰