به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آشنایی کامل با استاندارد آسانسور

استاندارد آسانسور

آشنایی کامل با استاندارد آسانسور

استاندارد آسانسور به منظور پیشگیری از وقوع حوادث مختلف و پس از چند سال، از اوایل دهه 80 (سال 83) وضع گردید. این قوانین به منظور تایید کیفیت آسانسور، نوع طراحی و ساخت، و الزامات نحوه نصب الزامی شد. این شاخص ها لازمه تولید محصول هستند که پس از تایید توسط کارشناسان اجرایی می شود.

با توجه به وقوع مشکلات و حوادث مختلف اعم از خسارات مالی و جانی، اجرای استانداردسازی موجب گردید تا با کاهش مشکلات مختلف، افراد با دغدغه کم تر از این وسیله بسیار کاربردی استفاده نمایند. به همین منظور قصد داریم تا در این مقاله موارد مهمی که برای یک آسانسور ایمن و استاندارد لازم است را شرح دهیم. تا با انتخاب یک محصول مناسب، علاوه بر کیفیت و کارایی، از امنیت لازم نیز برخوردار شوید.

استاندارد آسانسور چیست؟

همان طور که در ابتدا هم به آن اشاره کردیم، به مجوعه ای از قوانین گفته می شود، که برای نصب و استفاده از آسانسور تعیین شده است. این قوانین برای حفظ سلامت و ایمنی افراد در نظر گرفته شده است. در مبحث 15 مقررات ملی ساختمان، موسسه تحقیقات و استاندراد ایران به عنوان متولی این امر تعیین شده است. با توجه به این اختیارات، این مجموعه وظایف خود را به شرکت های معتبر و منتخب در سطح کشور محول می کند. این وظایف شامل موارد مختلفی اعم از تحویل آسانسور، تعیین صلاحیت فروشنده، نصابان و کارشناسان فنی و… می شود. همچنین لازم به ذکر است که این شرکت ها باید دارای پروانه مونتاژ و طراحی از وزارت صنایع و معادن باشند.

رعایت استاندارد در هنگام طراحی و ساخت یک آسانسور نیز بسیار با اهمیت است. چرا که برخی از افراد و یا شرکت ها صرفا متناسب با نوع ابزار و متریالی که در اختیار دارند اقدام به تولید قطعات و تولید آسانسور می کنند. که این امر خریداران را برای دریافت گواهینامه های ایمنی دچار مشکل خواهد کرد. از همین رو انتخاب یک شرکت معتبر که در این زمینه دارای رزومه مناسبی باشد بیسار حایز اهمیت است. مخصوصا یکی از اصلی ترین مراحل در راه اندازی آسانسور، کابین سازی اصولی و درست است. که نقش تعیین کننده ای در کیفیت و راندمان سازه ما خواهد داشت.

انواع استانداردها و الزامات آسانسور

انواع بازرسی استاندارد آسانسور

1- استاندارد اولیه آسانسور

طبق قانونی که در مورد ایمنی آسانسورها وضع شده، همه افراد برای دریافت پایان کار ملزم به گرفتن گواهی استاندارد آسانسور می باشند. به این گواهی اصطلاحا استاندارد اولیه نیز می گویند. دیگر نکته مهم در این مورد عدم استفاده از آسانسور پیش از دریافت این گواهینامه می باشد. بدین شکل که افراد نباید از آسانسور تا زمان دریافت این گواهی استفاده نمایند. پس از دریافت آن می توان از آسانسور استفاده کرد. چرا که در صورت وجود هرگونه نقص فنی و یا ایراد در قطعات، کارشناسان آن ها را شناسایی و رفع می کنند. در صورت استفاده از آسانسور پیش از دریافت گواهینامه، در صورت وقوع هر حادثه ای مالک باید پاسخگوی مراجع قضایی باشد.

2- استاندارد ادواری آسانسور

به منظور پیشگری از هرگونه حادثه و افزایش نکات ایمنی، افرادی که در ساختمان خود آسانسور دارند، ملزم هستند تا گواهی استاندارد خود را هر ساله تمدید کنند. به این کار گواهی استاندارد ادواری نیز گفته می شود. نکته قابل توجه در این مورد این است که تمدید این گواهی از لحاظ قانونی الزامی نبوده اما از لحاظ فنی الزامی است.

یکی از ویژگی های این تمدید دارد، الزام افراد به بررسی سالیانه آسانسور خود می باشد. گرچه به طور معمول آسانسورها نیاز دارند تا به صورت دوره ای و ماهیانه سرویس شوند، اما این کار نیز سبب می شود تا همه جوانب و راندمان دستگاه به طور کامل بررسی شود. استاندارد ادواری سبب افزایش ایمنی و کاهش چمشگیر حوادث می شود.

مراحل دریافت گواهی استاندارد

مراحل دریافت گواهینامه استاندارد برای آسانسور

برای دریافت این گواهی ابتدا باید تمامی مراحل ساخت ساختمان و برق کشی به پایان رسیده باشد. ضمن اینکه مراحل نصب و راه اندازی آسانسور نیز انجام شده باشد. سپس برای درخواست نظارت یک شرکت معتبر بر دریافت گواهی استاندارد خود می توانید درخواست خود را از طریق سامانه مربوطه انجام دهید. پس از تعیین شرکت و پرداخت هزینه بازرسی، نقشه ها و محاسبات آن باید به شرکت مربوطه ارسال گردد. سپس پس از تعیین زمان، بازرسی در محل شما صورت می پذیرد. سپس در صورت وجود هرگونه نقص، نسبت به رفع آن ها توضیحاتی ارائه می شود و در غیر این صورت سلامت و استاندارد آسانسور تایید می شود.

در این مرحله بهتر است که که با شرکت مربوطه برای سرویس و نگهداری آسانسور خود قرارداد ببندید. تا در این مدت زمان تمامی سرویس ها و بررسی های لازم را انجام دهد. پس از این کار و تکمیل تمامی مدارک، درخواست خود را ارائه می کنید تا در مدت زمان مشخصی تاییدیه خود را دریافت نمایید.

مدت زمان دریافت گواهینامه استاندارد

معمولا دریافت این گواهی کمی زمان بر می باشد. ضمن اینکه دریافت این گواهی به صورت شخصی این زمان را افزایش می دهد. چرا که عدم بررسی آن توسط کارشناس و بازرس، باعث باقی ماندن ایرادات زیادی جهت راه اندازی آسانسور شما خواهد شد. ضمن اینکه در صورت رعایت چک لیست صحیح این کار و انجام تمامی دستورالعمل ها مشکلی به وجود نخواهد آمد. به همین جهت ممکن است این پروسه حدود 10 الی 30 روز زمان ببرد. (دریافت گواهی اولیه حدود 20 تا 30 روز و دریافت استاندارد ادواری حدود 10 الی 30 روز خواهد بود)

مدت اعتبار گواهی استاندارد آسانسور

اغلب تمامی گواهینامه های استانداردی که از طرف سازمان ملی استاندارد صادر می شوند، دارای اعتباری یکساله می باشند. به همین خاطر پس از گذشت یکسال گواهی فاقد اعتبار بوده تا پس از بررسی مجدد از سمت بازرس و دریافت تاییدیه ها تمدید شود. یکی از دلایل اعطا گواهی یکساله، بازرسی سریع آسانسور بوده تا با افزایش بازبینی و سرویس آن مشکلی از بابت ایمنی وجود نداشته باشد.

مشکلات ناشی از عدم تهیه گواهی استاندارد

مشکلات عدم دریافت گواهینامه فنی آسانسور

مهم ترین مواردی که هنگام استفاده از آسانسور غیر ایمن به وجود می آید، مواردی همچون سقوط کابین، محبوس شدن، گیر کردن بین درب آسانسور می باشد. علت این عوامل را نیز می توان در قطعی برق و عدم رعایت ظرفیت آسانسور دانست. همچنین نبود ژنراتور برق در  ساختمان مزید بر علت است.

همان طور که می دانید یکی از مهم ترین عواملی که مانع از سقوط کابین آسانسور می شود علاوه بر انجام سرویس های دوره ای، استفاده از سیستم پاراشوت می باشد. این سیستم در زمانی که کابین ها به هر علتی از مسیر حرکت خود خارج شده و یا اتصالات دچار نقص شوند، عمل می کنند. در صورتی که تمامی موراد ایمنی رعایت شود و استاندارد آسانسور نیز دریافت گردد، کم تر شاهد چنین مشکلاتی خواهیم بود. پس حتما دریافت این گواهینامه را در نظر داشته باشید.

مسئولیت عدم دریافت استاندارد آسانسور با چه کسی است؟

اگر یک آسانسور فاقد گواهینامه استاندارد باشد، و حادثه ای رخ دهد، در اکثر مواقع یکی از دو عامل ذیل را می توان مسئول دانست.

1- مالک و یا مدیر ساختمان

بر اساس بندهای موجود در مبحث مقررات ملی ساختمان، مالک و یا مدیران ساختمان وظیفه ایمن سازی و اخذ گواهینامه های لازم را برعهده دارند. این افراد باید تمامی پیگیری های لازم را جهت اخذ این تاییدیه ها تا زمان حصول نتیجه به منظور انجام تمامی مراحل استاندارد سازی انجام دهند. همچنین این افراد پس از دریافت گواهینامه باید نسبت به انجام سرویس ها و نگهداری دوره ای نیز اقدام نمایند.

۲- شخص بهره بردار

به صورت کلی در صورت وقوع هرگونه خسارت مالی و یا جانی، زمانی که ایمنی و استاندارد ها توسط بهره بردار رعایت نشده بود، بر عهده همان شخص می باشد. و کارشناس و بازرس با تعیین مباحث کلی بهره بردار را مسئول مشخص نموده و او باید نسبت به جبران خسارت اقدام کند.

چگونه از وضعیت استاندارد آسانسور خود مطلع شویم؟

نحوه دریافت گواهینامه استاندارد آسانسور

به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی کی از این موراد استعلام از سازمان استاندارد ایران می باشد. در همین راستا نیاز است تا از شناسه ملی آسانسور خود مطلع باشید. که می توانید آن را از روری پلاک نصب شده بر روی کابین ملاحظه نمایید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید هر یک از قطعات جانبی و یا درب و کابین با گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. این مجموعه به عنوان یکی از شرکت های عضو در صنعت آسانسور کشور همواره ارائه دهنده انواع خدمات و محصولات در این زمینه می باشد.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

 

 

 

 

جدیدترین مقالات