به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آسانسور وینچی و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

آسانسور وینچی

آسانسور وینچی و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

آسانسور وینچی که به آسانسور اتاق متحرک نیز معروف است، یکی از انواع بالابرهای پر کاربرد و البته با کیفیت می باشد. این آسانسور با استفاده نیروی محرکه که توسط موتور الکریکی تامین می شود، اقدام به جابجایی افراد می کند. در واقع این مدل جزو آن دسته از بالابرهایی است که نقش موتور در آن ها بسیار مهم است. این مدل از یک فولاد بسیار مقاوم ساخته شده، که با کمک قرقره که دور سیم بکسل جمع شده، فعالیت می کند. ساختار و نوع کارکرد آن نیز به گونه ای است که در قسمت های مختلفی کاربرد دارد. از همین رو با توجه به ویژگی ها و مزیت های این محصول بر آن شدیم، تا شما را بیشتر با این مدل از آسانسور آشنا کنیم. پس تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

آسانسور وینچی چیست؟

در ساختار این آسانسور از زنجیر و یا طناب به عنوان اصلی ترین بخش ها استفاده شده است. این مدل از بالابر با انواع دیگر مخصوصا نوع کششی تفاوت های اساسی دارد. چرا که در مدل های اتاق متحرک قطعاتی همچون وزنه تعادل و قاب وجود ندارد. به همین خاطر نیز نوع کارکرد آن متفاوت تر از سایر آسانسورها است. نوع کارکرد این مدل نیز به گونه ای طراحی شده که کابین آسانسور توسط زنچیرهای کار شده در این بالابر در هوا معلق و در طبقات جابجا می شود. در این حالت نیروی رانش به صورت غیر اصطکاکی به این آسانسور وارد می شود. آسانسورهای اتاق متحرک این قابلیت را دارند تا از ن ها برای حمل و جابجایی افراد و بار استفاده شود. و به گونه ای دارای هر دو کاربری می باشد.

میزان ظرفیت کار شده در این آسانسور متغیر بوده و می توان آن را در ابعاد مختلف سفارش داد. در واقع با توجه به کاربردهای مختلفی که می توان از این وسیله انتظار داشت، بسته به محیط و میزان بار مورد نیاز، می توان آن را در ابعاد مختلف و ظرفیت های گوناگون طراحی کرد. که این کار وابسته به نوع طراحی و میزان مقاومت قطعاتی است که در آن به کار می رود. همچنین قطعات کار شده در این بالابر، باید همگی کیفیت بالایی داشته و مخصوصا موتورهای سوار شده بر آن از قدرت بالایی برخوردار باشند. چرا که باید تحمل جابجایی وزنه های سنگین و تعداد زیادی از افراد را داشته باشد. همین طور به دلیل عدم استفاده از وزنه تعادل، می توان انتظار استفاده از یک موتور با کیفیت در این وسیله را داشت.

ویژگی آسانسورهای وینچی

ویژگی آسانسورهای وینچی

این بالابر همان طور که به صورت کلی به شما معرفی کردیم، دارای ویژگی ها و مزایای مختلفی است. یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت آن نیز قیمت کم تر و هزینه های مقرون به صرفه تر آن در مقایسه با آسانسورهای هیدرولیکی است. ضمن اینکه این هزینه کم تر علاوعه بر خود آسانسور، شامل تمامی هزینه های سرویس و نگهداری نیز می شود. با توجه به تعدد قطعات به کار رفته، هزینه و مقداری پولی که بابت آسانسور باید هزینه شود، برای افراد بسیار مهم است. به همین خاطر نیز این ویژگی بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است. مخصوصا در زمانی که از بالابرهای وینچی در رستوران ها، فروشگاه ها، سوله های کارگاهی و… استفاده می شود، این مورد بیش از پیش به چشم می آید.

از دیگر مزایای کلی که می توان درمورد این آسانسور با کیفیت نام برد، می توان به موارد ذیل اساره کرد. که هر کدام می تواند دلایلی مناسبی برای تهیه این آسانسور بوده و سبب راه اندازی آن شود.

 • بکارگیری از درایوهای کنترل نوسانات استارت و توقف موتور آسانسور
 • امکان فعالیت و کارکرد آسانسور وینچی با برق های تک فاز خانگی که سبب کاهش هزینه و انرژی شده، و استفاده از آن در شرایط مختلف را راحت تر می کند.
 • طراحی بسیار مناسب و زیبا و همین طور کارآمد برای ساختمان هایی با ارتفاع بلند و تعداد طبقات زیاد
 • امکان نصب و استفاده از انواع موتورهای گیربکس دار در این مدل از آسانسور
 • استفاده از تابلوهای برق صنعتی که توانایی کار با سیستم شاسی های دکمه ای را نیز دارند. که به سیستم شاسی Push Bottom نیز معروف هستند.قابلیت استفاده از انواع فتوسل ها یا سنسورهای چشمی حرکتی و نوری، به منظور تشخیص موانع و جلوگییر از بسته شدن درب آسانسور

انواع آسانسور اتاق متحرک

انواع مدل های آسانسور اتاق متحرک

این بالابرها از نظر کاربرد و شیوه نصب و مدل های مختلفی تقسیم می شوند. چرا که بالابری که توانایی جابجایی افراد و بار را با هم داشته باشد، قطعا کاربردی بوده و در قسمت های مختلفی می توان از آن استفاده کرد. به همین علت نیز این محصول را در محیط های مختلفی استفاده می کنند. از همین رو سازندگان با استفاده از طرح های مختلف انواع آسانسور وینچی را تولید می کنند. که می توان یکی از پر استفاده ترین کاربردهای آن را در حمل و جابجایی مصالح ساختمانی بیان کرد. که بسیار در پروژه های ساختمانی وجود این بالابر حیاتی و مهم است. همچنین استفاده از انواع مکانیزم که می توان به آسانسور کششی نیز اشاره کرد و بکارگیری سیم بکسل در این مدل بسیار مهم است. این مدل آسانسور به صورت کلی به مدل های ذیل تقسیم می شود.

 • آسانسورهای مدل خانگی
 • آسانسور ساختمانی
 • آسانسورهای کارگاهی
 • آسانسورهای مدل صنعتی
 • آسانسورهای رستورانی
 • آسانسورهای مدل فروشگاهی

شیوه کارکرد آسانسورهای وینچی

شیوه کارکرد آسانسور اتاق متحرک

اصلی ترین بخش در این مدل از آسانسور توجه به نحوه متوقف شدن و ترمز آن است. که به منظور توقف بی نقص و به موقع از یک لنت برای این کار استفاده شده است. همچنین موتور آسانسور اتاق متحرک نیز با استفاده از فلکه یا قرقره در محور عمودی حرکت می کند. محل قرارگیری این موتور نیز بر روی زمین است. همچنین از دیگر مزیت های این آسانسور می توان به امکان استفاده از سه نوع برق تک فاز و سه فاز اشاره کرد. که می توان به دلخواه و متناسب با شرایط و محل استفاده آن را متناسب با این برق ها طراحی کنیم. از دیگر نکاتی که در نوع کارکرد آسانسورهای وینچی می توان به آن اشاره کرد، امکان استفاده از گیربکس به منظور افزایش توان قدرتی موتور می باشد. که در این صورت می توان وزن های سنگینی را نیز در این اتاقک جابجا نمود.

ساختار و نوع طراحی این بالابر نیز منحصر به فرد است. به شکلی که به گونه ای طراحی شده که قابلیت های چند منظوره ای را نیز دارد. همچنین نکته دیگر در راه اندازی این آسانسور است که نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارد. چرا که در نگاه اول به دلیل استفاده از قطعات کم تر و سبک تر، راه اندازی آسانسور وینچی ساده به نظر می آید. اما برای حفظ ایمنی و امنیت حتما باید استانداردهای لازم را رعایت نمود. همچنین به عنوان اصلی ترین قطعات تشکیل دهنده این آسانسور می توان به قطعات ذیل اشاره کرد. که نقش مهمی در راندمان و کارکرد این بالابر دارند.

 • قلاب
 • ریموت کنترل از راه دور
 • گیربکس
 • سیم بکسل های زنجیر جبران آسانسور
 • ریل و باکت
 • پایه ها
 • موتور قدرتمند الکتریکی
 • جعبه نگهدارنده

برخی شباهت های بالابرهای وینچی با مدل های معمولی

همواره در مکانیزم های مختلف آسانسور از قبیل نوع کششی و هیدرولیک، با توجه به تفاوت در برخی از قطعات، شباهت هایی نیز وجود دارد. به طور مثال در مورد این دو مکانیزم، می توان به قطعات اصلی استفاده شده برای حرکت کابین ها اشاره کرد. که می تواند جک های هیدرولیک، و یا سیم های بکسل باشد. اما نوع کابین و یا مکانیزم درب می تواند در هر دو مورد یکسان باشد. به همین خاطر نیز شاهد آن هستیم که علاوه بر کابین، از بهترین مکانیزم های دنیا یعنی درب سلکوم و یا دیگر مدل با کیفیت که آن نیز کیفیتی بسیار بالا داشته و بسیار مورد توجه قرار دارد، یعنی مکانیزم درب فرماتور استفاده می کنند. اما در مورد بالابرها شرایط کمی متفاوت تر است.

در واقع در بالابرها به دلیل شرایط موجود، عمدتا از سیم بکسل برای جابجایی و حرکت آسانسور استفاده می شود. در این مورد بیشترین شباهت بالابر با آسانسورهای معمولی همان مکانیزم حرکتی است. اما در مورد کابین و یا درب شرایط متفاوت است. تا جایی که شاهد آن هستیم در یک بالابر نوع صنعتی به نام آسانسور وینچی شاهد استفاده از کابین های معمول برای بالابرها در محیط های صنعتی هستیم. به همین خاطر بیشترین شباهت این بخش با توجه به نوع کارایی و استفاده ای که از آسانسور می شود، مربوط به همان مکانیزم های حرکتی می باشد. که البته در برخی موارد و در اجرا آن نیز تفاوت هایی وجود دارد.

روش نصب آسانسور وینچی

نصب آسانسور وینچی

یکی از مراحل مهم در راه اندازی آسانسور وینچی، رعایت نکات ایمنی و مهم در نصب آن است. به همین خاطر همان طور که پیش تز نیز اشاره کردیم، حتما باید از افراد متخصص و فنی برای این کار بهره ببرید. چرا که همواره استفاده از انواع آسانسور با توجه به ساختاری که دارد، مستلزم رعایت نکات فنی و ایمنی بسیار زیادی است. به همین خاطر برای راه اندازی آسانسور اتاق متحرک توجه به نکات ذیل بسیار حائز اهمیت است.

 • توجه به حداکثر میزان وزنی که آسانسور قابلیت تحمل و جابجایی آن را دارد
 • توجه به نکات طراحی و ساخت در زمان کابین سازی آسانسور که باید با تمامی اجزا و نوع ظرفیت آسانسور همخوانی داشته باشد
 • توجه به میزان فضا و ابعادی که می توان در آن آسانسور را راه اندازی کرد
 • آسانسور را باید به گونه ای طراحی کرد که متناسب با ارتفاع محل مورد نظر باشد
 • برآورده کردن تمامی نیازهای مشترثی و همخوانی نتیجه نهایی با کاربری محل مورد نظر

همچنین با توجه به نکاتی که در بالا به صورت مهم ترین و اصلی ترین موارد ذکر کردمی، برخی دیگر از نکات نیز با اهمیت هستند. که رعایت آن ها نیز در ماحصل نهایی کار موثر و مهم می باشند. از همین رو می توان به میزان سرعت جابجایی، تعداد ایستگاه های توقف و یا طبقات، میزان ارتفاع جابجایی کابین، میزان ولتاژ کاری و مناسب برای حرکت آسانسور، نوع درب مناسب که همخوانی با سایر بخش ها را داشته باشد، اشاره کرد. همین طور باید بدانید که میزان ظرفیت استاندارد برای هر نفر به طور تقریبی 75 کیلوگرم در نظر گرفته می شود. و انتخاب نوع موتور که قدرت لازم را داشته و توجه به ابعاد چاه و چاهک نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.

نکات مهم در زمان استفاده از بالابرهای وینچی

همان طور که تا به اینجا نیز بارها اشاره کردیم، رعایت ایمنی در زمان استفاده از بالابرها بسیار مهم است. این مورد ارتباطی با مدل و یا مکانیزم آسانسورها ندارد. و در هر صورت، چه زمان ساخت و چه استفاده باید دستورالعمل های ایمنی و استاندارد بالابرها و آسانسورها را جدی بگیریم. چرا که در غیر این صورت، ممکن است یک اشتباه کوچک سبب بروز حادثه ای ناگوار شود. از همین رو باید علاوه بر تهیه این مدل و سایر مدل ها، از خدمات صحیح نصب و راه اندازی نیز بهره مند شوید. با توجه به موارد مطروحه، در ادامه به مهم ترین نکات ایمنی در زمان استفاده از آسانسور وینچی ملزم به رعایت آن ها هستیم را شرح می دهیم.

 • نباید تحت هیچ شرایطی در زمان استفاده از این بالابر، از ظرفیتی بیش از حد مجاز در نظر گرفته شده برای آن، استفاده کرد. چرا که قطعات آسانسور متناسب با میزان ظرفیت تعیین شده استفاده شده، و بار بیشتر می تواند موجب خرابی و از کار افتادن آسانسور شود.
 • باید جهت حالت ایمن و برپایی استاندارد، پایه های آن را بسیار محکم و به شکلی اصولی نصب و راه اندازی نمایید
 • حتما در نظر داشته باشید، در زمان استفاده از این بالابر، هیچ کسی در زیر آن قرار نداشته باشد.
 • بررسی شرایط آب و هوایی محیط، در زمان استفاده از این مدل آسانسور بسیار مهم است.
 • جهت افزایش ایمنی، حفظ سلامت بالابر و افزایش طول عمر آن، بهتر است در زمان استفاده از افراد با تجربه و متخصص جهت استفاده از آن استفاده نمایید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button