به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

تراول کابل چیست و چه کاربردی دارد؟

تراول کابل

تراول کابل چیست و چه کاربردی دارد؟

تراول کابل آسانسور یک قطعه تقریبا بزرگ و قطور به حالت گرد و یا تخت است، که اصلی ترین وظیفه آن ایجاد ارتباط میان دو بخش کابین و تابلو فرمان می باشد. این کابل از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بدون هیچ ایراد و یا قطعی باید کار انتقال پیام را انجام دهد. به همین خاطر باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و علاوه بر ایمنی، استحکام مناسبی نیز داشته باشد. با توجه به اهمیت قطعات جانبی در راه اندازی آسانسورها، امروز به معرفی این کابل می پردازیم. تا با شناخت بیشتر از ساختار و مشخصات فنی آن، بتوانید بهترین و با کیفیت ترین آن را نیز برای آسانسور خود خریداری کرده و با استفاده از این قطعه سبب افزایش راندمان آساسنور خود شوید. از همین رو تا پایان این مقاله با همراه باشید.

مشخصات کلی تراول کابل آسانسور

این قطعه در اتاق آسانسور نصب می شود و به دلیل حرکت مداوم، باید علاوه بر مقاومت و استحکام، از انعطاف مناسبی نیز برخوردار باشد. همان طور که اشاره کردیم تمام سیگنال ها و پیام ها از طریق این قطعه از کابین آسانسور به تابلو فرمان یا مدار کنترل منتقل می شود. پس این قطعه دارای اهمیت بالایی است. ضمن اینکه شرایط استفاده از آن، انتخاب مدل مناسب، شیوه های نصب و… نیز هر کدام از مولفه هایی هستند که در زمان استفاده از این بخش مهم از آسانسور باید رعیات شود. چرا که این کابل جزو قطعاتی ات که تاثیراتی زیادی در روند کلی آسانسور داشته و می تواند شرایط آن را بهبود بخشیده و یا موجب از کار افتادن آساسنور و سایر بخش های آن شود. که در نتیجه موجب از کار افتادن کلی آسانسور نیز می تواند شود.

به صورت کابل های آسانسور از چند رشته که در انواع مختلف متغیر هستند، تشکیل می شود. تعداد رشته های این قطعه از 12، 18، 20 و 24 عدد بسته به نوع و کاربری آن متغیر می باشد. البته باید به این نکته نیز توجه نمایید که از کابل های با تعداد 12 رشته کم تر استفاده نکنید. چرا که می تواند مشکلات مختلف را برای آسانسور شما به وجود بیاورد. عمدتا طول عمر این کابل بین 10 تا 15 سال تخمین زده می شود. اما بهتر است که در سرویس های دوره ای برای اطمینان از سلامت آن حتما بررسی شود. ضمن اینکه تعداد رشته های این کابل بر حسب شرایط کلی آساسنور شما اعم از مدل و مکانیزم آن، میزان ظرفیت در نظر گرفته شده برای کابین، ارتفاع چاه و … تعیین می شود. که انتخاب آن بر عهده کارشناس فنی می باشد.

اصلی ترین کاربرد انواع کابل بالابر

کاربردهای انواع تراول کابل آسانسور

همان طور که تا حدودی با کلیت کارکرد این محصول آشنا شدید، اصلی ترین کاربرد این محصول انتقال دستور عملکرد به بخش های مختلف آسانسور است. که مهم ترین آن انتقال پیام از بخش های کابین و صفحه پیام می باشد. برای آشنایی بیشتر می توان یک مثال در این مورد بیان کرد. زمانی که شما در طبقه سوم دکمه و یا شاسی احضار آسانسور را فشار می دهید، وظیفه کابل های تراول است که پیام را به بخش های مورد نظر منتقل کرده تا درب آسانسور در طبقه مورد نظر باز شود.. تا با ارسال این پیام دستور حرکت کابین به سمت طبقه مورد نظر صادر شود. در واقع دستور و حرکت کابین به عنوان اصلی ترین بخش در جابجایی مسافران با دستور مستقیمی ارسالی از این کابل ها می باشد. که این امر نشان دهنده اهمیت این قطعه در ساختار آسانسور می باشد.

یکی از نکات جالب در راه اندازی و نصب تراول کابل، راه اندازی آن ها در آخرین مرحله است. در این کابل به دلیل استفاده از سیم های با کیفیت و محکم سبب افزایش استحکام و طول عمر آن شده است. گرچه هر چه سیم ها و متریال کلی کابل از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، علاوه بر قیمت بیشتر، از طول عمر بالاتر نیز بهره می برند. که با توجه به کارایی این محصول سعی کنید همواره از بهترین برند استفاده نمایید. در برخی از آسانسورها نیز به جای این کابل از سیم های OS نیز استفاده می کنند. که تشخیص بکارگیری آن با افراد متخصص می باشد. چرا که ساختار هر آساسنور با یکدیگر متفاوت بوده و انتخاب قطعات باید با هماهنگی سایر بخش ها و قسمت ها انجام شود. تا تعادل در کارکرد آسانسور وجود داشته و قطعات با یکدیگر تداخل نداشته باشند.

مواد تشکیل دهنده کابل های آسانسور

مواد تشکیل دهنده کابل آسانسور

همان طور که اشاره کردیم مرغوبیت و کیفیت بالا این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. و از آنجایی که مواد اولیه و متریال در این ویژگی نقش بسزایی دارد، به همین خاطر در ساخت آن نیز باید از متریال با کیفیت و مناسب استفاده شود. چرا که آسانسورها دائما در حال حرکت بوده و این امر می تواند در ایجاد استهلاک در قطعات کاملا تاثیرگذار باشد. به همین خاطر جنس انتخابی باید انعطاف مناسبی داشته تا کم تر نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کند. ضمن اینکه میزان استهلاک آن نیز در مقایسه با میزان کارکرد آن نباید آنچنان زیاد باشد. در واقع این دو فاکتور از جمله عوامل تاثیرگذار در این امر به حساب می آیند. که باید بهشکلی دقیق مورد بررسی قرار گرفته، و همین طور برند و خود فروشگاه ارائه دهنده آن نیز می توانند جزو دیگر عوامل مهم در این زمینه به حساب بیایند.

یکی از مواردی که جهت جلوگیری از خرابی و استهلاک تراول کابل مورد استفاده قرار می گیرد، جعبه کاردک است. چرا که با وجود این جعبه به متراژ کم تری از کابل احتیاج پیدا می کنیم. به همین خاطر این عامل، احتمال هرگونه خرابی و استهلاک را در این قطعه به حداقل می رساند. به همین خاطر است که کارشناسان همیشه پیشنهاد می کنند برای ساختمان های بلند و یا برج ها حتما از جعبه کاردک استفاده شود. چرا که مقاومت و کیفیت این نوع کابل به گونه ای است که مناسب جهت استفاده در برج ها و ساختمان های بلند می باشد. همانند مکانیزم های آسانسور کششی که به دلایل مختلف کارایی بیشتری نسبت به مکانیزم های هیدرولیکی در ساختمان های بلند دارند.

انواع تراول کابل آسانسور

پیش تر نیز اشاره کردیم که تعداد رشته ها استفاده شده در این قطعه متغیر است. اما به غیر از تعداد رشته ها، انواع کابل ها از لحاظ فاکتورهای دیگری نیز تفاوت هایی دارند. که این تفاوت سبب می شود که هر یک مزیت هایی داشته باشند. تا از آن ها در آسانسورهای مختلف با ویژگی های متفاوتی بهره ببرند. در واقع این قطعه نیز همانند سایز اجزای آسانسور که مدل های مختلفی داشته و متناسب با مدل های مختلف باید همخوانی داشته باشند، انواع مختلفی دارد. که بسته به نوع آسانسور و یا مدل سیم بکسل ها و نمره آن ها، مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از نکات مهم در رابطه با سیم های کابل با توجه به نقشی که در آسانسور دارند، انتخاب نمره صحیح آن است. در واقع همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، این محصول علاوه بر هدایت کابین، سبب حفظ آن و البته افزایش ایمنی نیز می شود. به همین منظور با توجه به نیرو وارده و میزان وزن مورد نیاز، از انواع سیم بکسل ها استفاده می کنند. که البته در این بین علاوه بر ضخامت متفاوت، در برخی از آن ها جنس رویه فلز نیز متفاوت می شباشد. که البته تشخیص انتخاب نوع تراول کابل آسانسور و یا سیم های بکسل بر عهده کارشناس است، اما آنچه مهم است شناخت کافی کارفرما نیز است. تا با آگاهی بیشتر نسبت به انتخاب این بخش عمل کنند. به همین خاطر در ادامه مهم ترین انواع این کابل ها را شرح می دهیم.

انواع کابل بر اساس شکل

انواع تراول کابل آسانسور

این کابل ها بر اساس شکل به دو دسته تخت و گرد تقسیم می شوند. در مدل تخت عموما رشته کابل ها را به شکل موازی در کنار یکدیگر قرار می دهند. سپس یک لایه رویی که به عنوان پوشش محسوب می شود، روی آن قرار داده می شود. ضمن اینکه این امکان وجود دارد که رشته های هدایتی به شکل دایره ای یا گرد نیز قرار بگیرند. در این صورت یک کابل به صورت استوانه ای خواهیم داشت. این مدل بیشتر در ساختمان های کم رفت و آمد و با تعداد طبقات پایین مناسب تر است. چرا که میزان استفاده زیاد مانع از ارائه کیفیت مناسب و البته طول عمر مطلوب آن می شود. از همین رو در ساختمان های معمولی با تعداد طبقات کم از این مدل استفاده شود، بهتر است.

دیگر مدل این کابل از لحاظ ظاهری مدل گرد است. در این مدل رشته سیم های زیادی به صورت گرد به دور یک مرکز قرار داده می شوند. حتی در برخی موارد تعداد این رشته ها به بیش از 100 عدد نیز می رسد. به دلیل انعطاف بالا در این مدل، از آن می توان در ساختمان های بلند و آسانسورهای پر ترافیک استفاده کرد. همچنین در ساختمان هایی که سرعت بالا از اهمیت بالایی برخوردار باشد نیز از مدل از تراول کابل آسانسور می تواند مناسب باشد. که در کنار استفاده از یک مکانیزم درب سلکوم که آن نیز سرعت و کیفیت بالایی دارد، می تواند سبب کاهش ترافیک و افزایش در رفت و آمد مسافران شوند. این عامل هم در بخش باز و بسته شدن درب و کیفیت کارکرد آن موثر بوده، و هم در کیفیت حرکتی خود آساسنور اثرگذار می باشد.

انواع کابل از لحاظ جنس

یکی از مهم ترین موادی که در ساخت این کابل مورد استفاده قرار می گیرد، سیم های از جنس مسی است. البته که در اسخت انواع آن از مواد مختلفی استفاده می شود، اما در اکثر موارد از سیم مسی استفاده می شود. در مجموع و در ساخت انواع کابل ها، از تماما مس، نیمه مس و آلومینیوم استفاده می شود. که در این مدل های تولید شده، مدل نیمه مسی از محبوبیت بیشتری در مقایسه با انواع دیگر برخوردار است. این ویژگی در این قطعه و حتی برخی دیگر از قطعات آسانسور بسیار مهم است.

انواع تراول کابل ها بر اساس تعداد رشته

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس رشته

یکی دیگر از دسته بندی هایی که برای این محصولات انجام می شود، بر اساس تعداد رشته های آن است. چرا که تعداد رشته های کار شده در هر یک از این کابل ها متناسب با کاربری متفاوت هستند. بر همین اساس، تراول های کابل در انواع رشته های 4، 8، 12، 16، 20 و 24 دسته بندی می شوند. که در این بین بیشترین کاربرد را کابل های با رشته 12، 20 و 24 دارند. که البته این به معنی کیفیت بالا آن ها نیست. بلکه هر کابل بر اساس تعداد رشته هایی که دارد در قسمتی کاربرد داشته و این انتخاب باید نسبت به نیاز انجام شود. که یکی از عوامل موثر در انتخاب آن ها تعداد طبقات کار شده در ساختمان می باشد. که هر چه تعداد طبقات بیشتر باشد، باید از کابل هایی با رشته های بیشتر استفاده کرد.

بست استفاده شده در تراول کابل ها

یکی دیگر از قسمت های مهم در راه اندازی و استفاه از این بخش استفاده از بست است. بستی با کیفی و مرغوب که علاوه بر کیفیت، باید دارای مقاومت واستحکام مناسبی نیز جهت حفظ کابل داشته باشد. بست ها که به آن ها hanger یا clamp نیز گفته می شود، به منظور حمایت و هدایت وزن وارده بر کابل ها استاده می شوند. تا بدین شکل از حرکت و تکان خوردن های ناخواسته کابل ها و سیم های بکسل جلوگیری کند. به همین خاطر استحکام و مقاومت آن ها بسیار مهم است. به صورت عمومی بست ها شامل یک براکت، که در قسمت بالایی دیوار کابین و در دیواره چاهک قرار می گیرد. تا به این صورت بتوان تراول کابل را از داخل آن عبور داد.

نحوه محاسبه طول و میزان وزن تراول کابل های آسانسور

محاسبه وزن تراول کابل آسانسور

برای میزان طول مورد نیاز حتما باید با کمک یک فرد متخصص در این زمینه نسبت به محاسبه آن بپردازید. چرا که رعایت نکات مختلف در این امر دخیل هسند که نیاز به تجربه و تخصص دارد. اما به صورت کلی برای این کار استفاده از یک فرمول می تواند تا حدودی ما را کمک کند. فرمولی که برای اندازه گیری میزان کابل مورد نیاز آسانسور استفاده می شود به شرح ذیل می باشد.

طول کابل = (تعداد توقف * ۳.۲) +۱۱

میزان وزن استاندارد نیز برای این قطعه برای هر 4.7 سانتی متر معادل 0.07 کیلوگرم وزن داشته باشد. این میزان وزن کاملا استاندارد بوده و برای انواع کابل نیز باید همین مقدار وزن داشته باشد. و این مقدار در انواع کابل نباید ارتباطی به نوع آن داشته باشد. به صورت کلی نیز هر یک اینچ از تراول کابل آسانسور باد وزنی معادل 0.09 کیلوگرم داشته باشد.

خرید تراول کابل ارزان و با کیفیت

همان طور که گفتیم این قطعه در راه اندازی و کارکرد آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به همین خاطر باید دقت کنید تا از مدلی مناسب و با کیفیت در آسانسور خود بهره ببرید. هرگونه مغایرت وزنی و یا فنی که در این مقاله ذکر کردیم، با نمونه واقعی آن نشان از کیفیت پایین و یا تقلبی بودن آن می دهد. به همین خاطر در زمان خرید تراول کابل به این نکته نیز توجه نمایید.

برای خرید بهتر و با کیفیت تر نیز می توانید با گروه صنعتی مگا تماس بگیرید. چرا که این شرکت به عنوان عضو رسمی صنف آسانسوری کشور، با سال ها سابقه، همواره قطعات مکانیکی و جانبی با کیفیتی را عرضه می کند. همچنین برای دریافت مشاوره و یا راه اندازی آسانسور خود نیز می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل کرده و اطلاعات لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید. کیفیت و خدمات رسانی صفر تا 100 راه اندازی آسانسور از جمله مهم ترین نکات و فاکتورها در این کارخانه می باشند. که همواره مدیران و کارکنان در تلاش هستند تا بهترین خدمات و محصولات را به مشتریان ارائه دهند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button