به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آشنایی با آسانسور شیب دار و ویژگی های جذاب آن

آسانسور شیب دار

آشنایی با آسانسور شیب دار و ویژگی های جذاب آن

آسانسور شیب دار یکی دیگر از مدل های آسانسور است که بیشتر مناسب برای افراد ویلچری و دارای معلولیت می باشد. در واقع در مکان هایی که دارای سطحی شیب دار هستند، با کمک این بالابر می توان از این بالابر استفاده کرد. همچنین برای افرادی که نمی توانند از پله استفاده کنند نیز مناسب است. یعنی فقط برای افراد ناتوان ساخته نشده و بهطور مثال برای بالا رفتن از یک تپه و یا کوه که جاذبه گردشگری دارد، کودکان و افرادی که خسته هسند، می توانند از این بالابر شیب دار بهره ببرند. در این مقاله می خواهیم به شکلی مفصل راجع به کاربردها و البته مشخصات و ویژگی های این نوع بالابر توضیحاتی ارائه دهیم. که امیدواریم به مانند همیشه تا پایان ما را همراهی نمایید.

آسانسور شیب دار چیست؟

آشنایی با بالابر شیب دار

همان طور که با کاربردهای کلی این نوع آسانسور آشنا شدید، باید گفت که این مدل نه تنها قادر به عبور از سطح شیب دار، بلکه  قابلیت عبور از پاگردهای مارپیچ را هم دارد. به همین خاطر در ساختمان هایی که برای رسیدن به آسانسور معمولی نیاز به بالا رفتن از پله وجود دارد، گاهی از این مدل بالابر نیز استفاده می کنند. که سبب شده تا کارایی و نیاز به این محصول افزایش پیدا کند. در مورد ساختار این محصول هم همانند انواع آسانسورها از کابین، درب آسانسور و مکانیزم های معمول حرکتی تشکیل شده است. که در ادامه بازهم بیشتر در مورد این موارد و قطعات به کار رفته در ساخت آن خواهیم پرداخت.

ساختار کلی این محصول تشکیل شده از یک ریل و صندلی چسبیده به آن می باشد. به همین خاطر در کنار استفاده افراد و مخصوصا افراد ناتوان، مصارف صنعتی نیز دارد. یعنی در برخی از ساختمان ها می توان با کمک بالابر شیب دار برای جابجایی بار و یا وسایل از آن استفاده کرد. ساختمان هایی که جابجایی با با آسانسور معمولی شادی غیر ممکن بوده و افراد نیز نتوانند آن را حمل کنند. مخصوصا در مواردی که در بالای یک ثپه یا کوه افراد اقدام به احداث ساختمان کرده باشند. این آسانسور می تواند بسیار کاربردی و مفید واقع شود.

اصلی ترین اجزا تشکیل دهنده بالابرهای شیبدار

قطعات اصلی آسانسور شیب دار

مدل های شیب دار نیز همانند سایر آسانسورها از بخش ها و قطعات مختلفی تشکیل شده است. قطعاتی که در ادامه به معرفی مهم ترین آن ها در زمان راه اندازی انواع آسانسور شیب دار می پردازیم.

  • درب بالابر: درب ها شامل دو بخش درب کابین و طبقه می شود. که یکی از عوامل ایمنی و آسایش افراد داخل کابین به حساب آمده و عموما از جنس فلز و دیگر مواد ساخته می شود. تا مقاومت و کیفیت خوبی را از خود در برابر عوامل و شرایط طبیعی نشان دهد.
  • ریل: این قطعه وظیفه هدایت کابین و وزنه تعادل را در مسیر بر عهده دارد. جنس این قطعه تی شکل، عموما از فلز است.
  • تراول کابل: یکی دیگر از مهم ترین قطعاتی که در ساخت و راه اندازی بالابر شیب دار از اهمیت زیادی برخوردار است، تراول کابل ها می باشد. ای قطعه جهت افزایش ایمنی و حفظ کابین برای رسیدن به مقصد استفاده می شود. در واقع این کابل دستوری که با فشردن دکمه شستی از طبقات دریافت می کند را به اجرا می گذارد. این کابل ها این فرمان ها را به تابلو فرمان منتقل می کنند. تا با پردازش در این بخش کابین به درستی به طبقه مورد نظر حرکت کند. مس، روکش مس و همین طور نیمه مس در ابعاد 12، 18، 20 و همچنین 24 از جمله جنس و ابعاد تشکیل دهنده این قطعه می باشند.
  • سیم های بکسل: آویزان شدن و حرکت معلق کابین، توسط این سیم های رشته ای مستحکم انجام می شود. که نقش بسزایی هم در حرکت آسانسور شیبدار دارند، و هم سهم مهمی در تامین ایمنی آن بر عهده دارند. سایر قطعات مانند انکودر، سنسور چشمی، براکت و… که در آسانسورهای معمولی به کار می روند، در این مدل نیز استفاده می شوند.

ابعاد تشکیل دهنده بالابرهای غیر مسطح

ابعاد بالابر شیب دار

همان طور که می دانید با توجه به موارد کاربرد این مدل از بالابرها، باید برخی از ویژگی ها و مشخصات آن نیز خاص تر باشد. چرا که همواره سختگیری هایی که در آسانسورهای بیمارستانی وجود دارد، شاید برای برخی از مدل های معمولی وجود نداشته باشد. دلیل آن هم این است که باید فضا کافی برای حمل تخت و یا ویلچر باشد. حتما باید محل توقف کابین همسطح با کف زمین باشد. تا افراد در زمان سوار و پیاده شدن با مشکل و یا حادثه ای رو به رو نشوند. در مورد آسانسور شیب دار هم این مسائل صادق است. چرا که در اکثر مواقع استفاده از این نوع بالابر مخصوص افراد ویلچر و یا دارای مشکلات جسمی می باشد. به همین دلیل ابعاد و موارد کلی آن باید متفاوت تر از مدل های معمولی باشد.

در مورد ابعاد در نظر گرفته شده برای این محصول، در کنار ظرفیت مناسب، کابین حداقل باید دارای اندازه 14 در 11 باشد . ضمن اینکه حداقل عرض بازشو در نظر گرفته شده برای درب نیز 8 می باشد. ضمن اینکه در این مدل از بالابرها، آسانسور به سیستم تجهیز تراز طبقه نیز مجهز هستند. تا افراد ناتوان مشکلی از این بابت نداشته و با راحتی بیشتر درون این آسانسور در بخش های مختلف و مسافت های طولانی جابجا شوند. ضمن اینکه سنسور چشمی در این مدل از اهمیت بالایی برخوردار بوده، ضمن اینکه باید دارای یک دکمه مجزا جهت باز ماندن طولانی درب برای آن وجود داشته باشد. چرا که زمان سوار شدن این افراد و یا مسافران ویلچری کمی طولانی تر از افراد معمولی خواهد بود.