به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کاری باید انجام دهیم؟

گیر کردن در آسانسور

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کاری باید انجام دهیم؟

گیر کردن در آسانسور قطعا تجربه ای تلخ و دلهره آوری است که هیچ کسی دوست ندارد آن را تجربه کند. اما ممکن است بنا به دلایلی و وقوع یک مشکل فنی، افراد در داخل کابین محبوس شوند. به همین علت و به دلیل اینکه این مشکل ممکن است برای افراد در شرایط مختلفی به وجود بیاید، پس بهتر است که هر چه بیشتر با اقدامات لازم در این زمان بیشتر آشنا شویم. تا با حفظ خونسردی و شناخت راهکارهای مناسب مانع از تشدید مشکلات شویم. در این مقاله به تمامی راه کار ها در زمان وقوع این مشکل می پردازیم. پس ما را تا انتها دنبال کنید.

اصلی ترین دلایل گیر کردن در آسانسور

مهم ترین دلایل گیر کردن در آسانسور چیست؟

می توان مشکلات ناشی از گیر افتادن در کابین آسانسور را به سه دسته اصلی تقسیم کرد. چرا که عمده مشکل به وجود آمده در این حالت به یکی از این سه مورد ربط پیدا می کند.

قطع برق

قطع شدن از جمله مشکلاتی است که سیستم های مختلفی را با اختلال رو به رو می کند. این مشکل مخصوصا در فصل گرما به دلیل افزایش استفاده از وسایل سرمایشی و… یکی از مهم ترین دلایل قطع شدن برق است. همین طور اختلالت فنی و یا مشکل در اتصالات نیز می تواند سبب بروز این مشکل شوند.

در صورت قطعی برق یکی از وسایلی که با مشکل رو به رو می شود، آسانسور است. اما سازمان استاندارد برای پیشگیری از تشدید مشکل، تمامی شرکت های نصب آسانسور را ملزم به استفاده از قطعه UPS کرده است. نصب این قطعه در سیستم آسانسور سبب می شود تا در زمان قطع شدن برق، کابین در نزدیک ترین طبقه متوقف شده تا افراد از گیرد کردن در آسانسور نجات پیدا کنند.

استفاده‌ نادرست از آسانسور

گیر افتادن به دلیل استفاده نادرست از آسانسور

همیشه برای استفاده صحیح از آسانسور دستورالعمل های مختلفی بر روی آن نوشته شده است. یکی از موارد مربوط ظرفیت کابین می شود. همواره از جمله ایرادات فنی که زمان جابجایی برای آسانسور به وجود می آید سوار شدن تعداد بیشتر از حد مجاز به داخل کابین می باشد. به همین علت باید دقت داشت تا این مورد به خوبی رعایت گردد. در همین راستا سازمان استاندارد شرکت ها را پس از نصب، ملزم به استفاده از سنسوری الکتریکی به نام اورلود کرده است. تا زمانی که افراد و یا بار بیش از حد مجاز وارد آسانسور شد، پیام اخطار دهد. تا پیش از حرکت کابین از گیر کردن در آسانسور و دیگر مشکلان جلوگیری کند.

وجود نقص مکانیکی یا الکتریکی

یک آسانسور استاندارد از بخش ها و قطعات مختلفی تشکیل شده است. همان طور اکثر ماشین آلات و یا وسایل ممکن است دپار نقص فنی شود، آسانسور نیز از این امر مستثنی نیست. ضمن اینکه به علت پیچیدگی های زیادی که در ساخت آن وجود دارد و از قطعات مکانیکی مختلفی استفاده می شود، احتمال بروز مشکل وجود دارد (گرجه با رعایت اصول استاندارد و نگهداری می توان آن را به صفر کاهش داد)

عدم رعایت استانداردهای لازم

یکی دیگر از دلیل شایع و بروز مشکلات مختلف برای آسانسور عدم استفاده از قطعات و رعایت اصول اصلی هستند. همان طور که می دانید برای دریافت گواهینامه های اصلی، آسانسور توسط بازرس بررسی شود. برخی افراد به ترفندهای مختلفی اقدام به دریافت گواهینامه بدون رعایت اصول ایمنی می کنند. که این عامل می تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

استفاده از قطعات تقلبی و یا غیر اصل نیز یکی از عوامل مهم گیر کردن در آسانسور می باشد. به همین جهت در تمامی مراحل و انتخاب قطعات، حتما از کارشناس یا یک فرد متخصص در این زمینه کمک بخواهید، تا شما را راهنمایی کند.

نکاتی که باید زمان گیر کردن در آسانسور انجام دهید

نکات مهم در زمان محبوس شدن در آسانسور

حفظ خونسردی و آرامش مهم ترین نکته در زمان محبوس شدن در آسانسور است. چرا که هرگونه حرکت شتاب زده ای سبب تشدید مشکل و یا وقوع اتفاق بدتر خواهد شد. امروزه در اکثر آسانسور از سیستم پاراشوت و یا ضد سقوط استفاده می شود. ضمن اینکه وجود ترمز های مکانیکی در موتور مانع از هرگونه سقوط خواهد شد. بهترین حالت نشستن در کف کابین است. چرا که در زمان حرکت دوباره مانع از برهم خوردن تعادل شما می شود.

همان طور که پیش تر اشاره نمودیم، بیشتر آسانسورها دارای سیستم UPS هستند. در گذشته نیز از سیستم Black out استفاده می شد. این سیستم نیز همان کارایی داشت اما نقش هایی داشت که در روش جدید آن ها بر طرف شده است. در صورت قطع برق داخل نیز می توان از نور گوشی خود استفاده نمایید. ضمن اینکه در اولین اقدام نسبت به فشردن آژیر داخل کابین و یا استفاده از تلفن داخل کابین برای دریافت کمک استفاده نمایید.

زمان محبوس شدن در کابین این کارها را انجام ندهید

بسیاری از اوقات افرادی که دچار گیر کردن در آسانسور می شوند، فکر می کنند با انجام یکسری از کارها می توان زودتر از وضعیت فعلی نجات پیدا کنند. اما این اقدامات نه تنها سودی برایشان ندارد، لاکه بسیار خطرناک نیز است. یکی از این اقدامات تلاش برای خروج از کابین است.  بالای کابین ها محفظه ای وجود دارد، که نصابان برای سرویس های دوره ای بیشتر از آن استفاده می کنند. اما در صورت عدم آشنایی رفتن به بالای کابین می تواند سبب برق گرفتگی و مرگ افراد شود.

دیگر نکته مهم در این حالت عدم تلاش برای باز کردن درب آسانسور است. چرا که این کار سبب شکستن شدن و ایجاد اختلال در مکانیزم شده که بعد ها نمی توان به راحتی درب را باز نمود، و به نوعی عملیات نجات را به تاخیر می اندازد. از همین رو به هیچ عنوان برای باز کردن درب تلاش نکنید.

افراد بیرون از آسانسور چه باید کنند؟

اهمیت کمک افراد بیرون در زمان گیر افتادن در آسانسور

گاهی ممکن است به جای اینکه شما درون آسانسور محبوس شده اید، فرد دیگری گیر افتاده باشد. در این لحظه شما باید اقدامت کمک به او را فراهم نمایید. ابتدا باز هم با حفظ خونسردی از فرد داخل کابین بخواهید آرامش خود را حفظ کند. سپس شرح حالیاز افراد داخل کابین بگیرید که اگر کسی حال مساعدی ندارد و یا بیماری قلبی دارد، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. سپس بررسی کنید که کابین همتراز با طبقه متوقف شده و یا در بین طبقات قرار دارد. در حالتی که کابین رو به رو طبقه متوقف شد می توانید با استفاده از کلید اضطراری درب را باز نمایید. در غیر این صورت پس از تماس با آتش ناشنی از آن ها برای نجات افراد کمک بخواهید.

استفاده از آسانسور با کیفیت، برابر با خطر کم تر

همان طور که در این مقاله اشاره شد عوامل مختلفی باعث گیر کردن در آسانسور می شود. اما یکی از مهم ترین آن که هم خرابی و هم در ایمنی بسیار موثر است کیفیت خود آسانسور است. با استفاده از قطعات با کیفیت و استاندارد می توان احتمال هرگونه خطری را کاهش داد. همچنین در صورت وقوع هر نوع مشکلی برای افراد داخل کابین اتفاقی نمی افتد.

با توجه به اهمیت آسانسور استاندارد و با کیفیت باید اشاره کنیم که گروه صنعتی مگا به عنوان یکی از بهترین شرکت های آسانسور کشور همواره بهترین قطعات را با کیفیت بالا عرضه می کند. به همین دلیل شما نیز می توانید با خرید انواع کابین، درب و قطعات جانبی سلامتی و ایمنی خود را تامین نمایید. برای کسب اطلاعات تکمیلی با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

جدیدترین مقالات