به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

عمر مفید آسانسور ساختمان چقدر است؟

عمر آسانسور ساختمان

عمر مفید آسانسور ساختمان چقدر است؟

عمر آسانسور ساختمان بسته به شرایط مختلف، نوع مکانیزم آن، کیفیت قطعات به کار رفته و… متغیر است. اما بنا بر بررسی های صورت گرفته، یک آسانسور در صورت تعویض قطعات، انجام سرویس ها ی دوره ای و نگهداری اصولی، می تواند تا 30 سال کار کند. بر همین اساس نیز در کنار انجام سرویس های ماهیانه، خود سازمان استاندارد نیزجهت بررسی بهتر کیفیت آسانسور، اقدام به ارائه گواهینامه استاندارد یک ساله کرده است. تا در این فاصله، آسانسور ساختمان ها بررسی شده و هرگونه عیب و نقص آن بر طرف شود. با این روش هم حوادث و خرابی کاهش پیدا کرده، ایمنی افزایش یافته و البته سبب افزایش طول عمر آسانسور می شود.

امروزه با توجه به هزینه های زیادی که جهت تعویض و تعمیر قطعات بالابرها و یا نصب و راه اندازی آن وجود دارد، افراد ترجیح می دهند که آسانسورهایشان کارکرد طولانی مدتی داشته باشد. به همین خاطر نیز با توجه به اهمیت این موضوع در تلاش جهت آشنایی بیشتر با کارکرد و رعایت ایمنی و استانداردها می باشند. ما نیز به همین دلیل در این مقاله به شکلی جامع، ضمن آشنایی کلی با ساختار این وسیله، راهکارهایی را جهت افزایش طول عمر مفید آن ارائه خواهیم کرد. تا با استفاده از این نکات مدت زمان طولانی تری از آسانسورهای با کیفیت و سالم بهره ببرید. البته که با توجه به شرایط مختلف و البته استفاده از قطعات مختلف، نمی توان قطعیتی در این امر متصور شد. اما رعایت برخی نکات می تواند علاوه بر تاثیر مناسب، کاربردی نیز باشند.

طول عمر مفید آسانسور ساختمان

همان طور که گفته شد، اعطای گواهینامه استاندارد و بازرسی سالیانه آن روشی جهت بهبود کیفیت و طول عمر آسانسور است. اما بنا به توافقات انجام شده بین این موسسه و سازمان شهرداری ها، صدور گواهینامه ذکر شده منوط به بازرسی اولیه است. در واقع پس از آن و بر روی مراحل بعدی نظارتی خاصی صورت نمی پذیرد. چرا که آسانسورها در ملک شخصی افراد بوده و محدودیت هایی را برای این موسسه در بر دارد. به همین دلیل نظارت اصلی برعهده صاحب ملک و یا کارفرما است. که به خوبی بتواند با بهره گیری از شرکتی معتبر و مناسب، خدمات مطلوبی را نیز دریافت نماید. به همین خاطر و به شکل متوسط، با توجه به برآورد برخی قطعات این وسیله، باید از 5 تا 10 سال نسبت به تعویض برخی قطعات آسانسور اقدام کرد.

همچنین با توجه به اینکه افراد به دنبال استفاده حداکثری از تمامی وسایل هستند، اما باید این را در نظر بگیرند، هر قطعه ای یک طول عمری دارد. بر همین اساس نیز طول عمر آسانسور ساختمان نیز محدود بوده و باید در مقطعه ای نسبت به تعوضی آن اقدام کرد. بر همین اساس هر سی سال بهتر است این کار به شکل اساسی انجام شود. البته که این مدت زمان بر اساس فاکتورهای مختلفی متغیر بوده و تجربه سرویس کار و کیفیت قطعات و نوع مکانیزم آسانسور از مهم ترین دلایل آن هستند. در کنار این موارد، این وسیله همراه با کارایی و آسایشی که با خود همراه دارد، یک سرمایه برای یک ساختمان به حساب می آید. و خانه هایی که دارای یک وسیله هستند، از ارزش مادی بیشتری نیز برخوردار می باشند.

مهم ترین قابلیت های یک آسانسور استاندارد

استانداردهای آسانسور و تاثیر آن بر افزایش طول عمر آسانسور

معمولا برای سنجش طول عمر، شناخت استانداردها و قابلیت های یک آسانسور می تواند معیار مناسبی برای این کار باشد. به طور مثال در انواع مکانیزم ها، در مدل های کششی، از اصلی ترین بخش ها سیم بکسل ها هستند. که وظیفه اصلی هدایت کلی کابین آسانسور و همچنین تامین ایمنی آن را بر عهده دارند. قطعه ای که طول عمری بیش از یک قرن داشته و کارکردهای فراوانی نیز دارد. این وسیله به طور معمول در نمره های مختلف، دارای طول عمر تقریبی 7 تا 8 سال است. که این هم بستگی به میزان استفاده از آسانسور، رعایت ظرفیت، روغن کاری به موقع و همخوان با نوع سیم و… دارد.

پس از گذشت زمان 7 تا 8 سال باید نسبت به تعویض سیم بکسل خود اقدام نمایید. البته اگر مجبور به تعویض آن در موعدی زودتر نشدید. مواردی همچون صیقلی شدن، ایجاد کشش و طول سیم از جمله ماردی هستند که می توانند طول عمر مفید سیم بکسل ها را کاهش دهند. به هر حال به صورت کلی ایمنی، استاندارد و در نتیجه طول عمر آسانسور ساختمان بر اساس پارامترهای ذیل دسته بندی می شوند.

  • میزان اطمینان به آسانسور، که بر اساس شرایط مختلفی تنظیم می شود. همچون مطابقت داشتن بخش های مختلف و کلیت آسانسور با قوانین مقررات ملی و استاندارد EN-81 که در زمان کابین سازی آسانسور باید مدنظر قرار بگیرد
  • ایمنی آسانسور، به منظور تنظیم آیتم ها و پارامترهایی که دارای تایییدیه تست های مختلف هستند
  • نوع عملکرد، که بر اساس شیوه نصب و راه اندازی، مونتاژ و تعویض قطعات و همچنین ایمنی، آسایش و زیبایی سنجیده می شود.

توجه به جزئی ترین مشکلات آسانسور

تاثیر رفع مشکلات جزئی در طول عمر آسانسور ساختمان

یکی از مواردی که تاثیر بسزایی در طول عمر مفید یک آسانسور ساختمان دارد، توجه به کوچک ترین و جزئی ترین ایرادات فنی آن است. چرا که همین مشکلات کوچک در صورت عدم رسیدگی به موقع، بزرگ تر و پیچیده تر شده، و در نتیجه سبب خرابی و کاهش عمر مفید آسانسور شما می شوند. به همین خاطر حتما به صداهای غیر عادی، تکان خوردن و لرزش های ناگهانی، عدم باز و بسته به موقع درب آسانسور و… از جمله مهم ترین آن ها هستند. همچنین کاهش یا افزایش سرعت حرکت آسانسور نیز می تواند عامل دیگری بر وجود خرابی جزئی در آن باشد. که حتما تمامی این موارد باید به کارشناس مربوطه و سرویس کار گزارش شده تا در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل اقدام کند.

اما یکی دیگر از خرابی های جزئی در آسانسورها، کم نور شدن و یا اتصالات برقی است. ممکن است چراغ داخلی کابین بسوزد، و یا پنل های شستی به درستی کار نکنند. که این موارد می تواند دو عامل داشته باشد. یکی خرابی خود چراغ و یا پنل (کلید) که باید تعویض شوند. عامل دیگر می تواند به ایجاد مشکل فنی در سیستم برقی آسانسور مربوط باشد. که در هر صورت باید نسبت به رفع این مشکل نیز حساس بود. به همین خاطر همواره در کنار استفاده از قطعات و کابل های برق، توصیه می شود از چراغ های تونلی خوبی نیز استفاده شود. چرا که این چراغ ها در روشنایی چاه در زمان سرویس و نگهداری بسیار موثر بودند و باید قادر به روشنایی استاندارد محیط تاریک چاه باشند.

روش های کاربردی افزایش طول عمر آسانسور ساختمان

روش های کاربردی عمر آسانسور ساختمان

تا به اینجا به استانداردها اصلی، خرابی های جزئی، و راه کارهایی جهت افزایش طول عمر آسانسورها اشاره کردیم. اما همان طور که گفته شد، یکی از شایع ترین انواع آسانسورهایی که مورد استفاده قرار می گیرد، آسانسور کششی است. که گفتیم در این وسیله سیم های بکسل نقش محوری را بازی می کنند. به همین خاطر هرچقدر بتوانیم در کنار سرویس های دوره ای، بررسی های سالیانه و توجه به نکات کوچک فنی آسانسور، این قطعه را با شرایط بهتری نگهداری کنیم، در نتیجه می توانیم مدت زمان بیشتری hc آسانسور خود نیز بهره ببریم. چرا که این بخش جزو مهم ترین قسمت ها و قطعات در این مکانیزم به شمار می رود. به همین خاطر در ادامه به برخی نکات جهت نگهداری بهتر این قطعات می پردازیم.

یکی از مهم ترین کارهایی که برای حفظ و نگهداری بهت این قطعه انجام داد، روغن کاری به موقع آن است. ما انواع مختلفی از روغن ها را داریم، که بر اساس شرایط موتور و شرایط کلی آسانسور از آن ها استفاده می کنیم. که در هر صورت استفاده از روغن مناسب، و نفوذ و حفظ آن توسط مفتول های داخل سیم، می تواند مانع از پارگی زودهنگام آن شود. قرار دادن پالت های چوبی در بین چراغ ها و قرقره، همچنین فاصله بین دیوار و زمین روش دیگری است. استفاده از طناب های فولادی، در محلی دور از رطوبت و ابنار کردن سیم های بکسل به منظور عدم دریافت جریان هوا نیز راه کاری کاربردی در این کار است. در کنار این موارد بازدیدهای مختلف از عملکرد آن و در نتیجه افزایش عمر آسانسور ساختمان بسیار موثر باشد.

طول عمر مفید قطعات

همان طور که تا به اینجا اشاره کردیم، دلایل مختلفی می تواند در طول عمر کلی یک آسانسور دخیل باشند. و از آنجایی که قطعات و بخش های مختلف تشکیل دهنده آسانسور، جزو اصلی ترین قسمت ها می باشند، طول عمر مفید آن ها ارتباط مستقیمی با طول عمر آسانسور دارد. از همین رو می توانیم ا بررسی قطعات و انتخاب بهترین و ا کیفیت ترین آن ها، سبب افزایش کارکرد، بهره وری و البته طول عمر آسانسور نیز شویم. اما نکته ای که در این بین وجود دارد، تنوع قطعات به کار رفته در آسانسور می باشد. که این امر و گستردگی گاهی نتایج را متغیر و متفاوت می کند. به همین خاطر علاوه بر تهیه و توجه به انتخاب مدل های مختلف باید به انجام به موقع سرویس هیا دوره ای نیز توجه نماییم.

در مجموع برخی از قطعات استفاده شده در آسانسور همانند قفل ها و باطری، دیکتاتورها و باتری اضطراری و… در مقایسه با سایر قطعات اصلی مانند سیم های بکسل، فلکه اصلی، تراول کابل و… از طول عمر کم تری برخوردار هستند. که این اتفاق به نوعی خبری خوب برای دارندگان آسانسور می باشد. چرا که تعویض و عمر آسانسور ساختمان قطعات اصلی، آن ها را از صرف هزینه های بیشتر در امان نگه می دارد. و تنها کافی است به موقع سرویس های دوره ای را انجام داده تا در زمان مناسب و پس از طول عمر مفید قطعه نسبت به تعویض آن اقدام کنند. ضمن اینکه استفاده از مکانیزم های مناسب درب، همانند مکانیزم های شناخته شده مانند درب سلکوم تاثیر بسزایی در افزایش و بهبود کارکرد درب بالابر شما دارد.

تاثیر سرویس آسانسور در افزایش طول عمر

تاثیر سرویس در افزایش عمر آسانسور ساختمان

همواره زمان دقیق خاصی برای سرویس کردن انواع آسانسور وجود ندارد. چرا که با توجه به عوامل مختلف و شرایط گوناگون ممکن است یک آسانسور زودتر و یک مدل دیگر دیرتر نیاز به سرویس داشته باشد. اما آنچه مشخص است به صورت کلی توصیه می شود برای این کار از سرویس های دوره ای ماهانه استفاده شود. ضمن اینکه شرایط انجام این کار نیز بسیار مهم بوده و در نتیجه نهایی تاثیر بسزایی دارد. در واقع با انجام سرویس های اصولی و استاندارد مطابق با قوانین و نیازهای آسانسور می توان مانع از خرابی زودهنگام برخی قطعات شد. همچنین این امر تاثیر بسزایی در افزایش راندمان بالابر ما داشته و می تواند به راحتی سبب افزایش طول عمر آسانسور ما نیز شود.

یکی از مهم ترین چالش ها در انجام این کار انتخاب شرکت معتبر و مناسب برای این کار می باشد. چرا که یک سرویس اصولی می تواند کارایی و راندمان آسانسور را افزایش داده، و یک سرویس غیر استاندارد می تواند صرف هزینه اضافی باشد. به همین خاطر همواره توصیه می شود از افراد متخصص و دوره دیده که توسط شرکت های معتبر و با سابقه در این زمینه معرفی می شوند، بهره ببرید. چرا که سرویس و نگهداری آسانسور تاثیر زیادی در ازفزایش طول عمر آسانسور داشته و ضامن کارکرد بهتر و افزایش ایمنی آن نیز می باشد. ضمن اینکه در کنار تمامی این مزایای، سبب کاهش هزینه های بیشتر در ادامه برای شما می شود. همین طور مانع از عدم کارکرد آسانسور تا زمان تعمیر اساسی می شود.

آسانسور خود را از بهترین کارخانه تهیه نمایید

با توجه به تمامی نکاتی که در رابطه با کیفیت قطعات، سرویس به موقع، شیوه استفاده صحیح از آسانسور، انجام سرویس های دوره ای و … گفته شد، جزو نکات مهم به منظور افزایش طول عمر آسانسور ساختمان شما بود. اما تمامی این موارد زمانی به خوبی رعایت می شود، که خدمات خود را از یک کارخانه با کیفیت دریافت نمایید. چرا که یک کارخانه یا شرکت آساسنوری با سابقه دارای تمامی این ویژگی و البته مصحولات اورجینال و با کیفیت می باشد. عاملی که سبب شده تا گروه صنعتی مگا به عنوان یکی از قطب های اصلی آسانسور کشور با تولید انواع کابین با طراحی های اختصاصی، در کنار واردات بهترین مکانیزم های جهان یعنی درب فرماتور و سلکوم، از پیشتازان در این بخش می باشد.

به همین خاطر با توجه به نکات ذکر شده می توانید صفر تا 100 مراحل راه اندازی آسانسور خود را به این کارخانه واگذار نمایید. چرا که ممکن است نتوان از تمامی قطعات کوچک و بزرگ کار شده در آسانسور آگاهی داشت. اما سابقه و پروژه های انجام شده، و همچنین خدمات پس از فروش توسط این کارخانه می تواند اطمینان خاطر را برای استفاده از بهترین آسانسور برای شما به ارمغان بیاورد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button