به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

سیستم ضد سقوط آسانسور چیست؟

سیستم ضد سقوط آسانسور

سیستم ضد سقوط آسانسور چیست؟

سیستم ضد سقوط آسانسور روشی برای افزایش ایمنی و کاهش خطر سقوط است. سقوط آسانسورها را می توان اتفاقی ناگوار و وحشتناک توصیف کرد، که قطعا هیچ یک از افراد علاقه ای به تجربه آن ندارند. حتی خیلی از افراد از ترس این اتفاق کم تر از آسانسورها استفاده می کنند. اما امروزه با ابداع اختراعات و قطعات با کیفیت در ساخت آسانسورها این اتفاق بسیار کم تر اتفاق می افتد. به همین دلیل خرید کابین، درب و به طور کلی آسانسور از مراکز معتبر و برند، بسیار حائز اهمیت می باشد. ایمنی آسانسورها که سیستم ضد سقوط یکی از آن ها است شامل موارد مختلفی است. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به طور کامل درمورد آن توضیح دهیم. تا با شناخت بیشتر و خرید بهترین و با کیفیت ترین آساسنورها دیگر نگران مسائلی همچون سقوط آن ها نباشید.

سیستم ضد سقوط آسانسور

ایمنی در سیستم ضد سقوط آساسنور

این سیستم در آسانسورهای استاندارد سیستم ها و بخش های مختلفی برای افزایش ایمنی افراد تعبیه شده است. قسمت های مختلف در راندمان، سرعت و کیفیت آسانسورها نقش مهمی دارند. با توجه به اینکه بالابرها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند، اما بخش هایی هستند که نقش محوری تر و مهم تری را ایفا می کنند. که می توان گفت ایمنی و امنیت بالابرها وابستگی بیشتری به آن ها دارد. به همین خاطر همواره سیستم ایمنی به منظور افزایش ایمنی و حفظ سلامت و جان افراد، علاوه بر اهمیت زیاد، باید در تمامی مدل های مختلف آسانسور نیز نصب و راه اندازی شود. این بخش ها و قطعات شامل موارد ذیل می شود.

 • ترمزهای قوی
 • سیستم ایمنی (پاراشوت)
 • کابل کشنده با قدرت (بکسل)
 • ضربه گیرها
 • امکان باز شدن درب آسانسور توسط اپراتور

اما ذکر این نکته مهم است که در مکانیزم ها و مدل ها مختلف در صورت عدم استفاده از هر یک از این بخش ها، سایر قطعات و قسمت ها وجود دارند تا ایمنی لازم را تامین کنند. به عنوان مثال در مدل های هیدرولیک به دلیل عدم وجود کابل ها، تلاش شده تا جک ها به نوعی تعبیه شوند که بتوانند این قسمت از ایمنی را در کنار کارکرد خود داشته باشند.

نکات مهم در ایمنی آسانسور و پله برقی

برای اجرا پروژه های آسانسور و پله برقی ها رعایت یک سری نکات از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که به وجود آمدن حوادثی همچون سقوط می تواند نشئت گرفته از عدم رعایت نکات ایمنی دارد. که می تواند از قطعه نامرغوب و تقلبی، عدم اجرا و نصب صحیح و یا عدم رعایت قطعات و استانداردهای ایمنی باشد. به همین دلیل در ادامه به برخی از نکات مهم برای ساخت آسانسورها و پله برقی می پردازیم.

۱- اجرا این موارد در داخل دوربندی پلکان ممنوع است.

۲- ایستگاه های مشترک باید به وسیله مصالح مقاوم در برابر حریق دودبندی شوند. تا از نفوذ هرگونه دود و شعله های آتش به داخل کابین جلوگیری شود. همچنین تمامی مواد کار شده در داخل کابین باید از متریال ضد حریق باشد.

۳- دیوار جانبی آسانسور باید خود ایستا و مقاوم در برابر حریق باشد.

۴- موتورخانه آسانسور باید دارای قفل و پنجره همچنین به صورت مشبک 2 در 2 (سانتی متر) باشند.

۵- آسانسورها باید دارای سیستم ارتینگ باشند.

۶– دستورالعمل عملکرد سیستم کلی آسانسور باید در داخل اتاقک آن نصب شود.

۷- بهتر است برای افزایش ایمنی سیستم ضد سقوط آسانسور دارای استاندارد و تست ایمنی باشد.

سیستم ضد سقوط آسانسور چگونه کار می کند؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، اگر یک آسانسور از بخش های با کیفیت و استاندارد تشکیل شده باشد، احتمال سقوط آن نزدیک به صفر است. به همین دلیل این سیستم از اهمیت بسیار بالایی برای حفظ جان افراد برخوردار است. اما با این حال در صورت وقوع این اتفاق بخش های مختلف کار شده در آن مانع از سقوط می شوند. بالابرها از قسمت های مختلف و در واقع از قطعات مکانیکال مختلفی تشکیل شده اند. این قسمت های مختلف نقش تعیین کننده ای در کیفیت، سرعت، ایمنی و البته عدم سقوط آسانسورها دارند. در واقع هر یک از قطعات و قسمت ها دارای چند وظیفه م کاربرد مختلف هستند. ابتدا بتوانند در بخشی که استفاده می شوند کارایی داشت هباشند. سپس کیفیت و مقاومت مناسب در زمان کارکرد و حفظ ایمنی کار.

اما سوال اساسی در این بخش در رابطه با نوع کارکرد این سیستم می باشد. در واقع چه چرخه یا مراحلی می تواند از سقوط یک آسانسور جلوگیری کند؟ یا در یک لحظه و در زمان رها شدن کابین، چه مانع و یا موانعی می توانند آن را با تمام وزن و وزن اضافی مسافران در داخل چاه متوقف نماید؟ با توجه به اهمیت شناخت این مراحل و بکارگیری آن در زمان راه اندازی آسانسور خود به آن نیاز دارید، در ادامه به معرفی بخش های مهم که مانع از سقوط بالابرها می شوند، می پردازیم.

سیستم ترمز RBS

متخصصین این زمینه، این سیستم را کارآمدترین سیستم ضد سقوط آسانسور می دانند. روش RBS ترکیبی از مکانیزم های چرخ دنده ها و فنر می باشد. این روش متکی به سیم های بکسل می باشد. که در صورت سقوط واکنش نشان داده و از افتادن کابین جلوگیری می کند. این سیستم آنقدر قدرت بالایی دارد که از جابجایی حتی 1 سانتی متر کابین نیز جلوگیری می کند. از این روش به عنوان یکی از سیستم های با کیفیت و پرقدرت در پروژه ها و قسمت های مختلفی استفاده می شود. امروزه از این سیستم در انواع مدل ها مانند آسانسور کششی و یا پنوماتیک و… استفاده می کنند. که بسیار نیز کاربردی بوده و البته در تست ها و آزمایش های انجام شده در این مدل ها نتایج مناسبی را نیز از خود به جای گذاشته است.

استفاده از این ترمزها مدل ها و انواع مختلفی دارد. در واقع در برخی از موارد به دلیل عدم ایجاد شوک به کابین و آسیب و یا عدم ایجاد ترس به مسافران داخل کابین، از روش های دیگری نیز استفاده می کنند. که در آن ها آسانسور با سرعت متوسط خود و به آرامی در نزدیک ترین طبقه توقف می کند. در واقع این روش بیشتر شبیه به فرآیند حرکت کابین در زمان قطعی برق و فعالسازی سیستم باتری اضطراری می باشد. چرا که با گذشت زمان تلاش شده تا از سیستم ها و روش هایی که کم ترین میزان لرزش و تکان و همین طور انتقال ترس به مسافران داشته، استفاده شود.

مزایای استفاده از سیستم ترمز RBS

سیستم ضد سقوط آساسنور RBS

 • این مورد یکی از بهترین انواع سیستم ضد سقوط آسانسور محسوب می شود. که به محض پاره شدن سیم بکسل به طور کامل باعث توقف آسانسور و حفظ جان افراد می شود. در واقع با قدرت بالا، در مدت زمان کوتاه کابین را در جای خود حفظ می کند.
 • در صورت جدا شدن و سقوط موتور گیربکس، با استفاده از این روش کابین معلق در هوا با استحکام و مقاومت بالا در برابر این نیرو ایستادگی می کند.
 • سرعت عمل و دقت این سیستم بسیار بالا است به شکلی که اجازه جابجایی زیادی به اتاق آسانسور نمی دهد.
 • ایجاد امینیت 100 درصدی برای مسافران حاضر در کابین، چرا که اجازه برخورد کابین به قسمت چاهک را نمی دهد.
 • این سیستم را می توان بر روی انواع آسانسورها نصب کرد و هیچگونه محدودیتی در این زمینه ندارد.
 • این سیستم کاملا اتوماتیک بوده و همچنین هیچ نیازی به نیرو خارجی و یا برق هم ندارد.

این سیستم به دلیل ویژگی هایی که دارد در بسیاری از آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن در ایران نیز نمونه ای از سیستم ضد سقوط ابداع شده که پس از دریافت تاییدیه ها مورد استفاده قرار گرفته است. این سیستم با قفل کردن بخش های مختلف آسانسور مانع از سقوط آن می شود.

سیستم پاراشوت

سیستم ضد سقوط آسانسور روش پاراشوت

پاراشوت نیز یکی دیگر از سیستم های ترمز یا همان سیستم ضد سقوط آسانسور می باشد؛ که با نظر کارشناس و متناسب با چاه آسانسور در بالا و یا پایین یوک نصب می شود. نحوه عملکرد این سیتم به گونه ای است که اگر سرعت آسانسور بیش از حد استاندارد و تعریف شده باشد، سیستم پاراشوت با کمک دو فک وارد عمل می شود. فک ها با ریل های آسانسور درگیر شده و مانع از ادامه حرکت کابین می شوند. با این شیوه دیگر خطری افراد حاضر در کابین را تهدید نمی کند و احتمال سقوط به صفر می رسد. بدنه اصلی پاراشوت نیز شامل قسمت های مختلفی همچون فک های اصطکاکی، قطعات قفل کننده و… می شود. که هماهنگی این بخش ها با قسمت های اساسی انواع سازه های آسانسور نیز بسیار مهم است.

سیستم ترمز RBS بهتر است یا سیستم پاراشوت؟

هر دو روش به عنوان سیستم ضد سقوط آسانسور عملکرد مناسبی دارند، و متناسب با هر پروژه و نظر کارشناس مربوطه مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه با توجه به تنوع مدل های مختلف طراحی شده، و تعداد بالا این قطعات، طراحان و مهندسان تجارب زیادی را در این زمینه به دست آورده اند. که سبب شده همان طور که طراحی ها و مدل ها افزایش پیدا کند، آپشن های ایمنی و استاندارد نیز بیشتر شوند. به همین خاطر آسودگی خاطر و البته تنوع سیستم های ایمنی و مراحل آن ها نیز بیشتر شده است. اما در رابطه با این دو مدل رایج سیستم های ایمنی، که دارای تفاوت هایی نیز نسبت به یکدیگر هستند، در ادامه توضیحاتی را ارائه می دهیم.

سیستم پاراشوت هنگامی استفاده می شود که وزنه های پشت سیم بکسل تعادل خود را از دست داده باشند. در این حالت ممکن است کابین آسانسور با سرعت نه چندان زیاد به سمت بالا یا پایین حرکت کند. در مقابل سیستم های RBS به منظور نجات جان افراد زمانی که سیم های بکسل پاره شده باشند استفاده می شود. هنگام سقوط کابین ها با سرعت بیش از حد مجاز، کابین را قفل کرده و از سقوط آن جلوگیری می کند. در هر دو این روش ها مزیت ها و ویژگی هایی وجود دارد که صرف نظر از کارایی بیشتر آن ها، حتما باید از یکی از آن ها برای آسانسور خود استفاده کنیم. این که کدام شیوه برای ما بهتر است ، می تواند با مشورت و با نظر کارشناس انتخاب شود. چرا که خریداری و را هاندازی یک آسانسور به دلیل تنوع آن در ساختمان های مختلف بسیار متفاوت می باشد.

چگونه در هنگام سقوط آسانسور زنده بمانیم؟

نجات افراد با سیستم ضد سقوط آسانسور

استفاده از آسانسور در اکثر ساختمان ها نیاز همه ما است. و با توجه به انواع مختلف این وسیله در زمان وقوع حادثه باید آماده باشیم. به همین دلیل رعایت نکات ایمنی بسیار حائز اهمیت است. نکاتی که در عین حال بسیار ساده بوده و تنها خونسردی و البته آشنایی با شرایط کلی آسانسور می تواند کمک شایانی به اجرا صحیح آن ها داشته باشد. چرا که بخش مهمی از پیشگیری از وقوع حوادث، با آشنایی با قوانین و رعایت موارد ایمنی رخ خواهند داد. به همین دلیل آشنایی با دستورالعمل های ایمنی بسیار مهم هستند.

اولین موردی که باید بدانیم، این است که در زمان سقوط احتمالی، بهتر بوده نیرو و فشار ضربه وارده را بر روی بدن خود پخش کنیم. چرا که هنگام سقوط در معرض نیروی جاذبه شدید قرار خواهیم گرفت. این نیرو به طور مساوی نیز بر ما وارد نمی شود. به همین منظور بهتر است کف آسانسور دراز بکشیم تا نیرو ناشی از ضربه بر روی بدن ما پخش شود. آمار نشان می دهد که جراحات منجر به مرگ هنگام سقوط بسیار کم اتفاق افتاده است. همچنین بیشترین صدمات نیز شامل نصابان و تعمیرکاران این حوزه است که هنگام کار برایشان مشکلی پیش آمده است. اما در هر صورت اگر از یک آساسنور استاندارد استفاده کنید، بی شک با استفاده از سیستم های ایمنی قوی و سیستم ضد سقوط آسانسور این اتفاق نخواهد افتاد.

اهمیت وجود سیستم ترمز آسانسور

امروزه ایمنی و حفظ سلامت افراد بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است. از همین رو در صنعت آسانسور نیز برای ارائه مجوزهای لازم، پارامترها و استانداردهای مختلفی را برای تولید آن تعیین می کنند. سیستم ترمز آسانسور نیز یکی از همان مواردی است که نقش تعیین کننده ای در حفظ سلامت افراد داخل اتاق آسانسور دارد. از همین رو بهتر است که هنگام خرید و نصب آن حتما به این سیستم توجه نمایید. چرا که در صورت وجود چنین سیستمی احتمال ایجاد خطر بسیار کاهش پیدا می کند. با توجه به این نکته علاوه بر آرامش، از ایمنی بیشتری نیز برخوردار خواهید شد.

نکته دیگر این است که در کنار بررسی سیستم های ضد سقوط، کیفیت تمامی قسمت ها و اجزا رو بررسی نمایید. در صورت عدم آشنایی کامل حتما از افراد متخصص کمک گرفته و گارانتی ها را به طور کامل بررسی نمایید. امروزه تلاش شده تا حتی تمامی اصول فنی و ایمنی در کابین سازی آسانسور نیز انجام شود. تا با افزایش ایمنی افراد با خیالی آسوده و بدون نگرانی از آسانسور استفاده کنند. چرا که پایه اصلی یک کابین در این زمان و مراحل طراحی و ساخت آن اجرا می شود. که می تواند هم در کارکرد، و هم در بحث ایمنی و طول عمر آن تاثیر مهمی داشته باشد.

با وجود قطعات مختلف، احتمال سقوط آسانسور چقدر است؟

امروزه در ساخت آسنسورها از مدل های مختلفی استفاده می شود. و در هر کی از این مدل ها اهمیت به ایمنی و موادر ایمنی بسیار مهم و لازم است. در همین راستا می توان به مهم ترین این مدل ها به آسانسور هیدرولیکی، شیشه ای و کششی اشاره کرد. که در تمامی این مدل ها از قطعات مختلفی همانند بافر، پاراشوت و… برای این امر استفاده می شود. همچنین انتخاب نوع ریل برای هدایت صحیح کابین، انتخاب مناسب براکت ها برای اتصال به ریل ها و سایر بخش ها همگی در این امر موثر هستند. اما به دلیل اینکه تمامی این قطعات و اجزا بسیار زیاد هستند، در صورتی خرابی و یا از کارافتادن هر کدام می توان به بخشی دیگر امید وار بود.

همان طور که گفته شد، به طور مثال در صورتی پارگی سیم بکسل ها و یا حتی خروج کابین از ریل و یا سقوط، بافرها یا ضربه گیرها می توانند از وقوع حادثه و یا آسیب به افراد جلوگیری کنند. ضمن اینکه با توجه به ایمنی هایی که در ساخت و راه اندازی آسانسور منظور می شود، احتمال وقوع حادثه بسیار کاهش می باید. حتی با پیشرفت تکنولوژی احتمال سقوط آسانسور در آسانسور خانگی نیز بسیار کم اتفاق می افتد.

خرید بهترین سیستم ضد سقوط آسانسور

خرید بهترین سیستم ضد سقوط برای آسانسور

استفاده از قطعات با کیفیت و استاندارد عامل مهمی است که می تواند سلامت افراد را هنگام استفاده از این وسیله پرکاربرد تضمین کند. در همین رابطه می توانیم از گروه صنعتی مگا نام ببریم که یکی از بهترین تولیدکنندگان و وارد کنندگان کابین، انواع مکانیزم درب فرماتور ، درب سلکوم ، قطعات مکانیکال و… آسانسور می باشد. این مجموعه به واسطه سال ها تجربه و بکارگیری افراد متخصص در این زمینه همواره بهترین ها را عرضه می کند. شما می توانید با تهیه انواع محصولات در این زمینه سلامت خود و عزیزانتان را بیمه کنید. و با خیالی آسوده و بدون هیچگونه مشکلی از آسانسورها استفاده نمایید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سیستم ضد سقوط آسانسور می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button