به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

ویژگی های شاخص آسانسور هوشمند نسبت به مدل های معمولی

آسانسور هوشمند

ویژگی های شاخص آسانسور هوشمند نسبت به مدل های معمولی

آسانسور هوشمند نمونه ای از یک محصول مدرن و پیشرفته است، که با استفاده از تکنولوژی ویژگی های مختلفی دارد. این مدل از آسانسور که ویژگی های بیشتری نسبت به مدل های معمولی دارد، دارای مشخصات فنی و ظاهری مخصوصی نیز هستند. چرا که با توجه به ساختمان های امروزی و مجهز بودن برخی از آن ها به سستم های هوشمند، استفاده از آخرین مدل آسانسور می تواند بسیار مناسب باشد. به همین خاطر و به دلیل تلاش مهندسان و سازندگان ساختمان، جهت بهبود کیفیت ساختمان خود، استفاده از این محصول می تواند بسیار برای سازه آن ها مناسب و ضروری باشد. به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله علاوه بر معرفی بالابرهای هوشمد، برتری محسوس آن ها را نسبت به مدل های معمولی شرح دهیم.

آسانسور هوشمند چیست؟

این آسانسور مخصوص و ویژه، بدون استفاده از تماس و یا به روش (RFID) ساخته و عرضه شده است. در واقع کاهش محدودیت های انسانی در کارکرد این آسانسور، از مهم ترین اهداف ساخت و طراحی آسانسور این مدل بوده است. که در کنار این عامل بتواند ویژگی ها و کاربرد آن را نیز بهبود ببخشد. البته که شرایط کلی طراحی و ساختار تشکیل دهنده این محصول، شباهت های زیادی با مدل های معمولی دارد. اما آنچه که این محصول را با سایر مدل ها متفاوت می کند، جزئیات کار شده در آن است. در واقع با کار گذاشتن دستگاه هوشمندی در پشت پانل این محصول، در بخش داخلی کابین قرار گرفته است. که بر اساس این پانل انجام کارهای مروبط به کلیدهای مجاز و همچنین خروجی کارت کاید انجام می شود.

با توجه به این ساختار، در مدل های هوشمند افراد برای جابجایی در طبقات، باید از کارت مخصوص استفاده کنند. که این کار سبب افزایش امنتی و استفاده انحصاری ساکنان ساختمان می شود. به همین خاطر می توان به راحتی از ورود افراد غریبه نیز جلوگیری کرد. ضمن اینکه این محصول با سایر قسمت های هوشمند مانند آیفون تصویری، پارکینگ، قفل های هوشمند و … نیز می تواند در ارتباط باشد. همچنین صرفه جویی در زمان، زیبایی و خاص بودن، افزایش بهداشت و… از مزیت های استفاده از این نوع محصول می باشد. که در ادامه بیشتر درمورد این ویژگی ها توضیح خواهیم داد.

آشنایی با انواع آسانسور هوشمند

انواع بالابرهای هوشمند

این محصول به صورت کلی به دو دسته اصلی تقسیم می شود. مدل های EAX-10 و EAX-108 جزو اصلی ترین مدل های این محصول به حساب می آیند. که هر کدام از آن ها دارای مشخصات، ویژگی ها و کاربردهای مختلفی هستند. که سبب کنترل بیشتر ورود و خروج و افراد به داخل کابین و باز و بسته شدن درب آسانسور می شود. در ادامه به منظور آشنایی بیشتر با انواع این محصول، به معرفی هر یک از آن ها می پردازیم.

EAX-108: در این مدل می توان برای جابجایی افراد به طبقه مورد نظر، بیش از یک طبقه را تعیین کرد. در واقع به صورت کلی افرادی که دارای کارت مخصوصی هستند، تنها مجاز به رفتن به طبقه خود هستند. اما در این مدل از آسانسور هوشمند می توان دو طبقه را تعریف کرد. و پس از نزدیکی کارت و به بخش مورد نظر در پانل، می توانند انتخاب کنند که از بین دو طبقه، مقصد اصلی کدام است. که در واقع همان طور که اشاره شد، قابلیت انتخاب در بین دو طبقه نیز برای مسافر وجود دارد.

EAX-10: دیگر مدل بالابرهای هشومند که به نام EAX-10 معروف است، بر خلاف مدل EAX-108 تنها برای یک طبقه خاص تعریف شده است. در واقع با در دست داشتن کارت مدل EAX-10 تنها می توان به یک طبقه حرکت کرد. و به نوعی دسترسی افراد را به سایر طبقات محدود می کند. این امر سبب افزایش امنیت ساختمان و همچنین کنترل بهتر ورود و خروج افراد به داخل ساختمان نیز می شود. به همین خاطر با حضور لابی من، افراد غریبه امکان حضور در ساختمان و ورود به طبقات را نخوهند داشت.

برتری آسانسورهای هوشمند نسبت به مدل های معمولی

مقایسه آسانسور معمولی و هوشمند

همان طور که تا به اینجا با مدل های هوشمند بیشتر آشنا شدید، می خواهیم به تفاوت ها و به نوعی برتری این مدل نسبت به آسانسورهای معمولی بپردازیم. چرا که با توجه به برتری مدل های هوشمند می توان دریافت که برای ساختمان ما مدل معمولی بهتر است یا هوشمند. البته که مدل های هوشمند زیبایی، کارایی و ویژگی های بیشتری دارند. اما گاهی ممکن است به دلیل هزینه بیشتر افراد قادر به تهیه آن نباشند. ضمن اینکه در برخی از ساختمان ها نیز باید شرایط استفاده از مدل های هوشمند فراهم باشد. به همین خاطر در ادامه به 5 دلیل اصلی انتخاب مدل های هشومند در مقایسه با آسانسورهای معمولی می پردازیم.

  • امکان پاک کردن و تعریف کارت ها به وسیله کارت اصلی و کلیدی
  • استفاده از ولتاژهای ورودی متغیر 18 تا 30 ولت DC
  • امکان تعریف بیشتر از 400 کارت مجاز برای استفاده از آسانسور
  • همخوانی با کارت های 125KHz رایج در ایران، که می توان به راحتی کارت های مخصوص آن را پیدا و استفاده کرد.
  • قابلیت امکان نصب دستگاه هوشمند، در داخل کابین آسانسور و همچنین در قسمت پشت پنل شستی

مهم ترین امکانات آسانسورهای هوشمند

شاید یکی از جذاب ترین و مهیج ترین بخش این آسانسورها، امکاناتی است که در آن ها به کار رفته است. چرا که این اجزا و قطعات مخصوصی هستند که سبب وجه تمایز یک آسانسور با مدل دیگر می شود. عاملی که می توان در آسانسورهای لاکچری و لوکس نیز مشاهده کرد. که از طراحی منحصر به فرد فضا داخلی کابین گرفته، تا پنل های شستی مخصوص، کابین سازی حرفه ای و … که همگی در این امر موثر هستند. و در واقع سبب افزایش کیفیت و کارایی آساسنور و در نتیجه افزایش رفاه و امنتی مسافران می شود. همچنین در ساخت و طراحی انواع آسانسور هوشمند نیز امکاناتی وجود دارد، که سبب تمایز این مدل با آسانسورهای معمولی شده است. که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

امکان کنترل از طریق اپلیکیشن

کنترل آسانسور هوشمند با گوشی و اپلیکیشن

شاید این ویژگی بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. کنترل کردن آسانسور آن هم با گوشی تلفن همراه! در واقع این کاربرد برای هدایت بهتر مسافران و یا مهمانان به طبقه مورد نظر است. وقتی که اولین بار مهمانی به ساختمان شما وارد می شود، شما می توانید از طریق کنترل از راه دور، مهمان خود را به طبقه مورد نظر هدایت کنید. همچنین یکی دیگر از ویژگی های موجود در این رابطه، به زمان قطع برق بازمیگردد. جایی که به جای قطع کردن دستی آسانسور، می توانیم با استفاده از پلیکشین مخصوص این کار، آسانسور را به وصتر کامل غیر فعال کنیم. این ویژگی یکی از مهم ترین مزیت هایی است که در آسانسور هوشمند وجود داشته و بسیار می تواند کلیدی و البته برای افراد کاربردی باشد.

استفاده از قابلیت دستیار صوتی

یکی دیگر از ویژگی های به کار رفته در مدل های هوشمند، بهره گیری از دستیار یا مترجم صوتی می باشد. که به شکلی پیش فرض و سخنگو نکات لازم را گوش می کند. امروزه با افزایش تکنولوژی در صنایع مختلف، استفاده از این ربات ها و این شیوه ها را به شکل قابل توجهی افزایش داده است. امری که سبب شده تا از آن ها در سمت های مختلفی استفاده شده و بازخورد مناسبی را نیز از مسافران و مصرف کنتدگان داشته است. ضمن اینکه اجزا و سیستم های صوتی به کار رفته در داخل کابین ها بسیار هوشمند بوده و دارای کم ترین ضریب خطا می باشند. امروزه نه تنها این بخش، بلکه سایر قسمت ها و المان های داخل کابین بهبود یافته، و مکانیزم های استفاده برای درب ها نیز از بهترین ها یعنی درب فرماتور و سلکوم می باشند.

افزایش سطح بهداشت و امنیت ساختمان

افزایش بهداشت با آسانسورهای هوشمند

یکی از مواردی که مخصوصا در زمان بیماری همه گیر کرونا بسیار شایع بود، عدم لمس محیط های بیرونی به منظور پیشگیری از انتقال ویروس بود. همین امر سبب شده تا پیش از بیش استفاده از انواع آسانسور هوشمند و کنترل خودکار آن ها به چشم بیاید. چرا که در این مدل ها نیازی به لمس کنترل ها و کلیدهای شستی وجود نداشته، و با استفاده از کارت مخصوص می توان به طبقه مورد نظر حرکت کرد. که این امر و استفاده از این سبک تکنولوژی سبب افزایش سطح بهداشتی و سلامت افراد حاضر در جامعه می شود.

اما شاید یکی از مهم ترین ویژگی هایی که سبب استفاده از این مدل از بالابرهای خودکار و هوشمند می شود، افزایش چشمگیر ایمنی است. در واقع به دلیل اینکه استفاده از آسانسور در ساختمان های مسکونی و یا حتی اداری محدود به افرادی خاص می شود، می توان به راحتی از ورود افراد غریبه و بیگانه به داخل ساختمان جلوگیری کرد. چرا که تنها می توان با استفاده از کارت مخصوص و تنها به طبقه تعیین شده برای هر کارت مراجعه کرد. که این ویژگی سطح کنترل امنیت ساختمان را نیز با استفاده از این مدل از آسانسورها افزایش می دهد. برای این کار نیز تمامی قطعات آسانسور به کار ر فته در آن بروز بوده و قابلیت اجرای چنین برنامه ای را دارا هستند.

تعامل و هماهنگی با سایر بخش های هوشمند ساختمان

از جمله دیگر امکانات جالبی که مدل های هوشمند و بروز دارا هستند، امکان هماهنگی و تعامل آن با سایر بخش های دیجیتالی و هوشمند خانه می باشد. در واقع می توان آسانسورها را با بخش پارکینگ، قفل ها، آیفون های درب و … هماهنگ کرد. به طور مثال پس از ورود شما به بخش پارکینگ که با باز شدن اتوماتیک درب همراه است، سبب حرکت آسانسور به طبقه همکف می شود. به همین منظور این عامل می تواند پس از باز شدن آیفون نیز انجام شود. و آسانسور به شکلی پیش فرض به سمت طبقه همکف حرکت کرده تا فرد دیگر منتظر رسیدن آسانسور نباشد. لازم به ذکر است که استفاده از مکانیزم بروز و با کیفیت همچون درب سلکوم یکی از الزامات این بخش می باشد.

دستگاه کنترل کننده دسترسی به آسانسور

دستگاه کنترل کننده دسترسی به آسانسور هوشمند

یکی دیگر از ویژگی های بارز موجود در انواع آسانسور هوشمند، قابلیت استفاده از امکانات محدودکننده است. در واقع این ویژگی سبب می شود تا با برخی از شرایط و توسط افراد محدودی از آسانسور استفاده کرد. که خب این امر امنیت ساختمان را افزایش داده و همچنین سبب کنترل بهتر محیط نیز می شود. در واقع در این مدل ها با استفاده از کارت ها و تگ های مخصوص می توان به این قابلیت دست یافت. که این امر از دو طریق قابلیت نصب و اجرا در آسانسور دارد. یکی از روش ها استفاده از کلید نوع فراخوانی طبقات بوده، و دومین شیوه نیز استفاده از قسمت پنل پشتی آسانسور برای نصب این بخش می باشد. که البته با توجه به اهمیت ظاهر داخلی کابین، استفاده از روش دوم توصیه می شود. چرا که قطعه ای مشخص نبوده و در پشت پنل مخفی می شود.

یکی دیگر از نکات این بخش این است که در صورت نصب این قطعه در قسمت پشتی پنل، می توان با سیم کشی و برقرای تماس، امکان ارتباط بین آن و قسمت تابلو فرمان را نیز فراهم کرد. به همین دلیل با استفاده از این سیستم با کیفیت و جذاب، تنها افرادی که کارت مخصوص دارند، می توانند از آسانسور استفاده کنند. ضمن اینکه در اکثر مواقع در این شرایط افراد با کارت مخصوص یا کد خود، تنها می توانند به طبقه مجاز در نظر گرفته شده برای خود بروند. به همین خاطر کنترل افراد کامل کنترل شده بوده و رفت و آمد آسانسور برای افراد تعیین شده کاملا مشخص می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button