به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

لقمه آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

لقمه آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

لقمه آسانسور قطعه ای است فلزی که برای نگه داشتن و فیکس کردن ریل ها به براکت، مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه یکی از انواع قطعاتی است که نقش ویژه ای در کارکرد آسانسور داشته و باید مورد استفاده قرار بگیرد. از همین رو عدم استفاده از آن مانع از کارکرد صحیح و ایمن آسانسور می شود. لقمه ریل انواع مختلفی داشته و البته کاربردهای گوناگونی نیز دارد. همچنین نکاتی نیز برای شیوه نصب آن وجود دارد. که در این مقاله سعی می کنیم به صورت جامع به تمامی این موارد اشاره کنیم. تا شناخت کافی از آن داشته و در صورت نیاز بدانید باید کدام نوع از آن را تهیه نمایید.

لقمه آسانسور چیست؟

همواره در ساخت و راه اندازی و حرکت کابین آسانسور، از قطعات ریز و درشت زیادی استفاده می شود. که کیفیت آن ها و همچنین شیوه نصب، در راندمان و البته طول عمر آسانسور بسیار مهم هستند. یکی از این قطعات که نقش مهمی را در راندمان و طول عمر آسانسورها ایفا می کند، لقمه ریل می باشد. که قطعات فلزی بسیار کوچکی هستند که با ابعاد کوچک خود، اما از کارایی و اهمیت زیادی برخوردار می باشند. همچنین به این قطعات، مخصوصا در بین نصابان بست ریل نیز گفته می شود. در واقع برای شناخت آن بهتر است تا با تمامی نام هایی که از آن یاد می شود، آشنا بود. اما آنچه که در این مورد اهمیت زیادی دارد، تاثیری است که این قطعه بر روی روند کلی آسانسور ایفا می کند.

یکی از ویژگی های مهم این قطعه، تنوع آن است. در واقع با توجه به اینکه ظرفیت کابین ها و همچنین استفاده از براکت ها و ریل ها متناسب با این ظرفیت متفاوت است، از همین رو این بست ها نیز مدل های گوناگونی دارند. تا بتوان متناسب با هر یک از ریل ها و براکت ها در زمان نصب از نمونه هم اندازه با آن ها استفاده کرد. در واقع ایجاد هماهنگی در این بخش و تناسب بین این قطعات با یکدیگر از اهمیت زیادی برخوردار است. این مدل ها و لقمه های ریل گوناگون هر کدام دارای کیفیت و کارایی متفاوتی هستند. که در ساخت آن مهم بوده و به همین علت در ادامه به انواع آن نیز اشاره خواهیم کرد. تا مدل های این قطعه آشنا شده و در زمان استفاده بدانید باید از کدام نمونه استفاده نمایید.

مهم ترین کاربردهای لقمه ریل

مهم ترین کاربردهای لقمه ریل

برای ثابت نگه داشتن قطعات همواره از انواع بست استفاده می شود. مخصوصا برای قطعاتی که به شکل آویزان و یا معلق قرار دارند. از بست های ریل نیز برای نگه داشتن ریل بر روی براکت استفاده می کنند. چرا که همان طور که می دانید ریل ها از جمله مهم ترین قطعاتی هستند که کابین را در مسیر حرکت خود هدایت می کند. و هر گونه اختلال در آن و یا مقاوم نبودن می تواند موجب خروج کابین از مسیر اصلی خود شود. در واقع به همین دلیل هم هست که به این ریل ها، ریل های راهنما نیز گفته می شود. از همین رو برای نصب و انتخاب لقمه آسانسور که تاثیر زیادی در کارکرد براکت ها و در نتیجه عملکرد کلی ریل های راهنما در ارتباط با کابین ها دارند، نیز باید دقت فراوانی به خرج داد. چرا که نکات مهمی برای نصب این قطعه وجود دارد.

نکته دیگری که توجه به آن از اهمیت بالایی برخوردار است، توجه به مدل و نوع ریل است. ریل ها انواع مختلفی دارند که متناسب با ابعاد و میزان ظرفیت کابین انتخاب می شوند. در واقع این مدل ها با نمره ها و یا شماره های مختلف تعیین می شود. به همین خاطر نیز اندازه و میزان مقاومت آن ها در برابر کابین های مختلف و تناسب آن با سایر قطعات آسانسور مهم است. به همین خاطر استفاده از تعداد لقمه مناسب و همچنین نوع آن در این امر حائز اهمیت است. که حتما باید با نظر کارشناس و یا نصاب و متخصص این حوزه تعیین شود. در واقع باید بدانیم در برابر کدام ریل رهنما از چه نوع نمره ای، و متناسب با آن از چه براکت و لقمه ای اتفاده کنیم. همچنین تعداد لقمه ها نیز بر اساس همین عوامل و میزان مقاومت مورد نیاز تعیین می شود.

انواع بست ریل های آسانسور

انواع لقمه ریل

همان طور که تا به اینجا اشاره کردیم، لقمه ها انواع مختلفی دارند. که بسته به شرایط و ویژگی مورد نیاز از آن ها استفاده می شود. این قطعات به دو دسته 1- بست پرسی و 2- بست قالبی تقسیم می شوند. ضمن اینکه از نظر جنس نیز این قطعات انواع مختلف دارند. که به لقمه های جنس چدنی و لقمه های فولادی تقسیم می شوند. به همین خاطر برای انتخاب یک لقمه ریل مناسب باید نکات مهم و مختلفی را مدنظر قرار داد. تا بتوان از بین انواع آن با جنس های مختلف گزینه مورد نظر خود را انتخاب نماییم. به همین خاطر در ادامه به معرفی مهم ترین دلایلی که در انتخاب انواع این قطعات نقش دارند، اشاره خواهیم کرد.

 • میزان ارتفاع آسانسور یا بهتر بگوییم ارتفاع ساختمان (و یا تعداد طبات در نظر گرفته شده برای آن)
 • نوع و مدل آسانسور (آسانسور خانگی، هیدرولیکی، کششی، گیرلس، گیربکس دار و… باشد)
 • مدل و نوع براکت انتخاب شده، برای حفظ و نگهداری از ریل های راهنما
 • نوع و مدل ریل در نظر گرفته شده برای آسانسور، که در انواع مختلفی ارائه می شوند

تمامی موارد که ذکر کردیم، در انتخاب لقمه آسانسور ما تاثیرگذار هستند. که سبب شود تا اهمیت انتخاب مدل مورد نظر و متناسب با آسانسور ما تا چه حد با اهمیت است. به همین خاطر باید توصیه کنیم که در زمان تهیه این قطعه حتما اطلاعات لازم را از شرکت ارائه دهنده خدمات آسانسور کسب نمایید. تا تمامی قطعات آسانسور شما با یکدیگر همخوانی داشته باشند.

شرایط نصب لقمه ریل آسانسور

شرایط نصب لقمه ریل آسانسور

به منظور استفاده از این قطعه، ایجاد شرایط نصب از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر باید ترتیب و اولویت استفاده از قطعات را بدانید. به همین خاطر ابتدا باید براکت های مناسب و متناسب با ریل ها در جای خود قرار بگیرند. سپس بعد از نصب براکت ها نوبت به استفاده از لقمه های ریل می رسد. بدین شکل که لقمه را باید بر روی سوراخ های پیچ براکت قرار داده و با استفاده از پیچ ها آن ها را به یکدیگر متصل نمایید. پس از انجام این مراحل نوبت به استفاده از سایر قطعات می رسد. مراحلی که در ادامه باید انجام شوند به شرح ذیل می باشند.

 • استفاده از یک واشر تخت
 • استفاده از یک لاتون به منظور تنظیم فواصل در بین قطعات
 • بکارگیری یک واشر فنری

پس از طی کردن مراحل بالا، نوبت به قرار دادن مهره می رسد. نکته بسیار مهمی که در زمان نصب بست ریل وجود دارد، نحوه قرارگیری آن است. که باید کاملا صاف، تخت و بدون هیچگونه کجی یا لقی در جای خود قرار بگیرد. در صورت عدم ایجاد این شرایط، باید بازبینی شود که اشکال از نصب آن بوده و یا لقمه دچار ایراد شده است. که در این حالت باید سریعا نسبت به تعویض قطعه یا نصب صحیح آن اقدام شود. چرا که همان طور که گفته شد، نصب اصولی لقمه آسانسور تاثیر زیادی در کیفیت نهایی کار داشته و سبب افزایش ایمنی و راندمان آسانسور می شود. تا کابین دقیقا در زمان مناسب و هم تراز با درب آسانسور توقف کند.

نکات مهم هنگام خرید و استفاده از لقمه ریل ها

تا به اینجا علاوه بر آشنایی با این قطه و شرایط نصب آن، بد نیست تا به برخی از نکات تکمیلی در رابطه با این قطعه نیز بپردازیم. که نقش کلیدی در راهنمایی کابین در داخل چاه و هدایت صحیح آن دارد. نکاتی که هم در هنگام خرید این قطعه و هم در زمان نصب و استفاده از آن می تواند بسیار مفید و کارآمد باشد. به همین دلیل در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد. تا با استفاده و بهره مندی از این نکات یک آسانسور با کیفیت و مناسب داشته باشید.

 • در هنگام انتخاب لقمه به نوع براکت و ریل انتخابی توجه نمایید، مخصوصا در مکانیزم آسانسور کششی
 • در صورت استفاده از ترمز و ایجاد خمش و نیرو بر روی ریل ها، لقمه ها نباید هیچ گونه تغییری داشته و یا بشکنند
 • استفاده از لقمه های مدل ریختگی در آسانسورهای با ارتفاع کم تر از 40 متر
 • هر دو لقمه با استفاده از یک براکت به ریل متصل می شود
 • بست ها نباید در صورت انبساط قطعات و یا تغییر در درجه حرارت آسانسور استحکام و مقاومت خود را از دست بدهند.
 • در آسانسورهایی که دارای ارتفاع بیش از 40 متر هستند، بهتر است از لقمه های مدل فنری استفاده شود
 • تمامی سطح لقمه های ریل در زمان استفاده باید بر روی براکت قرار بگیرد
 • در صورت دفرمه شدن یا شکستگی لقمه هنگام نصب، حتما باید آن را با یک لقمه سالم جابجا کرد.
 • مطابق با استانداردی که برای جوشکاری در نظر گرفته شده، به هیچ عنوان نباید اطراف و روی لقمه را جوشکاری کرد، و انجام این کار اکیدا ممنوع اعلام شده است.
 • یکی از نکاتی که در مورد استحکام لقمه ها وجود دارد، این است که در صورت نشست کامل ساختمان نیز این قسمت نباید استحکام و ثبات خود را از دست بدهد

خرید لقمه آسانسور و قطعات جانبی

خرید لقمه ریل آسانسور

همان طور که اشاره شد، این قطعه گرچه ابعاد بزرگی ندارد و به چشم مسافران در زمان استفاده از آسانسور نمی آید، اما تاثیر مهمی در روند حرکتی کابین دارد. در واقع از جمله قطعات موثر و تاثیرگذار در زمان حرکت آسانسور است. بر همین اساس باید نه تنها در تهیه این قطعه بلکه سایر قطعات جانبی و مکانیکال آسانسور نیز دقت زیادی به خرج دهیم. تا با استفاده از بهترین و با کیفیت ترین مدل ها سبب افزایش ایمنی و سلامت مسافران در زمان استفاده از آسانسور شویم. از همین رو گروه صنعتی مگا که همواره بر اصل ایمنی و کیفیت تاکید داشته است، انواع قطعات جانبی آسانسور، مکانیزم های با کیفیت درب همانند درب فرماتور وارداتی از اسپانیا و یا دیگر درب با کیفیت وارد شده از کشور چین یعنی درب سلکوم را در بالاترین کیفیت و قیمت مناسب عرضه می کند.

در کنار تمامی محصولات و کیفیت بالا عرضه شده، ارائه مشاوره نصب و راه اندازی و همچنین انتخاب قطعات نیز توسط این گروه انجام می شود. در واقع با توجه به تجربه این کارخانه، بسیار مهم است که در انتخاب مکانیزم و نوع آسانسور خود از روش های صحیح بهره ببرید. از همین رو نیز می تواند جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه و دریافت مشاوره با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان ما از صفر تا 100 مراح انتخاب و نصب آسانسور شما را راهنمایی کنند. پروه مگا به عنوان یکی از قطب های اصلی آسانسور در کشور، با سال ها تجربه در این زمینه، و راه اندازی پروژه های مختلف آسانسوری در کشور، از تجربه بالایی برخوردار است. تا مطابق با انتظارتان بهترین و با کیفیت ترین ها را به شما ارائه دهد.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button