به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور

اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور به معنی بررسی میزان کیفیت عملکرد قطعات آسانسور، عیب یابی و در صورت نیاز تعویض قطعات می باشد. این کار به منظور رعایت ایمنی و سلامت افراد حتما باید جدی گرفته شود. این کار متناسب با انواع آسانسور و طبق نظر کارشناسی شده باید در زمان مقرر صورت پذیرد. چرا که علاوه بر حفظ ایمنی، آسانسور جزو تجهیزات کاربردی و مهم ساختمانی محسوب می شوند. که در صورت خرابی و در دسترس نبودن می تواند مشکلاتی زیادی را به وجود بیاورد. همچنین عدم نگهداری و سرویس به موقع می تواند از عمر این وسیله نیز بکاهد. به همین دلیل و برای پیشگیری از این اتفاق قصد داریم یکی از بخش های مهم در نگهداری این تجهیزات را برایتان شرح دهیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مهم ترین دلایل نقص فنی آسانسور

یکی از مهم ترین کارهایی که برای پیشگیری از این اتفاق می توان انجام داد، نصب آسانسور توسط افراد متخصص و کاربلد انجام شود. گاهی عدم نصب صحیح و وجود یک ایراد کوچک بر روی عملکرد کل دستگاه اثر می گذارد. همچنین باید یادآور شویم که اگر سرویس های دوره ای به موقع انجام شود، هزینه های سنگین و خطرات بعدی نیز کاهش پیدا می کنند. سایر موارد مهمی که می توانند موجب ایجاد نقص فنی آسانسور شوند به شرح ذیل هستند.

 • تغییرات ولتاژی جریان برق
 • عدم توجه به میزان ظرفیت آسانسور و حمل بار سنگین با آن
 • ایجاد نقص فنی در سیستم مکانیکی و الکترونیکی

مزایای مهم سرویس آسانسور

مزایای سرویس و نگهداری آسانسور

همیشه توجه و نگهداری از یک وسیله علاوه بر جلوگیری از خرابی و ایجاد خسارت، طول عمر آن را نیز افزایش می دهد. در صورتی که سرویس و نگهداری آسانسور نیز به موقع انجام شود، علاوه بر افزایش طول عمر آن، راندمان و عملکرد دستگاه نیز بهتر خواهد شد. همچنین از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه تر از تعمیر می باشد. چرا که ممکن است در صورت عدم رسیدگی به یک مشکل کوچک، آن ایراد به سایر قسمت ها نیز آسیب وارد می کند. و در آن زمان مجبور به تعویض قطعات و صرف هزینه های بسیار زیادی خواهید شد. همین طور مهم ترین مزیت این کار نیز مربوط به حفظ جان و سلامت افراد می باشد. در سرویس تمامی قطعات مکانیکال آسانسور ، کیفیت باز و بسته شدن درب آسانسور و همه موارد دیگر بررسی می شوند.

نگهداری و سرویس چگونه انجام می شود؟

همان طور که اشاره شد بهتر است متناسب با نوع و کاربری آسانسور خود سرویس های دوره ای آن را به موقع انجام دهید. گاهی این سرویس ماهیانه و یا چند ماه در میان انجام می شود. اولین مورد برای این کار بررسی کلی کارکرد و بخش های آسانسور توسط فرد متخصص است. همچنین نظافت بخش ها و روغن کاری از جمله کارهای روتین برای سرویس و نگهداری آسانسور می باشد. سپس بخش ها، کابین، قطعات مکانیکال و همه قسمت ها بررسی می شوند. در  صورت وجود نقص فنی در سیستم آن و در صورت نیاز قطعه مورد نظر نیز تعویض می گردد.

با توجه به بررسی کلی در سرویس و نگهداری، علاوه بر آرامش خاطر از سلامت آسانسور، از ایجاد هزینه های بیشتر در صورت خرابی نیز جلوگیری می شود. به همین خاطر پس از خرید آسانسور، حتما نسبت به نگهداری و انجام سرویس ها در موعد مقرر اقدام نمایید.

چک لیست نهایی سرویس و نگهداری آسانسور

چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور

 • بررسی روغن گیربکس و روغن موتور
 • بررسی لنت های ترمز
 • بررسی شرایط کنتاکت های سیستم ترمز
 • بازدید از کنتاکت سیم بکسل و سیستم اورلند
 • بررسی عدم زدگی و کشش مناسب سیم ها
 • کنترل همه اجزای متحرک
 • کنترل محکم بودن پیچ و مهره ها
 • بررسی وضعیت قلاب و پلاک تناژ
 • تست فن، دما و روشنایی موتورخانه
 • کنترل انتقال کابین آسانسور به نزدیک ترین طبقه در زمان قطعی برق
 • کنترل وجود برچسب شماره قطعات اصلی

معرفی سرویس های دوره ای PM و EM

PM

در صورت عقد قرارداد با شرکت ارائه دهنده خدمات سرویس، این کار به صورت ماهیانه توسط افراد متخصص انجام می شود. طبق قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور ، شرکت طرف قرارداد متعهد می شود تا سرویسکار مجاز و متخصص را هر ماه به محل طرف قرارداد اعزام نماید. وظیفه این فرد بررسی تمام قطعات، رفع مشکلات جزئی، نظافت صنعتی و تعویض قطعات در صورت نیاز می باشد. سرویس منظم علاوه بر افزایش ایمنی، از وقوع خطرات احتمالی و البته هزینه های بیشتر جلوگیری می کند. چرا که در  صورت اختلال در یکی از قطعات ایراد آن رفع و از تشدید و سرایت آن به سایر قسمت ها جلوگیری می شود.

EM

در این روش در صورت به وجود آمدن مشکل باید با یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات سرویس تماس گرفته تا کار تعمیر و سرویس را انجام دهند. عمدتا این روش به افراد توصیه نمی شود. چرا که ممکن است با عدم آشنایی نسبت به شرکت مورد نظر، افراد در این حوزه کارایی و تخصص لازم را نداشته باشند. همچنین به دلیل عدم وجود قرارداد امکانات لازم و با کیفیت به شما ارائه نشود. به همین خاطر پس از تهیه آسانسور، حتی المکان با شرکت مربوطه برای سرویس و نگهداری قرارداد امضا کنید. در غیر این صورت انجام این کار را به صورت مرتب و دوره ای به شرکت معتبر دیگری بسپارید.

هزینه دوره های سرویس و نگهداری

هزینه سرویس و نگهداری آسانسور

هزینه های مربوط به این کار به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله نوع، تعداد توقف ها که پس از درخواست مشتریان بررسی می شوند. همچنین همان طور که در چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور گفته شد، باید توسط کارشناس بررسی شود تا مشخص شود کدام قسمت نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد. بر همین اساس و متناسب با نوع کارکرد هزینه مشخص می شود. همچنین هزینه های تعویض قطعات نسبت به تعمیر و یا سرویس بیشتر هستند. به همین دلیل بهتر است که سرویس های دوره ای و لازم برای آسانسور خود را به موقع انجام دهید. تا از خرابی بیشتر و نیاز به تعویض قطعات جلوگیری نمایید. سرویس به موقع علاوه بر کاهش هزرینه های احتمالی، ایمنی شما را نیز افزایش خواهد داد.

بهترین روش پیشگیری از خرابی زودهنگام آسانسورها

همیشه کیفیت یک محصول در دوام و طول عمر آن نقش بسیار مهمی دارد. از همین در انتخاب آسانسور و شرکت ارائه دهنده آن باید بسیار دقت فرمایید. گروه صنعتی مگا به عنوان پیشرو در تولید و واردات بهترین کابین، درب فرماتور ، درب سلکوم و قطعات مکانیکال همواره از بهترین ها در این زمینه محسوب می شود. به همین دلیل و برای تهیه بهترین ها این گروه گزینه ای مناسب و ایده آل خواهد بود. همچنین تمامی محصولات تولیدی توسط این مجموعه علاوهبر کیفیت و استانداردهای لازم، از ظاهری بسیار زیبا نیز برخوردار هستند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید. تا شما را در خرید بهترین و با کیفیت ترین محصولات راهمایی کنند.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰