به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

شالتر آسانسور چیست و چه وظیفه ای دارد؟

شالتر آسانسور

شالتر آسانسور چیست و چه وظیفه ای دارد؟

شالتر آسانسور (Shulter) قطعه ای است مهم و کاربردی که مانع از برخورد کابین با چاهک می شود. همچنین نام دیگر این قطعه میکروسوئیچ آسانسور می باشد. این قطعه که از جمله لوازم ایمنی آسانسورها محسوب می شود.  انواع مختلفی داشته و دارای مزیت هایی زیادی در راه اندازی آسانسورها می باشد. که متناسب با نوع تابلو فرمان و کاربری بالابر مورد استفاده قرار می گیرند. اهمیت اینم قطعه به گونه ای است که حتما باید در راه اندازی انواع آسانسور مورد استفاده قرار بگیرد. با توجه به اهمیت آن میخواهیم در این مقاله به کاربردها و وظایف مهم آن بردازیم. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

مهم ترین کاربردهای شالتر آسانسور

کاربردهای شالتر آسانسور

پس از انتخاب مدل مناسب، این قطعات در قسمت های ابتدایی و انتهایی چاه آسانسور نصب می شوند. چرا که در راه اندازی آسانسور احتمال برخورد و یا رها شدن کابین آسانسور وجود دارد. که در این حالت احتمال برخورد آن با کف چاه و یا سقف آن را افزایش می دهد. به همین خاطر با استفاده از میکروسوئیچ آسانسور از مشکل می توان جلوگیری کرد. روش کار این قطعه نیز به گونه ای است که در صورت احتمال برخورد بخش های مختلف و خروج آن ها از مسیر اصلی، سبب قطع جریان برق می شود. در این حالت سیستم ایمنی فعال شده و مانع از حرکت موتور آسانسور می شود. و کابین در هر جایی که باشد، در جای خود متوقف می شود. به شکلی که می توان نوع کارکرد این قطعه همچون کلید قطع و وصل برق می باشد.

تعداد استاندارد استفاده از شالترها بستگی به مدل و نوع تابلو های فرمان دارد. که بر همین اساس می توان از تعداد 4 تا 6 عدد از این میکروسوئیچ ها در هر آسانسور استفاده کرد. همچنین در تابلوهای فرمان درایودار نیز تعداد 4 شالتر آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهم در این رابطه نوع کارکرد هر یک از این میکرو سوئیچ ها می باشد. که به صورت کلی کارکرد همگی آن ها به یک شکل است. اما اگر بخواهیم به صورت جزئی تر به عملکرد هر یک نگاه کنیم، با یکدیگر متفاوت هستند. و هر کدام دارای وظیفه ای مخصوص به خود می باشند.

معرفی مدار سری ایمنی آسانسورها

یکی از روش هایی که می توان شالترها را بهتر شناخت، آشنایی و آگاهی از کارکرد مدار سری آسانسور می باشد. مدار سری به معنی این است که تمامی قطعات الکتریکی و الکترومکانیکی آسانسور پشت سر هم قرار گرفته باشند. به نوعی به شکل سری به یکدیگر وصل شده باشند. در این حالت در صورت وقوع مشکل در هر یک از این بخش ها، مدار ایمنی یا همان مدار فرمان آسانسور قطع می شود. که با توجه به ارسال دستور به تابلو فرمان سبب توقف موتور شده و در نتیجه کابین از حرکت خود باز می ایستد.

در این روش میکروسوئیچ آسانسور نقش محوری را ایفا می کند. که در صورت وقوع هر مشکلی وظیفه این قطعه است تا با ارسال دستور، سبب توقف کابین شده و از احتمال هر گونه حادثه ای جلوگیری کند. در واقع با فعال سازی شالترها، مدار سری متوقف می شود.

معرفی انواع میکروسوئیچ آسانسور

انواع میکروسوئیچ آسانسور

همان طور که اشاره کردیم این قطعات از بخش های مختلف تشکیل شده و انواع مختلفی نیز دارند. اما به صورت کلی این بخش به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شود. کهدر ادامه به معرفی هر یک از این دسته ها که جزو مهم ترین قطعات و تجهیزات ایمنی آسانسور محسوب می شوند، می پردازیم.

  • شالترهای مدل غلطکی یا NF
  • شالترهای عقربه‌ای یا پروانه‌ای

حالا ذکر این نکته ضروری است که این دسته ها خود از نظر کارکرد زیر انواع مختلفی دارند. همان طور که در خاطر دارید، اشاره کردیم که این قطعات در کنار وظایف کلی و شباهتی که به یکدیگر از نظر نوع کارکرد دارند، اما در واقع تفاوت هایی نیز در آن ها وجود دارد. از همین رو میکروسوئیچ ها را از منظر کارکرد به ه دسته تقسیم می کنند. شالتر آسانسور نوع دورانداز بالا و پایین، مدل حد بالا و پایین و همچنین مدل قطع کن با سرعت تند بالا و پایین. به صورت کلی در آسانسورها دورترین این ها تعیین کننده میزان حد مجاز حرکت کابین ها هستند. که تعیین می کنند کابین تا چه سرعتی مجاز و چطور باید حرکت کند. مدل های نزدیک تر نقش شناسایی و راه اندازی را برعهده دارند. در ادامه به معرفی جامع تر دسته های اصلی این قطعات می پردازیم.

شالتر غلطکی آسانسور

در این مدل که غطلکی نام دارد، تیغه ای بر روی کابین قرار داده شده، که در صورت خروج کابین از مسیر اصلی و یا افزایش سرعت، سبب برخورد تیغه با کابین می شود. طول این تیغه که به شکل نبشی مانند در قسمتی از کابین نصب می شود، 120 تا 200 سانتی متر می باشد. که بر اساس مدل و کاربری آسانسور و همچنین ابعاد کابین متغیر می باشد. یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که در این مدل از شالتر آسانسور که نوع غلطکی نام دارد، وجود حالت فنری مانند در آن می باشد. این تیغه در صورت تحت فشار بودن نیز سبب قطع جریان برق و توقف کابین می شود. همچنین در صورت رفع مشکل و بازگشت فنر به حال اولیه، جریان برق وصل شده و حرکت آسانسور از سر گرفته می شود.

میکروسوئیچ پروانه‌ای

میکروسوئیچ آسانسور مدل پروانه ای

یکی دیگر از انواع مهم و کاربردی میکروسوئیچ آسانسور نوع پروانه ای آن است. این مدل به نسبت نوع غلطکی دارای نصب آسان تری می باشد. اما در مدل پروانه ای ایراداتی که وجود دارد، میزان درصد خطایی بیشتر است. همچنین میزان کارکرد و نوع عملکرد آن نیز ضعیف تر می باشد. این مدل با استفاده از میله های ثابتی که بر روی قسمت یوک کابین نصب شده اند، فعال می شود. لیمیت سوئیچ در این حالت تا زمان بازگشت به حالت اولیه در صورت افزایش سرعت و یا خروج کابین از محدوده ایمن، مانع از حرکت کابین می شود. و جریان برق در این حالت قطع شده و کابین نمی تواند حرکت کند. این مدل از شالترها با استفادهاز لقمه آسانسور و با کمک بازوهای آهنی به وسیله یک گیره به ریل راهنما متصل می شود.

شیوه کارکرد و نحوه نصب شالترهای پروانه ای

شیوه کارکرد این قطعه مدل پروانه ای، با کمک اهرمی که بر روی قسمت کابین قرار داده شده است، موجب تغییر حالات آن می شود. این بخش عمدتا به وسیله نصاب در آن جا قرار داده می شود. این بخش سبب می شود تا بخش پروانه ای یا قیچی شکل قطعه قادر به تغییر شکل باشد. همین امر سبب ایجاد فرمانی در تابلو فرمان شده ، تا نسبت به دستور ارسال شده در عملکرد کلی آسانسور موثر باشد.

نحوه نصب این قطعه با استفاده از یک بازو از جنس آهن و با کمک چند گیره و لقمه نصب می شود. که در نهایت این گیره ها با استفاده از پیچ و مهره در جای خود قرار می گیرد. یکی از نکات مهم در نصب شالترهای پروانه ای، این است که نباید بسیار سفت و محکم آن ها را نصب کنیم. چرا که در صورت محکم بسته شدن به ریل، می تواند سبب افزایش فشار به آن شده، و در نتیجه سبب تکان خورد ن ویا از جا کنده شدن شالتر پروانه ای شود. به همین خاطر علاوه بر خروج آن از مدار اصلی، سبب اختلال در کار کل آسانسور و در نتیجه مشکلات مختلفی را به وجود می آورد.