به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

معرفی 10 آسانسور شگفت انگیز جهان

آسانسور شگفت انگیز جهان

معرفی 10 آسانسور شگفت انگیز جهان

آسانسور شگفت انگیز جهان شامل بالابرهایی است که دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. این آسانسورها از لحاظ میزان ارتفاع، نوع کاربری، طراحی و سایر المان ها متفاوت تر از دیگر بالابرها هستند. با توجه به اینکه امروزه طراحی و کاربری سازه ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند، از همین رو مهندسان با ساخت برترین و شگفت انگیزترین بالابرها، علاوه بر زیبایی اقدام به جذب توریسم نیز می کنند. ما نیز قصد داریم در این مقاله شما را با 20 تا از اعجاب انگیزترین و البته جالب ترین آسانسورهای دنیا بیشتر آشنا کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

مهم ترین دلیل خاص شدن یک آسانسور

شاید یکی از سوالاتی که ذهن ما را به خودش مشغول کند، دلیل خاص شدن یک آسانسور است. این که چه مولفه های سبب شگفت انگیز شدن یک آسانسور شده و سایر آن ها جذابیت خاصی شاید نداشته باشند. احتمالا بتوان اصلی ترین دلیل آن را نوع طراحی و معماری آسانسور دانست. امروزه یکی از موضوعاتی که به آن بسیار توجه می شود، اهمیت به کیفیت طراحی در زمینه کابین سازی آسانسور می باشد. به همین خاطر نیز بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی روی آن سرمایه گذاری زیادی کرده اند. چرا که با انجام صحیح و اصولی این کار، می توان نتایج فوق العاده ای را از آسانسور و تجربه مسافران دریافت کرد. که علاوه بر فروش بیشتر و ایجاد جذابیت، از کیفیت بالا و ایمنی مناسبی نیز برخوردار می باشد.

نکته دیگر در شگفت انگیز شدن آسانسورها، نوع به کارگیری سازه، در منطقه مناسب است. بسیاری از آسانسورهای جذاب دنیا در منطقه ای یا ارتفاع خاصی قرار گرفته اند، که این موضوع در کنار انتخاب نوع و مدل آسانسور سبب شده، تا به خوبی به چشم بیاید. اگر شما هم مشتاق راه اندازی یک آسانسور جذاب در این زمینه هستذی، حتما با افراد کارشناس و خبره در گروه صنعتی مگا مشورت نمایید. چرا که انتخاب لوکیشن مناسب چه از نظر فضای داخلی و چه در مناطق بیرونی از اهمیت بالایی برخودار است. که باید در کنار طراحی زیبای خود آسانسور، باید آن محل قرارگیری آن نیز توجه ویژه ای داشت.

اهمیت آسانسورها در زیبایی ساختمان

تاثیر آسانسور شگفت انگیز جهان در زیبایی ساختمان ها

همان طور که می دانید امروزه استفاده از آسانسور در ساختمان های بیش از دو طبقه کاملا مرسوم و الزامی است. چرا که این وسیله تاثیر بسزایی در راحتی و آسایش افراد ایفا می کند. اما در کنار این رفاه، آسانسورها نقش مهمی در زیبایی و تزئین دکوراسیون ساختمان ها نیز ایفا می کنند. به همین منظور نیز این وسیله در بسیاری از کشورها به عنوان بخشی از نماد شهر و یا جاذبه گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد. حتی در انواع آسانسور خانگی نیز از مدل های شیشه ای و یا جذاب استفاده می کنند. تا در کنار کاربری تاثیر زیادی در زیبایی خانه و دکوراسیون داخلی آن نیز داشته باشد. به همین خاطر این وسیله نه تنها برای رفاه بیشتر، بلکه می تواند یکی از مولفه های مهم در زیباسازی و طراحی یک خانه یا ساختمان نیز باشد.

به همین علت در ادامه به بررسی بیشتر آسانسورهایی میپردازیم، که دیگر نه تنها به عنوان وسیله ای برای جا به جایی، بلکه به عنوان وسیله ای برای نمایش عظمت و شکوه یک منطقه استفاده می شوند. با توجه به رشد چشمگیر این وسیله، طراحی و خلق یک اثر شگفت انگیز موجب سرازیر شدن مردم و گردشگران به یک منطقه می شود. استفاده از قطعات مختلف، مکانیزم ها، درب آسانسور با کیفیت و… از جمله این اقدامات هستند. از همین رو در ادامه به 10 مورد از انواع آسانسور شگفت انگیز جهان که در مدت زمان های مختلفی تا به امروز وجود دارند، اشاره می کنیم. تا با تاثیر این وسیله و اهمیت آن بر جذب گردشگران پی ببریم.

1- آسانسور Lacerda (برزیل)

آسانسور شگفت انگیز جهان

این آسانسور که در شهر سالوادور، سومین شهر بزرگ برزیل ساخته شده، قدمت زیادی دارد. چرا که این قسمت فعلی که در آن سال ها آسانسور راه اندازی شده، محلی جهت جابجایی اقلام و سایل مردم بود. جایی که در آن با استفاده از طناب و قرقره، مردم محلی برای جابجایی وسایل، افراد و حیوانات خود استفاده می کردند. همان طور که در دفترچه راهنما و تاریخچه این آسانسور ذکر شده است، استفاده از این بخش برای کارهای روزمره به اوایل قرن هفدهم باز می گردد. که چندین سال بعد در آن آسانسوری احداث شد تا افراد راحت تر بتوانند کارهای خود را انجام دهد. جایی که امروزه به دلیل قدمت تاریخی و نوع آسانسور بینظیرش تبدلی به یکی از شگفتی های آسانسور جهان و محلی برای گردشگران شده است.

این آسانسور به عنوان یکی از اولین آسانسورهای ساخته شده در این کشور شناخته می شود. این بالابر در سال 1873 با ارتفاع 8 متری ساخته شده است. این سازه به دلیل طراحی ویژه ای که دارد، تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری برزیل نیز شده است. به همین علت بسیاری با کمک این آسانسور خود را به بندر رسانده و دسترسی برای عموم نیز آزاد می باشد. تا افراد بتوانند بدون مشکل از این بالابر شگفت انگیز استفاده کرده و تجربه مشاده یک منظره بینظیر را تجربه کنند. در واقع این مدل یکی از همان مواردی است که با خلاقیت مناسب، علاوه بر کاربردهای بسیاری که دارد، جذابیت های بی شماری نیز برای استفاده کنندگان فراهم کرده است.

2- بالابر Aquadom (آلمان)

آسانسور شگفت انگیز جهان در آلمان

اگر به دنبال دیدن تجربه زندگی در زیر دریا هستید، اما از غواصی و شنا کردن می ترسید، این بالابر برای شما ساخته شده است. چرا که مستقیم به دل آکواریومی می رود که اطراف آن را انواع ماهی پر کرده است. فاصله بین آب و آسانسور نیز با شیشه های ضخیم و البته مقاوم پوشانده شده تا هم دید مناسبی اشته باشد، و هم جذابیت های این آسانسور را دوچندان کند. ایمنی و استاندارد بالای این بالابر در کنار هنری که در ساخت و طراحی آن به کار رفته، این آسانسور را تبدیل به یکی از زیباترین و البته خاص ترین بالابرهای جهان کرده است. تا یکی از خاص ترین مناظر بیرونی را در اختیار مسافران قرار دهد. در جهان احتمالا هیچ آسانسور زیر دریایی به این زیبایی ساخته نشده است. به همین خاطر قطعا باید در لیست 10 آسانسور شگفت انگیز جهان ما قرار بگیرد.

3- بالابر Hammetschwand (سوئیس)

شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان در سوئیس

همواره کشور سوئیس دارای مناظر زیبایی است، که فرصت مشاهده و استفاده از این مناظر خاص و دلپذیر در آن فراهم بوده است. در همین رابطه نیز رکوردار مرتفع ترین آسانسور روباز اروپا در اختیار این بالابر است. این آسانسور در یک مسیر زیبا و کوهستانی تا ارتفاع 1200 متر بالاتر از دریا حرکت می کند. این بالابر در سال 1905 و مسیر 152 متری را طی می کند. بسیاری این آسانسور را یکی از بهترین همراه با زیباترین چشم انداز می شناسند. به همین علت نیز در این لیست به عنوان یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان آورده شده است. چرا که منظره ای که در طی سوار شدن در این بالابر تجربه خواهید کرد، بسیار خاص و منحصر به فرد خواهد بود.

در ابتدا این بالابر از وزق های فلزی و چوب ساخته شده بود. که بر همین اساس سبب شده بود تا زمان رسیدن به بلندترین ارتفاع آن حدود سه دقیق زمان ببرد. اما با تعمیراتی که در آن ایجاد شده، و استفاده از طراحی مدرن و بکارگیری شیشه و فلز در آن، سرعت و کیفیت آن افزایش پیدا کرده است. تا جایی که مسافران ارتفاع کل این آسانسور را از طبقه اول تا بالاترین آن را در کم تر از یک دقیقه طی می کنند. همچنین بالاترین طبقه آن که افراد از آسانسور پیاده می شوند، مشرف به کوه بوده و مسیری برای پیاده روی نیزوجود دارد. تا افراد بیش از پیش از طبیعت منطقه و این آسانسور شگفت انگیز لذت ببرند.

4- آسانسور موزه مرسدس بنز (آلمان)

شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان در موزه مرسدس

برند مرسدس بنر به عنوان یکی از برترین برندهای اتومبیل در جهان شناخته می شود. اما تنها خوردوهای لوکس و با کیفیت این شرکت جذابیت ندارند، بلکه آسانسور این شرکت نیز از جاذبه های گردشگری این شرکت محسوب می شود. آسانسورهای این شرکت به صورت باریک همراه با یک نوار باریک که می توان بیرون را مشاهده کرد با روکشی فلزی ساخته شده اند. طراحی این بالابر در نوع خود بسیار عجیب و البته زیبا می باشد. و با این طراحی زیبا و چشم نواز، این شرکت نشان داد علاوه بر طراحی و ارائه ماشین های شرکت، توانایی تولید انواع کابین لوکس را نیز دارد. که می تواند جزو انواع آسانسور شگفت انگیز جهان نیز قرار بگیرد.

5- آسانسور برج CNC (کانادا)

برج سی ان سی یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان

این برج که به عنوان یکی از مرتفع ترین برج های جهان شناخته می شود، در شهر تورنتو کانادا واقع شده است. آسانسور این برج به صورت شیشه ای ساخته شده و به دلیل ارتفاع زیاد این برج چشم انداز زیبا و وسیعی از شهر را به نمایش می گذارد. به همین علت می توان این بالابر را در لیست آسانسور شگفت انگیز جهان خود جای دهیم. همچنین طراحی و ساخت این آسانسور شیشه ای یکی از بارزترین و خاص ترین انواع این مدل است. که همواره مهندسان و افرادی که قصد استفاده از کابین های مدل پانوراما را دارند، این مدل اولین گزینه ای خاصی است که به نظرشان می آید.

ضمن اینکه یکی از نکات مهم در ساخت و راه اندازی آسانسورهای با این عظمت و بزرگی، کیفیت قطعات و بخش های مختلف است. در واقع علاوه بر محاسبات صحیح برای اجرا چنین پروژه های عطیمی، قطعا قطعات به کار رفته در این مدل ها نیز بسیار مهم است. در واقع علاوه بر مکانیزم اصلی، کابین، مکانیزم درب که می تواند از نوع درب فرماتور باشد، در نتیجه نهایی موثر هستند. به همین خاطر عوامل مهم و مختلفی از جمله زیبایی، نوع طراحی، کیفیت کارکرد و … در شناسایی یک مدل به عنوان آسانسور شگفت انگیز موثر می باشند.

 6- آسانسور شهرداری اورگن (آمریکا)

شهرداری اورگان یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان

در شهر اورگن روزانه هزاران نفر با کمک این آسانسور در دو قسمت شهر جا به جا می شوند. در این قسمت به دلیل ارتفاعی که وجود دارد (پرتگاه) برای رفتن به دیگر نقطه شهر از این بالابر استفاده می شود. در کنار زیبایی و طراحی زیبایی که دارد، این بالابر بسیار کاربردی و جزو نمادهای مهم این شهر محسوب می شود. این آسانسور در حدود اواسط دهه پنجاه میلادی ساخته شده است. و تا به امروز یکی از مهم ترین بخش ها و از مهم ترین قسمت های گردشگری شهر اورگن محسوب می شود. البته که به دلیل نگهداری اصولی و استاندارد، همواره کیفیت و زیبایی این محصول در بالاترین حد خود قرار دارد.

7- آسانسور Santa Justa (پرتغال)

ایسبون شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان

این بالابر نه تنها یک وسیله جا به جای بلکه یک اثر هنری گوتیک نیز محسوب می شود. این آسانسور زیبا در شهر لیسبون و در سال 1905 ساخته شده است. اما نکته مهم در این بالابر طراحی آن است. چرا که به عنوان نمادی از مذهب و البته صنعت شناخته می شود. صنعت به دلیل کارایی، مذهب نیز به دلیل معماری کلیسا گونه ای که دارد. به همین علت به عنوان سازه ای مهم در این شهر از آن یاد می شود. همچنین بسیاری از معماران و طراحان از این سازه اقتباس کرده و مدل های مختلفی را در سایر نقاط جهان بر همین اساس ساخته اند.

8- دروازه قوسی ایالت میسوری (آمریکا)

شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان و دروازه قوسی

یکی دیگر از بالابرهای این لیست، دروازه قوسی است که به عنوان آسانسور شگفت انگیز جهان شناخته می شود. این سازه با ارتفاع 191 متری به عنوان مرتفع ترین سازه قوسی جهان شناخته می شود. از استیل خاصی در ساخت این سازه استفاده شده که مسافران را از یک سوی این قوس به طرف دیگر منتقل می کند. کابین آسانسور این سازه 5 نفره بوده و افراد را در 4 دقیقه به دیگر سمت منتقل می کند. این آسانسور خاص و جذاب، بیشتر جنبه توریستی داشته و افراد با استفاده از آن می توانند نمای زیبایی از شهر را نظاره گر باشند.

9- برج آسمان اوکلند (نیوزلند)

نیوزلند شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان
برج سیدنی

از دیگر مدل آسانسور شگفت انگیز جهان در این لیست، باید به مدل نیوزلندی آن اشاره کنیم. این سازه با ارتفاع 185 متری و معماری ویژه ای که دارد، به عنوان یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان شناخته می شود. بالاترین نقطه این سازه منظره ای بسیار تماشایی و زیبایی دارد که در انتخاب آن به عنوان یکی از بهترین بالابرها نقش مهمی داشته است. بالابر استفاده شده برای این سازه دارای دیواره ای شیشه ای بوده که در 40 ثانیه مسافران را به بالاترین نقطه می رساند. در واقع هم تلاش شده با کمک شیشه و ارتفاع موجود زیبایی خاصی به وجود بیاید، و هم سرعت مناسبی برای رساندن مسافران به مقصد را دارا است.

10- آسانسور Skyview (سوئد)

اسکای ویو سوئد یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان

برای رفتن به بزرگتریو مجلل ترین ساختمان کروی در جهان، نیاز به یک بالابر ویژه و البته کروی خواهید داشت. چرا که با سوار شدن به یک آسانسور کروی کاملا حس و حال این سازه شگفت انگیز را درک خواهید کرد. مهم ترین متریال این بالابر فلز و شیشه هستند که سازنده اریکسون کلوپ می باند. نکته جالب این بالابر ثابت بودن کف سازه و عدم حرکت مسافران است. تا از skyview به عنوان آسانسور شگفت انگیز جهان نام ببرند.

تا به اینجا به برخی از مدل های آنساسور خاص، جذاب و شگفت انگیز در دنیا اشاره کردیم. قطعا مدل های دیگری همچون ساختمان های سنگاپور و چین، و یا دیگر مدل ها نیز می توانستند در این لیست قرار بگیرند. در واقع بسیاری از این کشورها علاوه بر مدل های مشاهده شده، خود نیز در صنعت آسانسور جزو برترین ها هستند. به عنوان مثال همین کشور چین یکی از تولیدکنندگان بهترین مکانیزم های درب در جهان یعنی درب سلکوم می باشد. یا کشور ایتالیا بهترین موتورهای مدل ساسی را روانه بازار می کند. در واقع کیفیت و ایمنی و استاندارد در این کشورها به عنوان اصلی ترین مولفه ها شناخته می شود. تا هم بتوانند بازار جهانی را داشته باشند، و هم از تولیدات خود به شکلی مناسب بهره ببرند.

آسانسور شگفت انگیز در ایران

آسانسور شگفت انگیز برج میلاد تهران

در این مقاله تلاش کردیم تا منتخبی از بهترین و زیباترین آسانسور شگفت انگیز جهان را به شما معرفی کینم. البته که برای انتخاب این لیست با توجه به تعدد آسانسورهای جالب و شگفت انگیز کار سختی داشتیم. اما به هر حال بد نیست تا اشاره ای به آسانسورهای شگفت انگیز در کشور خودمان نیز بپردازیم. قطعا اولین و مهم ترین آسانسوری که به ذهن همه ما می آید، آسانسور برج میلاد تهران می باشد. این برج به دلیل ارتفاعی که دارد، منظره ای چشم نواز از شهر را در اختیار مسافران قرار می دهد. تا جایی که بسیاری از افرد برای تماشای این منظره از این آسانسور استفاده می کنند. امروزه آسانسور برج میلاد نیز همانند سایر آسانسورهای ذکر شده، به عوان یکی از بخش های گردشگری کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به استفاده از انواع مدل های آسانسور در ایران و جهان، مانند آسانسور کششی، هیدرولیکی، شیشه ای و… هر کدام از آن ها دارای مزاییی هستند که می توان از آن ها بهره برد. که البته نوع پروژه، قطعات به کار رفته، مدل و سرعت آسانسور و… عواملی هستند که همگی در انتخاب و راه اندازی آسانسور نقش دارند. اما آنچه مهم است آسایش مسافران، ایمنی بالا و ترافیک و سرعت مناسب است. که در کنار ظاهر زیبا و شیک می تواند بسیار در نظر افراد جل توجه کند. پس حتما در کنار زیبایی به سایر عوامل مهم نیز توجه نمایید.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button