به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

بالابر فروشگاهی به همراه معرفی مراحل نصب و ویژگی های آن

بالابر فروشگاهی

بالابر فروشگاهی به همراه معرفی مراحل نصب و ویژگی های آن

بالابر فروشگاهی یکی از وسایل ضروری به منظور جابجایی اجسام و بارها در فروشگاه ها و مغازه ها می باشد. چرا که در اکثر این بخش ها که دارای انبار در طبقات پایینی هستند، جمل بارهای سنگین توسط افراد امکانپذیر نیست. به همین خاطر حتما باید از یک بالابر یا آسانسور برای این کار استفاده کرد. ساختار این آسانسورها که باید دارای ظرفیت بالایی باشند تا بدون مشکل وسایل سنگین را حمل کنند، از بخش های مختلفی تشکیل شده است. ضمن اینکه این وسیله در اواع مختلفی تولید شده و دارای مشخصات فنی مخصوصی نیز می باشد. به همین خاطر در ادامه بیشتر به معرفی جامع این بالابر به همراه مراحل نصب و اجرای آن می پردازیم. تا با شناخت کافی نسبت به تهیه این وسیله ضروری برای فروشگاه یا مغازه خود اقدام نمایید.

معرفی بالابر فروشگاهی

این وسیله با توجه به ویژگی ها و ساختاری که دارد، دارای قابلیت های مختلفی است. که یکی از آن مزیت ها امکان نصب و اجرای آن در هر قسمتی می باشد. تا امکان جابجایی بارها در ارتفاع بلند و یا کوتاه قابلیت انجام باشد. این وسیله متناسب با نوع فروشگاه، و فضای موجود می تواند در ابعاد و ظرفیت های مختلف استفاده شود. همچنین یکی دیگر از قابلیت های این بالابرها امکان جابجایی ایمن افراد بین طبقات می باشد. چرا که ساختار کابین آسانسور استفاده شده در این آن ها کاملا ایمن هستند. همچنین علاوه بر صدای بسیار کم موتور آن، دارای حرکتی آرام و بدون تکانه های شدید و لرزش می باشد. که برای حمل و جابجایی برخی بارها بسیار مهم بوده و منع از آسیب ه آن ها می شود.

امروزه استفاده از این مدل بالابرها به دلیل شرایط رفاهی، کارکرد روان و آسان، و همچنین رعایت موارد ایمنی بسیار مرسوم شده است. چرا که حالت آرگونومی این بالابرها و کاهش ایجاد صدمه و خطرات از جمله مهم ترین دلایل این کاربری زیاد می باشد. به همین خاطر می توان این مدل از بالابرها را جزو محصولاتی پراستفاده و کاربردی برشمرد. ضمن اینکه میزان باری که می توان بدون هیچ گونه مشکلی با استفاه از این بالابر ها حمل و جابجا کرد، کارایی آن را بیش از پیش افزایش داده است. چرا که در دنیای امروزی عملا جابجایی برخی وسایل و بارها از یک طبقه از مغازه به طبقه دیگر عملا غیر ممکن است. مخصوصا که بسیاری از مغازه ها همانند فروشگاه ها، شیرینی فروشی ها و… دارای دو طبقه مجزا انبار و یا محل پخت و تهیه کیک می باشند.

کاربردهای آسانسور فروشگاهی

اصلی ترین کاربردهای بالابرهای مغازه ای و فروشگاهی

همان طور که می دانید طیف استفاده از بالابرها و آسانسورها در بسیار زیاد است. به گونه ای که در کنار مدل ها و آسانسورهای معمولی، از بالابرها نیز بسیار استفاده می شود. تا جایی که می توان از این محصول در ساختمان های دوبلکس و تریپلکس، ادارات و فروشگاه ها، و یا ساختمان هایی که دارای حداکثر سه طبقه یا سه توقف هستند. همچنین در بسیاری ا جابجایی های سنگین مثل خودروها، بارها در مراکز صنعتی و یا بندرها و… با استفاده از این بالابرها و مدل های هیدورلیکی آن انجام می شود. چرا که به دلیل فشار زیاد و میزان نیروی وارده به بالابر، استفاده از مدل کششی به دلیل هرگونه احتمال پارگی سیم بکسل ها و یا ایجاد مشکل در آن توصیه نمی شود.

به صورت کلی در این مدل از بالابرهای فروشگاهی، ترجیحا از مکانیزم هیدرولیک برای آن استفاده می شود. در واقع مکانیزم هیدرولیکی گرچه دارای سرعت کم تری نسبت به مدل های کششی است، اما جهت حرکت عمودی اجسام و بارهای بسیار سنگین بسیار مناسب بوده و  استفاده می شود. همچنین به دلیل امنیت و نوع ساخت در کنار کیفیت بالا، سبب شده در کنار جابجایی اجسام، افراد و کارکنان نیز از آن استفاده کنند. تا در بخش های مختلف یک کارگاه یا کارخانه جهت جابجایی در بین طبقات از بالابرهای مغازه ای یا فروشگاهی بهره ببرند. در همین رابطه درب آسانسور و یا بالابر در نظر گرفته شده برای این مدل از محصولات، عموما به صورت حفاظ در یک بخش و یا حالت قفسی شکل می باشد. تا امنیت بار، و یا مسافران داخل بالابر حفظ شود.

انواع آسانسور فروشگاهی

انواع آسانسور فروشگاهی

یکی از مهم ترین مزیت هایی و ویژگی های این نوع آسانسور استفاده از انواع سیستم های حرکتی است. این مدل از دو مدل کششی و هیدرولیک برای جابجایی بار و افراد استفاده می کنند. دو روشی که بیشتر آسانسورها و بالابرهای معمولی نیز از آن ها استفاده می کنند. در این سیستم مدل کششی به دلیل استفاده از سیستم پیچیده تر کمی دارای سختی در زمان استفاده است. به همین دلیل سرویس و نگهداری آن نیز سخت تر است. اما در مقابل سیستم هیدرولیک به دلیل مزیت های مختلف و راحتی کار دارای طرفدارارن بیشتری بوده، و در اکثر قسمت ها از این مدل استفاده می شود. مخصوصا که اهمیت حمل بارهای سنگین در استفاده از این نوع بالابرها بسیار مهم است، به همین خاطر اولویت انتخاب با مدل هیدرولیکی است.

یکی دیگر از مزیت هایی که مدل آسانسور هیدرولیکی دارد، قدرت بیشتر و کیفیت فنی بالاتر است. از همین رو نسبت به مدل کششی با اقبال بیشتری نیز رو به رو شده است. همچنین مدل هیدرولیک به دلیل انعطاف بیشتر جزو بهترین بالابر فروشگاهی نیز محسوب شده و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. و همچنین در بیشتر مغازه و یا بخش های صنعتی و یا لیفتراک های مخصوص بار، از این مدل استفاده می شود. ضمن اینکه بسیاری از سازندگام ساخت و طراحی بالابرهای فروشگاهی، بیشتر اقدام به تولید مکانیزم های هیدورلیک می کنند. چرا که با اقبال بیشتری نسبت به مدل دیگر برخوردار است. البته که مدل کششی نیز دارای ویژگی ها و قابلیت های مخصوص به خود است. اما نسبت به مدل هیدرولیک کم تر استفاده یم شود.

اصلی ترین مشخصات فنی بالابرهای مغازه ای

مشخصات فنی آسانسور فروشگاهی

تنوع ساخت در انواع آسانسورهای مغازه ای و یا فروشگاهی بالا است. به همین خاطر هر یک از مدل های شیشه ای، خوردروبر و … دارای مزیت ها و ویژگی های مختلفی هستند. مدل های فروشگاهی نیز دارای ویژگی هایی است که در مقایسه با دیگر مدل ها متفاوت بوده و مخصوص استفاده در مغازه ها و فروشگاه ها ساخته شده است. یکی از این تفاوت ها نوع کابین استفاده شده در مدل فروشگاهی است. این کابین با استفاده از سیم بکسل و قدرت موتور، در جهت ناوردانی به حرکت در می آید. زمان رسیدن به طبقه مورد نظر نیز کف کابین به قطعه میکرو سوئیچ برخورد کرده و پس از قطع برق، سبب توقف کابین در طبقه مورد نظر می شود.

یکی دیگر از مشخصات بالابر فروشگاهی میزان ظرفیت و ابعاد آن می باشد. که همان طور که گفته شد در قسمت های مختلف و بسته به شرایط متعددی متغیر است. اما به طور کلی و استاندارد ابعاد آن 90 در 90 در نظر گرفته می شود. که این میزان بنا به درخواست و سفارش مشتریان قابل تغییر است. که البته مطابق با همین ظرفیت و ابعاد از قطعات آسانسور بهتر و پرقدرت تری نیز در راه اندازی آن استفاده می شود. تا بالابر قادر به حمل وسایل و بارهای سنگین باشد. چرا که همواره در اه اندازی انواع آسانسورها با مکانیزم های مختلف، کارکرد و ماهنگی مناسب قطعات و بخش ها با یکدیگر بسیار مهم است. و هر بخش و قطعه باید متناسب با میزان بار و فشار نیروی که محاسبه شده باید انتخاب شود.

نکات مهم در زمان انتخاب الکتروموتورها و توان فنی بالابرهای مغازه ای

همان طور که می دانید، بالابرهای مغازه ای یا فروشپگاهی که از قطعات مختلفی تشکیل شده اند، دارای برخی قطعات مهم نیز هستند. قطعاتی که تاثیر بسزایی در راندمان و میزان کارکرد این بالابرها ایفا می کنند. یکی از این بخش ها، الکتروموتورها می باشند. که در زمان انتخاب آن ها باید به برخی از نکات توجه کرد. به صورت کلی در انواع این بالابرها با توان مختلف، بر اساس ضخامت سیم های بکسل و الکتروموتورها میزان ظرفیت و بار قابل حمل توسط بالابر فروشگاهی تعیین می شود. بر همین اساس اگر قطر سیم بکسل یا نمره آن 8 باشد، در صورت استفاده از الکتروموتور 3 اسب بخار، می توان تا 300 کیلوگرم بار حمل کرد. در سیم بکسل نمره 8، الکتروموتور 5.5 اسب بخار، می توان با 500 کیلوپرم بار حمل کرد.

همچنین در بالابرهایی که دارای سیم بکسل نمره 10 هستد، با گیربکس 130 و الکتروموتور 7.5 اسب بخار می توان تا 750 کیلوگرم بار توسط بالابر جابجا کرد. اما مهم ترین نکته در انتخاب یک الکتروموتور با کیفیت و مناسب، توجه به برخی از الامن ها و نکات است. نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • توجه به تک فاز و یا سه فاز بودن موتور بالابر
 • میزان توان و یا قدرن بالابر، که از 2 تا 10 اسب بخار در مدل های مختلف متغیر است
 • توجه به سرعت با تعداد دوران مرسوم در بالابرها که از 1400 دور تا 3000 دور متفاوت می باشند
 • الکتروموتورهای 3 اسب بخار به صورت تک فاز و همچنین سه فاز وجود دارند. همچنین ایکتروموتورهای بالاتر از 3 اسب بخار تنها به صورت سه فاز در دسترس می باشد

مهم ترین ویژگی آسانسورهای فروشگاهی استاندارد

مشخصات آسانسور فروشگاهی استاندارد

همواره انتخاب یک محصول مناسب، با کیفیت و استاندارد باید از ویژگی های خاصی پیروی کند. تا با کمک این ویژگی ها بتواند با کارکردی صحیح و مناسب سبب رضایت افراد شود. انواع آسانسور فروشگاهی نیز همین شرایط را دارد. و باید طراحی و ساخت آن به گونه ای باشد که از این موارد پیروی کند. دینام، شاسی، میکروسوئیچ و دینام از جمله مهم ترین بخش هایی هستند که کیفیت و سلامت آن ها تاثیر زیادی در کارکرد این وسیله دارد. به همین خاطر و جهت انتخاب راحت تر در ادامه به مهم ترین ویژگی های این محصول اشاره کردیم. تا با شناخت آن ها در زمان خرید بتوانید بهترین و با کیفیت ترین محصول را انتخاب نمایید.

 • بهره مندی از سیستم برق اضطراری
 • امکان نصب و راه اندازی در محیط های کوچک با ابعاد مناسب
 • دارای طراحی ساده و شیک و بسیار کاربردی
 • سر و صدا و لرزش بسیار کم در زمان حرکت
 • دارای یک سازه از پیش ساخته همراه با اتصالات پیچ و مهره
 • امکان انتقال راحت آن از یک مکان به قسمتی دیگر (جابجایی راحت)
 • افزایش ضریب ایمنی و اطمینان با استفاده از دو میکروسوئیچ در هر طبقه
 • حرکت نرم و بسیار روان
 • امکان استفاده از برق های سه فاز و تک فاز در راه اندازی آن
 • امکان حرکت به سمت پایین بدون استفاده از موتور و با کمک نیروی وزن
 • طول عمر بالا
 • ایمنی و امنیت بسیار بالا

آیا آسانسورهای مغازه ای هم به سرویس احتیاج دارند؟

یکی از نکاتی که باید در نظر داشته باشیم، اینکه در هرجایی که از یک آسانسور یا بالابر استفاده می کنیم، حتما باید به سرویس و نگهداری آن نیز توجه کنیم. چرا که همواره این وسایل از بخش ها و قطعاتی تشکیل شده اند که باید درستی کارکرد و میزان راندمان آن ها طی دوره زمانی مشخصی بررسی شود. به همین خاطر نیز بالابر های فروشگاهی نیز از این امر مستثنا نیستند. و باید در زمان مناسب بررسی و سرویس شوند. یکی از عوامل شایع در این آسانسور که می تواند دردسرساز شود، نشت مایع هیدرولیکی آن است. که می تواند خطرات زیادی را با خود به همراه داشته باشد. چرا که همان طور که ذکر شد، یکی از مکانیزم هیا شایع مورد استفاده در بالابرهای مغازه ای یا فروشگاهی، مکانیزم هیدرولیک می باشد.

مایع هیدرولیکی ماده ای است که در این بالابرها وجود داشته و حتی می تواند سبب آسیب های جدی به بدن افراد شود. همچنین این بالابرها به گونه ای هستند که اگر خاموش هم باشند، روغن در داخل آن ها تحت فشار قرار دارد. به همین خاطر مراقبت و توجه به اجزای آن بسیار مهم است. به همین خاطر حتما پیگیری های لازم را پس از راه اندازی این مدل از بالابرها، برای سرویس و نگهداری آن انجام دهید. تا همواره علاوه بر افزایش کیفیت، راندمان و طول عمر آن، از هرگونه خرابی و آسیب جلوگیری نمایید. ضمن اینکه در کنار تمامی این ویژگی ها، می تواند از حمل و جابجایی بی خطر بار و وسایل خود نیز اطمینان داشته باشید.

مهم ترین مزایای بالابرهای مغازه ای

مزایای بالابر مغازه ای

هر آسانسور با توجه ساختار خود دارای ویژگی های مختلفی است. مخصوصا مدل هیا فروشگاهی که ا توجه به ویژگی ها و متریال کار شده در ساخت آن ها، دارای ویژگی های منحصر به فردی در مقایسه با آسانسورهای معمولی هستند. به همین علت در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی های این مدل از بالابرها که کاربردهای زیادی نیز دارند، می پردازیم.

 • با توجه به اینکه می توان منبع صدا این بالابر را در زیر زمین قرار داد، به همین علت دارای سر و صدای بسیار کمی است.
 • به دلیل اینکه در این مدل از ترازو متحرک استفاده نشده، امنیت بالایی در آن وجود دارد. همچنین امکان تخلیه اورژانسی راحتی نیز وجود دارد. به همین خاطر استفاده از این مدل از بالابر در مناطق زلزله خیز مشکلی به وجود نخواهد آورد
 • به دلیل حرارت پایین این محصول، می توان بدون کمک از کولرخنک کننده روغن، تعداد 200 دور حرکت در هر ساعت را به ثبت برساند.
 • این بالابرها دارای نصب راحت و کم هزینه ای هستند
 • بالابر فروشگاهی فضای بسیار کمی را اشغال کرده و برای مسیر رفت و برگشت از حداقل فضا بهره می برد. موردی که مخصوصا در فروشگاه ها و مغازه ها به دلیل کمبود فضا بسیار مهم است
 • صرفه جویی بسیار مناسب و قابل توجه در مصرف انرژی
 • سرعت بالا در انتقال و جابجایی بارها که سبب شده از این نوع بالابر در قسمت های مختلفی همچون بیمارستان ها، استادیوم، راه آهن، فرودگاه ها و … استفاده شود.
 • تعمیر، سرویس و نگهداری آسانسو کم هزینه
 • به دلیل افزایش تکنولوژی ساخت در این نوع بالابرها، دیگر کم تر از طناب و قرقره در ساختار این محصول استفاده می شود. که سبب افزایش کیفیت فنی و البته ظاهری این نوع بالابر شده است.

خرید بالابر فروشگاهی ارزان و با کیفیت

خرید بالابر فروشگاهی ارزان

همان طور که اشاره شد استفاده از این محصول می تواند کمک شایانی به سرعت در خدمات رسانی و افزایش رفاه افراد می شود. به همین خاطر با بررسی شرایط فروشگاه و یا مغازه خود و متناسب با آن نسبت به خرید بالابر فروشگاهی مورد نظر اقدام نمایید. اما نکته مهمی که در این باره وجود دارد، توجه به انجام به موقع سرویس های دوره ای است. چرا که این بالابرها نیز مانند دیگر آسانسورها نیاز به بررسی قطعات، شرایط کارکرد و در صورت لزوم تعمیر و تعویض قطعات دارند. به همین خاطر علاوه بر سرویس به موقع می توان از احتمال خرابی جلوگیری، راندمان بالابر را افزایش و سبب طولانی تر شدن عمر مفید وسیله شد. که رعایت این نکات ضامن سلامتی آسانسور و یا بالابر شما نیز می باشد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره های لازم جهت خرید انواع بالابر و آسانسورها همین حالا با گروه صنعتی مگا تماس بگیرید. تا با دریافت اطلاعات بیشتر و تکمیلی تر نسبت به تهیه بهترین و با کیفیت ترین قطعات، مکانیزم های درب همچون درب سلکوم و یا دیگر مکانیزم با کیفیت عرضه شده یعنی درب فرماتور که به عنوان بهترین و با کیفیت ها در جهان شناخته می شوند، و آسانسورهای مختلف اقدام نمایید. راه های ارتباطی با این مجموعه به شرح ذیل می باشند. که شما می توانید با تماس با این مجموعه مشاوره های لازم را در این خصوص دریافت کرده و از صفر تا 100 راه اندازی آسانسور خود را به این مجموعه بسپارید.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button