به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آشنایی با آسانسور MRL

آسانسور MRL

آشنایی با آسانسور MRL

آسانسور MRL که مخفف Machine Room Less نیز است به آسانسور بدون موتورخانه نیز معروفمی باشد. این آسانسور به جای استفاده از موتورهای گیربکس قدیمی که در موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرند، از یک موتور با ابعاد کوچک اما قدرت بالا سود می برد. این موتور را که علاوه بر ابعاد کوچک، سبک نیز است را در بالاترین بخش چاه و بر روی ریل ها نصب می کنند. این شیوه بر خلاف دیگر مدل ها که باید برای نصب موتور یک اتاقک را به آن اختصاص داد، بسیار کوچک و کاربردی تر می باشد. به همین علت نیز این مدل آسانسور بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما نیز قصد داریم تا در این مقاله هر آنچه که در مورد این نوع آسانسورها لازم را شرح دهیم.

آشنایی با ساختار آسانسور MRL

ساختار آسانسور بدون موتورخانه

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی امروزه استفاده از این نوع آسانسور بسیار کاربردی و پرطرفدار است. این مدل آسانسور دارای مزیت های مختلفی هستند که در کنار ابعاد گوچک، راندمان بالا، وزن پایین و … سبب شده تا بیشتر از آن ها استفاده شود. نکته دیگر در طراحی این آسانسور این است که با کم ترین آسیب به فضای پشت بام آن را اجرا می کنند.

در آسانسور بدون موتورخانه فلکه گاورنر نسبت به آسانسورهای موتورخانه دار دارای ساختار متفاوتی است. این گاورنر ها در مدل بدون موتورخانه جهت تست سیستم پاراشون همراه با تابلو و کلید دو حالته فعال می شود. همین طور در آسانسورهای روملس تابلو فرمان دارای پنل های کنترلی هستند. این ویژگی سبب می شود تا در مواقع ضروری موتور به حرکت در آید.

وزنه های تعادل در مدل MRL در کنار درب آسانسور قرار می گیرند. همین طور از دو فلکه هرزگرد در قسمت پایینی کابین و یک فلکه بر روی قاب وزنه استفاده می شود. سیستم تعلیق در این روش 2 به یک بوده و در مراحل کابین سازی آسانسور در این مدل موتور را بر روی ریل راهنما قرار می دهند. تابلو فرمان نیز در کنار درب نصب شده چرا که این آسانسور فاقد اتاقک موتورخانه می باشد.

ویژگی های آسانسور بدون موتورخانه

ویژگی های آسانسور بدون موتورخانه

تا به اینجا به صورت کلی درمورد ساختار و کاکرد آسانسورهای MRL آشنا شدیم. همان طور که گفته شد این مدل آسانسور به عنوان نسلی جدید از آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش به دلیل استفاده از تکنولوژی رو دنیا، دارای مزیت های مختلفی است. که قصد داریم در ادامه به معرفی بیشتر ویژگی های این نوع آسانسور بپردازیم.

 • دارای صدای بسیار کم ترمز
 • ارزش و تکانه های بسیار پایین
 • ابعاد کوچک و وزن پایین
 • کاهش خطرات و حوادث همراه با امنیت بیشتر
 • عدم نیاز به هزینه بالا جهت سرویس و نگهداری
 • راندمان بالای این روش
 • طراحی زیبا و افزایش فضای جانبی ساختمان
 • کاهش مصرف انرژی به دلیل مصرف پایین
 • دسته بندی تمامی تجهیزات و قطعات آسانسور در چاه واحد
 • نصب آسان و سریع
 • سازگاری با محیط زیست
 • استفاده نکردن از روغن در موتور
 • قدرت و استحکام بالا
 • استفاده از ریل های قوی

معرفی موتور های بدون گیربکس یا گیرلس

همان طور که اشاره کردیم امروزه با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات حرفه ای اقدام به طراحی آسانسور بدون موتورخانه می کنند. در این نوع آسانسور به دلیل استفاده از موتورهای گیرلس یا بدون گیربکس، حرکت و راندمان آسانسور بهبود پیدا کرده است. این موتور علاوه بر کنترل بهتر، دارای سر و صدا کمتر و راندمان بالایی است. به همین علت نیز می توان در از آن برای حرکت بدون لرزش با سرعت مناسب استفاده نمود.

عدم استفاده از موتورخانه در زمان راه اندازی آسانسور دارای مزیت های مختلفی است. گرچه برخی به دلایلی کاملا این روش را تایید نمی کنند، اما در مجموع عدم استفاده از موتورخانه بیشتر مورد استقبال کارشناسان قرار گرفته است. یکی از دلایل آن هم می توان به عدم نیاز به اختصاص دادن فضا به آن و استفاده بهینه از فضای موجود بیان کرد.

انواع موتور های گیرلس آسانسور MRL

موتورهای آسانسورهای بدون موتورخانه به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند. که از نظر فنی و ظاهری هر یک دارای مزیت های مختلفی می باشند.

1- موتور گیرلس دیسکی یا تخت

2- موتور گیرلس بشکه‌ای یا درامی

موتور گیرلس دیسکی یا تخت

اهمیت موتور گیرلس دیسکی در آسانسور بدون موتورخانه

این نوع موتور به دلیل مقاومت بالایی که دارد، حتی در زمان پاراشوت و یا ضربه نیز مقاومت خوبی دارد. به همین علت نیز می تواند امنیت قابل توجهی را برای مسافران حاضر در کابین آسانسور ایجاد کند. موتورهای گیرلس را می توان هم در موتورخانه و هم در کنار چاه با کم ترین زحمت نصب کرد. عموما بیرون از موتورخانه بر روی ریل های راهنما قرار می گیرند. همچنین در سایر بخش ها همچون روی دیواره چاه و یا قسمت آهنکشی نیز می توان آن را قرار داد. همچنین این نوع موتور در مقایسه با موتورهای گیربکس دار از کنترل بهتری برخوردار هستند.

موتور گیرلس بشکه‌ای یا درامی

اهمیت موتور گیرلس بشکه ای در آسانسور بدون موتورخانه

موتورهای نوع گیرلس درامی یا بشکه ای برای فضاهایی با سقف کم بسیار مناسب است. همچنین این نوع موتور در مقایسه با موتورهای گیرلس دیسکی از قیمت کم تری برخوردار هستند. موتور گیرلس شبکه ای را می توان هم در موتورخانه و هم در بیرون آن، در قسمت درون چاه نصب و راه اندازی کرد. این موتور نیز دارای ابعاد کوچک و وزن پایینی بوده و از راندمان مناسبی نیز برخوردار می باشد. به همین علت و به دلیل ویژگی های مختلفی که این نوع موتور دارد، بسیاری تمایل به استفاده از آن دارند.

تفاوت موتورهای گیربکس دار و گیرلس

 • بازدهی موتورهای گیرلس بیش از موتورهای گیربکس دار است (حدود دو برابر)
 • موتورهای گیربکس دار نیاز بهروغن کاری دارند. اما در مقابل در نوع گبرلس نیازی به روغن کاری نیست
 • دور موتور مدل گیرلس 150 دور در دیقیه می باشد. در این حال علاوه بر صدای پایین میزان انرژی کمی نیز صرف می شود. اما در مدل گیربکس دار دور موتور 1500 دور دقیقه است اما علاوه بر سر و صدای زیاد مصرف برق بسیار بالایی نیز دارد.
 • موتورهای گیرلس که در آسانسور MRL نیز مورد استفاده قرار می گیرند، به دلیل ابعاد کوچک علاوه بر نصب آسان، سرویس و تعمیر راحت تری نیز دارند. به طوری که برای آسانسورهای گیبرکس دار این ویژگی ها صدق نمی کند.
 • موتورهای گیربکس دار در صورت داغ شدن متوقف می شوند. اما در مدل های گیرلس موتور متوقف نشده و به کار خود ادامه می دهد.

خرید آسانسور بدون موتورخانه ارزان

خرید آسانسور MRL ارزان

همواره برای خرید آسانسور باید به نکات مختلفی توجه کرد. اولین بخش ارزیابی نیاز و نوع کاربری ساختمان است. که باید یک آسانسور متناسب با نوع نیاز، میزان ترافیک، تعداد طبقات، سرعت مد نظر و… انتخاب شود. در این راه حتما باید از یک کارشناس و یک شرکت معتبر جهت دریافت مشاوره اقدام نمایید. تا بهترین پیشنهاد را برای راه اندازی آسانسور به شما بدهند. ضمن اینکه تجربه مناسب، رزومه قوی و البته تخصص از دیگر ویژگی های شرکت مذکور می باشد.

گروه صنعتی مگا به عنوان عرضه کننده انواع آسانسورها و قطعات آن، شما را در خرید انواع آسانسور راهنمایی می کند. کافی است برای دریافت مشاوره همین حالا با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

جدیدترین مقالات