به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

همه چیز درباره سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور

همه چیز درباره سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور نوعی طناب فلزی است که برای اتصالات بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این طناب به عنوان لیفت کننده و یا برای کشیدن مورد استفاده قرار می گیرد. این سیم ها نه تنها در صنعت آسانسور بلکه در صنایع مختلفی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. متناسب با محل مورد استفاده در ابعاد و با مشخصات و متریال مختص به همان کار ساخته و بهره برداری می گردد. در ادامه به معرفی بیشتر درباره این سیم های پرکاربرد می پردازیم. چرا که یکی از بخش های مهم و کارآمد در آسانسورها و بالابرها محسوب می شود.

تاریخچه سیم های بکسل

اولین بار فردی آمانی به نام آلبرت در اوایل قرن هفدهم سیم بکسل را اختراع کرد. آلبرت که یک مهندس معدن بود برای ساخت این قطعه از چندین سیم مفتول استفاده کرد. چرا که استفاده از طناب در معدن به دلیل رطوبت موجود سبب پوسیده شدن و در نتیجه پاره شدن آن می شد. اما آلبرت با پیچیدن چند رشته سیم مفتول به دور یک استوانه فلزی شکل توانست شکل اولیه ای از سیم بکسل های امروزی را اختراع کرد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از این مدل سیم ساخته شد. که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

انواع سیم بکسل

انواع سیم بکسل

نوع مفتول

سیم های نوع مفتول به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند.

1- مفتول بدون روکش یا غیر گالوانیزه: در صورتی که با گذشت زمان و فرسایش ممکن است طناب دچار پوسیدگی و یا زنگ زدن قرار بگیرد، از این نوع سیم استفاده می شود. چرا که مقاومت مناسبی در برابر فرسایش داشته و خاصیت ضد زنگ نیز دارد.

2- مفتول فولادی گالوانیزه: روکش استفاده شده برای این نوع سیم، از جنس روی است. تا سیم بکسل در برابر زنگ زدن و همچنین در برابر رطوبت هوا مقاوم باشد. بیشترین کاربرد این نوع سیم در صنایع کشتیرانی و شیلات است.

3- مفتول فولادی استنلس استیل: مقاومت بالا و خاصیت ضد زنگ از جمله مهم ترین ویژگی های این نوع سیم مفتول است. همهچنین این سیم قادر است تا مقاومت خود را تا دمای 1000 درچه سانتی گراد نیز حفظ کند.

نوع مغزی

سیم های بکسل از نظر نوع مغزی نیز به دو دسته تقسیم می شوند. مغزی کنفی و مغزی فولادی. در ادامه هر یک از این سیم ها را توضیح می دهیم.

مغزی کنفی: برای ساخت این نوع سیم، از الیاف های طبیعی و غیر طبیعی استقاده می شود.

مغزی فولادی: این سیم که استحکام بالایی دارد، در برخی موارد از آهن در بین سیم ها استفاده می شود.

نوع بافت

این دسته که به نوع بافت شناخته می شود نیز خود دارای 4 نوع سیم مختلف می شود.

  • سیل
  • استاندارد
  • فیلر
  • وارینگتون

مشخصات سیم بکسل های آسانسور

مشخصات سیم بکسل های آسانسور

این نوع سیم ها که از مغزی الیافی از نوع کنف ساخته می شوند، دارای ساختاری 8 استرندی می باشند. البته از الیاف های مصنوعی نیز گاهی در ساخت آن ها استفاده می شود. چرا که انعطاف، استحکام و مقاومت بالا از جمله مهم ترین شاخصه های این نوع سیم می باشد. انوع سیم بکسل در ابعاد 8، 10، 11 و 12 میلی متری تولید می شوند. که به شکل گالوانیزه و یا روغن های تیزه رنگ می باشند.

سیم های مورد استفاده بر روی گاورنر آسانسور، به طور میانگین از نوع استرند 19 مفتوله هستند. همچنین در برخی موارد از سیم های 7 مفتوله نیز استفاده می شود. که با توجه به نیروی کششی پایین، اما از انعطاف بسیار بالایی برخوردار است.

انواع سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل کششی

یکی از انواع این نوع سیم، مدل کششی است. این مدل در قسمت هایی که علاوه بر استحکام و نیرو، به انعطاف نیز نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم بکسل کششی با نیروی بالا

در ساختمان هایی تجاری، اداری و… که اهمیت سرعت بسیار مهم بوده و برخی از آن ها تعداد طبقات زیادی نیز دارند، از نوع کششی با نیروی بالا استفاده می شود. چرا که این نوع سیم های بکسل مناسب برای ارتفاع بلند و سرعت حرکت زیاد هستند. همچنین اگر اصطکاک و سایش نیز بالا باشد، باز هم این نوع سیم کاربردی است.

سیم بکسل آهنی

سیم بکسل آهنی

از مدل آهنی به دلیل ویژگی های مختلفی که دارد، می توان در اکثر ساختمان ها و آسانسورها استفاده نمود. در صورتی که کارشناس مربوطه تاییدیه لازم را برای استفاده از آن صادر نماید، می توان از نوع آهنی نیز بهره برد.

چرا باید از سیم بکسل برای جابجایی آسانسور استفاده کرد؟

این ابزار در بخش های مختلفی کاربرد دارد و یکی از بخش های مهم آسانسور را نیز تشکیل می دهد. اما در کنار اهمیت آن در حمل و جا به جایی، امکان تعیین میزان درجه سختی آن نیز وجود دارد. همچنین یکی از مهم ترین ویژگی های سیم بکسل آسانسور این است که اگر قسمتی از آن دچار مشکل شود، سایر بخش مختل نمی شود. و تنها همان قسمت دچار نقص شده باید تعمیر شود. ضمن اینکه میزان درجه استهلاک موجود در آن ها نیز قابلیت تعیین داشته، که در صورت خمیدگی و فرسایش نیز قابل تعمیر و تعویض می باشد.

نوع بافت سیم بکسل های موجود در آسانسور

بافت انواع سیم بکسل ها

سیم بکسل ها متناسب با نوعشان که سفارش داده می شود، در ابعاد مختلفی برش می خورند. سپس ابتدای هر یک از آن ها را باز کرده و با دمگیر می بندند. سپس سر سیم ها را با استفاده از ابزاری همچون چکش، گاز انبر و سمباده به صورت حلقه ای در سیم اصلی قرتار می دهند. در مجموع هر یک از سیم ها تا سه بار باید بافته شود.

میزان بافت سیمهایی که قرار است بار بلند کنند نباید از حدود 25 برابر قطر خود کم تر باشد. به طور مثال اگر قطر سیم بکسل آسانسور 15 میلی متر بود، باید میزان طول بافت آن حدود 300 تا 375 میلی متر باشد. همچنین از قسمت گلوی سیم تا آخرین بخش از نقطه بافت کم تر از نیم متر باشد. بلکه باید 75 سانتی متر میزان طول بافت بوده و قطر آن نیز از 27 میلی متر بیشتر باشد.

طریقه نصب و اندازه گیری سیم بکسل

قرارگیری بکسل بر روی سیستم های یک به یک آسانسور، به صورت اتصال بر بالای یوک می باشد. این اتصال توسط سربکسل انجام می شود. این بخش وظیفه حالت تراز و یکسان سازی به وسیله فنر و لاستیک انجام می دهند. البته برای ایجاد حالت تراز در این بخش فقط سربکسل موثر نبوده بلکه نیرو بر روی تمام قسمت سیم وارد می شود.

ابعاد و میزان قطر سیم های بکسل توسط شرکت سازنده مشخص خواهد شد. اما در صورتی که شرکت سازنده اطلاعاتی در این مورد نداده باشد، یا مشخصات سیم مشخص نباشد، می توان آن را اندازه گیری کرد. وسیله ای که برای این کار کاربردی بوده و مورداستفاده قرار می گیرد، کولیس می باشد. این وسیله برای اندازه گیری قطر بسیار دقیق و کاربردی است.

آزمایش کنترل کیفیت سیم بکسل ها

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باید سیم بکسل آسانسور داشته باشد، میزان استحکام و کیفیت آن است. به همین دلیل پیش از آن که سیم بافته شود، میزان کیفیت و استحکام آن سنجیده می شود. به همین منظور مفتول به اندازه مشخصی به دور یکدیگر پیچیده می شوند. پس از این کار سیم باید استحکام خود را حفظ کرده و دچار پارگی نشود. به این آزمایش تست پیچش نیز گفته می شود. در این آزمایش حداقل میزان نیروی کششی وارده به طناب ها 19 در 8 می باشد. این آزمایش و نتیجه آن از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به درستی و با دقت بالا انجام شود.

برای خرید انواع قطعات جانبی و کاربردی در صنعت آسانسور می توانید با گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. این مجموعه علاوه بر ارائه انواع قطعات جانبی و مکانیزم های درب آسانسور، در کابین سازی آسانسور نیز تجربه و تخصص بالایی دارد و محصولات متنوعی را در این صنعت ارائه می دهد. برای کسب الاعات تکمیلی با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

 

 

جدیدترین مقالات