به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

سنسور اورلود آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اورلود آسانسور

سنسور اورلود آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اورلود آسانسور به عنوان یک محافظ از وارد شدن بار اضافی به داخل آسانسور جلوگیری می کند. این سنسور در صورت وجود اضافه وزن در کابین به جعبه فرمان دستوری ارسال می کند تا مانع از حرکت آسانسور شود. وجود این سنسور مزیت های مختلفی دارد که می توان به عدم ایجاد آسیب به آسانسور نام برد. همچنین همان طور که می دانید یکی از دلایل سقوط آسانسورها، اضافه وزن در کابین است. که در صورت استفاده از این سنسور از تمامی این مکشلات پیشگیری می شود. در ادامه قصد داریم تا به طور مفصل تر، درمورد کارایی، ویژگی ها و انواع این قطعه صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

ساختار تشکیل دهنده سنسور اورلود

این قطعه از یک هسته فلزی که از جنس یک آلیاز مخصوصی است تشکیل شده است. در کنار آن تعدادی از مدارها و مقاومت های الکتریکی نیز وجود دارند، که حالتی ارتجاعی در برابر نیروی وارده دارند. این ویژگی ها و میزان برگشت پذیری آن میزان دقت و کیفیت آن را تعیین می کمند. میزان دقت این قطعه تشکیل دهنده میزان وزن کابین آسانسور و خطای آن می باشد.

میزان تفکیک و تجزیه اورلود آسانسور در شرایطی خاص همراه با رطوبت و درجه حرارتی معین مورد آزمایش قرار می گیرد. این کار طبق اصول و استانداردی معین در یکی از مراکز سوئیس انجام می شود. این سنسور توانایی سنجش تعداد مسافر، بار و میزان وزن کابین را دارد.

مکانیزم اورلود آسانسور چطور عمل می کند؟

مکانیزم عملکرد اورلود آسانسور

پس از عبور از درب آسانسور هنگامی که کابین در حال تکمیل شدن توسط مسافران و یا بار می باشد، میزان فشار وارده از تغییر این سنسور به سیگنال الکتریکی بدل می شود. تا به این شیوه این سنسور بتواند میزان بار وارده را کاملا محاسبه کند. به طور خلاصه در این حالت میزان بار عمودی نبدیل به سیگنال الکرتیکی شده و با این کار وزن مواد به دست می آید. در سنسور اورلود به وسیله یک ماده که می تواند از نوع گاز، نور، مایع و… باشد، با ایجاد تغییرات بار، میزان تغییرات وزن محاسبه و بررسی می شود. این کار به وسیله تغییرات متناسب شیمیایی و فیزیکی و با کمک ماده متغیر قابل اندازه گیری است.

انواع سنسورهای اورلود

هامن طور که می دانید با پیشرفت تکنولوژی، روش های مختلفی برای اندازه گیری وزن مواد وجود دارد. که متناسب با وسیله، شیوه محاسبه در آن متغیر است. در صنعت آسانسور نیز از با کمک سنسورهای اورلود از روش های مختلفی جهت اندازه گیری وزن استفاده می شود. این سنسور در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که هر یک در قسمتی کارایی داشته و می توان از آن ها بهره برد. این موارد به شرح ذیل می باشند.

 • اورلود هیدرولیکی
 • اورلود آهن ربایی
 • اورلود سیم بکسل
 • اورلود زیر کابین

با این حال در دسته بندی هایی که انجام می شود، اورلودهای آسانسور را در دو دسته اصلی تقسیم می کنند. که شامل سنسور سنجش بردار وزن و سنجش اثر وزن می شود. در ادامه هر کدام از این سنسورها را بیشتر معرفی می کنیم.

اورلود سنجش بردار وزن

اورلود آسانسور سنجش بردار

به وسیله این نوع سنسور، میزان وزن بار به روش های مستقیم و یا غیر مستقیم اندازه گیری می شود. این روش بر پایه استفاده از سنسور استرین گیج طراحی و ساخته می شوند. سنجش بردارهای وزن انواع مختلفی دارند که می توان به نوع کابلی، گوشه کابین و یا فریم اشاره کرد.

اورلود سنجش اثر وزن

کارایی و نوع کارکرد این سنسور بر پایه محاسبه اثرات مکانیکی تغییر وزن می باشد.این نوع سنسور اورلود هم انواع مختلفی دارد که می توان به نوع ترانس متغیر، مغناطیسی و القایی اشاره کرد.

اورلود توربوسل آسانسور

این نوع قطعه که نزدیک به یک دهه است در کشور نیز تولید می شود، سهم مهمی را در رفع نیازهای صنعتی ایفا می کند. به همین علت و با توجه به کارایی و اهمیت آن، در ادامه ویژگی های مهم آن را ذکر می کنیم.

 • امکان نصب بر روی انواع آسانسورهای بکسلی و هیدرولیکی
 • این اورلود دارای سه رله خروجی بوده برای حمل بار اضافی و حداقل آن
 • نصب و کاربری راحت
 • دارای درجه حفاظتی IP66
 • امکان استفاده با بکسل های متغیر
 • دارای تغذیه 24 ولت دائمی
 • بدنه آبکاری شده و ضد زنگ
 • دارای امکان اندازه گیری ظرفیت تا 2 تن به همراه وزن کابین
 • دارای بدنه فولادی از جنس آلیاژ سخت
 • اندازه گیری وزن با دقت بالا (حتی تا یک کیلوگرم)

اهمیت استفاده از اورلودها چیست؟

اهمیت استفاده از اورلود آسانسور

یکی از قوانین و استانداردهای لازم جهت استفاده از آسانسور رعایت میزان ظرفیت آن است. چرا که در صورت عدم رعایت این مورد ممکن است علاوه بر وقوع مشکلات مختلف، جهت تعمیر و سرویس هزینه های زیادی به آسانسور تحمیل شود. همچنین ایجاد فشار بیش از حد به کبل ها و ساییدگی آن ها از طول عمر آن ها نیز می کاهد. به همین دلیل استفاده از اورلود آسانسور علاوه بر کاهش هزینه ها و افزایش طول عمر قطعات و راندمان آن ها، از ایجاد حوادث خطر ناک و مختلف نیز جلوگیری می کند. به همین علت نیز حتما باید در زمان خرید آسانسور از وجود این قطعه و کارکرد آن مطئن شد.

نکات مهم هنگام خرید سنسور آسانسور

همیشه زمان خرید انواع قطعات آسانسور باید به کیفیت و اصل بودن آن توجه کنیم. چرا که در غیر این صورت و خرید یک قطعه ارزان تر، نه تنها صرفه جویی نکردیم، بلکه بعدها مجبور به تعویض آن قطعه و سایر قطعات خواهیم شد. چرا که کارکرد نادرست یک بخش به سایر بخش ها نیز اثر گذاشته و اختلال در کار نیز موجب کاهش طول عمر قطعات شده و نیاز به تعمیر نیز پیدا می کند. در ادامه قصد داریم به مهم ترین نکات هنگام خرید انواع اورلود آسانسور بپردازیم. تا با کمک این موارد بتوان محصلی مناسب و با کیفیت بخریم.

خدمات پس از فروش سنسور

بهتر است هنگام خرید سنسور اورلود از محصول ایرانی استفاده نمایید. چرا که محصولات خارجی فاقد خدمات پس از فروش هستند. به همین علت نیز در صورت وجود هرگونه مشکلی امکان دریافت خدمات و سرویس نیست.

گواهی استاندارد اورلود

همیشه گواهی استاندارد در محصولات از اهمیت بالایی برخودار می باشد. چرا که سلامت یک محصول علاوه بر کارکرد بهتر، بر راندمان کلی دستگاه نیز اثر می گذارد. همچنین در صورتی که این قطعه فاقد گواهی استاندارد باشد، پس از نصب، در زمان بازرسی توسط کارشناس مربوطه تایید نخواهد شد. و شما مجبور به جایگزینی این محصول با قطعه ای دیگر خواهید شد.

ضمن اینکه در صورت عدم گواهینامه لازم امکان عدم دریافت گواهی استاندارد نیز وجود دارد. به همین دلیل در صورت عدم دریافت تاییدیه های لازم از سمت بازرس تا زمان رفع ایرادات، قادر به استفاده از آسانسور نمی باشد. به همین جهت در تمامی مراحل علاوه بر خرید بهترین قطعات، تمامی گواهینامه های لازم را اخذ نمایید. چرا که این کار ایمنی و امنیت شما را نیز افزایش می دهد.

کیفیت مناسب اورلود آسانسور

خرید سنسور اورلود ارزان و با کیفیت

در بازار برندهای مختلفی وجود دارد. که می توانید در صورت داشتن خدمات پس از فروش و گواهی استاندارد آن را خریداری نمایید. برای اطمینان از کیفیت محصول نیز می توانید با افراد متخصص و کارشناس در این حوزه نیز مشورت نمایید. به همین منظور و خرید انواع قطعات اصلی و جانبی آسانسور همین حالا با گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان این مجموعه به عنوان یکی از برترین شرکت های حوزه صنعت آسانسور شما را راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

 

 

 

 

جدیدترین مقالات