به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

گاورنر آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

گاورنر آسانسور

گاورنر آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

گاورنر آسانسور قطعه ای مهم و کاربردی است که به منظور افزایش ایمنی به کار می رود. این قطعه در زمان افزایش سرعت و یا سقوط آسانسور به منظور جلوگیری از برخورد کابین با چاه وارد عمل می شود. با توجه به اهمیت ایمنی و استانداردهای لازم در ساخت آسانسورها، سیستم ضد سقوط و یا پاراشوت بسیار مهم و کاربردی هستند. به شکلی که امروز اکثر آسانسورها از این ویژگی سود می برند. به همین منظور نیز قصد داریم بیشتر در مورد یکی از مهم ترین قطعات این بخش صحبت کرده و شما را با ویژگی ها و اهمیت آن آشنا کنیم.

مهم ترین کاربردهای گاورنر آسانسور

این قطعه به وسیله دنده های ایمنی که بر روی کابین وجود دارد، در زمان افزایش سرعت کابین آن را کنترل می کند. این کار توسط طناب ها انجام شده و با کندتر کردن سرعت کابین آسانسور آن را متوقف می کنند. به منظور بررسی بیشتر و چگونگی عملکرد این قطعه از ابتدا به کارایی آن می پردازیم.

در حالت معمولی میزان سرعت حرکت کابین با فلکه گاورنر برابر است. در صورت افزایش سرعت و یا وقوع حالت غیر عادی به شکلی که سرعت آن به 115 درصد سرعت برسد، پاندول داخل گاورنر با دنده ها درگیر می شود. این عامل در ابتدا مانع از ادامه حرکت کابین می شود. در ادامه به دلیل وجود نیرو گریز از مرکز از سمت کابین ها، موجب خروج فک گاورنر به بیرون می شود. این فک با لبه های دنده های ایمنی برخورد می کند. سپس میکروسوئیچ ها دستور به توقف موتور می دهند.

نقش میکروسوئیچ ها هنگام توقف کابین

نقش میکروسوئیچ در توقف کابین

میکروسوئیچ ها در بخش های مختلفی و بر روی قطعات نصب می شوند. که می توان به فلکه انتها چاه، گاورنر موتورخانه و همچنین یوک اشاره کرد. زمانی که سیم بکسل به شکلی آزاد در حال حرکت است، اهرم توقف به همراه کمک فنرهای موجود در جای ابتدایی خود مستقر می شوند. سپس بعد از اینکه فلکه اصلی گاورنر آسانسور قفل شد، سیم بکسل اهرم توقف را به کار می اندازد. این کار باعث ارسال پیام از سمت تابلو فرمان به بخش هایر مختلف ایمنی و سیستم های ضد سقوط می شود. سپس موتور آسانسور غیرفعال شده که این امر با فعال شدن سیستم پاراشوت موجل توقف کابین در جای خود می شود.

اجزای تشکیل دهنده گاورنر

تا به اینجا تا حدودی با نقش این قطعه آشنا شدیم. اما گاورنرها خود نیز از بخش ها و قسمت های مختلفی تشکیل شده اند. که قصد داریم در ادامه به بررسی بیشتر از جزییات آن بپردازیم.

فلکه اصلی یا گاورنر: 

معرفی فلکه گاورنر آسانسور

در این بخش قطعات و بخش های کوچکی وجود دارند که می توان به دنده های ثابت، دو پاندول یا لنگر اشاره کرد. دو بازو لنگری به راحتی بر روی این قطعه حرکت می کند و این امر به نحوه پین شدن آن بر میگردد. همچنین بازوان پاندولی به وسیله یک فنر همیشه تحت فشار قرار دارد. سیم بکسل بر روی این قسمت که به شکل حرف V می باشد قرار می گیرد.

پاراشوت: این بخش که به همان سیستم ضد سقوط نیز معروف است، در پایین هر دو بخش یوک قرار می گیرد. و نقش مهمی را در توقف کابین ایفا می کند. از دیگر بخش های مهم در گاورنر می توان به فلکه انتها چاه، کنتاکت و میکروسوئیچ ها نام ببریم.

معرفی انواع گاورنرهای آسانسور

این قطعه انواع مختلفی دارد که متناسب با کاربری و تشخیص کارشناس از آن ها می توان استفاده کرد. به همین جهت نیز در ادامه به معرفی انواع گاورنرها می پردازیم.

گاورنر دارای حرکت عمودی یا پاندولی

این نوع گاورنر به دلیل بازوان اهرمی و پاندومی شکلی که در مرکز خود دارد، می تواند حرکت نوسانی بر دو محور را انجام دهد. این بازوها دائما در حال نوسان و حرکت کردن هستند. هنگامی که سرعت کابین بیش از اندازه شود، نوسان و حرکت این اهرم های پاندولی شکل نیز افزایش پیدا می کند. این افزایش حرکت اهرم ها سبب تحریک و حرکت کردن میله محرک و درگیر شدن آن با قسمت زبانه اهرم و چرخ گاورنر آسانسور می شود. که این عامل سبب کاهش سرعت و در نهایت توقف کابین می شود.

گاورنر سانترفیوژی یا گریز از مرکز

از گاورنرهای گریز از مرکز می توان در آسانسورهای مختلفی استفاده کرد. این قطعه از یک اهرم افقی و یک چرخ دوار تشکیل شده است. همراه با این بخش ها یک سنسور الکتریکی نیز وجود دارد که آن را تکمیل می کند. با افزایش سرعت کابین اهرم مکانیکی وارد قسمت فرو رفته چرخ شده و مانع از ادامه حرکت کابین می شود. همچنین با این اتفاق نیز زبانه بخش پاراشوت با ریل ها به یکدیگر قفل می شوند. در این زمان سنسور الکتریکی موجود در این قطعه نیز با فعال کردن مدار ایمنی، سبب قطع شدن برق موتور می شود و کابین به طور کامل متوقف می شود.

معرفی انواع گاورنر آسانسور

گاورنر تک جهتی

یکی دیگر از انواع این قطعه مهم و کاربردی نوع تک جهتی آن می باشد. که این گاورنر تنها در زمانی عمل می کند که افزایش سرعت کابین به سمت پایین باشد. به همین جهت نیز آن را تک جهتی می نامند.

گاورنر دو جهتی

این نوع گاورنر بر خلاف نوع تک جهتی که فقط به سمت پایین عمل میکرد، در هر دو جهت بالا و پایین کارآمد است. به همین علت نیز از ایمنی بیشتری نیز برخوردار می باشد. چرا که افزایش سرعت کابین تنها هنگام پایین رفتن اتفاق نمی افتد. گاهی ممکن است که بنا به دلایل مختلف کابین حین بالا رفتن از سرعت مجاز تخطی کند. در این حین این نوع گاورنر کارایی مناسبی داشته و مانع از ادامه حرکت کابین می شود.

خرید انواع گاورنر و قطعات آن

همان طور که اشاره کردیم این قطعه یکی از مهم ترین و پرکاربردترین بخش های آسانسور محسوب می شود. به همین علت نیز خرید گاورنر آسانسور با کیفیت و اصلی از اهمیت بالایی برخودار است. همچنین این بخش خود نیز از اجزای مختلفی تشکیل می شود که سبب می شود اهمیت خرید قطعات با کیفیت آن دوچندان شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع قطعات جانبی آسانسور با کارشناسان گرو صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. تا شما را در انتخاب بهترین و با کیفیت ترین قطعه راهنمایی کنند.