به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

مهم ترین دلایل ترس از آسانسور و روش های غلبه بر آن

ترس از آسانسور

مهم ترین دلایل ترس از آسانسور و روش های غلبه بر آن

ترس از آسانسور مشکلی است که برخی از افراد به طور ناخواسته با آن دست و پنجه نرم می کند.امروزه استفاده از بالابرها علاوه بر رفاه بیشتر در سلامت ما نیز موثر هستند. چرا که استفاده ممتد از پله ها و بالا و پایین رفتن از آن مشکلات مختلف مفصلی را برای ما به وجود می آورد. ضمن اینکه با توجه به افزایش ساختمان های چند طبقه و بلند، استفاده از این بالابرها بسیار لازم و ضروری است. اما اگر فردی به دلیل ترس قادر به استفاده از آسانسور نباشد، با مشکلات مختلفی مواجه خواهد شد. به همین دلیل قصد داریم تا به طور مفصل علل ترس، و روش های غلبه بر آن را برایتان شرح دهیم. تا بدون استرس و نگرانی بتوانید از این وسیله کاربردی و مهم استفاده نمایید.

اصلی ترین دلایل ترس از آسانسور چیست؟

یکی از اصلی ترین دلایل این ترس، شاید به تجربه افراد در گیر کردن در آسانسور برگردد. و یا مربوط به ترس افراد از تاریکی و یا محبوس شدن، هنگام قطعی برق باشد. اما یکی از اصلی ترین دلایل ترس افراد شاید نگرانی بابت سقوط آسانسور باشد. در گذشته در بسیاری از بالابر ها سیستم های ضد سقوط وجود نداشت. و با پاره شدن سیم های بکسل به دلیل عدم سرویس و تعمیر در زمان مناسب، این اتفاق به وقوع می پیوست.

اما باید بدانیم امروزه با افزایش تکنولوژی و همچنین افزایش کیفیت ساخت آسانسورها، این احتمالات به صفر رسیده است. چرا که با کمک انواع سیستم های ضد سقوط امکان وقوع این حادثه ها وجود ندارد. ضمن اینکه با شناخت بیشتر از بالابرهای استاندارد، دیگر لازم به ترس و یا استرس هنگام استفاده از آن وجود ندارد.

نشانه های ترس هنگام استفاده از بالابرها

اصلی ترین نشانه های ترس از آسانسور

این ترس ممکن است به اشکال مختلف خود را نشان دهد. لازم به ذکر است که این عامل پیش از آنکه ترس باشد، نوعی فوبیا می باشد. چرا که این مکان جایی نیست که همه افراد از وارد شدن به آن واهمه داشته باشند، بلکه تعدادی از افراد از آن می ترسند. پس می توان با شناخت و تمرین بیشتر بر آن غلبه کرد. اما برای اینکه بدانید مهم ترین نشانه های این فوبیا چیست باید به موارد ذیل دقت نمایید.

 • استرس و نگرانی هنگام استفاده از آسانسور
 • وحشت و احساس خفگی
 • ترس از محبوس شدن در فضایی تاریک
 • نفس تنگی
 • افزایش ضربان قلب
 • کاهش فشار و ضفع بدنی

نشانه ها و دلایل ایجاد فوبیای آسانسور

نشانه ها و دلایل ایجاد فوبیا یا ترس از آسانسور

همان طور که اشاره شد ترس و اظصراب ناشی از سوار شدن در آسانسور، دلایل مختلفی دارد که حتی می تواند ریشه در کودکی افراد نیز داشته باشد. گیر کردن در آسانسور به تنهایی، خاطرات اضطراب آور، حبس شدن در فضاهای تنگ و بسته و… از جمله این دلایل هستند. اما فوبیا به طور کلی دارای نشانه هایی نیز می باشد که با شناخت آن می توان روند در مان را نیز سریعا پیگیری کرد.

 • ضربان نامنظم و تپش قلب که از نشانه های ابتدایی فوبیا و ترس از آسانسور می باشد.
 • ترس از سقوط و یا خرابی ناگهانی آسانسور
 • تعریق زیاد و احساس ضعف و بی حالی
 • استفاده از پله به جای سوار شدن در آسانسور
 • نگرانی بیش از حد پس از بسته شدن درب ها
 • احساس تنگی نفس و خفگی پس از حرکت کابین
 • ترجیح به حضور در فضاهای رو باز

چطور می توان بر ترس از آسانسور غلبه کرد؟

همان طور که اشاره شد ریشه های این ترس و یا فوبیا را می توان در بخش های مختلفی جستجو کرد. اما مطمئنا اولین عاملی که در تشدید و یا کاهش استرس ما تاثیرگذار است، کابین آسانسور می باشد. اگر کابین ها نامناسب، فاقد تهویه و زیبایی باشند، قطعا با وارد شدن به آن میزان ترس ما نیز افزایش پیدا می کند. به همین دلیل هم بسیاری از افراد تلاش می کنند تا هنگام راه اندازی آسانسورها، از کابین ها مدرن و زیبایی استفاده کنند. مرحله دوم باید از خود بپرسیم که دلایل این ترس چیست؟ آیا فقط از سوار شدن بر بالابرها میترسیم و یا از هر فضای تنگ و تاریکی هم هراس داریم؟ با پاسخ به این سوال قدم مهمی را در رفع این مشکل برخواهیم داشت. چرا که ترس از هر کدام از این عوامل راهکارها و روش های خود را برای غلبه بر آن دارد.

راهکارهای برای کنترل هراس از آسانسورها

بهترین راهکارها برای غلبه بر ترس از آسانسور

همان طور که اشاره کردیم باید بدانیم دقیقا از چه چیزی می ترسیم. در غیر این صورت مجبور خواهیم شد تا برای رفتن به طبقه بیستم یک ساختمان از پله ها استفاده کنیم. پس مهم ترین قدم شناخت درست و علت یابی برای رفع این هراس است.

در صورتی که شما از هر فضای تنگ و یا تاریکی می ترسید، باید نسبت به درمان این مشکل اقدام نمایید. کمک گرفتن از افراد متخصص، انجام ورزش های هوازی و یا مدیتیشن و یوگا، تکنیک های ذهنی و… برخی از راه کارهای غلبه بر ترس از تاریکی و فضاهای تنگ است. اما اگر مشکل شما فقط با آسانسورها می  باشد، باید بگوییم در صورت استفاده از بالابرهای استاندارد دیگران جای نگرانی وجود ندراد. چرا که با افزایش کیفیت و تکنولوژی ساخت آن ها، احتمال سقوط و یا مشکلات حادثه ساز به صفر می رسد. البته باید نسبت به انجام سرویس های دوره ای آن دقت کنیم.

تصویر سازی ذهنی و انجام تمرین

یکی از روش هایی که برای غلبه بر ترس از آسانسور پیشنهاد می شود، تصویر سازی ذهنی است. اینکه فکر کنید که به تنهایی قادر هستید که سوار آسانسور شده و در طبقات جابه جا شوید اولین قدم در این روش است. حتی می توانید جلوی درب آسانسور بایستید و انتقال آن در بین طبقات را نگاه کنید. هنگام سوار شدن اگر هنوز هم هراسان هستید، سعی کنید ذهن خود را آرام کرده و به تصویرسازی های مثبت بپردازید.

کنترل ذهن نقش مهمی در کنترل احساسات و ترس شما دارد. با انجام این روش ها می توانید با آرامش خاطر بیشتری از بالابرها استفاده نمایید. به یاد داشته باشید، منشا این ترس و نگرانی ها در ذهن شما است. پس با درک بیشتر و تمرینات بیشتر شما نیز می توانید با غلبه بر این ترس، بدون مشکل سوار آسانسور شوید. و با آرامش خاطر و آسودگی خاطر دیگر برای رفتن به طبقات از پله استفاده نکنید.

استفاده از روش های آرامش‌بخش

زمانی که که ترس و اضطراب به سراغتان می آید، حتما تندتر نفس می کشید و ضربان قلبتان افزایش پیدا می کند. در این حالت حفظ آرامش بسیار مهم است.در همین رابطه تلاش کنید تا به آرامی و عمیق نفس بکشید. این کار تا حدود زیادی ترس و نگرانی را از شما کم کرده و میزان شدت و تعداد ضربان قلبتان را به حالت نرمال باز می گرداند. همچنین برای دستیابی به آرامش و کنترل شرایط می توانید از تکنیک های ذیل استفاده نمایید.
 • سعی کنید به حالت صاف بایستید و یک دست‌ خود را بر روی سینه و دست دیگر را روی شکم خود قرار دهید.
 • به مدت 4 ثانیه به شکل عمیق از بینی نفس بکشید. با انجام این کار دستی که بر روی شکم قرار داده اید بالاتر می آید، اما دیگر دستتان که بر روی سینه تان است باید به شکل ثابت باقی بماند.
 • به مدت 7 ثانیه نفس خود را در سینه حبس کنید. سپس به آرامی نفس خود را رها کنید. با این کار دستی که بر روی شکم قرار دارد به داخل می رود و دیگر دستتان کماکان ثابت می باشد.
 • تا زمان رسیدن به شرایط پایدار و نرمال این کار را تکرار نمایید.

حس آرامش با استفاده از آسانسورهای ایمن

فراموشی ترس از آسانسور با بالابرهای ایمن

همان طور که اشاره کردیم، استفاده از آسانسورهای با کیفیت و کابین های زیبا نقش مهمی در غلبه بر این ترس دارند. در همین رابطه نیز باید بگوییم گروه صنعتی مگا به عنوان یکی از قطب های اصلی صنعت آسانسور اقدام به ارائه بهترین و با کیفیت ترین آسانسورها در سراسر کشور می کند. این مجموعه با بکارگیری افراد متخصص و رعایت کلیه استانداردها و اصول ایمنی، خیالتان را بابت استفاده از این بالابرها راحت می کند. همچنین این مجموعه با تولید زیباترین و با کیفیت ترین کابین ها، و استفاده از بهترین مکانیزم های درب سلکوم و درب فرماتور حس آرامش را به مسافران منتقل می کند.

اگر شما نیز می خواهید هنگام استفاده از این وسیله کاربردی، کیفیت، کارایی، زیبایی و آرامش را داشته باشید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید. تا شما را در خرید بهترین کابین ها، درب، قطعات مکانیکال و… راهنمایی کنند.