به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

نقشه کشی و طراحی آسانسور چطور انجام می شود؟

طراحی آسانسور

نقشه کشی و طراحی آسانسور چطور انجام می شود؟

طراحی آسانسور در واقع اولین قدم در راه ساخت و راه اندازی یک آسانسور است. که بر اساس معیارهای مختلف و متناسب با پارمترهای فنی و ظاهری یک ساختمان طراحی و اجرا می شود. به همین دلیل تمامی مراحل ساخت و همچنین نصب یک آسانسور مطابق و همسو با طرح اولیه آن پیش می رود. به همین دلیل در صورت عدم طراحی مناسب و یا عدم تطابق آن با سایر اجزای ساختمان می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. که هم در هزینه ها و هم در زمان سبب ایجاد مشکلات و خسارات فراوانی می شود. مواردی همچون عدم توجه به میزان فضای ممکن، و یا عدم توجه به کاربری آسانسور در زمان طراحی از جمله مهم ترین دلایل هستند.

به صورت کلی نقشه کشی آسانسور و محاسبه تمامی جزئیات به دو بخش اصلی و اساسی تقسیم می شود. که شامل محاسبات و آنالیز ترافیک و محاسبه قطعات و انتخاب مدل های مناسب، متناسب با نوع مکانیزم و سایر بخش ها می شود. به همین دلیل این کار بسیار فراتر و با اهمیت تر از مراحل نصب و راه اندازی آن می شود. البته که مراحل نصب نیز از اهمیت زیادی برخوردارند، اما محاسبات و نقشه کشی پیش از شروع عملیات بسیار مهم تر است. چرا که جایگذاری، مراحل انجام، انتخاب قطعه مورد نظر، و تمامی جزئیات اجرا در این نقشه کشی ها محاسبه و انجام می شود. به همین دلیل و با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله به تمامی آیتم ها و نکاتی که در زمان نقشه کشی باید به آن توجه نمود، خواهیم پرداخت.

اهمیت طراحی آسانسور چیست؟

اهمیت نقشه کشی آسانسور

همیشه و برای شروع ساخت یک وسیله، یا ساخت یک ساختمان، اولین چیزی که مورد نیاز است، نقشه کلی آن می باشد. به همین دلیل در راه اندازی یک ساختمان نیز نقشه آن بسیا حیاتی است. این نقشه به منظور بهینه سازی و پیشگیری از اتلاف هزینه و زمان، همین طور انتخاب درست و استاندارد قطعات جانبی به منظور کارکرد بهتر آسانسور انجام می شود. این قطعات شامل ریزترین پیچ به کار رفته، تا انتخاب درب آسانسور و کابین و… می شود. که هر کدام از این موارد خود دارای آیتم های مختلفی همچون ابعاد، مدل و… می شوند. مراحل کلی نقشه کشی آساسور شامل تهیه نقشه کلی، نصب و انتخاب ریل ها، آماده سازی چاهک، دیوارکشی، راه اندازی موتورخانه، کابل کشی، تابلو فرمان و… می شود.

یکی از مهم ترین نکاتی که در راه طراحی یک بالابر باید به آن توجه کرد، میزان فضای موجود یا ابعاد چاه است. در همین رابطه به صورت کلی یک طراحی به دو روش انجام می شود. در روش اول طراحی آسانسور متناسب با ابعاد چاه، مشخصات فنی آسانسور تعیین شده و عملیات انجام می شود. که در این زمینه انتخاب قطعات به دلیل محدودیت فضا، به درستی ممکن است، انجام نشود. در واقع برای انتخاب قطعات با برخی محدودیت ها نیز مواجه خواهیم بود. اما در روش دوم که یکی از بهترین راه ها است، آسانسور براساس سلیقه مشتری، و البته ترافیک آسانسور تعیین می شود. که در نتیجه سبب خروجی بهتر و با کیفیت تر می شود. چرا که علاوه بر چینش استاندارد و قطعات مناسب، از مدل های زیباتر با ابعاد مناسب تری نیز استفاده می شود.

مهم ترین فاکتورها در فرآیند نقشه کشی آسانسورها

فکتورهای مهم در نقشه کشی آسانسور

در راه نقشه کشی یک بالابر، همان طور که اشاره کردیم، روش ها و البته فاکتورهای مختلف و متعددی دخیل هستند. که باید فرد متخصص با توجه به شرایط موجود نسبت به طراحی خود، نسبت به نقشه کشی و ترسیم فضاها اقدام کند. اما بخشی از موارد هستند که از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و باید در همه حال آن ها را در نظر گرفت. در واقع یک سری نکات وجود دارند، که هم در بحث ایمنی و استاندارد سازی، و هم در اجرا و طراحی کابین آسانسور و یا سایر بخش های کار موثر هستند. به همین دلیل در ادامه به مهم ترین فاکتورهایی که در طراحی آسانسور نقش دارند، اشاره خواهیم کرد.

 • تحلیل اصولی و دقیق ترافیک آسانسور، و با توجه به خروجی این شرایط نسبت به ابعاد اقدام شود، چرا که محاسبه دقیق و استاندارد ترافیک مخصوصا در ساختمان های پر رفت و آمد و با تعداد طبقات زیاد بسیار مهم است.
 • متناسب با آیتم های توافق شده جهت اجرای سازه و سایر بخش ها، نصب و راه اندازی آسانسور انجام شود
 • بررسی دقیق سبک معماری ساختمان به منظور استفاده از مدل و مکانیزم مناسب آسانسور که با ساختمان همخوانی داشته باشد. که این مورد علاوه بر طراحی به متریال کار شده و شیوه اجرا و مکانیزم حرکتی آسانسور باز می گردد.
 • استفاده از بروزترین و بهترین نرم افزارها به منظور انجام نقشه کشی، و طراحی به منظور اجرای صحیح و استاندارد
 • متناسب با دیوار برشی و آهن کشی نسبت به طراحی نقشه چاه اقدام شود
 • دقت بسیار زیاد در اجرا قوانین مطابق با استانداردهای روز دنیا در امر طراحی آسانسور شیشه ای که به دلیل استفاده از شیشه در آن، شرایط خاص تری نسبت به مدل های دیگر دارد
 • ایجاد تعادل بین نیازها و مسائل ترافیکی آسانسور در طراحی

پارامترهایی که نقشه آسانسور در اختیار ما می گذارد

راهنمایی جامع با طراحی آسانسور

همان طور که گفتیم، یک نقشه کاربردی و مفید علاوه بر مشخص کردن راه، اطلاعات جامعی نیز در اختیار ما می گذارد. اطلاعاتی که در راه اندازی می تواند بسیار کارآمد و مفید باشد. ضمن اینکه این اطلاعات خود می تواند ادامه روند کار را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل مهم ترین اطلاعتی که در زمان طراحی آسانسور در اختیار ما قرار می گیرد را شرح می دهیم.

 • مشخص شدن نحوه پلیت گذاری در ساختمان های بتنی، همچنین مشخص شدن محل نصب براکت های ریل راهنما
 • آماده بودن مشخصت اجرای موتورخانه آسانسور که شامل آیتم هایی همچون هواکش، قلاب سقف، محل قرارگیری تابلو و درب ورودی می شود
 • مشخص شدن شرایط و شیوه نصب اسکلت فلزی و آهن کشی ساختمان (در ساختمان های نوع فلزی)
 • مشخص کردن نقشه های تابلوفرمان و دستورالعمل های اجرای کابل کشی
 • مشخص شدن و آماده سازی محل دقیق نصب درب ها
 • شرایط قرارگیری تمامی تجهیزات و قطعات جانبی آسانسور
 • محاسبه دقیق تمامی نیروها و بارهای اضافی و وارده به سازه اصلی آسانسور، متناسب با نوع مکانیزم حرکتی آسانسور که می تواند در انواع هیدرولیک و یا آسانسور کششی اجرا شود.
 • انجام دادن تمامی بررسی ها و تست های فنی نهایی تمای بخش ها و سیستم ها به منظور تحویل به کارفرما
 • تعیین شیوه بتن ریزی کف چاهک و تعیین محل دقیق بافرهای ضربه گیر
 • تعیین سوراخ روی قسمت سکو موتورخانه برای عبور دادن سیم های بکسل از آن
 • تهیه کردن نقشه کنترل فرمان و همچنین شیوه سیم کشی موتورخانه و قسمت چاهک

اصلی ترین آیتم های قابل محاسبه در آسانسور

آیتم های مهم در محاسبه نقشه کشی آسانسور

همان طور که گفته شد، طراحی و نقشه کشی یک آسانسور و یا بالابر مراحل مختلفی دارد. که هر یک از این مراحل خود دارای شرایط خاصی هستند. در واقع هماهنگی بین اجزا در زمان طراحی یک آسانسور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در کنار این موارد برخی از قسمت ها هستند که حتما باید ابعاد و مشخصات آن اندازه گیری شود. که البته این اندازه ها و شرایط در آسانسورهای مختلف متناسب با نوع کاربری آن ها متفاوت هستند. به همین خاطر مهم ترین محاسباتی که در زمان نقشه کشی یک آسانسور باید مدنظر قرار بگیرد، شامل موارد ذیل می شود.

 • نقشه کشی تک نما آسانسور
 • تهیه نقشه سه بعدی به همراه نمایش تمامی جزئیات
 • تهیه نقشه های سه بعدی از مدل های دو بعدی و بررسی آن ها
 • نمایش تمامی قطعات به کار رفته در آسانسور به صورت سه بعدی
 • کشیدن نقشه به صورت اسلیمی
 • طراحای موتورخانه آسانسور در قسمت بالایی و در قسمت پایین چاه (که در برخی از مدل ها آسانسور بدون موتورخانه است، که باید این مورد نیز لحاظ شود)
 • طراحی کابین به همراه هر دو سمت ورودی
 • انتخاب ابعاد درب و نمایش دقیق محل قرارگیری آن
 • مشخص کردن هرزگرد ها، نوع کابین، و انتخاب ریل راهنما متناسب با آن ها
 • نمایش سیم های بکسل های انتخابی به همراه فریم کابین و نوع براکت استفاده شده
 • تیه شاسی یا پایه موتور و فن داخل موتورخانه
 • تهیه نقشه محل قرارگیری سیستم های روشنایی در داخل چاه آسانسور
 • تعیین محل قرارگیری دریچه تخلیه هوای داخل موتورخانه
 • تعیین بافر و ارتفاع چاهک آن
 • انتخاب نردبان انتهایی چاه به همراه تراول کابل ها
 • تعیین مدل کفشک ها و سایر قطعات آسانسور
 • مشخص کردن نوع شستی پنل های احضار آسانسور موجود در داخل کابین و طبقات

آنالیز ترافیک در طراحی آسانسور

شاید یکی از مهم ترین قسمت هایی که در طول این مقاله نیز بارها به آن اشاره کردیم، محاسبه دقیق و استاندارد ترافیک آسانسور است. چرا که این کار یکی از بخش های مهمی است که باید در زمان طراحی مدنظر قرار بگیرد. در واقع همان طور که نحوه قرار گیری، ابعاد چاه، همخوانی قطعات، انتخاب نوع مکانیزم، محاسبه بار و نیروها، شرایط نصب و… اهمیت دارند، محاسبه ترافیک و میزان استفاده از آسانسور نیز موثر است. چرا که در این صورت نیاز به استفاده از مدل های با سرعت تر، درب های سریع در زمان باز و بسته شدن، و استفاده از چند کابین می باشد. حتی می توان از آسانسورهای دو کابینه و یا از دو سمت ورود و خروج نیز استفاده کرد. که این امر بسته به شرایط ساختامن و حجم ترافیک موجود قابل اجرا است.

بر همین اساس و برای اجرای صحیح استانداردهای لازم، بر اساس دستورالعمل های ارسالی، قوانین و ضوابطی در این خصوص وضع شده است. که طبق این دستورالعمل ها طراحان و مهندسان در زمان نقشه کشی آسانسور باید به آن ها توجه کنند. و بر اساس محدودیت های ارائه شده و متناسب با ترافیک آسانسور، طراحی آسانسور خود را انجام دهند. در واقع با توجه به برخی حوادث و اشکالاتی که در زمان استفاده از این وسیله وجود داشت، قوانین متعددی به منظور حفظ سلامت و جان افراد در نظر گرفته شده است. که بر همین اساس سخت گیری های زیادی نیز جهت اجرای دقیق این قوانین و دستورالعمل ها وجود دارد. ضمن اینکه بازرسی ها و ارائه گواهینامه نیز منطبق برهمین شرایط است. در ادامه به برخی از این شرایط و استانداردهای لازم الاجرا می پردازیم.

جابجایی، زمان سفر و انتظار برای آسانسور

محاسبه زمان انتظار و ترافیک در نقشه کشی آسانسور

بر اساس نکات ذکر شده، و بر اساس قانون وضع شده در این خصوص، در ساختمان های مسکونی باید 5 درصد از کل جمعیت ساختمان قادر باشند تا در پنج دقیقه در آسانسور جابجا شوند. با این شیوه می توان انتظار داشت به صورت کلی ساکنان این ساختمان بتوانند به شکلی استاندارد و در زمان مناسب در طبقات جابجا شوند. و مدت زمان زیادی را در انتظار رسیدن آسانسور در طبقات منتظر نباشند. ضمن اینکه این میزان در ساختمان های تجاری که میزان رفت و آمد در طبقات در آن ها بیشتر است، به عدد 12 درصد می رسد. لازم به ذکر است که در طراحی و محاسبه ترافیک آسانسور، منظور از مدت زمان، حرکت آسانسور از اولین طبقه (همکف) و رسیدن آن به بالاترین طبقه ساختمان است.

همچنین مبحث دیگری که در زمان کلی طراحی سازه آسانسور و متعلقات آن و همچنین محاسبه آنالیز ترافیک باید مدنظر قرار بگیرد، انتظار برای رسیدن آسانسور است. که در این مبحث، تقسیم مدت زمان سفر اسمی به تعداد آسانسورهای موجود در یک ساختمان، انتظار می گویند. در ساختمان های مسکونی این زمان انتظار تا 1 و نیم دقیقه قابل قبول است. عددی که در ساختمان های تجاری و فروشگاهی و همچنین ساختمان های اداری باید به حدود 30 الی 35 ثانیه برسد. ضمن اینکه در حالت ایده آل نیز در این ساختمان ها مدت زمان انتظار برای رسیدن آسانسور 25 ثانیه است. چرا که جمعیت و تعداد مسافرانی که قصد استفاده از آسانسور را در چنین ساختمان ها و محیط هایی دارند، به مراتب بیشتر از یک ساختمان مسکونی می باشد.

استفاده از بهترین قطعات جانبی در زمان طراحی و ساخت آسانسورها

یکی از نکاتی که در زمان طراحی بسیار به آن اهمیت داده می شود، استفاده از نوع قطعات به کار رفته است. در واقع بسیاریاز قطعات هستند که می توانند با عملکرد بهتر و البته سرعت بالاتر، سبب افزایش راندمان حرکتی آسانسور شده و مانع از ایجاد ترافیک شوند. در مبحث طراحی آسانسورها تلاش می شود تا در کنار طرح های مختلف برای کاربری های متفاوت برای یک کابین، از برخی از کلیت نیز تبعیت کنند. این کلیات می تواند شامل زیبایی، امکانات مهم و اولیه در هر کابین، و البته افزایش سرعت کارایی و حرکتی آن باشد. در همین رابطه به طور مثال تولیدکنندگان برتر، در مکانیزم های درب خود جهت افزایش سرعت باز و بسته شدن و همچنین افزایش کیفیت، از درب سلکوم استفاده می کنند. که این امر تاثیر بسزایی در کار دارد.

در بحث مکانیزم های حرکتی نیز همان طور که اشاره شد، بر اساس محل استفاده از یک آسانسور و شرایط موجود می توان از مکانیزم های مختلف استفاده کرد. اما آنچه که اهمیت دارد، این است که بتوان تعادل مناسبی بین نوع طراحی و امکان استفاده از قطعات با کیفیت بر قرار کرد. چرا که هر چه یک آساسنور از قطعات با کیفیت تری بهره ببرد، راندمان بهتری نیز دارد. این عوامل نکات بسیار مهمی هستند که برای طراحی کابین های گروه مگا نیز اعمال می شوند. و همچنین شرایط نصب آن ها و هماهنگی که باید با سایر بخش ها و قطعات داشته باشند، مدنظر قرار می گیرند. چرا که طراحی مناسب و با کیفیت یک آسانسور، تضمین کننده کیفیت و کارایی و طول عمر آن خواهد بود.

گروه صنعتی مگا، معمار آسانسورهای نوین

همان طور که ذکر کردیم، در مبحث طراحی، ساخت و راه اندازی آسانسورها، باید به نکات مهم و مختلفی توجه نماییم. که بخشی از آن ها شامل مدل های آسانسور و تطابق آن با محیط بوده، و بخش دیگر نیز شامل استانداردها، نکات ایمنی و حفظ امنیت و سلامت مسافران می شود. به همین خاطر کارخانه صنعتی مگا نیز به عنوان تولیدکننده انواع کابین ها، و عرضه کننده انواع قطعات جانبی و مکانیکال در مبحث راه اندازی و طراحی در تلاش است تا بهترین ها را ارائه دهد. از همین رو با توجه به پیشرفت های چشمگیر این کارخانه در عرصه تولید و ارائه بهترین محصولات، می توان این کارخانه را از جمله شرکت های پیشرو در این صنعت یادآور شد.

همواره این کارخانه صنعتی چه در بحث طراحی آسانسور و چه در امر تولید آن مطابق با استانداردها و شرایط روز حرکت می کند. به همین خاطر نیز برای افزایش کارایی کلی آسانسور از مکانیزم های با کیفیت و جهانی وارداتی درب فرماتور و سلکوم استفاده می کند. که این امر نیز ه دلیل سرعت بالا و کیفیت مناسب در زمان کارکرد، تاثیر بسزایی هم در کارکرد آسانسور و هم در ترافیک آن دارد. با توجه به نکات موجود در این بخش برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت انواع محصولات و مشاوره های لازم، با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان ما تمامی مراحل و نکات مورد نیاز برای راه اندازی آسانسور را برایتان شرح دهند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button