به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

معرفی صفر تا 100 کابین های آسانسور چوبی

کابین آسانسور چوبی

معرفی صفر تا 100 کابین های آسانسور چوبی

کابین آسانسور چوبی یکی از انواع مدل های کابینی است که طرفداران زیادی دارد. در واقع با توجه به تنوعی که برای ساخت این محصول وجود دارد، بر اساس نیاز و مطابق با استانداردها کابین های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. که مدل کابین طرح چوب یکی از انواع مدل هایی است که اتفاقا طرفداران زیادی دارد. البته که این مدل نیز همانند سایر بخش ها می تواند دارای مزایا و حتی معایبی نیز باشد. اما آنچه که مهم است این است که در صورت ساخت استاندارد آن می تواند علاوه بر زیبایی فضای داخلی، بسیار کاربردی و مناسب نیز باشد. از همین رو در ادامه این مقاله بیشتر در مورد ساختار، شیوه های ساخت و تولید و مزیت های این محصول توضیحات بیشتری ارائه خواهیم کرد.

کابین آسانسور چوبی و کاربردهای مهم آن

کاربردهای کابین طرح چوب

همان طور که می دانید در بحث کابین آسانسور علاوه بر شیوه صحیح نصب آن، مراحل تولید و ساخت نیز بسیار مهم هستند. در واقع کابین ها یکی از مهم ترین بخش های آسانسور محسوب می شوند، که علاوه بر حفظ سلامت و امنیت مسافران، باید زیبایی و کارایی نیز داشته باشند. چرا که این محیط ارتباط مستقیمی با افرد داخل آن، تا رسیدن به طبقه مورد نظر دارد. از همین رو باید به طراحی، استفاده صحیحی از متریال و تمامی اجزا دقت نظر زیادی از آن داشته باشیم. ضمن اینکه تطابق طراحی و استفاده از متریال با محیط ساختمان نیز بسیار مهم است. به همین خاطر نیز امروزه انواع مختلفی از کابین ها را شاهد هستیم. از همین رو در کنار مدل های مختلف استیل، نیمه استیل، مدل هایی از طرح چوب نیز می بینیم.

به صورت کلی کابین های ساخته شده از چوب، از جنس وزق های MDF می باشند. چرا که این ورق ها علاوه بر کیفیت مناسبی که دارند، از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشند. این میزان هزینه را می توان در مقایسه با مدل های استیل و شیشه ای درک کرد. البته که به همین میزان از لحاظ کیفی، مدل های استیل و شیشه ای را باید بهتر دانست. تنوع در رنگ و طرح از جمله مهم ترین ویژگی های کابین طرح چوب به حساب می آیند. به همین خاطر محدودیت در انتخاب برای این مدل از کابین ها وجود ندارد. ضمن اینکه باید در نظر داشت با توجه به جنس این محصول، بهتر است از آن در محیط های مرطوب و یا شهرهای شرجی استفاده نکرد. چرا که با گذشت زمان ممکن است کابین آسانسور چوبی شما دچار پوسیدگی شود.

کابین های طرح چوب را چگونه می سازند؟

قطعا یکی از سوالاتی که شاید برای افراد پیش بیاید، شیوه های ساخت این نوع کابین است. که چطور مهندسان آن ها را طراحی و می سازند. آنچه که در این کابین با مدل های دیگر یکسان است، شیوه های کلی اجرا پروژه است. در واقع برای طراحی و ساخت یک کابین، ابتدا باید اشراف کاملی نسبت به مقررات ملی ساختمان، نکات ایمنی، الزامات و دستورالعمل های آسانسور داشته باشیم. تا کابین طراحی شده چه از لحاظ ابعاد و قرارگیری المان ها و نوع فضای داخلی، و همچنین ابعاد و جایگذاری درب آسانسور در آن مطابق با این استانداردها باشد. چرا که پیش از زیبایی و میزان ظرفیت، آنچه که اهمیت دارد، حفظ ایمنی و سلامت مسافران می باشد. به همین خاطر ابتدایی ترین و در عین حال مهم ترین قدم، شامل این مراحل می شود.

سپس برای اجرای پروژه کابین های چوبی، مهندسان با استفاده از نرم افزار که عمدتا نرم افزار لیفت دیزاینر می باشد، کلیت کابین را طراحی می کنند. سپس بدنه اصلی آن از فلز ساخته شده که این فلز عدمتا از جنس فولاد ضد زنگ می باشد. چرا که باید چارچوب و ساختار کابین محکم و مقاوم باشد. سپس با استفاده از ابزارهای مختلف، و با کمک چسب و سایر اتصالات چوبی، وزق های MDF را به بخش های داخلی نصب می کنند. تا بدین شکل کابین آسانسور چوبی ما شکل تازه ای به خود بگیرد. در واقع زیرسازی و استفاده از فلز در بخش طراحی و کابین سازی این محصول بسیار مهم است. چرا که گاهی افراد فکر می کنند در طرح های چوب، تما از چوب استفاده می شود. که این طرز فکر در این مورد اشتباه است.

نکات مهم برای نگهداری کابین های چوبی

نکات مهم نگهداری کابین آسانسور چوبی

همان طور که می دانید، کابین های مدل چوب به نسبت سایر مدل ها، از حساسیت بیشتری برخوردار هستند. در واقع هم از لحاظ ظاهری و هم فنی، ضربه پذیری و یا احتمال آسیب و خرابی در این مدل بیشتر است. با اینکه شاید از لحاظ زیبایی جایگاه بالاتری نسبت به سایر مدل ها داشته باشد. از همین رو باید با آشنایی بیشتر نسبت به ساختار و شیوه های نگهداری آن، به افزایش طول عمر کابین آسانسور چوبی کمک کنیم. از همین رو در ادامه به معرفی 3 تا از کارآمدترین روش ها در این مورد می پردازیم.

  1. از آنجایی که چوب یک ماده اشتعال پذیر محسوب می شود، باید از روشن کردن آتش و همچنین افزایش دما در داخل کابین پرهیز کنیم. استفاده از فن های قوی و دستگاه های تهویه برای این نوع کابین ها بسیار مهم است.
  2. مهم ترین ویژگی و نقطه قوت کابین طرح چوب زیبایی ظاهری آن است. به همین خاطر باید از ریختن هرگونه ماده و یا آشغال بر روی دیواره ها و قسمت کف جلوگیری کنیم. ضمن اینکه جهت نظافت آن نیز بهتر است از پارچه های پشمی و نرم استفاده کنیم. و به آرامی آن را دستمال بکشیم تا خط و خش نیز بر روی وزق های ام دی اف نیفتد. همچنین ریختن مایعات بر روی آن، می تواند موجب نفوذ به داخل چوب شده و موجب پوشیدگی در آن شود.
  3. از نکات مهم در رابطه با کابین آسانسور چوبی این است که با توجه به وزن آن، بهتر است از تزئینات و المان های غیر ضروری خودداری کنیم. چرا که این کار سبب افزایش وزن کابین شده و علاوه بر وقوع مشکلات، نمی توان از حداکثر ظرفیت آن استفاده کرد. ضمن اینکه میتواند بالانس اصلی کابین و سایر قطعات آسانسور را نیز از بین ببرد.

مهم ترین مزایا و معایب کابین های جنس چوب

همان طور که گفته شد، با توجه به شرایط ظاهری این نوع کابین، بی شک از نقاط قوت آن می توان به زیبایی ظاهری آن اشاره کرد. که تاثیر بسزایی در نمایش بهتر کابین دارد. ضمن اینکه در مقایسه با سایر مدل ها، از لحاظ اقتصادی نیز کم هزینه تر است. در واقع می توان در ابعاد مشابه، این نوع کابین را در مقایسه با اکثر کابین های نوع استیل با قیمت کم تری تهیه کرد. ضمن اینکه به دلیل نوع طراحی و المان های به کار رفته در آن، تنوع رنگی در این نوع کابین زیاد است. و به نوعی طراح می تواند با استفاده از ابزار های مختلف، کابین را در طرح چوب و در رنگ های مختلف تولید کند. ضمن اینکه با انواع درب های آسانسور و مکانیزم های آن مانند مکانیزم درب سلکوم و فرماتور نیز سازگاری دارد.

اما در کنار تمامی این نکات مثبت، بی شک برخی مشکلات نیز در زمان استفاده از این نوع کابین چوبی آسانسور وجود دارد. که می توان به عدم امکان استفاده از آن در محیط های شرجی و مرطوب اشاره کرد. که می توان باعث ایجاد خوردگی و خرابی داخل کابین شود. همچنین این محصول اشتعال زا بوده و مقاومت مناسبی در زمان وقوع حریق ندارد. از همین رو در مقایسه با سایر مدل ها از ایمنی کم تری برخوردار است. ضمن اینکه اگر بخواهیم از لحاظ مقاومت و استحکام با مدل های استیل و نیمه استیل مقایسه کنیم، باز هم از مقاومت کم تری در مقایسه با آن ها سود می برد. اما در مجموع می توان از این محصول در قسمت های مختلفی بر حسب سلیقه و نیاز افراد استفاده کرد.

طرح لوکس آسانسور با کابین چوبی

با توجه به تمامی نکات ذکر شده از مزایا و معایب موجود در بحث کابین آسانسور چوبی یا همان MDF، باید به نما زیبا آن نیز بپردازیم. که این محصول، یکی از انواع کابین لوکس برای آسانسور نیز محسوب می شود. البته که این امر بیشتر در گذشته نمود پیدا کرده بود. اما با گذشت زمان، برخی از معایب در این مدل و البته عدم سازگاری با تمامی محیط ها، باعث شد تا اقبال استفاده از این طرح کم تر شود. تا جایی که گروه صنعتی مگا به عنوان کارخانه طراح و تولیدکننده کابین های آسانسوری نیز از طرح تمام چوب در طرح های خود استفاده نکند. به همین منظور اگرچه شاید طرح چوب در داخل کابین نمود زیبایی داشته باشد، اما اولویت اصلی همواره ایمنی، سپس دوام و ماندگاری و به نوعی طول عمر کابین و سپس زیبایی آن می باشد.

هزینه های نصب کابین آسانسور چوبی

هزینه نصب کابین آسانسور چوبی

همواره یکی از نکات مهم در رابطه با انجام کارها و نصب و راه اندازی وسایل مختلف، هزینه های آن است. که می توان آن را به دو دسته اصلی هزینه های اصلی و هزینه های جانبی تقسیم بندی کنیم. نکته ای که در رابطه با تهیه هر محصول بسیار مهم است، اینکه افراد هزینه های راه اندازی را در کنار فاکتورهای مهم جانبی که می تواند در افزایش این هزینه ها موثر باشند، محاسبه کنند. چرا که در اکثر ساختمان ها، آسانسور به عنوان وسیله ای مشاع برای همه افراد حاضر در ساختمان در نظر گرفته می شود. که هزینه های جانبی آن نیز در قالب دریافت شارژ ماهیانه گرفته می شود. در صورت انتخاب یک کابین نامناسب، که هزینه های زیادی از قبیل سرویس و تعمیر داشته و ناسازگاری با محیط دارد، قطعا به صرفه نیست.

در مورد کابین آسانسور چوبی نیز این قضایا صدق می کند. با تمام مزایای و معایبی که ممکن است این کابین داشته باشد، بد نیست تا حدودی نسیت به هزینه های جانبی آن، مخصوصا هزینه های نصب آن آگاهی بیشتری داشته باشیم. همواره مهم ترین عواملی که در قیمت نهایی و نصب یک کابین موثر هستند، ظرفیت و ابعاد آن است. همچنین شرایط نورپردازی، المان های داخلی، طرح چوب و همین طور جنس دیواره ها و قسمت سقف، و کفپوش از جمله عوامل مهم در قیمت نهایی یک کابین طرح چوب هستند. به همین خاطر نمی توان برای تمامی کابین های نوع چوبی و یا سایر مدل ها یک قیمت واحد در نظر گفت. بلکه با دریافت مشاوره نسبت به نوع آن می توان از هزینه ها اطلاع بیشتر پیدا کرد. جهت دریافت مشاوره های لازم در این خصوص، با می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button