به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

قیمت آسانسور صنعتی و نکات شگفت انگیز آن

آسانسور صنعتی

قیمت آسانسور صنعتی و نکات شگفت انگیز آن

آسانسور صنعتی از جمله مهم ترین وسایل در کارخانجات و کارگاه های صنعتی به شمار می رود. این وسیله به منظور انتقال و جابجایی وسایل و اجسام سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل این نوع بالابرها دارای میزان ظرفیت بالایی هستند تا بدون هیچ گونه مشکلی بتواند بارهای سنگین را حمل کنند. چرا که اصلی ترین مشخصه در این مدل از آسانسورها که بیشتر با عنوان بالابر خطاب می شوند، جابجایی بارهایی است که وزن زیادی دارند. مخصوصا در گمرک، کارخانه های مختلف، پروژه های عظیم و… از جمله مهم ترین بخش هایی هستند که از این محصول استفاده می کنند.

مکانیزم ها و قطعات به کار رفته در بالابرهای صنعتی نیز به نسبت به کارکرد و وظایفی که بر عهده دارد، بسیار پرقدرت و پیشرفته هستند. ضمن اینکه باید تمامی اصول و استانداردها نیز در ساخت آن ها رعایت شود. چرا که کوچک ترین خطا و یا لغزشی که منجرب به آسیب رسیدن و افتادن بار و وسیله روی بالابر شود، می تواند خسارات بسیار زیادی را بر جای بگذارد. از همین رو و با توجه به اهمیت کیفیت، و کاربرد آن، قیمت آن نیز برای افراد حائز اهمیت می باشد. به همین جهت نیز ما قصد داریم تا ضمن معرفی مشخصات این نوع بالابر، شما را در خرید بهترین آن راهنمایی کنیم.

مشخصات کلی انواع آسانسور صنعتی

این بالابرها در انواع مختلف و با ویژگی های مختلفی از جمله تنوع در کابین، درب آسانسور و سایر قطعات طراحی و تولید می شوند. اما به صورت کلی دارای ویژگی ها و مشخصات یکسانی هستند. که از آن ها می توان در قسمت های مختلف بهره برد. به همین خاطر به صورت جامع و کلی در ادامه در مورد مشخصات فنی و ظاهری این آسانسور می پردازیم.

 • دارای سیستم ضد سقوط و پاراشوت، که در صورت افزایش غیر مجاز آسانسور به صورت خودکار مانع از افزایش آن شده و سرعت را کاهش می دهد.
 • دارای سیستم حرکتی وینچ و یا کششی است
 • دارای ویژگی ها و خصوصیات مکانیکی با کیفیت و متناسب با شرایط آب و هوایی مختلف، که این امر امکان خدمات رسانی آن را در شهرها و شرکت های مختلف مهیا می کند.
 • دارای ظرفیت بار از 500 تا 3000 کیلوگرم
 • دارای سیستم اضافه بار و یا اورلود است. این ویژگی سبب می شود تا در صورت افزایش میزان ظرفیت مجاز در کابین آن، آسانسور حرکت نکند. تا مانع از هرگونه آسیب و یا حادثه در طول مسیر شود.
 • در برخی از انواع مدل های  آسانسور صنعتی خاصیت ضدانفجار وجود دارد. همچنین در این مدل ها، بالابر از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است.
 • ابعاد کابین متناسب با ابعاد چاهک و ظرفیت مورد نظر تعیین می گردد.
 • کابین های بالابرهای صنعتی تماما فنس کشی شده و دارای ورق های پانچ شده و تماما فلزی است. همچنین از درب های آکاردئونی در ساخت آن ها استفاده شده است.
 • میزان سرعت حرکت این آسانسور از 2 تا 6 متر بر ثانیه متغیر است
 • دارای ترمزهای الکترومغناطیسی که سبب توقف به موقع کابین در طبقه مورد نظر می گردد.
 • دارای ضربی ایمنی بسیار بالا که ایمنی و امنیت استفاده از آن را افزایش می دهد.

آشنایی با انواع بالابرهای صنعتی

انواع آسانسور و بالابر صنعتی

کاربری ها و مدل های طراحی شده برای این آسانسور نیز همانند سایر مدل های آسانسور دارای انواع مختلفی است. تنوعی که می تواند از جنبه فنی به آن نگاه کرد، و یا ممکن است دارای تفاوت های ظاهری و امکاناتی باشد. چرا که اصلی ترین تفاوت هایی که در مدل های مختلف یک آسانسور می تواند تاثیرگذار باشد، یا از نظر فنی که می تواند شامل ابعاد، قدرت موتور یا سرعت، و یا از نظر ظرفیت باشد. موارد ظاهری نیز به امکانات داخلی و یا متریال کار شده در داخل کابین آسانسور اشاره دارد. به همین خاطر در ادامه انواع آسانسورهای صنعتی را به شما معرفی می کنیم. تا با مدل های مختلف این بالابر نیز آشنا شده باشید.

 • اولین مدل این بالابر مدلی است که در داخل چاه آسانسور نصب و راه اندازی می شود. به منظور هدایت کابین این بالابر، از ریل های مدل T9 و T16 استاندارد بهره می برند. که این امر سبب حرکت آران و نرم کابین می شود. که در جابجایی بارهای سنگین و یا حساس بسیار مهم است، تا بار ضربه نخورد.
 • مدل دیگر این مدل از بالابرها، مدلی است که در قسمت نمای ساختمان راه اندازی می شود. در ساخت این مدل از بالابرهای صنعتی، از قطعات سه متری استفاده شده است. که به یکدیگر متصل و یا مونتاژ شده اند. همچنین نوع حرکتی این مدل از بالابرها به صورت کششی و همراه با پنیون و راک می باشد. در ادامه به معرفی بیشتر مدل های مختلف بالابرهای صنعتی اشاره خواهیم کرد.

آسانسورهای باری صنعتی فوق سنگین

همان طور که می دانید اصل ترین کاربردهای این مدل از آسانسور، امکان جابجایی بارهای فوق سنگین است. در واقع میزان ظرفیت این بارها به گونه ای است که با استفاده از جرثقیل و در قسمت های مختلف در این آسانسورها بارگیری می شود. و در مواقعی نیز از لیفتراک برای انتقال بار به داخل بالابر استفاده می کنند. به همین خاطر با توجه به میزان ظرفیت باری بالای این مدل از آسانسورها، از سرعت کم تری برخوردار هستند. چرا که در این مدل تمرکز بیشتر بر روی تحمل میزان وزن زیاد بر روی بالابر است. همچنین یکی دیگر از دلایل سرعت پایین در آسانسور صنعتی توانایی کنترل و مهار بار مخصوصا در مواقع اضطراری است. چرا که بسیار مهم است که ایمنی و سلامت بار در زمان جابجایی با بهترین استانداردها حفظ شود.

با توجه به قطعات به کار رفته در این محصول و ارتباطی که بین اجزا وجود دارد، طبیعی است که سرعت جابجایی در این مورد آنچنان زیاد نباشد. چرا که همواره در مدل های صنعتی آنچه که اهمیت دارد، حفظ تعادل و به سلامت جابجا کردن آن است. در واقع کیفیت جابجایی بر خلاف آسانسور کششی که سرعت بالاتری دارند، اولویت مهم تری دارد. به همین خاطر نیز همواره اصل اساسی در این مدل ها چه در زمان طراحی و ساخت، و چه در زمان استفاده حفظ سلامت بار و وسایل می باشد. چرا که همواره قطعاتی که با این بالابرهای عظیم جاب جا می شوند، از ارزش زیادی برخوردار بوده و در صورت هرگونه آسیب به آن ها خسارات زیاد را به بار می آورد. به همین منظور باید دقت فراوانی در زمان بارگیری و انتقال آن ها به کار برده شود.

بالابرهای صنعتی لیفتراک بر

آسانسور صنعتی لیفتراک بر

گاهی اوقات لازم است که در کارخانه ها و یا در خطوط تولید، لیفتراک به همراه بار یا پالت همراه آن، در انبار جابجا شود. به همین منظور بهترین گزینه برای انجام این کار استفاده از بالابر صنعتی است مخصوص این کار است. دقت داشته باشید که برخی از کاربردهای مدل های صنعتی با یکدیگر تفاوت دارند. به طور مثال در همین مورد آسانسور مورد نظر شبیه به آسانسورهای خودروبر عمل می کند. ضمن اینکه در این مدل طراحی آن و نحوه استفاده از قطعات آسانسور و شرایط موجود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. آنالیز نیروها، میزان فضای موجود، محاسبه بار قابل حمل توسط لیفترام و وزن خود آن و … از جمله این موارد در هنگام طراحی این مدل از آسانسور صنعتی لیفتراک بر می باشد.

آساسنورهای صنعتی مدل ضد غبار

یکی دیگر از انواع آسانسورهای مدل صنعتی مورد استفاده، نوع ضد غبار می باشد. گاهی اوقات در برخی از مناطق به دلیل شرایط جوی و آب و هوایی و یا محیط کار، گرد و خاک و غبار بسیار زیادی وجود دارد. تا جایی که میزان غلظت گرد و غبار به شکلی است که وسایل و تجهیزات صنعتی و دیگر وسایل قادر به کار کردن نیستند. از همین رو به منظور جابجایی بارها و وسایل باید از آسانسور استفاده کرد که بتواند در چنین شرایط آب و هوایی کار کند. در واقع این آسانسورها باید دارای محافظ هایی باشند که مانع از ورود گرد و خاک به داخل آن و ایجاد اختلال در آن شود. از همین رو استفاده از مدل های صنعتی ضدغبار که مخصوص این کار طراحی و ساخته شده است، می توان استفاده و بهره برداری نمود.

از جمله این محیط ها می توان به بخش های صنعتی، معادن شن و ماسه و محیط های اینچنینی اشاره کرد. که میزان گرد و خاک در هوا بسیار زیاد بوده و به راحتی می توانند دستگاه ها و یا بالابرهای معمولی را از کار بیندازند. اما ساخت این مدل از بالابرهای سنگین موسوم به آسانسور صنعتی موجب شده تا میزان کاربردها و استفاده از آن ها بسیار وسیع تر شده تا بتوان در تمامی محیط ها از این وسایل استفاده کرد.

آسانسورهای ضد انفجار

آسانسورهای صنعتی ضد انفجار

قطعا تا به حال چراغ های ضد انفجار به گشوتان خورده است. دقیقا همان چراغ هایی که در محیط های صنعی و با شرایط خاصی به منظور هر گونه احتمال خرابی یا انفجار به کار می روند. دقیقا در همان بخش ها و در قسمت های مشابه نیز باید در صورت لزوم از آسانسورهایی که قابلیت ضد انفجار و هرگونه خطری داشته باشد، استفاده کرد. به همین منظور و با توجه به شرایط موجود مهندسان اقدام به طراحی و تولید مدل هایی کرده اند که به عنوان ضد انفجار عرضه شده است. طبیعتا این مدل از آسانسور صنعتی می تواند بسیار کاربردی بوده و البته میزان امنیت و سلامتی در محیط کار مخصوصا در محی های صنعتی را نیز افزایش دهد.

آسانسورهای صنعتی مسافربر و باری

اما یکی دیگر از مدل های موجود برای این نوع بالابرها، مدل دوکاربری آن است. در واقع در برخی موارد به دلیل شرایط موجود نیاز است تا بتوان از یک بالابر، علاوه بر بار، برای جابجایی افراد و مسافران نیز استفاده شود. که این امر می تواند به دلیل عدم وجود فضا کافی در یک بخش، صرفه جویی در هزینه ها، و البته استفاده حداکثری از یک بالابر باشد. ضمن اینکه در بخش هایی که بارهای موجود آنچنان سنگین و حجیم نبوده نیز می توان از این مدل استفاده کرد. چرا که در غیر این صورت باید از یک آسانسور صنعتی مخصوص باربری بهره ببرید. ضمن اینکه در مدل های باری در بحث ایمنی، مشخصات فنی تنها برای حفاظت از بار و اجسام قابل حمل تعریف شده است. اما در مدل دوگانه این نوع آسانسور، هم برای بارو  هم افراد ایمنی تعریف شده است.

از دیگر نکات بارز برای این بخش، مربوط به قطعات و قسمت هیا اصلی آن می باشد. در واقع در بخش کابین ها و درب، شرایط تا حدودی نزدیک به آساسنورهای معمولی است. البته این نوع آسانسورها نیز دارای انواع مختلفی هستند، اما در برخی موارد دارای کابین های محفوط بوده و از مکانیزم های درب سلکوم و یا موارد با کیفیت مشابه نیز جهت افزایش بهره وری استفاده می کنند. که انتخاب نوع آن بستگی به شرایط محیط و محل استفاده از آنبه همراه کاربری دقیق آن دارد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آسانسور صنعتی

عوامل موثر بر روی قیمت آسانسور صنعتی

قیمت این بالابرها مانند انواع دیگر آسانسورها متناسب با آیتم های مختلف متغیر است. بر همین اساس می توان از عواملی چون نوع برند، میزان ظرفیت، سرعت، قطعات به کار رفته، میزان ابعاد، تعداد طبقات ساختمان و… به عنوان آیتم های موثر بر قیمت این نوع آسانسور نام برد. چرا که هر آسانسور دارای ساختار خاصی بوده و از تجهیزات و قطعات مختلفی تشکیل شده است. که این دلایل تاثیر زیادی در قیمت نهایی و ایجاد تفاوت در مدل های مختلف می کند. به همین دلیل یک آسانسور معمولی ک برای یک ساختمان چند طبقه استفاده می شود، با یک بالابر صنعتی اختلاف قیمتی زیادی دارند. برای تشریح بهتر و آشنایی بیشتر با این عوامل در ادامه توضیحات بیشتری ارائه می کنیم.

اهمیت نوع آسانسور بر قیمت آن

شاید بتوان اولین و مهم ترین عامل در تعیین قیمت آسانسور صنعتی را متاثر از نوع آن دانست. در ساخت این نوع بالابر از روش های مختلفی همچون هیدرولیکی صنعتی، کششی صنعتی و… استفاده می شود. که هر یک از این مدل ها به تاثیر ا عوامل مختلف دارای مزیت هایی هستند. که کارفرما متناسب با نوع پروژه و بودجه خود نسبت به خرید آن اقدام می کند.

به طور مثال می توان گفت آسانسور هیدرولیکی صنعتی میزان مصرف برق پایینی دارند، و برای ساختمان های با تعداد طبقات کم مناسب هستند. همچنین این مدل از آسانسورهای کششی صنعتی ارزان تر نیز می باشد. همچنین در مدل کششی صنعتی به دلیل استاده از قطعات و ایتم های مختلف مناسب پروژه های بزرگ تر بوده و قیمت بالاتری نیز دارد. اما به صورت کلی همه این مدل ها در سه دسته اصلی طراحی و تولید می شوند که به شرح ذیل می باشند.

 • مدل صنعتی کفی
 • کابین دار و نیم کابین
 • مدل صنعتی متحرک

در انواع آسانسورها مدل کابین دار و نیم کابین علاوه بر امنیت و کاربرد بیشتر، قیمت بالاتری نیز در مقایسه با سایر مدل ها دارد. همچنین آسانسورهای مدل کفی نیز نسبت به سایر قیمت کم تری دارد. همچنین آسانسورهای صنعتی متحرک در کارگاه ها و کارخانجات بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به نوعی طرفداران بیشتری دارد. در مورد مکانیزم هیا درب نیز شرایط متفاوت است. در واقع شاید استفاده از یک مکانیزم با کیفیت مانند درب فرماتور یا سلکوم بتواند سبب افزایش قیمت و کیفیت آساسنور شود، اما شرایط فضا و درب در مدل های بالابر متفاوت می باشد. به همین خاطر تاثیر قیمتی بر آن کم تر است.

تاثیر ابعاد آسانسور بر قیمت بالابرهای صنعتی

تاثیر ابعاد آسانسور بر قیمت آسانسورهای صنعتی

همان طور که می دانید عاملی که در این مورد ثابت است، افزایش قیمت در صورت افزایش ابعاد است. به همین جهت هرچه ابعاد انتخابی آسانسور صنعتی شما کوچک تر باشد، قیمت تمام شده آن نیز کم تر خواهد شد. این عامل نیز از طرف کارفرما و پس از بررسی بازرسان تعیین می شود. و سفارش آن برای کابین سازی متناسب با ابعاد مورد نیاز داده می شود. به طور مثال برای کارگاه های صنعتی دو طبقه نیازی به استفاده از ابعاد بزرگ نیست و حداقل اندازه کفایت می کند.

اهمیت میزان ظرفیت آسانسور

این آیتم در بالابرهای صنعتی بسیار حائز اهمیت است. چرا که همواره از آسانسور صنعتی به منظور حمل و جابجایی وسایل سنگین استفاده می شود. به همین دلیل نیز باید نسبت به سایر آسانسور از مقاومت و میزان ظرفیت بیشتری نیز برخوردار باشد. به همین منظور نیز برای اینکه آسانسور توانایی حمل بار را داشته باشد، باید تمامی قطعات منتسب به آن نیز مناسب و پر قدرت باشد. البته با توجه به اینکه در محیط هیا مختلف میزان سنگینی و بارها می تواند با یکدیگر متفاوت باشد، هماهنگی و ساخت و طراحی مدل های مختلف بسیار مهم است.

همان طور که ذکر کردیم با توجه به تنوع این وسایل، امروزه بالابرهای صنعتی را در میزان ظرفیت های متفاوتی نیز می سازند. از جمله بیشترین ظرفیت مربوط به تحمل بار تا 1، 1.5 و 2 تن می باشد. همچنین میزان ارتفاعی که آسانسور می تواند بار را تحمل کند تا 300 متر می باشد. به همین جهت هرچه ارتفاع افزایش یابد باید به همان نسبت از موتور و قطعات با کیفیت تر و پرقدرت تری نیز استفاده کرد. همین عامل نیز سبب افزایش قیمت آسانسور می شود. در واقع طراحی سازه آسانسور در این وسایل متفاوت بوده و نا به شرایط محیطی و باری می تواند تغییر کند.

تاثیر برند قطعات آسانسور بر روی قیمت آن

بهترین برندهای آسانسورهای صنعتی

یکی دیگر از عوامل موثر بر روی قیمت آسانسورها، برند آن می باشد. هموراه برندهای تولیدکننده این نوع بالابر از قطعات مختلفی بهره می برند. درب، کابین، قطعات مکانیکال، مکانیزم ها، تابلوفرمان و…  به همراه موتور از جمله مهم ترین قسمت های تشکیل دهنده آسانسور می باشند. که هر شرکت متناسب با نوع قطعات قیمت آسانسور صنعتی خود را تعیین می کند. یکی از اصلی ترین بخش ها در این قسمت نوع موتور آن است. که اگر ایرانی انتخاب شود از قمت کم تری نیز برخوردار است.

موتورهای ایرانی به کار رفته به شکل تک سرعته، دو سرعته و گیرلس و گیربکس دار توسط شرکت های مختلف تولید می شوند. همچنین موتورهای خارجی نیز در برندهای مختلف ساسی ایتالیا، زیلابگ آلمان، آکیش ترکیه و… مورد استفاده قرار می گیرند. که البته باید دقت نمایید تا موتور خارجی به کار رفته در آسانسور شما اورجینال باشد.

سفارشی سازی قطعات

با توجه به گستردگی انواع کابین ها و درب آسانسور برخی از افراد متناسب با نیاز و انتخاب نوع آسانسور، آن ها را متناسب با نیاز خود سفارشی سازی نیز می کنند. این کار یکی از دلایل افزایش قیمت و البته موثر در قیمت نهایی آسانسورهای صنعتی می باشد. از جمله قطعات انتخابی که در این مدل ها به کار می روند، می توان به نصب تابلوهای ضد انفجار که مخصوص محیط های صنعتی هستند، نام برد. همچنین استفاده از جک های هیدرولیک، کابین های ضئ زنگ و البته وسیع تر، الکتروموتورهای ضد انفجار و… از دیگر قطعاتی هستند که مشتریان به صورت سفارشی آن ها را از تولیدنندگان و شرکت های آسانسوری طلب می کنند.

تعداد ایستگاه های آسانسور

تعداد طبقات و توقف هایی که آسانسور باید در هر یک از آن ها داشته باشد، عمل دیگری است بر روی قسمت آسانسورها. با توجه به اینکه هر طبقه به منظور حمل و یا تخلیه بار می باشد، این عامل نیازمند قطعات بیشتر و با کیفیت تر می باشد. به همین دلیل نیز هرچه تعداد طبقات کارگاه شما بیشتر باشد سبب افزایش قیمت نهایی بالابر صنعتی شما می شود. همچنین به منظور صرفه جویی و افزایش کارایی، در کارگاه ها صنعتی وسیع با تعداد سبقه کم می توان از آسانسورهای متحرک نیز استفاده کرد. که در واقع متناسب با نوع و کاربری آن قسمت تا حدودی کاربردهای آسانسور صنعتی را دارند.

نکات مهم در مورد آسانسورهای ضد انفجار

آسانسورهای ضد انفجار صنعتی

همان طور که تا به ینجا اشاره کردمی، بالابرهای صنعتی که به نوعی به مدل های ضد انفجار نیز معروف هستند، نکاتی را برای اجرا و راه اندازی دارند. این محصولات با استفاده از متریال با کیفیت و طریقه اجرای اصحیحی باید ساخته شوند. از همین رو با توجه به اینکه از آن در صنایع مختلف و قسمت های مهمی استاده می شود، باید دارای ویژگی ها و مشخصات فنی بارزی باشند. که آن ها را از سایر بالابرهای معمولی متمایز کند. از همین رو در ادامه به برخی از نکات مهم و ویژگی بارز این محصولات می پردازیم.

 • اهمیت به موارد ایمنی در ساخت آسانسورهای ضد انفجار
 • استفاده از بدنه محکم و مستحکم در آسانسور صنعتی برای حمل بارهای سنگین و مقاومت در برابر ضربه و تکان خوردن
 • حتما باید برخی از قطعات آسانسورهای صنعتی در یک فضای بسته قرار بگیرند. چرا که حفظ آن ها از از برخی شرایط محیطی با توجه به مکان هایی کعه از این آسانسور استفاده می شود، بسیار مهم است. این قطعات شامل تابلو فرمان، تمامی کنتاکتورها و کلیدها، الکترو موتور و سیستم هیدرولیک می شود.
 • کم ترین جرقه می تواند منجر به ایجاد حادثه در این آسانسورها شود، از همین رو باید در زمان مقرر سرویس شده و همواره از کاکرد صحیح تمامی قطعات مطمئن شد. هچنین رعایت دستورالعمل ها در استفاده از این آسانسور بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • همه قطعات به کار رفته در این آسانسور باید به صورت ex باشند
 • تمامی مدار های الکتریکی آسنسورهای ضد انفجار باید در محیط های بسته قرار داشته باشند.

قیمت آسانسور صنعتی

قیمت آسانسور صنعتی

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، عوامل متعددی بر روی قیمت آسانسور صنعتی تاثیرگذار هستند. همچنین مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت آن را نیز بیان کردیم. اگر شما نیز دارای یک کارگاه و یا کارخانه صنعتی هستید و نیاز به بالابر برای حمل و جابجایی قطعات خود دارید، حتما پیش از خرید با افراد کارشناس در این زمینه مشورت نمایید. تا متناسب با نوع و کاربری کارگاه خود آسانسوری را انتخاب نمایید که علاوه بر کیفیت بالا، قیمت مناسبی نیز داشته باشد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع آسانسور می توانید همین حالا با کارشناسان گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. تا به عنوان یکی از بهترین شرکت های عرضه کننده انواع آسانسورها و قطعات جانبی آن شما را در خرید بهترین و با کیفیت ترین ها راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button