به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

معرفی 10 آسانسور شگفت انگیز جهان

آسانسور شگفت انگیز جهان

معرفی 10 آسانسور شگفت انگیز جهان

آسانسور شگفت انگیز جهان شامل بالابرهایی است که دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. این آسانسورها از لحاظ میزان ارتفاع، نوع کاربری، طراحی و سایر المان ها متفاوت تر از دیگر بالابرها هستند. با توجه به اینکه امروزه طراحی و کاربری سازه ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند، از همین رو مهندسان با ساخت برترین و شگفت انگیزترین بالابرها، علاوه بر زیبایی اقدام به جذب توریسم نیز می کنند. ما نیز قصد داریم در این مقاله شما را با 20 تا از اعجاب انگیزترین و البته جالب ترین آسانسورهای دنیا بیشتر آشنا کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

اهمیت آسانسورها در زیبایی ساختمان

همان طور که می دانید امروزه استفاده از آسانسور در ساختمان های بیش از دو طبقه کاملا مرسوم و الزامی است. چرا که این وسیله تاثیر بسزایی در راحتی و آسایش افراد ایفا می کند. اما در کنار این رفاه، آسانسورها نقش مهمی در زیبایی و تزئین دکوراسیون ساختمان ها نیز ایفا می کنند. به همین منظور نیز این وسیله در بسیاری از کشورها به عنوان بخشی از نماد شهر و یا جاذبه گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد.

به همین علت در ادامه به بررسی بیشتر آسانسورهایی میپردازیم، که دیگر نه تنها به عنوان وسیله ای برای جا به جایی، بلکه به عنوان وسیله ای برای نمایش عظمت و شکوه یک منطقه استفاده می شوند. با توجه به رشد چشمگیر این وسیله، طراحی و خلق یک اثر شگفت انگیز موجب سرازیر شدن مردم و گردشگران به یک منطقه می شود. استفاده از قطعات مختلف، مکانیزم ها، درب آسانسور با کیفیت و… از جمله این اقدامات هستند.

1- آسانسور Lacerda (برزیل)

آسانسور شگفت انگیز جهان

 

این آسانسور به عنوان یکی از اولین آسانسورهای ساخته شده در این کشور شناخته می شود. این بالابر در سال 1873 با ارتفاع 8 متری ساخته شده است. این سازه به دلیل طراحی ویژه ای که دارد، تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری برزیل نیز شده است. به همین علت بسیاری با کمک این آسانسور خود را به بندر رسانده و دسترسی برای عموم نیز آزاد می باشد.

2- بالابر Aquadom (آلمان)

آسانسور شگفت انگیز جهان در آلمان

اگر به دنبال دیدن تجربه زندگی در زیر دریا هستدی، اما از غواصی و شنا کردن می ترسید، این بالابر برای شما ساخته شده. چرا که مستقیم به دل آکواریومی می رود که اطراف آن را انواع ماهی پر کرده است. فاصله بین آب و آسانسور نیز با شیشه های ضخیم و البته مقاوم پوشانده شده تا هم دید مناسبی اشته باشد، و هم جذابیت های این آسانسور را دوچندان کند.

3- بالابر Hammetschwand (سوئیس)

شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان در سوئیس

رکوردار مرتفع ترین آسانسور رو باز اروپا در اختیار این بالابر است. این آسانسور در یک مسیر زیبا و کوهستانی تا ارتفاع 1200 متر بالاتر از دریا حرکت می کند. این بالابر در سال 1905 و مسیر 152 متری را طی می کند. بسیاری این آسانسور را یکی از بهترین همراه با زیباترین چشم انداز می شناسند. به همین علت نیز در این لیست به عنوان یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان آورده شده است.

4- آسانسور موزه مرسدس بنز (آلمان)

شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان در موزه مرسدس

برند مرسدس بنر به عنوان یکی از برترین برندهای اتومبیل در جهان شناخته می شود. اما تنها خوردوهای لوکس و با کیفیت این شرکت جذابیت ندارند، بلکه آسانسور این شرکت نیز از جاذبه های گردشگری این شرکت محسوب می شود. آسانسورهای این شرکت به صورت باریک همراه با یک نوار باریک که می توان بیرون را مشاهده کرد با روکشی فلزی ساخته شده اند. طراحی این بالابر در نوع خود بسیار عجیب و البته زیبا می باشد.

5- آسانسور برج CNC (کانادا)

برج سی ان سی یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان

این برج که به عنوان یکی از مرتفع ترین برج های جهان شناخته می شود، در شهر تورنتو کانادا واقع شده است. آسانسور این برج به صورت شیشه ای ساخته شده و به دلیل ارتفاع زیاد این برج چشم انداز زیبا و وسیعی از شهر را به نمایش می گذارد. به همین علت می توان این بالابر را در لیست آسانسور شگفت انگیز جهان خود جای دهیم.

 6- آسانسور شهرداری اورگن (آمریکا)

شهرداری اورگان یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان

در شهر اورگن روزانه هزاران نفر با کمک این آسانسور در دو قسمت شهر جا به جا می شوند. در این قسمت به دلیل ارتفاعی که وجود دارد (پرتگاه) برای رفتن به دیگر نقطه شهر از این بالابر استفاده می شود. در کنار زیبایی و طراحی زیبایی که دارد، این بالابر بسیار کاربردی و جزو نمادهای مهم این شهر محسوب می شود. این آسانسور در حدود اواسط دهه پنجاه میلادی ساخته شده است.

7- آسانسور Santa Justa (پرتغال)

ایسبون شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان

این بالابر نه تنها یک وسیله جا به جای بلکه یک اثر هنری گوتیک نیز محسوب می شود. این آسانسور زیبا در شهر لیسبون و در سال 1905 ساخته شده است. اما نکته مهم در این بالابر طراحی آن است. چرا که به عنوان نمادی از مذهب و البته صنعت شناخته می شود. صنعت به دلیل کارایی، مذهب نیز به دلیل معماری کلیسا گونه ای که دارد. به همین علت به عنوان سازه ای مهم در این شهر از آن یاد می شود.

8- دروازه قوسی ایالت میسوری (آمریکا)

شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان و دروازه قوسی

یکی دیگر از بالابرهای این لیست، دروازه قوسی است که به عنوان آسانسور شگفت انگیز جهان شناخته می شود. این سازه با ارتفاع 191 متری به عنوان مرتفع ترین سازه قوسی جهان شناخته می شود. از استیل خاصی در ساخت این سازه استفاده شده که مسافران را از یک سوی این قوس به طرف دیگر منتقل می کند. کابین آسانسور این سازه 5 نفره بوده و افراد را در 4 دقیقه به دیگر سمت منتقل می کند.

9- برج آسمان اوکلند (نیوزلند)

نیوزلند شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان
برج سیدنی

این سازه با ارتفاع 185 متری و معماری ویژه ای که دارد، به عنوان یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان شناخته می شود. بالاترین نقطه این سازه منظره ای بسیار تماشایی و زیبایی دارد که در انتخاب آن به عنوان یکی از بهترین بالابرها نقش مهمی داشته است. بالابر استفاده شده برای این سازه دارای دیواره ای شیشه ای بوده که در 40 ثانیه مسافران را به بالاترین نقطه می رساند.

10- آسانسور Skyview (سوئد)

اسکای ویو سوئد یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای جهان

برای رفتن به بزرگتریو مجلل ترین ساختمان کروی در جهان، نیاز به یک بالابر ویژه و البته کروی خواهید داشت. چرا که با سوار شدن به یک آسانسور کروی کاملا حس و حال این سازه شگفت انگیز را درک خواهید کرد. مهم ترین متریال این بالابر فلز و شیشه هستند که سازنده اریکسون کلوپ می باند. نکته جالب این بالابر ثابت بودن کف سازه و عدم حرکت مسافران است. تا از skyview به عنوان آسانسور شگفت انگیز جهان نام ببرند.

آسانسور شگفت انگیز در ایران

آسانسور شگفت انگیز برج میلاد تهران

در این مقاله تلاش کردیم تا منتخبی از بهترین و زیباترین آسانسور شگفت انگیز جهان را به شما معرفی کینم. البته که برای انتخاب این لیست با توجه به تعدد آسانسورهای جالب و شگفت انگیز کار سختی داشتیم. اما به هر حال بد نیست تا اشاره ای به آسانسورهای شگفت انگیز در کشور خودمان نیز بپردازیم.

قطعا اولین و مهم ترین آسانسوری که به ذهن همه ما می آید، آسانسور برج میلاد تهران می باشد. این برج به دلیل ارتفاعی که دارد، منظره ای چشم نواز از شهر را در اختیار مسافران قرار می دهد. تا جایی که بسیاری از افرد برای تماشای این منظره از این آسانسور استفاده می کنند. امروزه آسانسور برج میلاد نیز همانند سایر آسانسورهای ذکر شده، به عوان یکی از بخش های گردشگری کشور مورد استفاده قرار می گیرد.