به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

دلیل نصب آیینه در آسانسور چیست؟

آینه آسانسور

دلیل نصب آیینه در آسانسور چیست؟

آیینه آسانسور در داخل کابین دلایل و کاربردهای مختلفی دارد. در زمان های گذشته، به دلیل کندی سرعت آسانسورها، با افزودن این بخش به داخل کابین، افراد کمی از نگاه کردن به دیواره های آسانسور رهایی پیدا می کردند. تا با مشاهده خود در آیینه کمی سرگرم شده تا مسافت با سرعت بیشتری برای آن ها طی شود. اما امروزه با طراحی و ساخت آسانسورهای با سرعت بیشتر، استفاده از این المان، بیشتر جنبه تزئینی و زیبایی دارد. تا جایی که امروزه بسیاری با استفاده از این بخش اقدام به سلفی و انتشار آن در شبکه های اجتماعی می کنند. چرا که محیط داخلی آسانسور به دلیل حالت خاصی که دارد، تبدیل به محل مناسبی جهت عکاسی نیز شده است!

با ارزیابی کارشناسان و متخصصان، در زندگی های امروزی، معنا صبر در بین همه مردم کم تر شده است. تا جایی که می توان گفت زمان درونی برای رسیدن به خواسته ها، کاهش یافته است. چرا که در عصر امروزی، سرعت از هر چیزی با اهمیت تر بوده و افراد می خواهند از زمان خود به بهترین شکل و با بیشترین سرعت استفاده کنند. به همین خاطر نصب آینه آسانسور در محیط داخلی کابین می تواند تا حدی سبب فراموشی کندی زمان در داخل آسانسور شد. در این مقاله قصد داریم تا به شکلی جامع و تخصصی به دلایل استفاده از آیینه ها در داخل آسانسور بپردازیم. و اینکه آیا این بخش صرفا جنبه تزئینی دارد، یا دلایل دیگری نیز برای استفاده از آن ها وجود دارد. پس تا پایان ما را همراهی نمایید.

دلایل استفاده از آیینه آسانسور

دلایل استفاده از آیینه در آسانسور

همان طور که گفتنه شد، استفاده از آیینه در داخل کابین آسانسور جنبه های مختلفی دارد. در ابتدا اولین دلیل برای استفاده از این وسیله، افزایش زیبایی کابین و بازتابش نور و المان های داخلی در داخل کابین است. که می تواند زیبایی کابین را دوچندان کند. از دیگر سو، استفاده از آن سبب افزایش فضا درونی می شود. در واقع با استفاده از آیینه در داخل کابین، فضای داخلی بزرگ تر جلوه می کند. از آنجایی که بسیاری از افراد از فضاهای بسته و تنگ هراسان هستند، این المان تا حد بسیاری می تواند سبب غلبه بر این مشکل شود. افرادی که به نوعی به مشکل تنگنا هراسی دچار بوده و فوبیا فضاهای تنگ و باریک دارند. ضمن اینکه زمان در این حالت سریع تر برای آن ها سپری می شود.

یکگی دیگر از دایل نصب آینه آسانسور می تواند عدم سقوط افراد به داخل چاه باشد. در واقع با باز کردن درب کابین، اگر افراد خود را در داخل آیینه کابین ندیدند، وارد آن نشوند. البته که این دلیل و این مشکل امروزه به صفر رسیده است. چرا که به هیچ عنوان اگر کابین در طبقه ای حضور نداشته باشد، درب آن باز نمی شود. ضمن اینکه امروزه درب ها تماما اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک هستند. و کم تر از مدل های لولایی استفاده می شود. ضمن اینکه سازمان استاندارد بین المللی نیز هیچ گونه الزامی به استفاده از آیینه در داخل کابین وضع نکرده است. کنترل فضا داخلی کابین توسط مسافران، از دیگر دلایلی است که می تواند استفاده از آیینه را توجیه کند. در ادامه به معرفی بیشتر ویژگی های استفاده از آیینه آسانسور در داخل کابین ها می پردازیم.

مراقبت و کنترل اطراف با آیینه کابین

کنترل افراد با آیینه داخل آسانسور

همان طور که می دانید، آسانسور یک محیط بسته است، که تا زمان رسیدن به مقصد امکان خروج از آن وجود ندارد. در واقع شما بسته به تعداد طبقات از چند ثانیه تا نزدیک به یک الی دو دقیقه ممکن است در داخل کابین قرار داشته باشید. از همین رو مواجه با افراد غریبه در یک فضای کوچک در فاصله چند متری شاید چندان خوشایند افراد نباشد. به همین خاطر همواره از دوربین های مداربسته به منظور کنترل بهتر این فضا در برخی از آسانسورها استفاده می کنند. اما در این بین نصب آیینه آسانسور می تواند به کنترل بهتر این فضا نیز کمک کند. تا جایی که اگر شخصی پشت به سایر افراد باشد، با مشاهده در آیینه می تواند تمامی بخش ها را زیر نظر داشته و آرامش فکری بیشتری برای خود رقم بزند.

در واقع در زمان طراحی کابین ها همواره مهندسان و کارشناسان در تلاش هستند تا تمامی جوانب را در نظر بگیرند. از رفاه و آسایش مسافران، تا ایمنی، امنیت و آرامش خاطر آن ها که تمامی این موارد باید رعایت شود. ضمن اینکه در کنار این موارد باید در داخل کابین محیطی زیبا همراه با طراحی مناسب را مشاهده کنند. از همین رو نیز با استفاده از تکنیک های مختلف اجازه نمی دهند تا در شرایط مختلف این آسایش بر هم بخورد. ضمن اینکه شاهد استفاده از قطعات آسانسور مختلفی در این رابطه نیز هستیم و از بخش های مختلفی در جهت ایمنی و امنیت کمک گرفته می شود. که نصب آینه آسانسور در این رابطه همانند زدن چند هدف با یک تیر است.

افزایش زیبایی فضای داخلی کابین

زیبایی کابین با آیینه آسانسور

همان طور که می دانید، اگرچه یک آسانسور از بخش ها و قطعات مختلفی مکانیکی، الکرتریکی، تجهیزات فنی و… تشکیل شده است، اما همواره برخی از این قطعات به چشم افراد می آیند. چرا که همواره درب ها و کابین و تجهیزات داخلی آن بخش هایی هستند که به شکلی مستقیم با مسافران در اتباط هستند. از همین رو استفاده از المان ها و متریال مناسب در ساخت آن ها می تواند بسیار در زیبایی ساختمان و جلب نظر مسافران مهم باشد. امروزه کارخانه و شرکت ها توجه ویژه ای به طراحی و تولید کابین ها و البته درب آسانسور با کیفیت می کنند. چرا که هم در آرامش مسافران اثر داشته و هم اینکه استرس و اضطراب کسانی که از این وسیله کمی هراسان هستند و یا فوبیا فضای تنگ را دارند، کاهش می دهد.

در همین رابطه استفاده از آیینه آسانسور می تواند یکی از المان هایی باشد که در این امر نقش مهمی را ایفا می کند. تا جایی که یکی از جنبه های لوکس بودن یک کابین استفاده از پنل ها و آیینه های حرفه ای و زیبا هستند. که با تناسب با سایر اجزا و در کنار نورپردازی زیبا می تواند تاثیر دوچندان در زیبایی فضای داخلی کابین داشته باشد. البته که ذکر این نکته نیز مهم است که حتما برای داشتن یک کابین زیبا، الزامی به استفاده از آیینه نیست. اما این وسیله می تواند به دلیل کاربردهایی که دارد، تاثیر زیادی در زیبایی کابین شما داشته باشد. که تمامی این موارد به طراحی کابین شما و شرکت تولیدکننده آن دارد. چرا که همانطور که می دانید، در برخز از کابین ها، به دلیل نوع طراحی و ساخت، امکان استفاده از آینه در داخل آن وجود ندارد.

افزایش گذر زمان در کابین

همان طور که اشاره کردیم، شاید یکی دیگر از دلایل استفاده از آینه در داخل کابین های آسانسور، زیبایی باشد. اما در عین حال استفاده از این وسیله می تواند سبب افزایش حرکت آسانسور و کاهش زمان ماندن در آسانسور شود. در واقع به دلیل اینکه افراد خود را در آسانسور می بینند، ناخواسته توجهشان به ظاهر و مرتب بودن آن معطوف می شود. به همین خاطر نیز آنچنان متوجه نوع حرکت و مدت زمانی که در کابین هستند، نمی شوند. از همین رو انواع آسانسور شیشه ای نیز به همین خاطر جذابیت داشته و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به خاطر جلب توجه افراد حاضر در کابین به فضا و نماهای بیرونی است. در واقع می توان گفت آیینه آسانسور می تواند وسیله ای جهت سرگرمی مسافران به منظور عدم توجه به حرکت و زمان حضور در کابین دانست.

یکی از نکات دیگر محدودیت سرعتی برای برخی از آسانسورها است. در واقع با توجه به تعداد طبقات و نوع مکانیزم حرکتی در هر یک از آسانسورها سرعت معینی برای آن تعیین می شود. به طور مثال در برج ها و ساختمان هایی با تعداد طبقات بیشتر، قاعدتا این سرعت بیشتر از سرعت حرکت یک آسانسور معمولی است. به همین خاطر همواره استفاده از فاکتور سرعت برای زودتر رسیدن مسافران به مقصد نمی تواند ایده کار سازی باشد. ضمن اینکه حتی در صورت فراهم بودن شرایط، خود افزایش سرعت حرکتی آسانسور می تواند عاملی برای تسر برخی افراد باشد. به همین خاطر استفاده از برخی المان ها و بخش ها در داخل کابین، به مانند همین نصب آیینه آسانسور می تواند گزینه مناسبی محسوب شود.

افزایش میزان فضای موجود در کابین با آیینه آسانسور

بی شک استفاده از یک آینه در داخل کابین، سبب بزرگ تر نشان دادن فضای داخلی کابین می شود. که این امر باز هم برای افرادی که هراس از فضاهای تنگ دارند، و یا نگرانی از این بابت برایشان وجود دارد، می تواند مفید باشد. در واقع با استفاده و نصب آینه آسانسور در داخل کابین و بر روی دیواره های آن، می توان فضای چند برابری را از داخل کابین به نمایش گذاشت. که می تواند تاثیر مثبتی در طول زمان حرکت، برای مسافران داشته باشد. ضمن اینکه استفاده از تعداد آینه ها و البته محل استفاده از آن ها بستگی به مدل و نوع کابین دارد. البته استفاده از مکانیزم هایی همچون آسانسور کششی به دلیل سرعت حرکتی منسابی که دارند، سبب می شود رسیدن به طبقه مورد نظر تنها چند ثانیه بوده و مسافر مدت زیادی در کابین نماند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button