به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

بافر آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

بافر آسانسور

بافر آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

بافر یا ضربه‌گیر آسانسور قطعه است که در پایین چاه و در قسمت میانی و ثقل وزنه تعادل و کابین قرار می گیرد. این بخش وظیفه ایمنی کابین را در صورت وقوع حادثه بر عهده دارد. یعنی در صورت سقوط کابین و عدم عملکرد صحیح سایر بخش ها، این قطعه از برخورد کابین با انتهای چاه جلوگیری می کند. در واقع این بخش در صورت به وجود آمدن هر مشکلی وارد عمل می شود. ضربه گیرها انرژی ساطع شده به خود را جذب و یا دفع می کنند تا از میزان شدت حادثه بکاهند. این قطعه در انواع هیدرولیکی، فنری و پلاستیکی طراحی و تولید می شوند. در ادامه بیشتر در مورد انواع آن و ویژگی هایی که دارد صحبت می کنیم.

وظیفه اصلی بافر آسانسور

وظیفه انواع بافر آسانسور

ضربه گیرها به عنوان آخرین بخش از قطعاتی است که مانع از سقوط و آسیب به آسانسور می شود. این بخش در صورت افزایش سرعت آسانسور به میزان 15 درصد بیشتر از سرعت نامی وارد عمل می شود. البته به شرطس که دیگر بخش ها و سیستم پاراشوت به درستی عمل نکنند. در این شرایط ضربه گیر آسانسور مانع از برخورد شدید آن به چاهک می شود.

این قطعه همان طور که گفته شد در انتهای چاه و بر روی قسمت بتنی یا سکوی چاه قرار می گیرد. این بخش باید علاوه بر مقاومت از شرایط ایستایی مناسبی نیز برخوردار باشد. که طبق اصول استاندارد و قوانین ایمنی باید در جای خود قرار بگیرد. یکی دیگر از این موارد وجود فضا و جان پناه برای تعمیر کاران است. به همین منظور حداقل ارتفاع در نظر گرفته شده برای سکو 50 سانتی متر می باشد. ضمن اینکه امروزه در صنعت کابین سازی آسانسور و راه اندازی آن با رعایت نکات ایمنی و استاندارد، احتمال هرگونه سقوط و یا مشکلی به حداقل رسیده است.

معرفی انواع ضربه گیر آسانسور

در صنعت آسانسور با توجه به استفاده از انواع قطعات، هر کدام از آن ها نیز دارای مدل های مختلفی هستند. که متناسب با نیاز، افراد می توانند از انواع مدل های مختلف یک قطعه بهره ببرند. البته که کیفیت و اصل بودن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در تولید بافر نیز انواع مختلفی وجود دارد که جذب کننده و مستهلک کننده انرژی هستند. در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

ضربه گیر مستهلک کننده انرژی 

ضربه گیر هیدرولیکی

ضربه گیرهای مستهلک کننده از نوع هیدرولیکی بوده و برای سرعت های بیش از یک متر بر ثانیه استفاده می شود. این نوع ضربه گیر از ویژگی های مختلفی برخوردار است که یکی از آن ها کنترل سرعت از طریق تابلو فرمان آسانسور می باشد. در ضربه گیر آسانسور مستهلک کننده انرژی، کنترل سرعت و یا به اصطلاح ترمز، توسط سیالات انجام می شود. سیال به کار رفته در آن اغلب از نوعی روغن مخصوص است. این نوع بافر انرژی رها شده از جانب کابین آسانسور و وزنه تعادل را توسط سیال مخصوص خود به انرژی حرارتی بدل می کند.

در ضربه گیرهای مستهلک کننده میزان انرژی جنبشی وارده از طریق کابین توسط روغن خجذب می شود. این روش بر خلاف انواع فنری آن است که انرژی را به خود کابین باز می گرداند. همچنین ساز و کار و انبساط و انقباض این ضربه گیر بیشتر به سیستم آسانسورهای هیدرولیکی می باشد.

ضربه گیر جذب کننده انرژی

انواع ضربه گیر آسانسور فنری

در ساخت این مدل از لاستیک و یا فنر به منظور جذب انرژی وارده استفاده می کنند. این نوع ضربه گیر آسانسور برای سرعت های تا یک متر بر ثانیه کاربردی است. خود ضربه گیرهای جذب کننده انرژی نیز خود به دو دسته فنری و پلی اورتان تقسیم می شوند. که در ادامه به معرفی هر یک از آن ها می پردازیم.

نوع فنری

یکی از زیرمجموعه های انوع ضربه گیر نوع فنری است. بافر فنری را می توان یکی از قدیمی ترین انواع ضربه گیر دانست. در نوع قطعه فنرهای مارپیچ به شکل دایره ای اساس آن را تشکیل می دهند. در ساخت ضربه گیر نوع فنری از فنرهای تخت و لول استفاده شده است. امروزه با توجه به ظهور انواع ضربه گیرها از این نوع قطعه کم تر استفاده می شود.

نوع پلی اورتان

ضربهگیر آسانسور از جنس پلی اورتان

این نوع وسیله بیشتر برای آسانسورهای با سرعت نامی کم مورد استفاده قرار می گیرد. در مجموع پلی اورتان در صنعت آسانسور در قسمت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، که به اشکال نرم و سخت نیز دسته بندی شده اند. همچنین لازم به ذکر است که نوع سخت این ماده به دلیل ویژگی هایی که دارد به عنوان عایق حرارتی نیز به کار می آید.

بافرهای هیدرولیک

یکی دیگر از انواع بافرهای تولیدی در بازار به نوع هیدرو فوکو معروف است. این قطعه توسط تولیدکنندگان داخلی عرضه می شود و از استحکام مناسبی نیز برخوردار هستند. مدل های مختلفی از این نوع قطعه در داخل تولید می شوند. که برخی از آن ها تا 2 تن وزن را به راحتی تحمل می کنند. ضمن اینکه در جدیدترین مدل های  تولید شده ان قطعه فادر است تا 3 تن وزن را نیز تحمل کند. البته هنگام خرید از کیفیت نهایی و استانداردهای آن نیز مطمئن شوید. تا در صورت هرگونه مشکلی امکان استفاده از خدمات پس از فروش آن میسر باشد.

نکات مهم درباره بافرهای آسانسور

  • قسمت قرارگیری ضربه گیر در چاه و در امتداد کابین و وزنه تعادل است. (روی سکو بتنی)
  • از بافرهای لاستیکی و فنری با حرکت برگشتی تدریجی برای کنترل سرعت های کم تر از 1.6 ثانیه به کار گرفته می شوند.
  • ضربه گیر های هیدرولیکی برای کنترل سرعت های بیش از 1.6 ثانیه مورد استفاده قرار می گیرند.
  • ضربه گیرهایی که به کابین متصل می شوند، در قسمت انتهایی آن قرار می گیرند.
  • برای نصب ضربه گیرها می توان به جای استفاده از قسمت انتهایی جاه و سکوی بتنی، از سکوی پرتابل نیز استفاده کرد.

خرید بافر آسانسور با بهترین کیفیت

خرید بافر آسانسور با بهترین کیفیت

همان طور که در این مقاله توضیح دادیم، ضربه گیر آسانسور از اهمیت بسیار بالایی در این صنعت برخوردار است. به همین علت نیز حتما باید از مدل مناسب و البته با کیفیت استفاده نماییم. تا در صورت وقوع هر گونه مشکل و یا عدم کاکرد صحیح سیستم ضد سقوط، این قطعه مانع بروز حادثه شود. نوع بافر نیز می تواند پس از مشورت با کارشناسان انتخاب و نصب گردد.

گروه صنعتی مگا نیز که ارائه دهنده انواع قطعات و بخش های آسانسور می باشد، ضربه گیر با کیفیتی را ارائه می دهد. که شما می توانید برای کسیب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. تا شما را بیشتر در این مورد راهنمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

 

 

جدیدترین مقالات