به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

سنسور اورلود آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اورلود آسانسور

سنسور اورلود آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اورلود آسانسور به عنوان یک محافظ از وارد شدن بار اضافی به داخل آسانسور جلوگیری می کند. این سنسور در صورت وجود اضافه وزن در کابین به جعبه فرمان دستوری ارسال می کند تا مانع از حرکت آسانسور شود. وجود این سنسور مزیت های مختلفی دارد که می توان به عدم ایجاد آسیب به آسانسور نام برد. همچنین همان طور که می دانید یکی از دلایل سقوط آسانسورها، اضافه وزن در کابین است. که در صورت استفاده از این سنسور از تمامی این مشکلات پیشگیری می شود. در ادامه قصد داریم تا به طور مفصل تر، درمورد کارایی، ویژگی ها و انواع این قطعه صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

سنسور اورلود آسانسور چیست؟

این سنسور که در بخش کناری درب آسانسور قرار می گیرد، یک سنسور الکتریکی محسوب می شود. که میزان وزن مجاز کابین را اندازه گیری کرده و نتیجه آن را به تابلو فرمان ارسال می کند. نتیجه این اندازه گیری می توند منجر به حرکت و یا عدم حرکت کابین شود. چرا که وظیفه اصلی این سنسور الکتریکی بررسی میزان بار و وزن مجاز در کابین می باشد. از همین رو از هرگونه حادثه، خسارت و عاملی که سبب ایجاد مشکل به دلیل اضافه وزن کابین ممکن است به وجود بیاید، جلوگیری می کند. از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده این سیستم لودسل، و نشانگر متصل بر روی آن می توان نام برد. که البته اجزا و نوع کارکرد آن به شکلی کامل تر به آن اشاره خواهیم کرد. ضمن اینکه استفاده از این سنسور طبق دستورالعمل های استاندارد و بین المللی برای تمایم آسانسورها الزامی است.

یکی از نکات مهم کیفیت و کارکرد صحیح این سنسور است. چرا که محل اصلی نصب سنسور اورلود، در قسمت زیرین کابین بوده و در صورت هرگونه خرابی و یا مشکل، باید کابین از تنظیمات اصلی خارج شود. چرا که دسترسی به بخش زیرین کابین کمی سخت است. البته یکی از عمده دلالی که برخی کم تر از این سنسور استفاده می کنند، شرایط سخت تعمیر و یا سرویس این سنسور می باشد. همچنین در صورت اضافه بار، یا کابین متوقف شده، و یا میزان بار و تعداد اضافی بر روی قسمت بالایی شستی ذکر می شود. تا با کاهش آن، کابین بتواند به حرکت خود ادامه دهد. البته این بخش در تمامی آسانسورها وجود نداشته و درصورت عدم حرکت کابین، به معنا اضافه بار می باشد.

ساختار تشکیل دهنده سنسور اورلود

این قطعه از یک هسته فلزی که از جنس یک آلیاز مخصوصی است تشکیل شده است. در کنار آن تعدادی از مدارها و مقاومت های الکتریکی نیز وجود داشته، که حالتی ارتجاعی در برابر نیروی وارده دارند. این ویژگی ها و میزان برگشت پذیری آن میزان دقت و کیفیت آن را تعیین می کمند. میزان دقت این قطعه تشکیل دهنده میزان وزن کابین آسانسور و خطای آن می باشد. به همین خاطر نیز در کنار سایر قطعات کنترل وزن کابین و یا تعداد افراد مجاز در آسانسور می تواند کاربردی باشد. در واقع علاوه بر اینکه از برخورد درب به افراد و یا اجسام جلویگری می کند، در صورتی که تعداد زیادی افراد در اخل کابین باشند نیز اخطار می دهد. چرا که این افراد و یا اجستام اضافی مانمع از بسته شدن درب شده و در صورت برخورد علاوه بر آسیب به افراد، می تواند درب را نیز دچار مشکل کند.

میزان تفکیک و تجزیه اورلود آسانسور در شرایطی خاص همراه با رطوبت و درجه حرارتی معین مورد آزمایش قرار می گیرد. این کار طبق اصول و استانداردی معین در یکی از مراکز سوئیس انجام می شود. که آزمایبشگاهی مجهز و با بالاترین استانداردها این مسائل را بررسی و محاسبه می کند. همچنین باید یادآور شد که این سنسور توانایی سنجش تعداد مسافر، بار و میزان وزن کابین را دارد. انجام آزمایش های فنی لازم یکی از اقدامات مهمی است که باید به درستی انجام شود. به همین خاطر این کار در یکی از معتبرترین مراکز اروپا انجام می شود. تا از کیفیت فنی آن مطمئن و در نتیجه قطعه با عملکردی مناسب، مانع از ایجاد آسیب به آسانسور شده و در زمان حرکت از هرگونه مشکل و یا حادثه ای جلوگیری کند.

مکانیزم اورلود آسانسور چطور عمل می کند؟

مکانیزم عملکرد اورلود آسانسور

پس از عبور از درب آسانسور هنگامی که کابین در حال تکمیل شدن توسط مسافران و یا بار می باشد، میزان فشار وارده از تغییر این سنسور به سیگنال الکتریکی بدل می شود. تا به این شیوه این سنسور بتواند میزان بار وارده را کاملا محاسبه کند. به طور خلاصه در این حالت میزان بار عمودی نبدیل به سیگنال الکرتیکی شده و با این کار وزن مواد به دست می آید. در سنسور اورلود به وسیله یک ماده که می تواند از نوع گاز، نور، مایع و… باشد، با ایجاد تغییرات بار، میزان تغییرات وزن محاسبه و بررسی می شود. این کار به وسیله تغییرات متناسب شیمیایی و فیزیکی و با کمک ماده متغیر قابل اندازه گیری است. که البته حالت دقیق انجام این کار، با توجه به مدل سنسور می تواند متغیر باشد.

در واقع در آسانسورهای مختلف با توجه به شرایط گوناگون می توان از گزینه های مختلفی استفاده کرد. ضمن اینکه خود مدل آسانسور و کاربری آن بسیار در تعیین نوع اورلود موثر می باشد. در واقع گاهی تشخیص میزان وزن در یک آسانسور معمولی استفاده شده برای یک ساختمان، با یک بالابر صنعتی می تواند متفاوت باشد. مخصوصا در بارهای سنگین تر که می تواند عدم محاسبه دقیق علاوه بر سقوط احتمالی منجر به وارد شدن خسارات سنگین جهت آسیب به بار موجود را نیز در پی داشته باشد. به همین خاطر استفاده از نمونه های با کیفیت، و البته محاسبه دقیق در آن ها بسیار مهم است. گاهی باید سنسور اورلود آسانسور شما مانند یک مکانیزم درب سلکوم دقیق، سریع و با کیفیت عمل کرده تا نتیجه مناسبی داشته باشد.

انواع سنسورهای اورلود

همان طور که می دانید با پیشرفت تکنولوژی، روش های مختلفی برای اندازه گیری وزن مواد وجود دارد. که متناسب با وسیله، شیوه محاسبه در آن متغیر است. در صنعت آسانسور نیز با کمک سنسورهای اورلود از روش های مختلفی جهت اندازه گیری وزن استفاده می شود. این سنسور در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند، که هر یک در قسمتی کارایی داشته و می توان از آن ها بهره برد. در واقع به دلیل تنوع آسانسورها و مکانیزم های مختلف، و همچنین کاربردهای آن از قطعات مختلفی متناسب با هر یک از آن ها استفاده می شود. به طور مثال قطعه ای که در یک آسانسور کششی وجود دارد، با قطعه دیگر در یک آساسنور باری یا خودروبر متفاوت است.

امروزه میزان وزن کابین ها از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر نیز مهندسان و کارشناسان در زمان کابین سازی آسانسور تا حد امکان علاوه بر زیبایی و کیفیت آن، از ایجاد وزن اضافی خودداری می کنند. چرا که این عامل ممکن است مشکلات مختلفی را در زمان حرکت آن به وجود بیاورند. در ادامه به معرفی انواع سنسورهای طراحی شده برای بررسی وزن کابین ها را شرح می دهیم.

 • اورلود هیدرولیکی
 • اورلود آهن ربایی
 • اورلود سیم بکسل
 • اورلود زیر کابین

با این حال در دسته بندی هایی که انجام می شود، اورلودهای آسانسور را در دو دسته اصلی تقسیم می کنند. که شامل سنسور سنجش بردار وزن و سنجش اثر وزن می شود. در ادامه هر کدام از این سنسورها را بیشتر معرفی می کنیم.

اورلود سنجش بردار وزن

اورلود آسانسور سنجش بردار

به وسیله این نوع سنسور اورلود، میزان وزن بار به روش های مستقیم و غیر مستقیم اندازه گیری می شود. این روش بر پایه استفاده از سنسور استرین گیج طراحی و ساخته می شوند. سنجش بردارهای وزن انواع مختلفی دارند، که می توان به نوع کابلی، گوشه کابین و یا فریم اشاره کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از مدل های گوناگون، بهتر است با نظر کارشناس نسبت به تهیه مدل مورد نظر اقدام نمایید. چرا که ممکن است برخی از مدل ها قدیمی بوده و کارایی چندانی نداشته باشند. و با صرف هزینه کمی بیشتر بتوان مدل مناسب، استاندارد و البته کارآمد تهیه نمود. چرا که در صورت عدم کارکرد صحیح این سنسورها امکان وقوع مشکلات زیاد و یا وارد شدن بیش از حد وزن با کابین شود. که به مرور در کاکرد قطعات اثر می گذارد.

اورلود سنجش اثر وزن

کارایی و نوع کارکرد این سنسور بر پایه محاسبه اثرات مکانیکی تغییر وزن می باشد. این نوع سنسور اورلود هم انواع مختلفی دارد، که می توان به نوع ترانس متغیر، مغناطیسی و القایی اشاره کرد. این نوع اورلود هم مانند نوع دیگر، دارای ویژگی ها و مزیت های مختلفی می باشد. که سبب شده تا افراد متناسب با نوع آسانسور، نیاز و یا مشاوره کارشناس نسبت به خرید آن اقدام نمایند. اما در هر صورت این مدل به دلیل کارایی و کیفیت مناسبی که دارد، از جمله قطعات آسانسور پرکاربرد و مناسب برای انواع آسانسورها می باشد. به همین خاطر در بسیاری از پروژه ها نیز می توان از آن به دلیل این ویژگی ها استفاده کرد.

اورلود توربوسل آسانسور

اورلود توربوسل آسانسور

این نوع قطعه که نزدیک به یک دهه است در کشور نیز تولید می شود، سهم مهمی را در رفع نیازهای صنعتی ایفا می کند. در واقع این محصول از جمله مد های پر استفاده ای است، که ویژگی های متفاوت و متنوعی دارد.به همین علت و با توجه به کارایی و اهمیت آن، در ادامه به برخی از ویژگی های مهم آن اشاره می کنیم.

 • امکان نصب بر روی انواع آسانسورهای بکسلی و هیدرولیکی
 • این اورلود دارای سه رله خروجی بوده برای حمل بار اضافی و حداقل آن
 • نصب و کاربری راحت
 • دارای درجه حفاظتی IP66
 • امکان استفاده با بکسل های متغیر
 • دارای تغذیه 24 ولت دائمی
 • بدنه آبکاری شده و ضد زنگ
 • دارای امکان اندازه گیری ظرفیت تا 2 تن به همراه وزن کابین
 • دارای بدنه فولادی از جنس آلیاژ سخت
 • اندازه گیری وزن با دقت بالا (حتی تا یک کیلوگرم)

ویژگی های اورلود مغناطیسی توربوسل

از مدل های مغناطیسی توربوسل می توان در آسانسورهایی با ظرفیت کم بهره برد. همچنین قابلیت نصب بر زیر و روی کابین را نیز دارند. به همین خاطر نیز بیشتر از این قطعه در آسانسور خانگی و یا آسانسور شیشه ای استفاده می کنند. شیوه نصب و راه اندازی سنسور اورلود چندان سخت نیست. کافی است آن را بر روی فنرهای سر بکسل قرار داد. سپس مگنت یا آهنربا را در زیر فنر قرار داد. با این کار زمانی که مسافران اضافی در داخل کابین باشند، نیرو وارده باعث جمع شدن فنر می شود. که در نتیجه سبب تشخیص بار اضافی آسانسور و عدم حرکت آن می شود.

ویژگی های اورلود دیجیتالی و زیرکابینی توربوسل

در مدل های دیجیتالی سیم بکسلی، فقط امکان نصب آن ها در قسمت بالای کابین و روی سیم های بکسل مهیا است. که با اعمال فشار بر روی سیم بکسل می تواند میزان نیرو و فشار وارده را محاسبه کند. در این حالت اگر میزان نیرو و فشار وارده از حد مجاز بیشتر باشد، با ارسال دستور کابین دیگر حرکت نخواهد کرد. با استفاده از اورلود آسانسور مدل دیجیتالی علاوه بر جلوگیری از خرابی زودهنگام آسانسور، راندمان آن بهبود یافته و طول عمر آن نیز افزایش پیدا می کند. که این امر در بحث صرفه جویی در هزینه ها جهت عدم تعمیر و تعیوض قطعه بسیار مهم است. چرا که در صورت آسیب ممکن است از حداقل یک تا چند قطعه درگیر شده و نیاز به تعمیر داشته باشند.

در مدل های زیرکابینی، سنسور اورلود در هر چهار قسمت کابین متصل می شود. و تمامی چهار سنسور به وسیله سیم به یک برد دیجیتالی نصب می شوند. که با این روش تمامی فشارها در قسمت های مختلف به شکلی دقیق محاسبه و به برد اصلی دیجیتالی ارسال می شوند. استفاده از سنسورهای زیرکابینی به دلیل دقت بالا و کیفیتی که دارند، در ساختمان های پر ترافیک بیشتر استفاده می شود. این قطعه به دلیل کارکرد مناسب، همواره در کنار سایر بخش های پرسرعت و پرقدرت استفاده می شود. معمولا در این نوع آسانسورها در کنار این سنسور، از مکانیزم های با کیفیت درب مانند درب فرماتور و یا مدل سلکوم نیز جهت افزایش سرعت و کیفیت درب ها نیز استفاده می شود. که در تعیین سرعت میزان وزن بار نیز موثر است.

اهمیت استفاده از اورلودها چیست؟

اهمیت استفاده از اورلود آسانسور

یکی از قوانین و استانداردهای لازم جهت استفاده از آسانسور رعایت میزان ظرفیت آن است. چرا که در صورت عدم رعایت این مورد ممکن است علاوه بر وقوع مشکلات مختلف، جهت تعمیر و سرویس هزینه های زیادی به آسانسور تحمیل شود. همچنین ایجاد فشار بیش از حد به کابل ها و ساییدگی آن ها از طول عمر آن ها نیز می کاهد. به همین دلیل استفاده از اورلود آسانسور علاوه بر کاهش هزینه ها و افزایش طول عمر قطعات و راندمان آن ها، از ایجاد حوادث خطر ناک و مختلف نیز جلوگیری می کند. به همین علت نیز حتما باید در زمان خرید آسانسور از وجود این قطعه و کارکرد آن مطمئن شوید.

البته امروزه به دلیل اهمیت ایمنی، احتمال سقوط و برخورد کابین به چاهک بسیار ضعیف است. استفاده از سیستم های ضدسقوط، کابل های چند لایه و متعدد سیک بکسل و دیگر اقداماتی که سبب می شوند تا ایمنی افراد بیش از پیش حفظ شود. به همین خاطر این اطمینان وجود دارد که در کنار استفاده از تمامی قطعاتی امنیتی و البته محساباتی مانند سنسور اورلود، می توان با توجه به وجود سایر بخش ها در صورت عدم کارکرد صحیح این موارد، از خطر بیشتر جلوگیری کرد.

نکات مهم هنگام خرید سنسور آسانسور

همیشه زمان خرید انواع قطعات آسانسور باید به کیفیت و اصل بودن آن توجه کنیم. چرا که در غیر این صورت و خرید یک قطعه ارزان تر، نه تنها صرفه جویی نکردیم، بلکه بعدها مجبور به تعویض آن قطعه و سایر قطعات خواهیم شد. چرا که کارکرد نادرست یک بخش به سایر بخش ها نیز اثر گذاشته و اختلال در کار نیز موجب کاهش طول عمر قطعات شده و نیاز به تعمیر نیز پیدا می کند.

با توجه به اهمیت رعایت میزان وزن کابین، انتخاب یک دستگاه با کیفیت برای بررسی دقیق تر بسیار با اهمیت می باشد. چرا که در صورت حرکت کابین و یا وقوع مشکل در این زمان ممکن است خطرات مختلفی را برای افراد داخل کابین به وجود بیاورد. که البته مهم تری آن ها استرس و ترس ناشی از وقوع حادثه خواهد بود. در ادامه قصد داریم به مهم ترین نکات هنگام خرید انواع اورلود آسانسور بپردازیم. تا با کمک این موارد بتوان محصلی مناسب و با کیفیت بخریم.

خدمات پس از فروش سنسور

خدمات پس از فروش اورلود آسانسور

بهتر است هنگام خرید سنسور اورلود از محصول ایرانی استفاده نمایید. چرا که محصولات خارجی فاقد خدمات پس از فروش هستند. به همین علت نیز در صورت وجود هرگونه مشکلی امکان دریافت خدمات و سرویس نیست. اما تولیدات ایرانی در کنار کیفیت مناسبی که دارند، خدمات خوبی را نیز عرضه می کنند. همچنین می توان از شرکتی معتبر که سابقه و رزومه مناسبی نیز باشد هم خرید خود را انجام دهید. چرا که معمولا شرکت های معتبر در ارائه همه محصولات و یا خدمات ضمانت نامه ها و گارانتی های لازم را نیز به مشرتیان خود عضره می کند. تا افراد با خیالی آسوده نسبت به خرید محصول و یا دریافت خدمات متنوع اقدام نمایند.

گواهی استاندارد سنسور اورلود

همیشه گواهی استاندارد در محصولات از اهمیت بالایی برخودار می باشد. چرا که سلامت یک محصول علاوه بر کارکرد بهتر، بر راندمان کلی دستگاه نیز اثر می گذارد. همچنین در صورتی که این قطعه فاقد گواهی استاندارد باشد، پس از نصب، در زمان بازرسی توسط کارشناس مربوطه تایید نخواهد شد. و شما مجبور به جایگزینی این محصول با قطعه ای دیگر خواهید شد.

ضمن اینکه در صورت عدم گواهینامه لازم امکان عدم دریافت گواهی استاندارد نیز وجود دارد. به همین دلیل در صورت عدم دریافت تاییدیه های لازم از سمت بازرس تا زمان رفع ایرادات، قادر به استفاده از آسانسور نمی باشد. به همین جهت در تمامی مراحل علاوه بر خرید بهترین قطعات، تمامی گواهینامه های لازم را اخذ نمایید. چرا که این کار ایمنی و امنیت شما را نیز افزایش می دهد.

معروف ترین برندهای اورلود در بازار ایران

همان طور که تا اینجا توضیح دادیم، این قطعه اهمیت زیادی در آسانسور دارد. چرا که سبب افزایش کارایی و البته طول عمر این وسیله خواهد شد. ضمن اینکه از وقوع حوادث ناگوار به دلیل وزن زیاد کابین نیز جلوگیری می کند. به همین خاطر و با توجه به اهمیت این قطعه، برندها و محصولات متنوعی از آن در بازار ایران وجود دارد. که هر کدام دارای ویژگی ها و مزیت های مختلفی هستند. که حتما باید پیش از خرید علاوه بر مشورت با افراد متخصص، متناسب با آسانسور خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید. برندهایی که بیشترین سهم را در بازار دارند، به شرح ذیل می باشند.

 • مدل میسلکت MICELECT
 • مدل آمتال AMETAL
 • مدل توربوسل TURBOCELL
 • مدل جنتا CENTA
 • مدل دایناسل DINACELL

کیفیت مناسب اورلود آسانسور

خرید سنسور اورلود ارزان و با کیفیت

در بازار برندهای مختلفی وجود دارد. که می توانید در صورت داشتن خدمات پس از فروش و گواهی استاندارد آن را خریداری نمایید. برای اطمینان از کیفیت محصول نیز می توانید با افراد متخصص و کارشناس در این حوزه نیز مشورت نمایید. به همین منظور و خرید انواع قطعات اصلی و جانبی آسانسور از جمله سنسور اورلود همین حالا با گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان این مجموعه به عنوان یکی از برترین شرکت های حوزه صنعت آسانسور شما را راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
امتیازدهی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button