به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

نکات جالب در مورد آسانسور مغناطیسی و مزایای آن

آسانسور مغناطیسی

نکات جالب در مورد آسانسور مغناطیسی و مزایای آن

آسانسور مغناطیسی به عنوانی نسلی تازه از انواع آسانسورها، دارای تکنولوژی نوین، ایمنی بالا همراه با راندمان بهتر قطعات است. قطعات و روش های موجود در انواع آسانسورهای کششی، پنوماتیک، هیدرولیک و… فاقد کارایی و قابلیت های بالابرهای مغناطیسی هستند. همچنین این آسانسور دارای مزیت های مختلفی همچون سرویس و نگهداری راحت تر و مقرون به صرفه تر می باشد. همین طور به دلیل استفاده از روش های تازه در ساخت آن و استفاده از قطعات کم تر سبب سبک تر شدن کابین و حرکت بهتر و ایمن تر آن نیز شده است. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله بیشتر در مورد این آسانسور و ویژگی های آن صحبت کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

روش کارکرد آسانسورهای مغناطیسی

روش کارکرد آسانسورهای مغناطیسی

در این روش که به LSM نیز معروف است، ریل های راهنما موجود و سایر اجزای متصل به دیواره چاه در نقش روتور استفاده می شوند. چرا که این بخش ها دارای یک مغناطیس دائم می باشند. زمانی که جریان برق به قسمت استاتور وارد می شود، موجب تشکیل میدان مغناطیسی شده و آن را به قسمت روتور منتقل می کند. در این روش کابین آسانسور در نقش روتور عمل می کند. این کابین ها به شکلی طراحی و ساخته شده اند که در مقاطعی سبب قطع شدن جریان برق می شوند. در این زمان جریان برق از طریق سیم پیچ های موجود بر استاتور، سیم پیچ های روی روتور را باردار کرده و باعث حرکت کابین می شوند.

به طور کلی آسانسور مغناطیسی دارای یک سیستم نوین و هوشمند بوده که میزان شتاب، حرکت و سرعت کابین ها را به خوبی کنترل می کند. همچنین نوع حرکت کابین ها بدون سر و صدا و لرزش بوده و دارای احتمال خطای بسیار کمی نیز می باشد. این آسانسورها دارای قابلیت حمل بار تا 2 تن را داشته و برای جا به جایی محموله های سنگین نیز کاربردی هستند.

مهم ترین بخش هایی که از آسانسور مغناطیسی حذف شدند

قطعات آسانسور مغناطیسی

 • وزنه تعادل
 • سیم های بکسل‌
 • ریل وزنه
 • فریم وزنه تعادل
 • قرقره و فلکه چدنی
 • موتورخانه
 • قطعات نگهدارنده سیم بکسل‌ها

بکارگیری فناوری نوین در سیستم مغناطیسی

در نسل جدید آسانسورها که به نوع مغناطیسی معروف است، همان طور که گفته شد از کابل ها استفاده نمی شود. و کابین تنها با کمک جریان مغناطیسی موجود در طبقات جا به جا می شود. همچنین در این سیستم می توان کابین را علاوه بر حالت عمودی، به شکل افقی نیز حرکت داد. این روش به منظور سازگاری بیشتر با نیاز افراد و ساختمان ها می باشد.

در کی از طرح های اجرایی که به نام مولتی نیز معروف است، کابین به شکل حلقه ای و با سرعت تقریبی 5 متر بر ثانیه حرکت می کند. این کابین ها با استفاده از روش ترمز چند سطح نیز متوقف می شوند. وزن حدودی کابین های طراحی شده نوع 50 پیکسل از نوع فعلی کم تر است. چرا که متریال استفاده شده در ساخت آن از مواد سبک تر و مقاومی ساخته می شوند. همچنین در این سیستم مسافران در حد فاصله 15 تا 30 ثانیه می توانند سوار کابین بعدی شوند.

ترمزهای مغناطیسی چطور عمل می کنند؟

نحوه کارکرد ترمز آسانسور مغناطیسی

سیستم های ترمز این نوع آسانسور به شکل ویژه و در شرایط مختلف به خوبی عمل می کند. حتی زمانی که برق قطع شود نیز ترمز آسانسور باید به شکل اتوامتیک عمل کند. همچنین در آسانسور مغناطیسی اگر کابین با سرعت بالایی نیز در حرکت باشد، سیستم ترمز باید توانایی نگه داشتن کابین را داشته باشد. همچنین یکی دیگر از ویژگی های این سیستم مانع از خارج شدن کابین ار حالت تراز روی ریل نیز می شود.

همان طور که اشاره شد در صورت قطعی برق نیز ترمزها باید مانع از حرکت کابین شوند. به همین علت باید ترمزها دارای شرایط ذیل باشند.

 • در صورت قطعی برق، آسانسور باید دارای دو وسیله الکتریکی به منظور کنترل شرایط باشد
 • ترمزها باید به وسیله فنر فشاری و یا توسط نیروی وزن کار کند
 • اگر جریان برق آسانسور به هر دلیل قطع شد، ترمزها باید فورا توانایی توقف کابین را داشته باشند
 • ترمز استاندارد در این نوع آسانسور باید به وسیله جریان الکترومغناطیسی آزاد شود
 • سیستم ترمز باید طوری طراحی شده باشد که بتوان آن را با دست باز کرد. و یا با فشار دائمی شخص قادر به توقف باشد.

مزایا و معایب فناوری بالابرهای مغناطیسی

ویژگی های آسانسور مغناطیسی

امروزه استفاده از آسانسورهایی که به شکل مغناطیسی عمل می کنند، کارآمد تر از دیگر آسانسورها می باشند. مزیت های این نوع آسانسور گه به مگلو (maglev) نیز معروف هستند، شامل قیمت کم تر، سرعت بیشتر، اصطکاک کم تر، طول عمر بیشتر و… می شود. همچنین این بالابر هنگام حرکت اصطکاک کم تری دارد. این اتفاق به دلیل عدم تماس بین طناب و قرقره می باشد.

سیستم های مغناطیسی میزان مصرف برق کمی نیز دارند. همچنین به دلیل عدم ساطع کردن دی اکسید کربن، برای محیط نیز مناسب و سازگار می باشد. اما این سیستم نیز دارای معایبی است. یکی از موارد هزینه بالاتر به دلیل مسیر راهنما آن است، که نسبت به آسانسورهای معمولی بیشتر است. همچنین با گذشت زمان هزینه های نگهداری و سرویس آن نیز افزایش پیدا می کند.

تفاوت آسانسورهای مکانیکی و مغناطیسی

تفاوت آسانسور مغناطیسی و مکانیکی

استفاده از تعلیق الکترومغناطیس را می توان یکی ازاساسی ترین تفاوت بین این دو بالابر بیان کرد. همان طوری که می دانید وجود سیم پیچ های دایره ای در نوع مغناطیسی باعث ایجاد گرانش و به تعلیق درآوردن آسانسور می شود. همچنین در این سیستم نیازی به طناب فولادی نیز نمی باشد. سرعت این آسانسور بسیار بالا بوده و فناوری کار شده در آن همانی است که برای قطارهای سریع السیر استفاده می شود.

در آسانسورهای مکانیکی همواره از موتور به همراه کابل و وزنه تعادل استفاده می کنند. اما در نوع مغناطیسی از یک موتور خطی بهره می برد که می تواند کابین را هم به شکل عمودی و هم به صورت افقی جا به جا کند. این اتفاق سبب می شود که حتی در یک شافت، دو کابین امکان حرکت داشته باشند. در نتیجه علاوه بر کارایی بیشتر، زمان انتظار افراد برای دسترسی به کابین بعدی را بسیار کاهش می دهد.

خرید آسانسور مغناطیسی

همان طور که گفته شد، این نوع بالابر به عنوان نسلی جدید از آسانسور شناخته می شود. که دارای مزیت ها و ویژگی های مختلفی است. اما همواره ساخت و طراحی این نوع آسانسور هنوز به طور کامل در همه دنیا به کار گرفته نشده است. از همین رو با توجه به نوع کاربری از دیگر آسانسورها استفاده می کنند. شما نیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تر مورد آسانسور متناسب با نوع ساختمان خود با کارشناسان گروه صنعتی مگا مشورت نمایید. این شرکت به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان و سازندگان در این صنعت همواره بهترین و با کیفیت ترین ها را ارائه می دهد.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷