به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

معرفی جامع فتوسل آسانسور و کاربرد آن

فتوسل آسانسور

معرفی جامع فتوسل آسانسور و کاربرد آن

فتوسل آسانسور از جمله مهم ترین اجزای جانبی در این صنعت هستند که برای حفظ ایمنی افراد بسیار کابردی و مهم می باشند. این سیستم که سنسور چشمی نیز نامیده می شود، از بسته شدن درب پیش از استقرار مسافران در داخل کابین جلوگیری می کند. این سیستم خودکار بر روی درب ها قرار گرفته و تمامی موانع در قسمت ورودی به کابین را مورد بررسی قرار می دهد. با توجه به اهمیت وجود آسانسور در ساختمان ها، ایمنی، کیفیت و البته کارایی آن ها نیز روز به روز افزایش پیدا می کند. از همین رو استفاده از سنسورهای چشمی به منظور تعیین و تشخیص زمان باز و بسته شدن درب کابین از اهمیت بالایی برخوردار است. این سیستم دارای انواع مختلفی است که در ادامه به مشخصات، ویژگی ها و کاربرد هر یک از آن ها می پردازیم.

انواع فتوسل آسانسور

متناسب با نوع آسانسور، از سنسورهای چشمی متفاوتی برای آن ها استفاده می شود. در مجموع سنسور چشمی آسانسور دارای دو نوع فتوسل نقطه ای و فتوسل پرده ای می باشد. هر یک از این سنسورها در یکی از انواع بالابرها مورد استفاده قرار گرفته و دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند. این قطعات امروزه جزو با اهمیت ترین و البته کاربردی ترین قطعات مکانیکال آسانسور شناخته می شوند. به همین منظور در ادامه به معرفی این دو نوع چشمی می پردازیم. تا شناخت بیشتری از کارایی و ویژگی های هر یک پیدا کنید.

فتوسل نقطه ای

سنسور چشمی آسانسور مدل نقطه ای

این چشمی در بخش کناری درب آسانسور و در ارتفاع تقریبی 50 الی 70 سانتی متری قرار می گیرد. این سنسور سیگنال ها را به صورت نقطه به نقطه ارسال می کند، به همین علت نیز آن را چشمی آسانسور نقطه ای می نامند. فتوسل های نقطه ای تنها قادر هستند که در یک نقطه خاص ورود و خروج را کنترل و موانع را بررسی کنند. این بخش عمدتا شمامل قسمت میانی به سمت پایین ورودی درب را پوشش می دهد.

مهم ترین قسمت هایی که این سنسور را تشکیل می دهند، شامل لیزر، منابع تغذیه، مدار، سیم و سایر قطعات مکانیکال برای ارسال سیگنال می باشد. همچنین این نوع فتوسل آسانسور نسبت به نوع پرده ای از قیمت پایین تری برخوردار است. در برخی قسمت ها که حساسیت میزان باز و بسته شدن درب کم تر است از این نوع استفاده می کنند. البته این به معنای بی کیفیت بودن این نوع نیست.

فتوسل پرده ای

سنسور چشمی آسانسور مدل پرده ای

عملکرد و کارایی این نوع سنسور نیز همانند نوع نقطه ای است. تنها تفاوتی که وجود دارد در نوع و میزان پوشش قسمت های ورودی کابین است. در نوع پرده ای بر خلاف سنسور نقطه ای که تنها یک نقطه را پوشش می داد، چندین نقطه تحت پوشش قرار می گیرند. به همین علت می توان فتوسل پرده ای را به گونه ای معرفی کنیم که تمام قسمت های ورودی درب را تحت پوشش خود قرار می دهد. به همین علت عملکرد و میزان حساسیت سنسور آن نیز نسبت به مدل نقطه ای بیشتر است. به گونه ای که اگر یک شیء بسیار کوچک نیز مانع از بسته شدن درب شود، توسط فتوسل پرده ای شناسایی و تشخیص داده خواهد شد.

این جشمی بین قسمت های لته درب و بدنه کابین آسانسور نصب می شود. میزان قطر آن نیز تا 8 میلی متر می رسد و همچنین دارای انواع ثابت و متحرک می باشد. قیمت های نوع پرده ای نسبت به فتوسل های نقطه ای به دلیل عملکرد بهتر و سیگنال های بیشتر، بالاتر می باشد. مهم ترین قسمت های تشکیل دهنده آن نیز شامل تغذیه، میله آهنی و فرستنده می باشد.

مهم ترین تفاوت انواع سنسور چشمی آسانسور

قطعا مهم ترین تفاوت در بین چشمی های آسانسور، میزان فضای تحت پوشش می باشد. که همان طور که گفتیم فتوسل های پرده ای میزان فضای بیشتری را در مقایسه با نوع نقطه ای پوشش می دهند. به همین علت ایمنی در نوع پرده ای در مقایسه با سنسور نقطه ای بیشتر است. همچنین به دلیل استفاده از سنسورهای بیشتر در نوع پرده ای احتمال خرابی آن نیز افزایش پیدا می کند. البته که با سرویس و نگهداری به موقع می توان از این احتمال جلوگیری کرد. نکته دیگر و اختلاف بین انواع فتوسل آسانسور مربوط به قیمت آن ها می شود. که نوع پرده ای نسبت به مدل نقطه ای از قیمت بالاتری برخوردار است. البته که به همان نسبت از کیفیت و حساسیت بالاتری نیز برخوردار می باشد.

نکات مهم هنگام نصب فتوسل آسانسور

نکات نصب فتوسل آسانسور

  • برای افزایش راندمان و افزایش طول عمر فتوسل ها، بهتر است که سنسورهای گیرنده و فرستنده با فاصله کمتری نسبت به یکدیگر نصب شوند.
  • بهتر است که فتوسل ها با زاویه نصب شوند. چرا که با افزایش فاصله های سنسور چشمی، میزان حساسیت نیز افزایش پیدا می کند.
  • باید دقت نمایید که هنگام نصب، مهره سنسور را دریل نکنید. برای پیشگیری از این اتفاق می توانید ابتدا سنسور را بردارید، و پس از سوراخ نمودن لته درب، آن را جایگذاری نمایید. تا هم آسیبی به آن وارد نشود و هم اینکه کثیف نشود. بهتر است که برای نصب و سرویس این موراد حتما از افراد متخصص و کارشناس استفاده مایید. تا علاوه بر پیشگیری و آسیب به قطعه، به درستی نیز نصب شده و کارایی داشته باشد. همچنین این کار از ایجاد هزینه های بیشتر نیز جلوگیری می گند.

نکات مهم هنگام خرید انواع فتوسل

همان طور که اشاره کردیم این سنسور در انواع مختلفی در بازار وجود دارد. به همان میزان نیز شرکت های مختلفی اقدام به تولید و عرضه آن می کنند. باید دقت داشته باشید که برای افزایش کیفیت کارایی این وسیله حتما نوع اورجینال همراه با قطعات اصلی را تهی نمایید. چرا که در غیر این صورت و صرف هزینه کم تر، نه تنها صرفه جویی صورت نگرفته بلکه مجبور به صرف هزینه های بیشتری برای تعویض و یا سرویس آن خواهید شد. به همین دلیل دقت نمایید که ابتدا به کیفیت و اصل بودن آن مطمئن شوید.

کدام نوع سنسور چشمی برای ما مناسب تر است؟

همان طور که اشاره شد هر کدام از این دو نوع سنسور چشمی دارای مزیت های مختلفی هستند. که شما باید متناسب با نیاز و بودجه خود نسبت به خرید و نصب آن ها اقدام نمایید. گروه صنعتی مگا به عنوان یکی از اصلی ترین قطب های صنعت آسانسور ارائه دهنده انواع خدمات و محصولات مرتبط با این صنعت می باشد. این مجموعه با سال ها سابقه در امر تولید و واردات بهترین مکانیزم های درب سلکوم و درب فرماتور ، نامی شناخته شده در این صنعت می  باشد. در همین رابطه نیز می توانید برای دریافت مشاوره و همچنین خرید انواع آسانسور و یا قطعات جانبی با این مجموعه تماس حاصل فرمایید. تا کارشناسان ما بهترین و با کیفیت ترین ها را به شما ارائه دهند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰