به وبسایت گروه صنعتی مگا خوش آمدید

آسانسور بیمارستانی و اصلی ترین ویژگی های آن

آسانسور بیمارستانی

آسانسور بیمارستانی و اصلی ترین ویژگی های آن

آسانسور بیمارستانی در کلینیک ها و یا بیمارستان ها به منظور جا به جایی بیماران مورد استفاده قرار می گیرد. این بالابر با نام هایی همچون آسانسور تخت بر و یا آسانسور برانکارد بر نیز شناخته می شود. مهم ترین ویژگی این بالابر نیز ابعاد کابین آن می باشد. که باید به گونه ای در نظر گرفته شود تا به راحتی تخت بیماردر آن قرار بگیرد. میزان ظرفیت، سرعت، عدم تکان خوردن در زمان جا به جایی، توقف صحیح و کاملا برابر با طبقه به منظور خروج تخت و… از جمله مهم ترین ویژگی های این آسانسور می باشد. به همین خاطر طراحی این محصول با سایر آسانسورها کمی متفاوت تر است. به همین دلیل در ادامه به طور مفصل به توضیح هر یک از این ایتم ها می پردازیم.

طراحی آسانسور بیمارستانی

یکی از نکات مهم در زمان کابین سازی آسانسور مدل بیمارستانی، توجه به نوع طراحی آن است. که باید بدون هیچ مشکلی حم و جابجایی افراد در آن صورت بپذیرد. در کنار این ایتم توجه به میزان ترافیک آسانسور نیز از اهمیت بسیار بالایی برخور دار است. چرا که در مراکز بهداشتی خدمات رسانی سریع به بیمار بسیار حائز اهمیت بوده و بیمار نباید مدت زمان طولانی معطل رسیدن آسانسور شود. پس یکی از ایتم های مهم در زمان راه اندازی این سیستم در مراکز بهداشتی، آنالیز تعداد افراد در بیمارستان، تعداد کارمندان و پزشکان، تعداد آسانسور مورد نظر برای جابجایی و… می باشد.

یکی دیگر از نکاتی که باید مد نظر قرار بگیرد، جداسازی آسانسورها به منظور کاربری مختلف می باشد. چرا که بیماران اورژانسی نیاز به خدمات رسانی فوری داشته، و جابجایی البسه، خروج زباله ها و یا انتقال غذا باید از مسیر دیگری انجام شود. به همین خاطر یکی از نکات مهمی که در محیط های درمانی باید مدنظر قرر بگیرد، آنالیز دقیق شرایط محیطی است. و این نکته و این میزان حساسیت نسبت به راه اندازی آسانسور در یک ساختمان بسیار بیشتر است. همچنین برای این امر باید به نکاتی همچون نوع مکانیزم چاله و چاهک، برای اجرای پروژه در این اماکن توجه شود.

کاربردهای مهم آسانسورهای تخت بر

مهم ترین مشخصات آسانسور تخت بر

اگر بخواهیم به صورت کای مهم ترین کاربردهای آسانسورهای برانکارد بر را ذکر کنیم، به دو دسته اصلی می رسیم. دسته اول مخصوص جابجایی و حمل بیماران، دسته شامل جابجایی کارمندان و عیادت کنندگان و همراهان بیمار می شود. به همین خاطر به منظور افزایش میزان خدمات رسانی و افزایش سرعت در جابجایی بیماران، آسانسور آن ها از سایر بخش ها جدا می باشد. در این آسانسورها میزان تکانه ها و حالت توقف بسیار نرم تر اتفاق می افتد. تا فشاری متوجه بیماران و افراد بر روی تخت نشود.

میزان متوسط سرعت در نظر گرفته شده برای جایجایی بیماران 1 متر بر ثانیه می باشد. که میزان شتاب آن نیز 9.5 است. همچنین از دیگر بخش هایی که باید راندمان مناسبی داشته باشد، درب آن است. تا بدون هیچگونه حادثه ای و در حالت کاملا ایمن ورود و خروج بیمار انجام شود. همچنین در این بخش با استفاده از سنسورهای چشمی قوی مانع از برخورد درب با بیمار و یا تخت آن می شوند. میزان مساحت کلی که برای این کار در نظر گرفته شده برای آسانسور بیمارستانی 1800 متر مربع و میزان عمق آن نیز 2700 میلی متر می باشد. تا بیمار بر روی تخت به همراه پرستاران به راحتی در آن قرار بگیرند. عرض درب نیز 1400 میلی متر و میزان وزن بار مجاز آن نیز 2 و نیم تن می باشد. که مقدار بسیار مناسب، اده آل و البته ایمنی است.

طراحی داخلی آسانسور برانکارد بر

طراحی آسانسور تخت بر

از جمله مشخصات مهم در انواع آسانسور تخت بر، پاکیزگی و امکان نظافت آن است. به همین خاطر طراحی آن باید به گونه ای باشد که بدون هیچگونه مشکلی امکان شستشو و یا نظافت آن وجود داشته باشد. چرا که این محیط باید به خوبی تمیز و استریل باقی بماند. یکی از نکاتی که در طراحی کابین آسانسور بیمارستانی رعایت می شود، استفاده از استیل ضد زنگ می باشد. نکته بعدی استفاده از نورهای مخفی و یا غیر مستقیم به منظور نورپردازی فضای داخلی کابین است. چرا که با توجه به حالت بیمار، نور نباید به گونه ای باشد که چشم بیمار اذیت شود. شستی های داخل کابین پایین تر از حد معمول بوده تا کاربری راحت تری داشته باشد. ضمن اینکه درب نیز کمی عریض تر و پهن تر در نظر گرفته می شود. تا حمل و جابجایی تخت به داخل آن بدون مشکل انجام شود.

کیفیت متریال کار شده در داخل کابین های برانکارد بر بسیار حائز اهمیت است. چرا که به دلیل رفت و آمد زیاد به آن نباید به راحتی از کار افتاده و یا دچار خوردگی و ساییدگی شود. ضمن اینکه علاوه بر کاهش هزینه های نگهداری، تعمیر زودهنگام و از کار افتادن آن را به تاخیر می اندازد. همچنین بهتر است به جای استفاده از لبه ها تیز، از تزئینات و المان های بزرگ تر استفاده شود. همین طور تمامی موارد ایمنی، سیستم های ضد سقوط، استاناردها و… نیز باید به طور کامل و دقیق انجام شود. یکی دیگر از نکات استفاده از سیستم های در داخل کابین به منظور جلوگیری از آلودگی های مغناطیسی و حفظ سلامت بیمار می باشد. چرا که بعضی از تجهیزات بیمارستانی در برابر این آلودگی ها بسیار حساس هستند.

نکات مربوط به آسانسور بیمارستانی

نکات مه درباره انواع آسانسور بیمارستانی

 

از جمله مشخصات فنی استفاده شده در آسانسور برانکارد بر می توان به امکان کار کردن با برق سه فاز اشاره کرد. که این میزان مصرف برق در مقایسه با آسانسورهای کششی به میزان قابل توجهی کم تر می باشد. همچنین حرکت کاملا آرام، و بدون تکان خورد و سر و صدا به همراه بدنه ای مستحکم و مقاوم از دیگر ویژگی های این بالابر می باشد. ضمن اینکه در صورت قطعی برق نیز این آسانسور بدون مشکل به حر کت خود ادامه داده و دجار مشکل نمی شود. گرچه در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی از ژنراتورهای برق اضطراری نیز استفاده می کنند.

همان طور که اشاره شد، رعایت تمامی نکات استاندارد سازی و طراحی اصولی از جمله مهم ترین اصول در ساخت و راه اندازی آسانسور بیمارستانی می باشد. به همین خاطر و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بالابر های تخت بر، می توانید با مشاوران گروه صنعتی مگا تماس حاصل فرمایید. تا ضمن دریافت مشاوره های لازم، برای راه اندازی انواع آسنسور اقدام نمایید.

۰۲۱-۷۶۲۱۷۹۰۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۷۳۰