به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

پنل شستی آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

پنل شستی آسانسور

پنل شستی آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

پنل شستی آسانسور به منظور پیشگیری از وقوع حادثه در هر طبقه از ساختمان قرار می گیرد. این قطعه یکی از مهم ترین و ضروری ترین شاسی های موجود در آسانسور می باشد. چرا که با فشردن این دکمه می توان دستوری را به تابلو فرمان صادر کرد. این بخش علاوه بر تاثیر زیادی که در زیبایی فضای داخلی آسانسورها دارد، باید از کیفیت مناسبی نیز برخوردار باشد. چرا که میزان استفاده افراد از این شاسی احضار زیاد بوده و باید عملکرد مناسبی از خود به جای بگذارد.

به دلیل اهمیت این بخش از آسانسور، بر آن شدیم تا توضیحات جامعی را درمورد ویژگی ها و انواع آن بدهیم. تا با شناخت هر چه بیشتر نسبت به تهیه آن اقدام نماییید. چرا که این محصول انواع مختلفی داشته و باید با شناخت خوبی از مدل ها  بهترین آن را متناسب با آسانسور خود خریداری نمایید.

آشنایی بیشتر با پنل شستی آسانسور و انواع آن

همان طوری که در ابتدای این مقاله نیز به آن اشاره کردیم، در هر طبقه از ساختمان یک سری شاسی و یا پنل وجود دارند، که می توان از طریق آن آسانسور را به طبقه مذکور فراخواند. بخش های اصلی و تشکیل دهنده این پنل، شامل دکمه فشاری، نمراتور و فلش های جهت نمایش حرکت کابین آسانسور می شود. در داخل کابین نیز یک سری از این دکمه ها و شاسی ها وجود دارند، که آن ها نیز دارای بخش های مختلفی می شوند. تعداد زیادی دکمه جهت ارسال فرمان، نمراتور، زنگ، توقف اضطراری کابین و یا باز شدن درب از جمله بخش های مختلف آن هستند.

بیشترین پنل های ساخته در این زمینه ایرانی بوده و کیفیت مناسبی دارند. البته تعدادی از دکمه و یا بخش هایی از آن ممکن است وارداتی باشند. اما در مجموع شاسی احضار آسانسور استفاده در ایران نیز کیفیت مناسبی دارند. این پنل ها عموما در دو سایز طراحی و تولید می شوند. که شامل نیم قد و تمام قد می شوند. در ادامه به معرفی ویژگی های آن ها می پردازیم.

ویژگی ها و ساختار شاسی های احضار آسانسور

انواع شاسی احضار آسانسور

انواع شاسی های تولید شده در آسانسورهای مختلف متفاوت هستند. عموما در آسانسورهای لوکس و یا خاص از دکمه ها و پنل های بسیار زیباتری استفاده می کنند. البته که این کار سبب افزایش قیمت نهایی کار می شود. اما به طور کلی هر یک از این پنل ها دارای ویژگی های مختلفی می باشند. به همین علت در ادامه به معرفی ویژگی های انواع پنل شستی آسانسور می پردازیم.

  • دارای لامپ روشنایی اضطراری (که در زمان قطعی برق مانع از تاریکی مطلق کابین می شود)
  • دارای شاسی زنگ خطر یا دکمه کمک
  • دارای ال سی دی و نمراتور
  • دکمه اختصاصی برای هر طبقه جهت فرمان به تابلو
  • دکمه باز و بستن درب آسانسور
  • شاسی تهویه هوای کابین

جنس بدنه دکمه های آسانسور

انواع جنس بدنه شاسی احضار آسانسور

همان طور که خواندید این دکمه ها در قسمت های مختلف دارای کاربردهای گوناگونی هستند. در واقع علاوه بر مواقع اضطراری جهت حرکت کابین به طبقه مورد نظر نیز بسیار کاربردی و البته ضروری می باشند. این پنل ها را در کنار دکمه های آسانسور قرار می دهند. و وجه تمایز آن با سایر دکمه عمدتا در طرح و یا رنگ آن ها است. جنس بدنه این شاسی های احضار آسانسور در انواع برنزی و یا آلومینیومی طراحی و ساخته می شوند.

بدنه این پنل ها از پوشش های مختلفی تشکیل شده است. که می توان به رنگ های پودری الکترواستاتیک، آنا دایز رنگی، و یا رنگ های کره ای نیز نام برد. در نماهای آسانسور نیز از مدل های LED و LCD و از این قبیل شاسی ها استفاده می کنند. چرا که نسبت به مدل های دیگر دارای زیبایی ظاهری بیشتری می باشند.

معرفی انواع مدل های پنل شستی آسانسور

همان طور که اشاره کردیم، تنوع مدل های این شاسی زیاد است. که متناسب با نوع کاربری آسانسور، برآورد هزینه ها، میزان سرعت و البته ترافیک موجود می توان از هر یک از آن ها استفاده نمود. اما به صورت کلی می توان این شاسی ها را به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرد. که در ادامه به معرفی بیشتر هر یک از آن ها می پردازیم.

شاسی های دکمه‌ای

یکی از متداول ترین شاسی های استفاده شده در انواع آسانسور مدل دکمه ای است. چرا که کاربری راحت تری داشته و از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. این نوع از شاسی احضار آسانسور دارای جنس استیل بوده و در برخی از موارد از ترکیب استیل و پلاستیک نیز طراحی و ساخته می شود.

شاسی های لمسی

شاسی احضار آسانسور مدل لمسی

این مدل از شاسی های احضار، به شکل لمسی و از جنس شیشه می باشند. این مدل علاوه بر زیبایی خاص و طراحی مدرنی که دارای از مقاومت بسیار مناسبی نیز برخوردار است. به گونه ای که میزان مقاومت این نوع شاسی از دیگر انواع آن نیز بیشتر می باشد.

شاسی کارتی، رمزی و یا اثر انگشتی

یکی از مدل های خاصی که در بسیاری از آسانسورهای لوکس و یا در ساختمان های لاکچری مورد استفاده قرار می گیرد، این نوع پنل می باشد. از این پنل جهت کنترل دقیق افراد و یا اجازه رفت و آمد به افراد خاص داده می شود. چرا که جهت سوار شدن در آسانسور باید دارای رمز مورد نظر، و یا کارتی مخصوصی باشید. در غیر این صورت آسانسور با فشردن دکمه حرکت نخواهد کرد. محل قرار گیری این مدل از پنل شستی آسانسور در داخل کابین بوده و از زیبایی و طراحی منحصر به فردی نیز سود می برد.

در مکانیزم های مکانیکی، جنس فیس پلیت پشتی آن از استیل، پلاستیک آبکاری شده و یا پلکسی می باشد. معمولا قیمت جنس پلاستیک های آب شده در مقایسه با انواع دیگر کم تر است. ضمن اینکه به دلیل کیفیت پایین تر آن و کاهش اثر بخشی پس از مدت زمان طولانی بهتر است افراد از این نوع استفاده نکنند. می توان فیس پلیت استیل را یکی از بهترین مدل های این نوع شاسی احضار معرفی کرد.

یکی دیگر از بخش های این شاسی نمایشگر طبقات هستند. که امروزه استفاده از مدل دیجیتالی بسیار مرسوم شده است. به نوعی که در بسیاری از آسانسورها از این مدل به جای مدل لامپی استفاده می کنند. مدل های دیجیتالی این نمراتورها شامل ال سی دی، لاتیس و سگمنت می شود. نوع ال سی دی با کیفیت تر و البته گران تر از بقیه مدل ها است. و در مقابل نوع سگمنت نیز ارزان ترین به حساب می آید.

مهم ترین کاربردهای پلیت استیل نازک

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، استفاده از پلیت های نازک استیل زیاد توصیه نمی شود. چرا که احتمال خرابی آن به دلایل زیادی وجود دارد. اما با این حال این مدل، دارای کاربردهایی نیز است. که سبب می شود تا در برخی از موارد توصیه شود تا از آن استفاده شود. اما سوال اصلی در این رابطه این است که چه ویژگی و کاربردهایی سبب انتخاب این مدل می شود؟ و با توجه به وجود مدل های دیگر و تنوع پنل شستی آسانسور چرا باید از این مدل استفاده کرد. در ادامه به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

اگر فیس پلیت شاسی شما به شکل کاملا آماده و فرم داده شده طراحی شده بود، می توان به منظور استفاده از موارد توکار از مدل های استیل نازک استفاده کرد. به همین دلیل و به خاظر امکان نصب توکار این مدل، نیازی به استفاده از قوطی در داخل دیوار ندارید. تا آن را درون دیوار یا بر روی چهارچوب درب بخواهید نصب کنید. اما این مورد را نیز در نظر بگیرید، که اگر پلیت توکار فاقد پرس شدگی و یا امکان هرگونه فرم دهی را نداشت، بهتر است از این مدل استفاده نکنید. چرا که در این شرایط حداقل میزان ضخامت در نظر گرفته شده برای پلیت، 1.5 میلی متر می باشد.

انتخاب بهترین فیس پلیت آسانسور

انتخاب بهترین فیس پلیت شاسی احضار آسانسور

همان طور که می دانید، انتخاب قطعات و شاسی های با کیفیت از الزامات یک آسانسور استاندارد است. فیس پلیت ها نیز یکی از همین بخش ها هستند که باید مناسب و با کیفیت باشند. این انتخاب باید متناسب با نوع آسانسور و سایر تجهیزات به کار رفته در آن انجام شود. چرا که در غیر اینصورت نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد. به طور مثال فیس پلیت های آهنی در مناطق مرطوب دچار زنگ زدگی می شود. به همین خاطر در این مناطق خرید چنین محصولاتی پیشنهاد نمی شود.

این قطعات انواع مختلفی دارند. یکی دیگر از مدل های معروف و کاربردی آن استیل نازک است. جنس آن به نوعی شیشه ای و شفاف است. عموما از این مدل در ساختمان های پر ترافیک و یا تجاری که رفت و آمد در آن زیاد است استفاده نمی کنند. چرا که تماس بیش از حد با آن ظاهر آن را مخدوش و نامناسب می کند. به همین دلیل حتما پیش از خرید با افراد خبره در این زمینه مشورت و اطلاعات کافی را برای مدل مناسب و همخوان با کاربری آسانسور خود انتخاب نمایید.

مهم ترین کاربردهای پلیت های شیشه ای

همان طور که اشاره شد، استفاده از پلیت های شیشه ای بیشتر در ساختمان ها و آسانسورهای لوکس استفاده می شود. که هزینه های جانبی اهمیت چندانی نداشته و مهم ترین عوامل دخلی در راه اندازی آسانسور، زیبایی و کیفیت باشند. از جمله مشخصات اصلی استفاده شده در این پلیت یا پنل شستی آسانسور سکوریت بودن شیشه آن است. که زیبایی و خاص بودن آن را به شکل محسوسی افزایش می دهد. بر اساس استانداردهای تعریف شده برای این محصول، ضخامت این شیشه سکوریت باید از 4 تا 6 میلی متر متغیر باشد. از جمله دیگر ویژگی های این محصول می توان به تنوع رنگی آن اشاره کرد. که در این مورد رنگ مشکی به دلیل افزایش جذابیت و نمایش لوکس بودن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع شاسی ها نیز در این مدل لمسی هستند.

خط بریل آسانسور چیست؟

مدل خط بریل در شاسی احضار آسانسور

یکی از آیتم هایی که برای افراد روشن دل، یا کم بینا در نظر گرفته می شود، ایجاد خط بریل در داخل آسانسور است. این قابلیت بر روی برخی از پنل های شستی وجود دارد، که نشان از اهمیت به این قشر از جامعه است. این خطوط بر روی قسمت پایینی صفحه کلید وجود دارد. تا این افراد بتوانند بدون مشکل و به راحتی از بالابرها استفاده کنند. کافی است با لمس این صفحه از کلیدها بتوانند به راحتی عدد طبقه مورد خود را تشخیص داده و با فشردن دکمه به طبقه مورد نظر حرکت کنند. از همین رو پیشنهاد می شود در صورت اقدام به راه اندازی آسانسور، به منظور افزایش اهمیت به این افراد حتما از خط بریل آسانسور بهره ببرید.