به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

معرفی تابلو برق آسانسور و تمامی اجزای آن

تابلو برق آسانسور

معرفی تابلو برق آسانسور و تمامی اجزای آن

تابلو برق آسانسور تشکیل دهنده دو بخش مهم موتورخانه می باشد. این اهمیت در جایی مشخص می شود که موتورخانه توسط میکروکنترولرهای موجود در تابلو آسانسور کنترل می شود. در بخش کنترولرها به وسیله کنتاکتورهای فرمان و سایر اجزا این عمل انجام می شود. به همین علت نیز اهمیت تابلوهای برق در بالابرها بسیار مهم و حیاتی هستند. از همین رو شناخت جامع و راندمان اجزای آن سبب می شود تا بالابر ما علاوه بر کارکرد بهتر، در صورت وجود کوچکترین مشکلی با شناخت این قسمت، مانع از ایجاد خسارت های بیشتر شویم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید، تا به معرفی کامل آن بپردازیم.

تابلو برق چیست؟

به صوت کلی تابلوهای برق در ساختمان سازی در قسمت های مختلفی به کار رود. هر یک از این بخش ها دارای کاربردهای مختلفی هستند. مهم ترین وظیفه این بخش کنترل و اعمال دستورات به همراه توزیع برق، در کنار محافظت از مدارها می باشد. این محافظت در برابر بارهای اضافه، اتصالات، برق گرفتگی و حتی آتش سوزی موثر است. این مدار از بخش های مختلفی تشکیل شده است. از کلیدهای مغناظیسی، اتوماتیک، رله کنترل و نمایشگر و… می توان نام برد. تابلوهای برق را به منظور ایمنی بیشتر همواره در محفظه های بسته ای می سازند، تا از دست عموم به دور باشد.

تفاوت تابلو فرمان و تابلو برق آسانسور

تفاوت تابلو فرمان و تابلو برق آسانسور

همان طور که می دانید، موتورخانه های آسانسور از دو بخش تابلو برق و تابلو فرمان آسانسور تشکیل شده است. تابلوهای فرمان وظیفه کنترل کردن آسانسورها را برعهده دارند. که شامل میزان سرعت، باز و بسته شدن درب آسانسور و همچنین کنترل ترمزها می شود. همین طور وضعیت و عملکرد کابین ها و درخواست انتقال کابین در هر طبقه نیز توسط تابلو فرمان کنترل و بررسی می شود. تا در صورت عدم وجود مشکل، دستور انتقال صادر شود.

اما تابلوهای برق، میزان کیفیت و مسائل مربوط به برق آسانسور را مورد بررسی و کنترل قرار می دهد. با درخواست و حرکت کابین برق مورد نیاز در هر بخش تامین و تمامی مسائل توسط این بخش بررسی می شود. میزان کیفیت و کارایی تمامی اجزای این بخش بسیار مهم هستند. چرا که در صورت خرابی و یا عدم کیفیت، علاوه بر مشکل در راندمان، سبب ایجاد صداهای زیادی در کابین آسانسور نیز می شود.

اجزای مهم تابلو برق آسانسور

معرفی اجزای تابلو برق

 

تمامی منابع تغذیه تابلو برق توسط یک کابل 5 رشته ای که دارای سطح مقطع 6 میلی متری می باشد، از طریق تابلو مشاعات انجام می پذیرد. سه رشته فاز داخل کلید مینیاتوری شده و کار انتقال را انجام می دهد. همین طور قسمت نول به شینه نول و بخش هادی نیز به زمین تابلو متصل می شوند. برای افزایش سرعت انتقال برق نیز از کلید مینیاتوری سکسونری استفاده می کنند. مهم ترین بخش هایی که توسط این قسمت تغذیه می شود شامل بخش های ذیل می باشد:

 • امکان اتصال به رابط مینیاتوری سه فاز را دارد
 • به منظور قطع و وصل کردن برق همه آسانسور بدون استفاده از تابلو می توان استفاده کرد
 • به سه کلید فیوز به منظور ورودی چراغ سیگنال مرد استفاده قرار می گیرد.

مهم ترین وظایف تابلوهای برق آسانسور چیست؟

این بخش وظایف مختلفی را بر عهده دارد، اما می توان مهم ترین آن را انتقال و تامین برق بخش های مختلف آسانسور دانست. تابلوهای سه فاز شامل سه فیوز برای انتقال جریان سه و تک فاز هستند. کلید ها به منظور روشنایی قسمت های مختلف مثل کابین، چاهک، پریز موتورخانه و… مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر بخواهیم به صورت دقیق تر به این مسئله بپردازیم، باید گفت برای بخش پریزها از دو کلید 16 آمپری و برای تابلو برق آسانسور از یک کلید 20 آمپر سه فاز استفاده می شود. همچنین برای چاه و بخش چاهک نیز از دو پریز تک فاز 10 آمپری استفاده می شود. به همین جهت استفاده از تابلوهای با کیفیت و مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که بخش اعظمی از راندمان و کیفیت آسانسور ار تحت تاثیر قرار می دهد.

چه قطعاتی در ساخت تابلو برق کاربرد دارند؟

قطعات کاربردی در ساخت تابلو برق

برای ساخت این بخش از المان ها و قطعات مختلفی استفاده می شود. چرا که همان طور که گفته شد، این بخش یکی از مهم ترین قسمت های آسانسور محسوب می شود. به همین جهت در ساخت و استفاده از قطعات با کیفیت باید دقت لازم را داشت. به طور کلی اکر بخواهیم به قسمت های اصلی و مهم تر تابلوهای برق بپردازیم، می توان به بخش های مختلف ذیل اشاره کرد.

 • پایه ارث
 • لامپ سیگنال
 • کانل ها و سیم ها
 • فیوز و پریز تک فاز
 • فیوز سه فاز

مهم ترین نکات تابلوها

همان طور که اشاره شد استفاده از قطعات اورجینال و اصلی از جمله مهم ترین بخش های تابلوهای برق هستند. هنگام استفاده از آن و برای روشن کردن و اجرا مدار چاه آسانسور، باید دو چراغ به فاصله 50 سانتی متر از بالاترین نقطه و پایین ترین نقطه قرار دهیم. سایر چراغ ها نیز در فاصله ای حدود 7 متر از یک دیگر باید قرار بگیرند. این چراغ ها باید دارای حفاظ تونلی بوده و قابلیت خاموش و روشن کردن از موتورخانه و چاهک را داشته باشند.

نکته دیگر هنگام انجام کار، تجهیزات حفاظتی و ایمنی سطح مقطع کابل و سیم ها است. در نظر داشته باشید که برای سیم کشی داخل تابلو برق آسانسور، سطح مقطع آن و سیم های داخل تابلو باید 6 میلی متر مربع باشند. این ابعاد و اندازه مقدار استانداردی است که باید رعایت شود. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که به منظور افزایش کارایی و البته ایمنی حتما این کار باید توسط افراد متخصص انجام گیرد.

نکات اساسی ترسیم دیاگرام توزیع برق

ترسیم دیاگرام در تابلو برق

برای رسم دیاگرام توزیع برق آسانسور رعایت نکاتی بسیار حایز اهمیت است. چرا که عدم ترسیم صحیح می تواند مشکلات مختلفی را به وجود بیاورد. این بخش نیز توسط افراد متخصص و با دانش در این زمینه صورت می پذیرد. که شامل قسمت ها و بخش های مختلفی می باشد. به همین منظور اگر بخواهیم به صورت کلی به آن اشاره کنیم، بادی نکات ذیل را در نظر بگیریم.

 • حتما در نقشه کشیده شده، تابلو برق ترسیم شود.
 • مصرف چاهک بایستی از تابلو اصلی آسانسور تغذیه شود.
 • تابلو توزیع به تابلو توزیع اصلی مشاعات متصل شود. اگر ژنراتور در ساختمان بود، بایستی کابل های تغذیه به تابلو ATS و بعد از آن به تابلو توزیع متصل شود.
 • محل نصب تابلو برق آسانسور باید در محلی قابل مشاهده باشد. تابلو نباید در پشت درب گذاشته شود و در معرض دید عموم قرار داشته باشد.

کابل کشی برق آسانسور چگونه است؟

باید کابلی از قسمت تابلوی مشاعات به سمت تابلو برق به منظور تغذیه آسانسور کشیده شود. همین طور کابل های روشنایی چاه و تغذیه را می توان از قسمت چاه عبور داد. البته بهتر است که کابل تغذیه از قسمت رایزر عبور داده شود. رعایت این نکته بسیار مهم است که از مسیر آسانسور برای کابل بالارو فقط مختص به کابل های مجاز به آسانسور استفاده شود. جز در مواقعی که عبور مدار با دیواری با ضخامت 10 سانتی متر که میزان وزنی برابر با بتن داشته باشد، از شافت آسانسور مجزا شده باشد. پس بهره برداری از اینگونه دیوار برای حمل کابل غیر مجاز محسوب می شود.

توجه به کیفیت قطعات جانبی

اهمیت کیفیت تابلو برق

همیشه هر چقدر از متریال و قطعات اصلی و با کیفیت استفاده کنیم، راندمان و نتیجه کار بهتر می شود. در مورد تابلوهای برق نیز همین مسئله صادق است. این قسمت نه تنها به عنوان یکی از بخش های جانبی بلکه به عنوان قسمت های اصلی در هر آسانسور شناخته می شود. به همین علت نیز حتما باید از اصل بودن همه بخش ها و قطعات اطمینان حاصل نماییم. یکی از راه کارهای خرید مطمئن، کمک از افراد کارشناس و متخصص در این زمینه است. که می توانند به ما در این زمینه راهنمایی ای لازم را انجام دهند. دیگر مسئله خرید از یک شرکت معتبر و به نام می باشد. در هر صورت در این مورد از کیفیت کالای خود مطمئن شوید. چرا که در کارکرد بهتر آسانسور شما نقش بسزایی خواهد داشت.

قیمت تابلو برق آسانسور

این تابلوها از یک بدنه فلزی تشکیل شده که قطعات و قسمت های مختلف الکتریکی در آن قرار داده شده است. در بازار انواع مختلفی از این تابلو ها وجود دارند، که هر کدام متناسب با نوع آن دارای عملکرد متفاوتی هستند. همچنین نوع قطعات الکرتیکی در هر تابلو بر قیمت نهایی آن تاثیر مستقیم دارد. همچنین شرکت ها و برندهای مختلفی هستند که این قطعه را تولید روانه بازار می کند. که حتما پیش از خرید باید نسبت به عملکرد، ویژگی ها و کیفیت شرکت تولید کننده مطمئن شوید.

از دیگر ایتم های موثر در قیمت این تابلوها می توان به ابعاد و طراحی آن اشاره کرد. به همین منظور و برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. تا از کم و کیف تمامی اجزا و قطعات مختلف این صنعت بیشتر آشنا شوید. این گروه به عنوان یکی از اصلی ترین شرکت های فعال در صنعت آساسنور ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین قطعات اعم از کابین، درب، مکانیزم های درب، قطعات مکانیکی و… می باشد.