به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آسانسور بیمارستانی و اصلی ترین ویژگی های آن

آسانسور بیمارستانی

آسانسور بیمارستانی و اصلی ترین ویژگی های آن

آسانسور بیمارستانی در کلینیک ها و یا بیمارستان ها به منظور جا به جایی بیماران مورد استفاده قرار می گیرد. این بالابر با نام هایی همچون آسانسور تخت بر و یا آسانسور برانکارد بر نیز شناخته می شود. مهم ترین ویژگی این بالابر نیز ابعاد کابین آن می باشد. که باید به گونه ای در نظر گرفته شود تا به راحتی تخت بیماردر آن قرار بگیرد. میزان ظرفیت، سرعت، عدم تکان خوردن در زمان جا به جایی، توقف صحیح و کاملا برابر با طبقه به منظور خروج تخت و… از جمله مهم ترین ویژگی های این آسانسور می باشد. به همین خاطر طراحی این محصول با سایر آسانسورها کمی متفاوت تر است. به همین دلیل در ادامه به طور مفصل به توضیح هر یک از این ایتم ها می پردازیم.

طراحی آسانسور بیمارستانی

یکی از نکات مهم در زمان طراحی آسانسور مدل بیمارستانی، توجه به نوع طراحی آن است. که باید بدون هیچ مشکلی حم و جابجایی افراد در آن صورت بپذیرد. در کنار این ایتم توجه به میزان ترافیک آسانسور نیز از اهمیت بسیار بالایی برخور دار است. چرا که در مراکز بهداشتی خدمات رسانی سریع به بیمار بسیار حائز اهمیت بوده و بیمار نباید مدت زمان طولانی معطل رسیدن آسانسور شود. پس یکی از آیتم های مهم در زمان راه اندازی این سیستم در مراکز بهداشتی، آنالیز تعداد افراد در بیمارستان، تعداد کارمندان و پزشکان، تعداد آسانسور مورد نظر برای جابجایی و… می باشد.

یکی دیگر از نکاتی که باید مد نظر قرار بگیرد، جداسازی آسانسورها به منظور کاربری مختلف می باشد. چرا که بیماران اورژانسی نیاز به خدمات رسانی فوری داشته، و جابجایی البسه، خروج زباله ها و یا انتقال غذا باید از مسیر دیگری انجام شود. به همین خاطر یکی از نکات مهمی که در محیط های درمانی باید مدنظر قرر بگیرد، آنالیز دقیق شرایط محیطی است. و این نکته و این میزان حساسیت نسبت به راه اندازی آسانسور در یک ساختمان بسیار بیشتر است. همچنین برای این امر باید به نکاتی همچون نوع مکانیزم چاله و چاهک، برای اجرای پروژه در این اماکن توجه شود.

مشخصات ابعاد و ظرفیت کابین آسانسورهای بیمارستانی

ابعاد و مشخصات آسانسور تخت بر

ابعاد و مشخصات در آسانسورهای برانکارد بر و یا تخت بر مدل بیمارستانی متغیر است. به گونه ای که برای یک مدل 21 نفره باید حداقل ابعاد در نظر گرفته شده برای عرض کابین 140 سانتی متر و 240 سانتی متر برا عمق آن باشد. همچنین حداقل ابعاد عرض درب، 130 سانتی متر و ارتفاع آن نیز باید 210 سانتی متر باشد. همچنین کلید یا پنل های شستی احضار باید در فاصله 40 سانتی متری از درب قرار گرفته و همچنین این پنل باید در هر دو سمت درب قرار داده شود. همچنین سیستم های به کار رفته در این مدل آسانسور باید مجهز به سیستم نجات اضطراری بوده و همسطح سازی کف و کابین نیز به خوبی در آن انجام شود.

برای آسانسورهای برانکاردبر حداقل ظرفیت باید 1 تن و یا 1000 کیلوگرم باشد. در این حالت عرض و ارتفاع کابین حداقل 110 و 220 سانتی متر بوده و درب نیز دارای ابعاد 90 و 200 سانتی متری می باشد. در ادامه به برخی از ابعاد و مشخصات در ظرفیت های مختلف انواع آسانسور بیمارستانی اشاره خواهیم کرد.

 • برای ظرفیت 1600 کیلوگرم: عرض 140، ارتفاع 230 و عمق 240 سانتی متر
 • برای ظرفیت 2000 کیلوگرم: عرض 150، ارتفاع 230 و عمق 270 سانتی متر
 • برای ظرفیت 2500 کیلوگرم: عرض 180، ارتفاع 230 و عمق 270 سانتی متر

کاربردهای مهم آسانسورهای تخت بر

مهم ترین مشخصات آسانسور تخت بر

اگر بخواهیم به صورت کای مهم ترین کاربردهای آسانسورهای برانکارد بر را ذکر کنیم، به دو دسته اصلی می رسیم. دسته اول مخصوص جابجایی و حمل بیماران، دسته شامل جابجایی کارمندان و عیادت کنندگان و همراهان بیمار می شود. به همین خاطر به منظور افزایش میزان خدمات رسانی و افزایش سرعت در جابجایی بیماران، آسانسور آن ها از سایر بخش ها جدا می باشد. در این آسانسورها میزان تکانه ها و حالت توقف بسیار نرم تر اتفاق می افتد. تا فشاری متوجه بیماران و افراد بر روی تخت نشود.

میزان متوسط سرعت در نظر گرفته شده برای جایجایی بیماران 1 متر بر ثانیه می باشد. که میزان شتاب آن نیز 9.5 است. همچنین از دیگر بخش هایی که باید راندمان مناسبی داشته باشد، درب آن است. تا بدون هیچگونه حادثه ای و در حالت کاملا ایمن ورود و خروج بیمار انجام شود. همچنین در این بخش با استفاده از سنسورهای چشمی قوی مانع از برخورد درب با بیمار و یا تخت آن می شوند. میزان مساحت کلی که برای این کار در نظر گرفته شده برای آسانسور بیمارستانی 1800 متر مربع و میزان عمق آن نیز 2700 میلی متر می باشد. تا بیمار بر روی تخت به همراه پرستاران به راحتی در آن قرار بگیرند. عرض درب نیز 1400 میلی متر و میزان وزن بار مجاز آن نیز 2 و نیم تن می باشد. که مقدار بسیار مناسب، ایده آل و البته ایمنی است.

امکانات مورد نیاز آسانسورهای برانکارد بر

مهم ترین امکانات آسانسور برانکاردبر

هر یک از بالابرهایی که برای جا به جایی بیماران و یا در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد، علاوه بر برخی مشخصات و ویژگی ها باید دارای یک سری امکانات نیز باشد. چرا که این آسانسورها باید نسبت به مدل های معمولی یا آسانسوری که در ساختمان ها استاده می شود، تفاوت داشته باشد. به همین خاطر نیز در ادامه به برخی از امکاناتی که باید شرکت های سازنده و طراح در این مدل از آسانسورهای بیمارستانی لحلظ کنند، اشاره می کنیم.

 • استفاده از درایور 3VF به دلیل حرکت نرم و آرام آسانسور که از مهم ترین ویژگی هایی است که مدل های بیمارستانی باید داشته باشند.
 • قابلیت ظرفیت تا 1000 کیلوگرم (1 تن)
 • مجهز بودن به کنترل سرعت بسیار دقیق و بالا به منظور جا به جایی تخت بیمار
 • استفاده از شاسی یا دکمه ای برای باز ماندن طولانی مدت درب در صورت نیاز، که حتما این مورد باید لحاظ شده و صرفا نباید از تایم مخصوی استفاده کنند یا سنسورهای چشمی مانع شوند.
 • امکان باز شدن درب های سانترال پیش از رسیدن آسانسور به طبقه مورد نظر، به منظور افزایش سرعت پیاده شدن بیمار در موارد اضطراری
 • مجهز بودن به سیستم هم سطح سازی مجدد در مدل های هیدرولیکی
 • مجهز بودن به سیستم برق اضطراری پیشرفته، به منظور حرکت کابین به طبقه مورد نظر بدون هیچ گونه مشکلی
 • امکان قابلیت کنترل از راه دور وضعیت کابین و همچنین دسترسی به ایتم ها و وضعیت آن، به هماه دریافت اطلاعات مهم از داخل کابین
 • استفاده از سیستم انعطاف پذیر بالابرهای تخت بر با تکیه بر تکنولوژی روز

سایر ویژگی های آسانسورهای تخت تر

پیش تر به برخی از امکانات و قابلیت های این نوع بالابر اشاره کردیم. که برای راه اندازی آن مستلزم چه امکانات و مشخصاتی باید باشد. به همین خطار در ادامه به معرفی بیشتر این موارد، و در واقع به مهم ترین ویژگی های آسانسورهای بیمارستانی اشاره می کنیم. تا در زمان راه اندازی شناخت خوبی از کارکرد و مولفه های اصلی آن داشته باشید.

 • حداقل ابعاد در نظر گرفته شده برای درب آن 130 سانتی متر و حداقل ارتفاع محاسبه شده نیز 210 سانتی متر است
 • در هر یک ا سیستم های کششی و هیدرولیکی دارای سیستم نجات اضطراری است
 • ابعاد و اندازه اورهد آن با توجه به نوع سیستم انتخاب و نصب می شود
 • پیت مورد استفاده در این آسانسور، با توجه به میزان سرعت آن از 150 الی 180 سانتی متر متغیر است. همچنین این قطعه در آسانسورهای برانکاردبر با سرعت بیش از 2 متر بر صانیه 250 سانتی متر می باشد
 • برای این آسانسور ظرفیت های مختلفی تعیین شدهف که ظرفیت 1600 تا 2000 کیوگرم برای جابجایی تخت بیمار، و ظرفیت 2.5 تن نیز برای جابجایی تخت و مسافر به همراه تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده است.
 • این نوع آسانسور قابلیت اجرا با سیستم کششی و هیدرولیکی در مدل های جک دوبل، جک دوبل بغل 1 به 2، بولینگ و… را نیز دارد

طراحی داخلی آسانسور برانکارد بر

طراحی آسانسور تخت بر

از جمله مشخصات مهم در انواع آسانسور تخت بر، پاکیزگی و امکان نظافت آن است. به همین خاطر طراحی آن باید به گونه ای باشد که بدون هیچگونه مشکلی امکان شستشو و یا نظافت آن وجود داشته باشد. چرا که این محیط باید به خوبی تمیز و استریل باقی بماند. یکی از نکاتی که در طراحی کابین آسانسور بیمارستانی رعایت می شود، استفاده از استیل ضد زنگ می باشد. نکته بعدی استفاده از نورهای مخفی و یا غیر مستقیم به منظور نورپردازی فضای داخلی کابین است. چرا که با توجه به حالت بیمار، نور نباید به گونه ای باشد که چشم بیمار اذیت شود. شستی های داخل کابین پایین تر از حد معمول بوده تا کاربری راحت تری داشته باشد. ضمن اینکه درب نیز کمی عریض تر و پهن تر در نظر گرفته می شود. تا حمل و جابجایی تخت به داخل آن بدون مشکل انجام شود.

کیفیت متریال کار شده در داخل کابین های برانکارد بر بسیار حائز اهمیت است. چرا که به دلیل رفت و آمد زیاد به آن نباید به راحتی از کار افتاده و یا دچار خوردگی و ساییدگی شود. ضمن اینکه علاوه بر کاهش هزینه های نگهداری، تعمیر زودهنگام و از کار افتادن آن را به تاخیر می اندازد. همچنین بهتر است به جای استفاده از لبه ها تیز، از تزئینات و المان های بزرگ تر استفاده شود. همین طور تمامی موارد ایمنی، سیستم های ضد سقوط، استاناردها و… نیز باید به طور کامل و دقیق انجام شود. یکی دیگر از نکات استفاده از سیستم های در داخل کابین به منظور جلوگیری از آلودگی های مغناطیسی و حفظ سلامت بیمار می باشد. چرا که بعضی از تجهیزات بیمارستانی در برابر این آلودگی ها بسیار حساس هستند.

اهمیت ترافیک آسانسورهای بیمارستانی

همواره یکی از کارهای مهمی که پیش از راه اندازی یک آسانسور باید به آن توجه شود، میزان ترافیک و رفت و آمد آن آسانسور است. چرا که بسیار مهم است که افراد برای رسیدن یک آسانسور تا چه میزان باید منتظر بمانند. مخصوصا در محیط های بیمارستانی که باتوجه به حضور بیماران و جابجایی پزشکان، این امر اهمیتی چند برابری پیدا می کند. به همین خاطر در طراحی و ساخت این بالابرها علاوه بر کیفیت و راحتی آن، چه در زمان حرکت و چه برای حمل تخت یا برانکارد، ترافیک آن نیز بسیار مهم و حیاتی است.

برخی از زمان ها هستند که در یک بیمارستان، شامل زمان ملاقات و یا تعویض شیفت پزشکان می باشد. که در این صورت تردد افراد و استفاده آن ها از آسانسور به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند. و یا در در زمان های صبح نیز این رفت و آمدها بسیار بیشتر در از برخی زمان های دیگر است. به همین علت باید همواره میزان ترافیک در بیمارستان ها را بالا دانست، و نسبت به سرعت و تعداد آسانسور توجه ویژه ای شود.

نکات مربوط به آسانسور بیمارستانی

نکات مه درباره انواع آسانسور بیمارستانی

از جمله مشخصات فنی استفاده شده در آسانسور برانکارد بر می توان به امکان کار کردن با برق سه فاز اشاره کرد. که این میزان مصرف برق در مقایسه با آسانسورهای کششی به میزان قابل توجهی کم تر می باشد. همچنین حرکت کاملا آرام، و بدون تکان خورد و سر و صدا به همراه بدنه ای مستحکم و مقاوم از دیگر ویژگی های این بالابر می باشد. ضمن اینکه در صورت قطعی برق نیز این آسانسور بدون مشکل به حر کت خود ادامه داده و دجار مشکل نمی شود. گرچه در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی از ژنراتورهای برق اضطراری نیز استفاده می کنند.

همان طور که اشاره شد، رعایت تمامی نکات استاندارد سازی و طراحی اصولی از جمله مهم ترین اصول در ساخت و راه اندازی آسانسور بیمارستانی می باشد. به همین خاطر و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بالابر های تخت بر، می توانید با مشاوران گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. تا ضمن دریافت مشاوره های لازم، برای راه اندازی انواع آسنسور اقدام نمایید.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰