به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

سیستم ضد سقوط آسانسور چیست؟

سیستم ضد سقوط آسانسور

سیستم ضد سقوط آسانسور چیست؟

سیستم ضد سقوط آسانسور روشی برای افزایش ایمنی و کاهش خطر سقوط است. سقوط آسانسورها را می توان اتفاقی ناگوار و وحشتناک توصیف کرد، که قطعا هیچ یک از افراد علاقه ای به تجربه آن ندارند. حتی خیلی از افراد از ترس این اتفاق کم تر از آسانسورها استفاده می کنند. اما با ابداع اختراعات و قطعات با کیفیت در ساخت آسانسورها این اتفاق بسیار کم تر اتفاق می افتد. به همین دلیل خرید کابین، درب و به طور کلی آسانسور از مراکز معتبر و برند بسیار حائز اهمیت می باشد. ایمنی آسانسورها که سیستم ضد سقوط یکی از آن ها است شامل موارد مختلفی است. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به طور کامل درمورد آن توضیح دهیم. تا با شناخت بیشتر و خرید بهترین و با کیفیت ترین آساسنورها دیگر نگران مسائلی همچون سقوط آن ها نباشید.

سیستم ایمنی آسانسور

ایمنی در سیستم ضد سقوط آساسنور

در آسانسورهای استاندارد سیستم ها و بخش های مختلفی برای افزایش ایمنی افراد تعبیه شده است. قسمت های مختلف در راندمنا، سرعت و کیفیت آسانسورها نقش مهمی دارند. با توجه به اینکه بالابرها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند، اما بخش هایی هستند که نقش محوری تر و مهم تری را ایفا می کنند. که می توان گفت ایمنی و امنیت بالابرها وابستگی بیشتری به آن ها دارد. این بخش ها و قطعات شامل موارد ذیل می شود.

 • ترمزهای قوی
 • سیستم ایمنی (پاراشوت)
 • کابل کشنده با قدرت (بکسل)
 • ضربه گیرها
 • امکان باز شدن درب آسانسور توسط اپراتور

نکات مهم در ایمنی آسانسور و پله برقی

برای اجرا پروژه های آسانسور و پله برقی ها رعایت یک سری نکات از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که به وجود آمدن حوادثی همچون سقوط می تواند نسئت گرفته از عدم رعایت نکات ایمنی دارد. به همین دلیل در ادامه به برخی از نکات مهم برای ساخت آسانسورها و پله برقی می پردازیم.

۱- اجرا اینم موارد در داخل دوربندی پلکان ممنوع است.

۲- ایستگاه های مشترک باید به وسیله مصالح مقاوم در برابر حریق دودبندی شوند.

۳- دیوار جانبی آسانسور باید خود ایستا و مقاوم در برابر حریق باشد.

۴- موتورخانه آسانسور باید دارای قفل و پنجره همچنین به صورت مشبک 2 در 2 (سانتی متر) باشند.

۵- آسانسورها باید دارای سیستم ارتینگ باشند.

۶– دستورالعمل عملکرد سیستم کلی آسانسور باید در داخل اتاقک آن نصب شود.

۷- بهتر است برای افزایش ایمنی سیستم ضد سقوط آسانسور دارای استاندارد و تست ایمنی باشد.

سیستم ضد سقوط آسانسور چگونه کار می کند؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، اگر یک آسانسور از بخش های با کیفیت و استاندارد تشکیل شده باشد، احتمال سقوط آن نزدیک به صفر است. همان طور که اشاره کردیم، این سیستم از اهمیت بسیار بالایی برای حفظ جان افراد برخوردار است. اما با این حال در صورت وقوع این اتفاق بخش های مختلف کار شده در آن مانع از سقوط می شوند. بالابرها از قسمت های مختلف و در واقع از قطعات مکانیکال مختلفی تشکیل شده اند. این قسمت های مختلف نقش تعیین کننده ای در کیفیت، سرعت، ایمنی و البته عدم سقوط آسانسورها دارند. در ادامه به معرفی بخش های مهم که مانع از سقوط بالابرها می شوند، می پردازیم.

سیستم ترمز RBS

متخصصین این زمینه این سیستم را کارآمدترین سیستم ضد سقوط آسانسور می دانند. روش RBS ترکیبی از مکانیزم های چرخ دنده ها و فنر می باشد. این روش متکی به سیم های بکسل می باشد. که در صورت سقوط واکنش نشان داده و از افتادن کابین جلوگیری می کند. این سیستم آنقدر قدرت بالایی دارد که از جابجایی حتی 1 سانتی متر کابین نیز جلوگیری می کند. از این روش به عنوان یکی از سیستم های با کیفیت و پرقدرت در پروژه ها و قسمت های مختلفی استفاده می شود.

مزایای استفاده از سیستم ترمز RBS

سیستم ضد سقوط آساسنور RBS

 • یکی از بهترین سیتم ضد سقوط آسانسور محسوب می شود که به محض پاره شدن سیم بکسل به طور کامل باعث توقف کابین و حفظ جان افراد می شود.
 • در صورت جدا شدن و سقوط موتور گیربکس، با استفاده از این روش کابین معلق در هوا با استحکام و مقاومت بالا در برابر این نیرو ایستادگی می کند.
 • سرعت عمل و دقت این سیستم بسیار بالا است به شکلی که اجازه جابجایی زیادی به کابین نمی دهد.
 • ایجاد امینیت 100 درصدی برای مسافران حاضر در کابین
 • این سیستم را می توان بر روی انواع آسانسورها نصب کرد و هیچگونه محدودیتی در این زمینه ندارد.
 • این سیستم کاملا اتوماتیک بوده و همچنین هیچ نیازی به نیرو خارجی و یا برق هم ندارد.

سیستم پاراشوت

سیستم ضد سقوط آسانسور روش پاراشوت

پاراشوت نیز یکی دیگر از سیستم های ترمز یا همان سیستم ضد سقوط آسانسور می باشد؛ که با نظر کارشناس و متناسب با چاه آسانسور در بالا و یا پایین یوک کابین نصب می شود. نحوه عملکرد این سیتم به گونه ای است که اگر سرعت کابین بیش از حد استاندارد و تعریف شده باشد، سیستم پاراشوت با کمک دو فک وارد عمل می شود. فک ها با ریل های آسانسور درگیر شده و مانع از ادامه حرکت کابین می شوند. با این شیوه دیگر خطری افراد حاضر در کابین را تهدید نمی کند و احتمال سقوط به صفر می رسد. بدنه اصلی پاراشوت نیز شامل قسمت های مختلفی همچون فک های اصطکاکی، قطعات قفل کننده و… می شود.

سیستم ترمز RBS بهتر است یا سیستم پاراشوت؟

هردو روش به عنوان سیستم ضد سقوط آسانسور عملکرد مناسبی دارند، و متناسب با هر پروژه و نظر کارشناس مربوطه مورد استفاده قرار می گیرند. اما دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

سیستم پاراشوت هنگامی استفاده می شود که وزنه های پشت سیم بکسل تعادل خود را از دست داده باشند. در این حالت ممکن است کابین آسانسور با سرعت نه چندان زیاد به سمت بالا یا پایین حرکت کند. در مقابل سیستم های RBS به منظور نجات جان افراد زمانی که سیم های بکسل پاره شده باشند استفاده می شود. هنگام سقوط کابین ها با سرعت بیش از حد مجاز، کابین را قفل کرده و از سقوط آن جلوگیری می کند.

چگونه در هنگام سقوط آسانسور زنده بمانیم؟

نجات افراد با سیستم ضد سقوط آسانسور

استفاده از آسانسور در اکثر ساختمان ها نیاز همه ما است. و با توجه به انواع مختلف این وسیله در زمان وقوع حادثه باید آماده باشیم. به همین دلیل رعایت نکات ایمنی بسیار حائز اهمیت است.

اولین مورد این است که در زمان سقوط بهتر است نیرو و فشار ضربه را بر روی بدن خود پخش کنیم. چرا که هنگام سقوط در معرض نیروی جاذبه شدید قرار خواهیم گرفت. این نیرو به طور مساوی نیز بر ما وارد نمی شود. به همین منظور بهتر است کف آسانسور دراز بکشیم تا نیرو ناشی از ضربه بر روی بدن ما پخش شود. آمار نشان می دهد که جراحات منجر به مرگ هنگام سقوط بسیار کم اتفاق افتاده است. همچنین بیشترین صدمات نیز شامل نصابان و تعمیرکاران این حوزه است که هنگام کار برایشان مشکلی پیش آمده است.

اهمیت وجود سیستم ترمز آسانسور

امروزه ایمنی و حفظ سلامت افراد بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است. از همین رو در صنعت آسانسور نیز برای ارائه مجوزهای لازم، پارامترها و استانداردهای مختلفی را برای تولید آن تعیین می کنند. سیستم ترمز آسانسور نیز یکی از همان مواردی است که نقش تعیین کننده ای در حفظ سلامت افراد داخل کابین دارد. از همین رو بهتر است که هنگام خرید و نصب آن حتما به این سیستم توجه نمایید. چرا که در صورت وجود چنین سیستمی احتمال ایجاد خطر بسیار کاهش پیدا می کند. با توجه به این نکته علاوه بر آرامش، از ایمنی بیشتری نیز برخوردار خواهید شد.

نکته دیگر این است که در کنار بررسی سیستم های ضد سقوط، کیفیت تمامی قسمت ها و اجزا رو بررسی نمایید. در صورت عدم آشنایی کامل حتما از افراد متخصص کمک گرفته و گارانتی ها را به طور کامل بررسی نمایید.

خرید بهترین سیستم ضد سقوط آسانسور

استفاده از قطعات با کیفیت و استاندارد عامل مهمی است که می تواند سلامت افراد را هنگام استفاده از این وسیله پرکاربرد تضمین کند. در همین رابطه می توانیم از گروه صنعتی مگا نام ببریم که یکی از بهترین تولیدکنندگان و وارد کنندگان کابین، انواع مکانیزم درب فرماتور ، درب سلکوم ، قطعات مکانیکال و… آسانسور می باشد. این مجموعه به واسطه سال ها تجربه و بکارگیری افراد متخصص در این زمینه همواره بهترین ها را عرضه می کند. شما می توانید با تهیه انواع محصولات در این زمینه سلامت خود و عزیزانتان را بیمه کنید. و با خیالی آسوده و بدون هیچگونه مشکلی از آسانسورها استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.