به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

نکات شگفت انگیز طراحی مدرن لابی آسانسور

لابی آسانسور

نکات شگفت انگیز طراحی مدرن لابی آسانسور

لابی آسانسور یا ساختمان بی شک یکی از مهم ترین قسمت های یک آپارتمان می باشد. چرا که تاثیر بسیار زیادی را در دکوراسیون و جذابیت های یک ساختمان بر عهده دارد. ضمن اینکه مسافران، یا افراد برای ورود به ساختامن باید از این بخش گذشته و استفاده از متریال و طراحی زیبا مخصوصا استفاده از آسانسورهای زیبا می تواند بسیار در این امر موثر باشند. تا جایی که در هتل ها و یا ساختمان های لاکچری که نمایش خدمات با کیفیت و زیبایی اهمیت دارد، طراحی مدرنی را برای این بخش در نظر می گیرند. به همین خاطر نیز ما قصد داریم تا در انی مقاله به طراحی لابی آسانسورها پرداخته و روش های بهبوبد این فضا را بیان کنیم. تا با کمک یک دکوراسیون مناسب و بهره گیری از بهترین آسانسورها به بهبود کیفیت این بخش کمک کنید.

اصلی ترین بخش های موثر در زیبایی لابی آسانسور

همواره در لابی در کنار زیبایی و تاثیر آن، بخش های مهمی نیز قرار دارند. در کنار مبلمان برای نشستن و استراحت افراد و مسافران، کلیدها و دکمه های احضار آسانسور نیز در این بخش هستند. ضمن اینکه نمی توان از نقش مهم درب آسانسور در این قسمت گذشت. جایی که درب ها از جمله اصلی ترین عوامل در زیبا جلوه کردن آسانسورها می باشند. البته که در کنار کارایی فنی و ویژگی هایی که در این خصوص دارند، نقش محوری هم در کنار کابین ها در امر زیباسازی محیط بر عهده دارند. ضمن اینکه سایر بخش ها نیز بر اساس نوع مکانیزم آسانسور و نحوه بکارگیری آن ها در آسانسور می توانند موثر باشند. بخش هایی همچون میز کنترل سیستم، بخش کنترل حریق، نمایشگر موقعیت آسانسور، سیستم ایمنی و… از دیگر این بخش ها می توانند باشند.

اما برخی زا المان ها و عوامل هستند که تاثیر بسزای در طراحی لابی آسانسور بر عهده دارند. بخش هایی که شناخت آن ها می تواند ما را در طراحی مدرن این بخش کمک کند. مواردی که مرتبط با بخش آسانسور باشد، توسط کارخانه یا شرکت ارائه دهنده خدمات تامین می شود. و بخشی که مرتبط با دکوراسیون محیط و معماری ساختمان باشد، توسط مهندسان و کارشناسان این بخش انجام می شود. اما همخوانی تمامی اجزا، متریال کار شده و وسایل جانبی در این امر بسیار مهم استو به همین خاطر خوب است که شما به عنوان کارفرما که قصد طزراحی مدرن لابی خود را دارید، شناخت مناسبی از این عناصر مهم داشته باشید.

 • کنترل صوتی
 • پرده های دودی ایمنی
 • نورپردازی لابی
 • سیستم های کنترل از راه دور
 • رنگ و متریال

سیستم کنترل صوتی لابی ها

طراحی سیستم کنترل صوتی لابی های آسانسور

همواره به دلیل رفت و آمد زیاد در لابی ها و همچنین استفاده از کابین آسانسور جهت جابجایی، سبب شلوغی این بخش می شود. که در نتیجه عدم کنترل این قسمت و عدم چاره در این قسمت می تواند سبب هرج و مرج و شلوغی زیادی شود. از همین رو استفاده از یک سیستم صوتی کنترل کننده فضا می تواند بسیار به بهبود شرایط کمک کند. چرا که صدای پای افراد، صحبت کردن ها، پژواک صدا و… از جمله مهم ترین عوامل در این امر هستند. که در صورت استفاده از سستم های آگوستیک مانند PET می تواند کمک شایانی به این امر داشته باشد. همچنین استفاده از متریال عایق صدا، نیز بسیار موثر هستند. ضمن اینکه این سیستم ها دارای تنوع رنگی و طرح هستند، که می تواند بسیار به زیبایی طراحی لابی آسانسور ما نیز کمک کنند.

یکی دیگر از نکات مهم در این رابطه، ایجاد رفاه بیشتر برای تمامی اقشار جامعه است. در واقع شاید برخی روشن دلان برای استفاده از سیستم های آسانسوری نیاز به راهنمایی بیشتری داشته باشند. عاملی که حتی در برخی از آسانسورها و در دکمه های شاسی این امر لحاظ می شود. که برجستگی های روی دکمه ها سبب می شود تا این افراد نیز بتوانند بدون مشکل طبقه مدنظر خود را انتخاب نمایند. از همین رو افزایش راه های راهنمایی و کمک به افراد، علاوه بر مشخص کردن مسیر، به آسایش بیشتر و در نهایت آرامش افراد ختم می شود. که مخصوصا در برخی ساختمان ها این نماد با دقت بیشتری رعایت می شود. این شیوه و المان های راهنمایی را می توان در انواع آسانسور شیشه ای و یا مدل های معمولی نیز اجرا کرد.

پرده های دودی ایمن

پرده دودبند آسانسورها در لابی

همواره بر طبق استانداردهای مختلف، مجهز بودن ساختمان ها به سیستم های اطفا حریق بسیار مهم است. در همین رابطه و بر اساس استاندارد IBC همه ساختمان های بزرگ و یا تجاری که بیش از سه طبقه دارند، باید دارای سستم هوشمند اطفا حریق باشند. سیستمی که با برنامه های خروج کاملا ایمن برای افراد، شرایط را جهت سلامت آن ها مهیا کند. البته این کدهای استاندارد مدل های گوناگونی دارد، که در هر ساختمانی بر اساس شرایط از آن ها استفاده یم شود. که بر اساس کد IBC که منظور از حرکت عمودی دود در داخل آسانسور می شود، برخی شرایط لازم الاجرا است. شرایطی که در ادامه به آن ها پرداخته و از بندهای اصلی این کد می باشند.

 • درب های چرخشی مورد استفاده بر روی صفحه آسانسور
 • واشرهای دودبند باید بر روی دهانه آسانسور نصب شوند
 • لابی های آسانسور باید به گونه ای طراحی شود که به شکل سنتی محصور شده باشد
 • اجرای این سیستم ارتباطی با مکانیز نداشته و در هر دو مکانیزم هیدرولیک و آسانسور کششی لازم الاجرا است

طراحی نورپردازی لابی آسانسور

نورپردازی طراحی لابی آسانسور

قطعا از جمله مهم ترین عناصر زیبایی در هر ساختمان و یا محیطی، استفاده از نورپردازی مناسب است. امروزه سیستم های روشنایی نقش محوری و مهمی را در این امر ایفا می کنند. که باعث شده تاثیر بسزایی در زیبایی یک محیط داشته باشند. از همین رو برای ایجاد یک طراحی مدرن و زیبا در لابی خود حتما باید به شرایط نورپردازی و نحوه انجام این کار دقت نمایید. چرا که یک نورپردازی و روشنایی می تواند سبب کاهش فضا، احساس ناخوشایند و … شود. و یک نورپردازی اصولی و حرفه ای می تواند تمامی این شرایط را تغییر داده و حس و حال خاصی را به فضا ببخشد. از همین رو دقت نمایید بر اساس نوع و کاربری ساختمان خود، مسافران و افرادی که به آن رفت و آمد می کنند، متریال کار شده و… نسبت به انتخاب رنگ نور و نوع نورپردازی خود اقدام نمایید.

یکی از دلایل مهمی که امروزه شاهد کبین ها در طرح و اشکال مختلف هستیم، همین امر زیبایی آن است. تا جایی که در کابین های طراحی شده توسط گروه صنعتی مگا شاهد استفاده از انواع شیوه های نورپردازی در داخل کابین هستیم. ضمن اینکه کیفیت درب ها در کنار مکانیزم نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که همان طور که اشاره شد، یک درب در کنار مکانیزم با کیفیت که باید داشته باشد که می تواند از نوع سلکوم و یا درب فرماتور باشد، باید دارای زیبایی و طرح رنگ استاندارد نیز باشد. به همین خاطر این عوامل جزو مهم ترین نکات، و البته موثر در زیباسازی و طراحی لابی آسانسور به شمار می روند.

تکنولوژی کنترل بدون لمس

همواره بکارگیری سیستم های لمسی عاملی جهت نمایش زیبایی، شیک بودن و خاص تر کردن یک وسیله است. عاملی که در بسیاری از ابزار و دستگاه های امروزی استفاده شده و کارآمدی و البته کارایی بیشتری نیز نسبت به مدل های دکمه ای داشته اند. اما نکته بسیار مهم در مورد این شیوه، عدم رعایت نکات بهداشتی در آن است. به همین خاطر تکنولوژی جدیدتری که در این مورد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از مدل های غیر لمسی است. در واقع امروزه طراحان و مهندسان در تلاش هستند تا از روش هایی استفاده کنند که تنها با لمس قسمتی بتوان تغیراتی را در نورپردازی، و یا کنترل دستگاه ها و قسمت های مختلف سیستم داشته باشند.

این شیوه در سیستم های آسانسوری نیز رواج پیدا کرده است. در این شیوه غیر لمسی می توان سیستم های صوتی، کارت های کلیدی، و بخش های مورد نیاز را از راه دور کنترل کرد. همچنین می توان در صورتی که بنا به دلایلی امکان راه اندازی سیستم های غیر لمسی را ندارید، از دکمه های تمام مسی استفاده نمایید. چرا که به شکل طبیعی این ماده ضد میکروب بوده و می توان آن ها در صفحات به ابعاد دلخواه مورد استفاده قرار داد. که این ویژگی قابلیت های دسترسی آسان تر را هموارتر می کند. و البته برای اجرا بهتر و هماهنگی باید تمامی قطعات آسانسور با یکدیگر همخوانی داشته باشند.

اهمیت و تاثیر رنگ و مواد در لابی

نقش رنگ و مواد طراحی لابی آسانسور

بی شک یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در زمان طراحی و تزئین بخش لابی باید مورد توجه قرار بگیرد، نوع مواد و متریال و رنگ به کار رفته در آن است. چرا که تاثیر بسیار زیادی در این بخش داشته و از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که مسافران اولین قسمتی که وارد می شوند تا استراحت کنند و یا از آساسنور استفاده کنند، همین بخش می باشد. از همین رو روش ها و طراحی های مختلفی برای بهبود هرچه بیشتر این قسمت استفاده می شود. که در ادامه به برخی از مهم ترین این نکات می پردازیم.

 • به منظور ایجاد فضایی آرامش بخش و البته زیبا، بهتر است برای طراحی لابی آساسنور خود از رنگ های ملایم و نرم تر استفاده نمایید. همچنین رنگ های مشابه و هم خانواده برای انجام این کار بسیار موثر و مناسب هستند. استفاده از رنگ درب های اینچنینی نیز بسار موثر است. تنوعی که در بهترین مکانیزم ها همچون درب سلکوم نیز وجود دارد.
 • به صورت کلی در طراحی لابی ها از دو شیوه رنگ های مشابه و یا رنگ های مکمل استفاده می کنند. رنگ های مشابه همانند آبی و سبز و یا نارنجی و قرمز، و رنگ مکمل مانند آبی و زرد.
 • استفاده از رنگ های مکمل به نوعی مناسب برای طرح های جسورانه و خاص است. چرا که با این کار قطعا سبب جلب توجه مشتریان و مسافران خواهید شد. البته که انجام این مدل بسیار پر ریسک بوده و باید به شکلی کاملا هوشمن و دقیق انجام شود.
اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button